CarpOnline.ro

Forum - Revista online de pescuit la crap
Acum este Joi Mar 28, 2024 11:18 pm

Ora este UTC + 2




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 6 mesaje ] 
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Daiwa Cast'Izm 3,9m 3,5lb
MesajScris: Dum Mar 08, 2020 2:08 pm 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Vin Mai 02, 2014 9:43 pm
Mesaje: 13
Localitate: Pitesti
Salutare baieti... a trecut ceva timp de cand nu "v-am vazut" :)
Tinand cont ca n-am detinut niciodata lansete+mulinete Daiwa (detinator de shimano si fox mult timp) , ieri am vazut la un targ aici in Germania niste "bijuterii" care mi-au atras atentia.
In gama de pret medie, m-am jucat putin cu modelul nou de mulineta Daiwa Emblem 45 SCW QD, care sincer mi-a placut mult mai mult decat Shimano XTB 14000.
Deasemenea lanseta Cast'Izm este o adevarata bijuterie, insa din pacate nu aveau decat modele de 3m si 3,6m.
Asadar, vin cu o intrebare catre posesori/cunoscatori de produse Daiwa, in special de lansete. Ce-mi puteti spune despre acest cast'izm? Cum se comporta in lanseu? Dar in drill?
Ca sa fiu mai precis, ma intereseaza un model de lanseta de la Daiwa care ar putea fi pusa cam in aceeasi balanta cu un Shimano TX5. O lanseta semi-rapida, care sa fie placuta si in drill si care se poate folosi atat cu boiles cat si cu momitoare.
Orice feedback e binevenit.
Va multumesc si va salut inca odata.

_________________
Daniel Ciuchendea - CS CARPING CLUB
Vremurile noastre sunt vremea mediocrității, a lipsei de sentimente, a pasiunii pentru incultură, a lenei, a incapacității de a te apuca de treabă și a dorinței de a avea totul de-a gata.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Daiwa Cast'Izm 3,9m 3,5lb
MesajScris: Lun Mar 09, 2020 1:38 pm 
Neconectat

Membru din: Mar Aug 05, 2014 7:38 am
Mesaje: 1263
Localitate: București
Daniel, din analiza pe care am făcut-o în magazin, lanseta Daiwa Cast'Izm de 3,9m lungime și 3,5lbs test de curbură aș încadra-o la categoria "bestii" (i.e. rapidă și puternică). Asta înseamnă, cel mai probabil, că este nevoie de un aruncător cu tehnică și condiție fizică, pentru a fi pusă în valoare. Cu mențiunea că această impresie s-ar putea să fie invalidată de teste și utilizarea reală în condiții de pescuit.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Daiwa Cast'Izm 3,9m 3,5lb
MesajScris: Lun Mar 09, 2020 7:09 pm 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Vin Mai 02, 2014 9:43 pm
Mesaje: 13
Localitate: Pitesti
Salut Victor, multumesc pentru raspuns.
Te referi la modelul vechi sau la modelul nou?
A aparut modelul nou de Cast'Izm, 7 inele si doar 340gr.
Din pacate nu am reusit s-o vad, am fost la un targ aici in Germania si nu o aveau. Era cea de 3m parca si 2,75lb, deci neinteresant pentru mine. In schimb, aia de 2,75lb era o adevarata bijuterie.
Regal Carp iarasi am inteles ca e destul de ok ca lanseta de la Daiwa.
Ce altceva de la Daiwa se aseamana la caracteristici cu Shimano TX5?

_________________
Daniel Ciuchendea - CS CARPING CLUB
Vremurile noastre sunt vremea mediocrității, a lipsei de sentimente, a pasiunii pentru incultură, a lenei, a incapacității de a te apuca de treabă și a dorinței de a avea totul de-a gata.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Daiwa Cast'Izm 3,9m 3,5lb
MesajScris: Lun Mar 09, 2020 10:29 pm 
Neconectat

Membru din: Mar Aug 05, 2014 7:38 am
Mesaje: 1263
Localitate: București
Modelul nou nu știu să fi apărut în România. Prin urmare, m-am referit la modelul anterior.

Caracteristici similare lansetei Shimano TX5 au toate lansetele Daiwa de aici: https://marelepescar.ro/pescuit-la-crap ... ibile.html (am făcut un filtru după lansetele disponibile la acest moment care au aceleași caracteristici de bază cu TX5: număr de segmente, lungime și test de curbură). Cât privește acțiunea, din moment ce TX5 este rapidă, dacă excluzi lansetele Daiwa semi-rapide, rămân două variante: fie să aștepți până când apare noul model Cast'Izm pe piața autohtonă, fie te uiți la Shogun XR.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Daiwa Cast'Izm 3,9m 3,5lb
MesajScris: Sâm Apr 25, 2020 9:34 am 
Neconectat

Membru din: Lun Apr 20, 2020 5:48 pm
Mesaje: 22
Ciuchi scrie:
Salutare baieti... a trecut ceva timp de cand nu "v-am vazut" :)
Tinand cont ca n-am detinut niciodata lansete+mulinete Daiwa (detinator de shimano si fox mult timp) , ieri am vazut la un targ aici in Germania niste "bijuterii" care mi-au atras atentia.
In gama de pret medie, m-am jucat putin cu modelul nou de mulineta Daiwa Emblem 45 SCW QD, care sincer mi-a placut mult mai mult decat Shimano XTB 14000.
Deasemenea lanseta Cast'Izm este o adevarata bijuterie, insa din pacate nu aveau decat modele de 3m si 3,6m.
Asadar, vin cu o intrebare catre posesori/cunoscatori de produse Daiwa, in special de lansete. Ce-mi puteti spune despre acest cast'izm? Cum se comporta in lanseu? Dar in drill?
Ca sa fiu mai precis, ma intereseaza un model de lanseta de la Daiwa care ar putea fi pusa cam in aceeasi balanta cu un Shimano TX5. O lanseta semi-rapida, care sa fie placuta si in drill si care se poate folosi atat cu boiles cat si cu momitoare.
Orice feedback e binevenit.
Va multumesc si va salut inca odata.
in primul rind và salut,referitor la lansetele Cast izm le-am testat anul acesta la Carpytali 2020 tinut la Gonzaga in Italia ,dores sà precizez cà,nu am experienta domnilor VIctor Costache si Vlad Pavlovici ,sunt doar un mare fan al lor !!Lansetele Daiwa Cast Izm sunt situate in fasia produselor premium produse de casa Daiwa ,prima impresie datorità blancului subtire si finisajelor cu structurà in fibre din carbon la vedere, lasà o impresie de soliditate ,pe stand lingà ele erau asezate noile Daiwa Luvias in 3 segmente de 14 ft cu o putere de aruncare exprimatà in grame 40/140 gr (parerea mea destinate surf castingului,sau a fedeerului )in prezenta unui reprezentant Daiwa am testat aceste douà lansete .Cast izm este o bijuterie construità cu materiale de calitate cu o actiune rapidà dar surprinzator nu de virf ,virful ràmine moale foarte sensibil ,lanseta incepe sà fie mai rigidà doar de la al 2 inel ,cu toate cà pusà in tensiune face o curbà perfectà cu o foarte mare rezervà de putere ,in putine cuvinte mia placut foarte mult iar pretul nu era exagerat confruntindul cu Daiwa luvias 14 ft 3 segmenti putere sau CW 40/150 din care am achizitionat o baterie de 3 la un pret mult superior datorità materialelor si tehnologiei de ultimà orà aplicatà in constructia lor mult superioare multor modele existente pe piatà.Comparatia Cast izm vs Tx5 Shimano (sunt posesor de o baterie de 3 Shimano Tx5 )ca actiune sunt douà lansete total diferite realizate cu materiale de constructie diferite ,Tx5 Shimano este di fasia medie de pret din gama Tx dar (pàrerea si impresia mea)este mult superioarà tuturor modelelor Tx atunci cind vorbim de pescuit ,in concursuri de casting experti spun cà este inferioarà altor modele si sunt de acord .Cast Izm este lanseta de excelenta Daiwa, dar intre Daiwa si Shimano va ràmine si face diferenta pretul care dupà pàrerea mea personalà !!!!!unde ajungi cu Dacia ajungi si cu Mercedes,và salut sunt strict pàrerile mele mai multe pot spune experti !!!


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Daiwa Cast'Izm 3,9m 3,5lb
MesajScris: Joi Aug 27, 2020 6:01 pm 
Neconectat

Membru din: Joi Apr 30, 2020 4:52 pm
Mesaje: 1
Detine cineva, pana la urma, acest model? :) Ma intereseaza sa imi iau doua bicati


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 6 mesaje ] 

Ora este UTC + 2


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 23 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la: