CarpOnline.ro

Forum - Revista online de pescuit la crap
Acum este Joi Mar 28, 2024 10:24 pm

Ora este UTC + 2




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 21 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2, 3  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Shimano Speedmaster XTC
MesajScris: Sâm Oct 26, 2019 7:06 pm 
Neconectat

Membru din: Joi Mar 14, 2019 9:49 pm
Mesaje: 117
Salut,

Pentru cei ce cunosc specificatiile tehnice ale mulinetelor in general...cautand informatii despre aceasta mulineta am constatat ca nu are "waterproof drag"...in ce masura aceasta lipsa afecteaza in mod real performantele mulinetei ?...este cazul sa am rezerve ?

Multumesc !


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Shimano Speedmaster XTC
MesajScris: Dum Oct 27, 2019 10:23 am 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Joi Mar 15, 2018 5:53 pm
Mesaje: 18
Folosesc mulineta de la inceputul anului si pana acum se prezinta foarte bine. Intr-una dintre partide, facand drilul din apa, s-a intamplat sa las cotorul lansetei in apa si mulineta a fost acoperita de apa complet. N-a patit nimic. Am avut si destule zile cu ploaie, fara ca ploaia sa o afecteze in vreun fel.

_________________
https://www.facebook.com/Mihai-Perianu-546160265831924/


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Shimano Speedmaster XTC
MesajScris: Dum Oct 27, 2019 10:58 am 
Neconectat

Membru din: Joi Mar 14, 2019 9:49 pm
Mesaje: 117
Multumesc Mihai...concluzionez ca nu e cazul sa-mi fac probleme legat de acest aspect.

Ar mai fii ceva...in ce masura ajuta "super slow oscilation" in ideea de a mari o distanta extrema atinsa cu o mulineta care nu are aceasta tehnologie ? ...de la 185 m spre exemplu, cat poate adauga apoximativ ?


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Shimano Speedmaster XTC
MesajScris: Lun Oct 28, 2019 8:26 am 
Neconectat

Membru din: Mar Aug 05, 2014 7:38 am
Mesaje: 1263
Localitate: București
Sergiu, sistemele de protecție împotriva pătrunderii apei au rolul de a prelungi viața mulinetei. Lipsa acestor protecții poate afecta performanțele mulinetei în timp, în funcție de cât de des și în ce condiții o folosești. Practic, sistemele de protecție îți protejează investiția.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Shimano Speedmaster XTC
MesajScris: Lun Oct 28, 2019 9:03 am 
Neconectat

Membru din: Joi Mar 14, 2019 9:49 pm
Mesaje: 117
Victor Costache scrie:
Sergiu, sistemele de protecție împotriva pătrunderii apei au rolul de a prelungi viața mulinetei.


Chestia e ca nu este de regula specificat acest detaliu.
De exemplu in cazul mulinetelor de la daiwa...crosscast, emblem 35 scw...nu este prezentat acest amanunt pe site-urile de cumparaturi on line in general.

In cazul speedcast am gasit informatia pe un site englezesc.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Shimano Speedmaster XTC
MesajScris: Lun Oct 28, 2019 11:41 am 
Neconectat

Membru din: Mar Aug 05, 2014 7:38 am
Mesaje: 1263
Localitate: București
Principalele surse de informații privind caracteristicile tehnice ale produselor ar trebui să le luăm din pagina oficială a produsului și catalogul producătorului.

La modul general, orice mulinetă are un grad de protecție. În nicio mulinetă nu intră apa ca într-un borcan gol fără capac. :) Tot la modul general, cu cât mulineta are componente mai scumpe și/sau este proiectată pentru utilizare în condiții dure (cum ar fi pescuitul marin), cu atât producătorii sunt interesați să asigure o protecție cât mai bună, superioară modelelor mai ieftine.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Shimano Speedmaster XTC
MesajScris: Lun Oct 28, 2019 12:43 pm 
Neconectat

Membru din: Joi Mar 14, 2019 9:49 pm
Mesaje: 117
Multumesc frumos !


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Shimano Speedmaster XTC
MesajScris: Joi Oct 31, 2019 10:09 am 
Neconectat
Site Admin
Avatar utilizator

Membru din: Lun Feb 11, 2013 3:02 pm
Mesaje: 6006
Sergiu, daca deschizi catalogul Shimano pe 2019 (https://issuu.com/shimanoeuropefishing/ ... suu_export) si faci o cautare dupa cuvintele cheie "waterproof drag", o sa vezi ca mulinetele Shimano pe care le folosim la crap sunt echipate cu frana impermeabila incepand cu modelele Big Baitrunner CI4+ sau Ultegra CI4+ si continuand cu Power Aero, Fliegen, Bull's Eye si Aero Technium. Modelele de pe segmentul mediu de pret sau "entry-level" nu au frana impermeabila.

Impermeabilitatea franei sau a intregii mulinete conteaza la pescuitul marin, acolo unde mulineta poate fi scufundata in apa sau e udata constant cu apa sarata. Apa sarata e principalul pericol pentru functionarea franei si a angrenajelor. Apa dulce e un mediu mai putin dur.

La crap, lipsa franei impermeabile nu e un impediment. Multe mulinete foarte populare, cum era vechiul BBLC sau cum e Ultegra XTD, nu au frana impermeabila, fara ca asta sa fie o problema pentru utilizatori.

_________________
http://carponline.ro


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Shimano Speedmaster XTC
MesajScris: Joi Oct 31, 2019 2:35 pm 
Neconectat

Membru din: Joi Mar 14, 2019 9:49 pm
Mesaje: 117
Multumesc tuturor pentru precizari !


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Shimano Speedmaster XTC
MesajScris: Vin Dec 06, 2019 12:33 pm 
Neconectat

Membru din: Joi Mar 14, 2019 9:49 pm
Mesaje: 117
Salut,

Stiti cumva, "problema" bucsei de plastic la galet se pune si in cazul Speedcast XTC ?

Intreb fiindca am vazut ca sarma are o arhitectura diferita in zona bucsei decat in cazul Ultegra Ci4 spre exemplu.

Multumesc !


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 21 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2, 3  Următorul

Ora este UTC + 2


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 16 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la: