CarpOnline.ro

Forum - Revista online de pescuit la crap
Acum este Joi Mar 28, 2024 8:52 pm

Ora este UTC + 2




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 6 mesaje ] 
Autor Mesaj
MesajScris: Sâm Iul 13, 2019 9:12 pm 
Neconectat

Membru din: Sâm Oct 05, 2013 8:25 pm
Mesaje: 6
Buna ziua, caut si eu un fir mono de 0.40 (banui ca ajunge) ma intereseaza un fir de calitatea mai mult decat pretul... ce sfaturi imi puteti da?

Mai am o intrebare - Am doi prieteni care au luat sufix sincer nu stiu de ce insa in momentul in care ridici pickupul se rasuceste cumplit este de la fir sau? Si ce solutie au ?

Firul e nou si a reactionat asa de la primul drum cu navomodelul


Sus
 Profil  
 
MesajScris: Dum Iul 14, 2019 7:27 am 
Neconectat
Site Admin
Avatar utilizator

Membru din: Lun Feb 11, 2013 3:02 pm
Mesaje: 6006
Faptul ca firul s-a rasucit de la prima partida cu navomodelul nu cred ca tine de marca firului, tine probabil de alte lucruri. De exemplu:

(1) N-a fost pus bine pe mulineta. Daca il pui gresit, va fi deja rasucit.
(2) Plantarea s-a facut cu firul trecand prin galet, nu cu pick-up-ul ridicat.
(3) Partida a avut multe driluri. Firul se rasuceste cand iese de pe mulineta prin galet, cum se intampla in timpul drilului, cand pestele ia fir. Cu cat ai mai multe driluri intr-o partida, in care pestele iti ia fir, cu atat se poate rasuci mai mult.

Toate astea - mai ales daca sunt cumulate - pot face ca firul sa fie rasucit chiar de la prima partida.

Solutiile sunt urmatoarele: sa puna firul corect. Exista mai multe tutoriale pe internet care explica asta. Sa nu planteze niciodata cu firul trecand prin galet, doar cu pick-ul ridicat. In ceea ce priveste rasucirea care se produce in timpul drilului, sunt pescari (unii dintre ei, foarte buni) care prefera sa faca drilul din antiretur, nu din frana, ca s-o evite.

Personal, prefer sa folosesc frana, chiar daca firul se rasuceste. Mi se pare o solutie mai sigura, mai ales pentru pescarii incepatori sau de nivel mediu. Rasucirea firului e inevitabila de la un punct.

Ca recomandare, poti sa incerci Sufix Tritanium de 0,40-0,45mm. E un fir folosit de multa lume pentru plantat.

_________________
http://carponline.ro


Sus
 Profil  
 
MesajScris: Dum Iul 14, 2019 8:22 am 
Neconectat

Membru din: Mar Aug 05, 2014 7:38 am
Mesaje: 1263
Localitate: București
vektormedia scrie:
Buna ziua, caut si eu un fir mono de 0.40 (banui ca ajunge) ma intereseaza un fir de calitatea mai mult decat pretul... ce sfaturi imi puteti da?
Mergi la acest link: https://marelepescar.ro/blog/fire-monofilament/. În tabelul respectiv ordonează descrescător după diametrul măsurat (a patra coloană de la stânga la dreapta) și alege unul dintre firele cât mai apropiate de 0,40mm și rezistența măsurată cea mai mare (a cincea coloană). Dintre acestea, în ceea ce mă privește, aș alege firul a cărui rezistență reală este cât mai apropiată de cea declarată și care îndeplinește celelalte criterii care mă interesează, cum ar fi culoarea, lungimea pe rolă, prețul etc. Dacă aplicând aceste filtre, rămân mai multe fire în lista scurtă, îl aleg pe cel care are rezistența cea mai mare după ce a stat 48 de ore în apă.

Metoda prin care au fost testate și măsurate firele este documentă aici: https://youtu.be/OtiiT9vGTmo

vektormedia scrie:
Mai am o intrebare - Am doi prieteni care au luat sufix sincer nu stiu de ce insa in momentul in care ridici pickupul se rasuceste cumplit este de la fir sau? Si ce solutie au ?

Firul e nou si a reactionat asa de la primul drum cu navomodelul
Dacă firul este deja răsucit de la prima folosire, fără plantări și driluri anterioare, înseamnă că a fost pus greșit pe tambur, respectiv firul s-a răsucit atunci când s-a umplut tamburul. Încă un aspect care ține tot de umplerea tamburului (https://youtu.be/G9uI8ajUlEE?list=PLPyF ... SqHURPKM1n) este ca firul să nu fie în exces pe tambur. Dacă se pune prea mult fir, atunci când se deschide pickup-ul, firul va "sări" de pe tambur.


Sus
 Profil  
 
MesajScris: Dum Mai 03, 2020 5:35 pm 
Neconectat

Membru din: Vin Aug 30, 2019 5:35 pm
Mesaje: 6
Salutare.
As dori niste sfaturi cu privire la firul pentru plantat pe care as dori sa il achizitionez.
In acest moment folosesc un fir Shimano Technium invisitech insa ma lovesc de problema vizibilitatii acestuia pe timpul noptii. As dori sa folosesc un fir fluo iar tinand cont ca mai mereu merg la pescuit plantat, acesta ar trebui sa fie nu mai subtire de 0.35.
In oferta actuala m-am oprit la un model care mie imi pare mai nou pe piata si anume Carp Spirit Celt-2x green fluo. Ce imi puteti spune despre acest fir? Nu am prea multe recenzii. Un alt fir care mi-a atras atentia este Sufix Tritanium Fluo sau cel de la CPK Glowsupercast.
Ce recomandati tinand cont de modul meu de pescuit?
Va multumesc anticipat.


Sus
 Profil  
 
MesajScris: Dum Mai 03, 2020 5:51 pm 
Neconectat
Site Admin
Avatar utilizator

Membru din: Lun Feb 11, 2013 3:02 pm
Mesaje: 6006
Carp Spirit Celt-2x e un fir care mi-a atras atentia datorita culorii si specificatiilor si am recomandat sa fie importat, ca sa-l putem testa. N-am apucat sa-l testam inca, dar o vom face in perioada urmatoare.

La Tritanium, am folosit un timp versiunea galben fluo (Neon Gold) si n-am avut nicio problema cu ea. Prefer insa firele in culori inchise si fara vizibilitate, de asta pescuiesc de obicei cu Tritanium (sau Synergy) verde. Pentru plantat, Tritanium e un fir foarte bun.

_________________
http://carponline.ro


Sus
 Profil  
 
MesajScris: Dum Mai 03, 2020 6:02 pm 
Neconectat

Membru din: Vin Aug 30, 2019 5:35 pm
Mesaje: 6
Multumesc de info. Am decis sa aleg varianta fluo deoarece nu sunt singur la pescuit si de multe ori s-a intamplat ca pestele sa treaca peste firele vecine si sa nu vad exact unde este.
In concluzie cred ca o sa aleg varianta noua de la Carp Spirit deoarece imi place si culoarea, cel galben fluo fiind prea comun.


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 6 mesaje ] 

Ora este UTC + 2


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 14 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la: