CarpOnline.ro

Forum - Revista online de pescuit la crap
Acum este Joi Mar 28, 2024 11:18 am

Ora este UTC + 2




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 15 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Pareri mulinete Delta Dunarii
MesajScris: Vin Noi 01, 2019 12:10 pm 
Neconectat

Membru din: Mie Iun 07, 2017 7:40 am
Mesaje: 18
Salut,

Sunt in cautare de 4 mulinete pretabile pescuitului la crap din barca in Delta Dunarii, in special pe Bratul Chilia si Sulina, mulinete ce se vor imperechea cu bete de 2.70m actiune 50-300grame.

Ca si caracteristici minime ma intereseaza urmatoarele :
- recuperare minim 100cm pe tura;
- tambur de rezerva, sunt zone in Delta unde este suficient un 0.30 iar altele unde sub 0.40-0.46 nu ai ce cauta;
- frana rapida e un avantaj, dar nu le exclud nici pe cele cu BR;
- puternice, sa aiba forta sa traga plumbi de 160-180grame;
- fiabile, sa nu caraie dupa cateva partide.

In topul final au intrat urmatoarele, dar nu exclud nicio alta varianta, mai scumpa sau mai ieftina :
- Emblem 35 SCW : mi se pare un pic cam grea si mai mare ca celelelate, poate gresesc, nu am vazut-o live;
- Emblem 25BR/ Cast’izm 25BR : lipsa tambur de rezerva si impedimentul baitrunnerului(un tambur de rezerva este 100€)
- Cast’izm 25QDA : prea scumpa si la fel, vine fara tambur de rezerva
- Ultegra 5500 XTC : problema cu bucsa de plastic din ce am citit si nu stiu daca e destul de fiabila si puternica, pare firava la prima vedere;

Momentan folosesc Okuma Aventa, mulinete bune dar recuperarea lenta a firului ma face sa renunt la ele.
Astept cu nerabdare parerile voastre si sunt deschis oricarei propuneri de mulineta, nu numai din cele mentionate de mine mai sus.
Multumesc!


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Pareri mulinete Delta Dunarii
MesajScris: Vin Noi 01, 2019 4:16 pm 
Neconectat

Membru din: Lun Mai 13, 2013 10:20 am
Mesaje: 282
Tocmai a postat Calin Visoianu un film facut pe Dunare in care spune ce echipament foloseste, adica lansete Colmic Calibra 2,7m si mulinete Okuma Surf 8k. Explica si motivele: printre alte faptul ca recupereaza 108cm pe tura. Separat gasesti si tambur de rezerva pt ele.
Vezi aici:
https://www.youtube.com/watch?v=j6P-9ATsnu8&t=154s
pe la 1:11" vorbeste de multinete

_________________
Nicu Barjica


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Pareri mulinete Delta Dunarii
MesajScris: Vin Noi 01, 2019 5:16 pm 
Neconectat

Membru din: Mie Iun 07, 2017 7:40 am
Mesaje: 18
nicuB scrie:
Tocmai a postat Calin Visoianu un film facut pe Dunare in care spune ce echipament foloseste, adica lansete Colmic Calibra 2,7m si mulinete Okuma Surf 8k. Explica si motivele: printre alte faptul ca recupereaza 108cm pe tura. Separat gasesti si tambur de rezerva pt ele.
Vezi aici:
https://www.youtube.com/watch?v=j6P-9ATsnu8&t=154s
pe la 1:11" vorbeste de multinete



Stiu, discutasem si cu domnul Calin acum ceva saptamani.
Cautam ceva mai usor, 8k Surf au aproape 800grame. si tambur de 45mm daca nu ma insel.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Pareri mulinete Delta Dunarii
MesajScris: Vin Noi 01, 2019 7:19 pm 
Neconectat

Membru din: Mar Aug 05, 2014 7:38 am
Mesaje: 1263
Localitate: București
Ștefan, primul lucru care mi-a atras atenția din mesajul tău este "bete de 2.70m actiune 50-300grame". Confuzia între acțiunea lansetei și putere (test de curbură) este larg răspândită în rândul pescarilor de crap. Am vorbit despre acești parametrii în episodul "Alegerea lansetei" (vezi capitolele "Puterea lansetei" și "Acțiunea lansetei").

Strict legat de întrebarea ta, având în vedere prețul mulinetelor pe care le-ai enumerat, recomandarea mea este o mulinetă care nu se află în listă, respectiv Daiwa Emblem 45 SCW QD.

De ce 45 SCW și nu 35 SCW care este mai ușoară cu 15g? Deoarece 45 SCW este proiectată (și) pentru pescuit din mână la distanțe extreme. Dacă acest aspect nu te interesează, poți opta pentru 35 SCW.

Precizări:
  • Daiwa Emblem 45 SCW QD nu este încă disponibilă în magazinele din România, așa că dacă te grăbești, va trebui să o comanzi de afară
  • despre fiabilitatea acestei mulinete este prematur să vorbim, din moment ce a apărut anul acesta. Totuși, mă aștept să păstreze tradiția mulinetelor care au purtat și poartă numele "Emblem", recunoscute pentru robustețe și durabilitate.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Pareri mulinete Delta Dunarii
MesajScris: Vin Noi 01, 2019 7:39 pm 
Neconectat

Membru din: Mie Iun 07, 2017 7:40 am
Mesaje: 18
Greseala mea, evident ca ma refeream la puterea lansetelor.

Lansarile vor fi intre 20m-pescuit pe gropi si 80m-pescuit pe Dunarea Veche, curent slab, probabil ca ma descurc si cu Daiwa Emblem 35.

Initial imi doream un mini big pit din cauza greutatii reduse a acestor mulinete, dar se pare ca usor usor ma indrept catre Emblem 35.

Are tot ce mi doresc de la o mulineta exceptand faptul ca, la 600grame sa nu fie un impediment in lansari, tinand cont ca lansetele au doar 2.70m lungime.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Pareri mulinete Delta Dunarii
MesajScris: Vin Noi 01, 2019 7:48 pm 
Neconectat
Site Admin
Avatar utilizator

Membru din: Lun Feb 11, 2013 3:02 pm
Mesaje: 6006
Pentru stilurile de pescuit care implica angrenaje cat mai robuste, dar la care nu e nevoie de distante mari de aruncare, Shimano produce alte mulinete decat modelele obisnuite, cu tambur "long cast", pe care le folosim la crap. Mulinetele respective sunt incadrate la categoria spinning marin sau "heavy duty". Te poti uita la ele in catalogul Shimano. 

Cunosc pescari care folosesc pe Dunare mulinete robuste cu tambur adanc si ingust, cum e Shimano Baitrunner D, care e o mulineta cu reputatie de tanc, atat ca Baitrunner D nu se incadreaza in specificatiile care te intereseaza. Recupereaza sub 1m si nu are tambur de rezerva. 

_________________
http://carponline.ro


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Pareri mulinete Delta Dunarii
MesajScris: Vin Noi 01, 2019 8:06 pm 
Neconectat

Membru din: Mie Iun 07, 2017 7:40 am
Mesaje: 18
Multumesc Vlad pentru recomandare.

Din pacate pentru mine este musai existenta unui al doilea tambur. Partidele mele de pescuit se desfasoara in locatii unde este necesara folosirea unor diametre diferite de fir.Daca pe Dunarea Veche am nevoie de un 0.30 sa pot ajunge la salciile scufundate de pe mijlocul apei, pe Chilia pescuind in curent puternic este neaparat nevoie de un 0.45.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Pareri mulinete Delta Dunarii
MesajScris: Vin Noi 01, 2019 9:40 pm 
Neconectat

Membru din: Mar Aug 05, 2014 7:38 am
Mesaje: 1263
Localitate: București
StefanST scrie:
Are tot ce mi doresc de la o mulineta exceptand faptul ca, la 600grame sa nu fie un impediment in lansari, tinand cont ca lansetele au doar 2.70m lungime.
Principalul impediment în lansare va fi lungimea (scurtă) a lansetei.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Pareri mulinete Delta Dunarii
MesajScris: Sâm Noi 02, 2019 6:28 pm 
Neconectat

Membru din: Lun Dec 09, 2013 6:41 pm
Mesaje: 265
Localitate: Bucuresti
Salut,

Lansetele pe care le-ai descris cred ca sunt Colmic Calibra :twisted:, pe care eu unul le-as echipa cu Shimano Ultegra 5500 CI4+ XSC/XTC. In primul rand vorbim de-o mulineta foarte usoara, se califica in cerintele tale ca si raport de recuperare (aprox 105cm), sunt echipate cu noua frana imbunatatita, denumita: Hi Speed Drag (poti elibera/strange frana foarte rapid, luand in calcul ca pe astfel de ape cateva secunde sunt de ajuns sa pierzi un peste).
https://www.totalfishing.ro/catalogsear ... I4%2B+5500

Iar daca raportul de recuperare nu este cel mai mare impediment, poti opta pentru Shimano Baitrunner D 8000, noi am adus tamburi de rezerva pentru toata gama, tocmai pentru ca am avut solicitari din partea celor ce au achizitionat acest model. Varianta de 8000 se foloseste si in pescuitul la somn (ex. clonc), fiind foarte robuste si fiabile. Cum a spus si Vlad, chiar sunt mici "tancuri".
https://www.totalfishing.ro/catalogsear ... itrunner+d

_________________
http://www.totalfishing.ro


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Pareri mulinete Delta Dunarii
MesajScris: Sâm Noi 02, 2019 9:25 pm 
Neconectat

Membru din: Sâm Ian 23, 2016 10:44 pm
Mesaje: 17
Salutare
Pentru Dunare eu folosesc 3 seturi de mulinete de care sunt foarte multumit si le pot recomanda cu incredere: Okuma Cassien Baitfeeder 65, Shimano Baitrunner 8000D si SHIMANO Baitrunner 8000 OC.
Sincer sa fiu, cel mai multumit sunt de Okume. Au indurat multe, inclusiv 24 de ore petrecute pe fundul apei. Functioneaza si acum perfect, dupa ani buni, fara sa fi umblat in ele.
Daca ar fi cazul, cu asa ceva le-as schimba: https://youtu.be/cvyM95c8mYU
https://youtu.be/zqKnw7CuOq8

Toate bune


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 15 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2  Următorul

Ora este UTC + 2


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 12 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la: