CarpOnline.ro

Forum - Revista online de pescuit la crap
Acum este Joi Mar 28, 2024 1:43 pm

Ora este UTC + 2




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 12 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Shimano TX9
MesajScris: Mar Apr 28, 2020 4:04 pm 
Neconectat

Membru din: Sâm Apr 28, 2018 7:16 pm
Mesaje: 24
Buna ziua,

Domnule Pavlovici,imi puteti spune de ce cei de la Shimano au inlocuit modelul TX9 cu TX9A?
Sunt considerente pur estetice(TX9A arata foarte bine),sau sunt legate de calitate?
Nu am studiat daca TX9A foloseste alt tip de carbon,mai performant fata de cel folosit la fabricarea modelului TX9,dar am mai auzit ca TX9 nu se ridica la standardele de calitate asteptate de clienti.Nu stiu daca aceste afirmatii au vreun fundament sau nu.
Intreb pt.ca de exemplu,celelalte modele(TX5,TX7,etc) nu au fost inlocuite cu TX5A,TX7A...
Inainte de a-mi achizitiona lansetele TX9(acum vreo doi ani),am tot cautat informatii despre acest model,pareri,concluzii,dar am gasit doar specificatiile tehnice date de producator si recenzia facuta de dumneavoastra.In rest,nimic...
In fine,le-am luat,modelul de 3.60,3.25 lbs(am luat acest model din considerente pe care nu are rost sa le detaliez aici,pt.ca nu fac obiectul discutiei) si sunt foarte multumit de ele,lansetele se comporta foarte bine(pescuiesc si lansat si plantat),dar totusi mi-am pus aceasta intrebare,de ce le-au inlocuit?
Adica,cu alte cuvinte,ar trebui sa imi schimb lansetele,ca sa nu am vreo surpriza neplacuta? ;)
Chiar daca intrebarea este pt.domnul Pavlovici,pot raspunde si alti membri ai forumului.Cu cat mai multe opinii,cu atat mai bine! :)


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Shimano TX9
MesajScris: Mar Apr 28, 2020 4:33 pm 
Neconectat
Site Admin
Avatar utilizator

Membru din: Lun Feb 11, 2013 3:02 pm
Mesaje: 6006
Mihai, daca n-ai nimic impotriva, ar fi mai simplu sa ne spunem pe nume.

Shimano are o politica de a schimba constant produsele, indiferent cat sunt de bune. Exceptiile sunt extrem de rare - cea mai cunoscuta exceptie e primul model de Big Baitrunner Long Cast, care a avut un ciclu de viata de peste zece ani, mai mult decat dublu fata de oricare alt model. Minciogul Tribal e si el un produs longeviv. Cu mici modificari cosmetice, se produce de peste 15 ani. 

In rest, echipamentele raman in productie trei, patru ani, dupa care sunt locuite cu echipamente noi. Schimbarile sunt uneori mici, de exemplu noul TX2 e aproape identic cu vechiul Velocity. Alteori, modelul nou poate fi complet diferit fata de cel vechi.

La fiecare schimbare, apar si "teorii ale conspiratiei" conform carora produsul a fost retras sau inlocuit din cine stie ce motiv. In realitate, publicul nu are de unde sa stie ce motive are Shimano pentru schimbarea unui produs. Orice opinie pe tema asta e doar o speculatie. 

TX9 a fost o lanseta care n-a devenit populara in Romania probabil pentru ca nu era croita pe calapodul publicului nostru. Avea actiune semirapida, avea inele 40-12 (erau inele de foarte buna calitate, dar foarte scumpe) si avea un pret ridicat. Istoria comertului cu lansete in Romania din ultimii 15-20 de ani ne arata ca, pe segmentul premium, doar lansetele de distanta s-au vandut bine. In rest, nicio lanseta cu preturi de la 3-400 de euro in sus, oricat de interesanta, n-a avut un succes comercial semnificativ.

Nu stiu ca TX9 sa fi avut vreo problema. Am folosit lanseta, mi s-a parut excelenta. Cand si-a incheiat ciclul de viata, Shimano a inlocuit-o cu un model complet schimbat - TX9-A. Alta actiune, alte inele, alta mandrina, alt design.

Noul model e mai potrivit cu cerintele pescarilor nostri pentru pescuit la distante mari, dar daca esti multumit de modelul vechi nu cred ca ai niciun motiv sa-l schimbi.

_________________
http://carponline.ro


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Shimano TX9
MesajScris: Mar Apr 28, 2020 6:42 pm 
Neconectat

Membru din: Lun Mar 16, 2020 4:35 pm
Mesaje: 31
Salut Mihai,iti spun un singur cuvant : Marketing !
Piata e mereu in schimbare,scoti un produs,concurenta scoate altul nou,ca sa cresti sau macar sa mentii vanzarile,trebuie sa vi si tu cu un produs nou sau cel putin cu unul "cosmetizat"...iar la toate astea se mai adauga si inovatiile,materiale noi,tehnologii noi...etc

_________________
Nu judeca pe nimeni,pana nu-i cunosti povestea...


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Shimano TX9
MesajScris: Mie Apr 29, 2020 3:19 pm 
Neconectat

Membru din: Vin Apr 11, 2014 4:27 pm
Mesaje: 123
Localitate: Craiova
Corect. Marketing. Vezi exemplul lui Velocity, o lanseta cu foarte mare succes, cred ca cea mai vanduta lanseta Shimano in Romania, si totusi au scos-o si au facut TX2 care de fapt este aceeasi lanseta.

_________________
Nu sunt un pescar grozav dar ma simt grozav pe balta.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Shimano TX9
MesajScris: Mie Apr 29, 2020 3:58 pm 
Neconectat
Site Admin
Avatar utilizator

Membru din: Lun Feb 11, 2013 3:02 pm
Mesaje: 6006
Poate ca e o impresie gresita, dar vad multi pescari care vorbesc despre marketing ca si cum ar fi ceva rau. Sau, in orice caz, nu tocmai bun.

Marketingul cinstit si bine facut e un lucru pozitiv - si cred ca multa lume, daca ar putea lucra pentru departamentele de marketing ale marilor firme de pescuit, n-ar avea ezitari s-o faca.  

Evident, scopul fundamental al marketingului e sa convinga clientii sa cumpere un produs, dar atata vreme cat produsul e bun, iar informatia prezentata prin instrumente de marketing e corecta, clientii au de castigat.

In cazul Velocity vs TX2, am explicat inca de la aparitia seriei TX ca Shimano a urmarit sa-si structureze denumirea lansetelor de crap in asa fel incat publicul sa inteleaga relatia dintre ele pe baza numelui. 

De exemplu, in industria auto, pe baza denumirii produsului, ne putem face o idee ce raport de marime si pret exista intre A1, A2, A4 sau A6 la Audi sau intre X1, X5 si X6 la BMW. La alte firme, masinile au nume care nu indica nicio relatie intre ele, cum aveau si lansetele Shimano in trecut.

Cum Velocity era o lanseta de succes, produsul a fost pastrat si integrat in seria TX. A fost o exceptie. Restul lansetelor TX au fost modele noi.

_________________
http://carponline.ro


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Shimano TX9
MesajScris: Mie Apr 29, 2020 4:38 pm 
Neconectat

Membru din: Lun Mar 16, 2020 4:35 pm
Mesaje: 31
Da Vlad,sunt de acord ca in mod normal Marketingul e un lucru bun,nu am spus-o in sens negativ,am lucrat 13 ani direct in Management si Marketing.In al doilea rand nu cred ca un brand ca Shimano isi permite in concurenta acerba de pe piata sa-si pacaleasca clientii.Trebuie doar sa invatam sa alegem un produs in functie de necesitatile si dorintele noastre,pretentile in ceea ce priveste calitatea si bugetul alocat,astfel incat produsul cumparat sa poata fi intretinut si folosit exact pentru ce a fost conceput.Exemplu negativ:cumpar o masina scumpa doar sa fiu in trend dar nu mai am bani sa-i fac reviziile la timp la reprezentanta...sau folosesc un burghiu pentru lemn in beton,se strica si spun ca firma ce la produs nu e buna...etc

_________________
Nu judeca pe nimeni,pana nu-i cunosti povestea...


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Shimano TX9
MesajScris: Mie Apr 29, 2020 4:48 pm 
Neconectat

Membru din: Sâm Apr 28, 2018 7:16 pm
Mesaje: 24
Salut Vlad,

Pe langa faptul ca TX9A este o lanseta rapida,are alta mandrina(CI4+) si nu stiu exact legat de inele,daca sunt mai scumpe sau mai ieftine fata de TX9,mai sunt si alte diferente semnificative intre cele doua lansete?
Legat de marketing,cum ai spus si tu,este un lucru bun,atat timp cat nu induce in eroare potentialii clienti si nu promoveaza calitati si proprietati ale produsului pe care de fapt acesta nu le are.Asta ca o analiza cat se poate de superficiala cu privire la marketig,un domeniu complex si esential in domeniul vanzarilor,pt.ca marketingul poate creste fantastic vanzarile unui produs,dar il si poate ingropa,daca strategia este gresita.
Intr-o lume in continua schimbare si cu o concurenta acerba,producatorii(indiferent ca sunt din industria auto,halieutica,sau producatori de cuie)trebuie sa iasa pe piata regulat cu produse noi,care au ceva in plus fata de concurenta,de la aspectul vizual pana la functionalitate.Si apoi isi intra in rol marketingul.
Dar sa nu ne indepartam de la subiect,asta era intrebarea,daca mai sunt(si alte) diferente intre cele doua lansete,fata de ce am enumerat mai sus.Si de ce nu au inlocuit si celelalte lansete TX din portofoliu cu TX A?Dar banuiesc ca raspunsul la aceasta intrebare,este usor de intuit:numai cei de la Shimano stiu... ;).
Iti multumesc pt.raspunsuri,atat tie,cat si celorlalti membri ai forumului.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Shimano TX9
MesajScris: Mie Apr 29, 2020 5:51 pm 
Neconectat
Site Admin
Avatar utilizator

Membru din: Lun Feb 11, 2013 3:02 pm
Mesaje: 6006
Shimano nu a dat pana acum informatii cu privire la materialele folosite la TX9A, deci nu stim cum se compara cu TX9. A publicat doar informatia ca blancul foloseste o tehnologie de constructie pe care Shimano o numeste Spiral X. 

Am explicat ce e Spiral X cand am anuntat lanseta: Shimano Tribal TX9A. Nu e o tehnologie specifica blancurilor de crap, e folosita de multa vreme de Shimano, iar in 2018 a fost introdusa si pe lansete G. Loomis - firma G. Loomis fiind proprietatea Shimano.

In principiu, insa, la o lanseta noua, nu sunt foarte preocupat de materiale si de tehnologii, pentru ca nu pot sa verific informatia si nu stiu cat e de importanta pentru lanseta in mod real. Ma intereseaza sa folosesc lanseta si sa vad cum lucreaza. Nu spun ca specificatiile tehnice ar trebui ignorate, e bine sa le cunosti si sa le intelegi, dar proba practica e totusi cea mai importanta.

Un exemplu in sensul asta. In urma cu cativa ani, au aparut primele lansete realizate cu materiale care foloseau nanotehnologie - e vorba de matricea de rasini Powerlux produsa de firma americana 3M. Shimano a avut un model Powerlux, care se numea 50 Cal. Dupa un timp (in 2013, daca nu ma insel), 3M a semnat un acord exclusiv cu o corporatie (Jarden) si, cu exceptia firmelor din corporatia respectiva, nimeni altcineva n-a mai avut acces la Powerlux. Unele lansete au iesit din productie, cum a fost 50 Cal, dar altele au continuat sa fie produse - fara Powerlux - ca si cum nimic nu s-ar fi intamplat.

Daca Powerlux fusese principalul "selling-point" pana atunci, s-a constatat dupa disparitia lui ca lansetele - care au continuat sa fie produse fara el - nu s-au schimbat cu nimic. Si nici pretul lor. Probabil ca s-a folosit un material apropiat de la alt furnizor. Teoretic, lansetele ar fi trebuit sa fie schimbate, dar practic erau la fel.

Revenind la subiect. Nu stiu ce tip de carbon foloseste TX9A si ce e diferit fata de TX9 la capitolul asta, fiindca Shimano n-a dat detalii. E usor de observat insa ca TX9A are alta actiune si alt design. Materialele pot fi aceleasi, dar folosite in mod diferit. 

De ce nu au fost inlocuite si alte lansete cu un model TX-A? Foarte simplu - nu toate lansetele Shimano intra pe piata si ies de pe piata in acelasi timp. Probabil ca vom continua sa vedem lansete noi si in anii urmatori, iar unele s-ar putea sa fie actualizari de tip TX-A.

_________________
http://carponline.ro


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Shimano TX9
MesajScris: Mie Iul 15, 2020 11:34 pm 
Neconectat

Membru din: Dum Oct 26, 2014 9:05 pm
Mesaje: 10
Exact aceeași întrebare am avut-o și eu cu referire la schimbarea lansetei respective, tx9 fiind singura din segmentul shimano puțin "altfel". Inelele fuji k,actiunea semirapida, greutatea destul de mare, prețul destul de măricel, dar arătoase . Mi-a luat destul timp sa înțeleg lanseta dar într-un final am gasit direcția înspre care se vroia. Pescuitul cu fire groase, niște lansete cu rezerve mari de putere pentru pești capitali,dar cu o secțiune de vârf iertatoare, niște lansete de care devin tot mai atașat la fiecare partidă! Dețin modelul de 13 ft, 3.75lbs și pescuiesc lansat, cu fir gros(0.37)la distante considerabile. Nu am înțeles niciodată politica lor în a schimba anumite produse! Aveau anumite produse iubite și calitativ peste concurență dar le-au schimbat cu produse mai slab calitativ. Aici ma refer la bblc cât și la bblc xta, shimano velocity dar și multe altele. Încă dețin 2 bblc de care îmi va fi foarte greu sa ma despart deoarece vor scrie istorie și vor fi pescuite pentru încă cel puțin 10 ani de acum înainte! Dar tehnologia se dezvolta timpul trece și apar materiale noi mai ușoare pentru ca acesta e trend-ul :cautam o lanseta mai ușoară, o mulineta mai ușoară cu materiale mai performante! Probabil acesta a fost și motivul pentru care a apărut Tx9 A! O lanseta mai ușoară cu materiale posibil mai bune cu o mandrina de o greutate redusă. Noi ca și clienți trebuie sa fim mereu atenți la ce avem nevoie, când cumpărăm sa știm la ce avem nevoie și din punctul meu de vedere produsele din gama lansetelor shimano nu își mai au aplicabilitate în stilul meu de pescuit odată cu dispariția tx9! Probabil vor apărea în decursul anilor alte modele mai frumoase mai performante și le aștept cu nerăbdare! Fire întinse!


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Shimano TX9
MesajScris: Joi Iul 16, 2020 6:59 pm 
Neconectat
Site Admin
Avatar utilizator

Membru din: Lun Feb 11, 2013 3:02 pm
Mesaje: 6006
Lazar Titus scrie:
Nu am înțeles niciodată politica lor în a schimba anumite produse! Aveau anumite produse iubite și calitativ peste concurență dar le-au schimbat cu produse mai slab calitativ. Aici ma refer la bblc cât și la bblc xta, shimano velocity dar și multe altele.

In cazul Velocity, schimbarea s-a facut cu o lanseta identica - TX2. Nu exista niciun argument de ordin tehnic pentru a sustine ca TX2 e o lanseta inferioara in raport cu Velocity. E aceeasi lanseta, dar cu alt nume. Are aceleasi materiale, arata la fel, arunca la fel, segmentele se potrivesc intre ele. Poti sa pui un varf de TX2 pe un cotor de Velocity si nu se schimba nimic. Mihai Perianu a facut teste cu cele doua lansete si a scris despre ele aici: Velocity vs TX2.

In rest, politica Shimano de a inlocui produse vechi cu produse noi e similara cu politica multor altor firme din cele mai multe domenii. Nu numai in pescuit. In fiecare an avem modele noi de masini, telefoane, computere si orice altceva. Chiar daca suntem nostalgici dupa trecut, vrem mereu noutati.

_________________
http://carponline.ro


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 12 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2  Următorul

Ora este UTC + 2


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Google [Bot] şi 18 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
cron