CarpOnline.ro

Forum - Revista online de pescuit la crap
Acum este Joi Mar 28, 2024 11:38 pm

Ora este UTC + 2




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 5 mesaje ] 
Autor Mesaj
MesajScris: Vin Oct 04, 2019 6:53 pm 
Neconectat

Membru din: Joi Mar 14, 2019 9:49 pm
Mesaje: 117
Salut,

Pentru cei care cunosc cele doua modele, care ar fi varianta mai buna avand in vedere ca imi doresc
o experienta cat mai placuta in drill dar in acelasi timp o distanta de lansare cat mai buna ?

Despre X4 cunosc ca poate atinge distante de 180m+ in lansare si are o actiune superba in drill...despre Emblem numai de bine pe hartie dar nu am vazut-o in actiune...contez deocamdata mai mult pe prestigiul producatorului...poate cineva care le-a testat are mai multe detalii ?

Multumesc !


Sus
 Profil  
 
MesajScris: Lun Oct 07, 2019 11:56 am 
Neconectat

Membru din: Lun Dec 09, 2013 6:41 pm
Mesaje: 265
Localitate: Bucuresti
Salut,


Pentru distante de lansare cat mai mare, as lua in calcul Fox Horizon X4 si Shimano TX5 (aceasta este lanseta pe care o folosesc).
In weekendu-ul care tocmai a trecut, am prins ceva pesti trecuti de 10kg dar si o multime de pesti intre 4 si 8kg - cel cu care am pescuit in "echipa" a ramas impresionat de cum lucreaza lansetele in drill (tinand cont ca el are niste lansete mult mai permisibile, cu care nu reuseste sa controleze foarte bine pestii).
Din pacate, atat Emblem XT cat si X4 le-am vazut doar "fizic", nu am avut ocazia sa arunc cu ele. Am avut ocazia sa arunc in trecut cu un alt model de Emblem, pe care l-am simtit mai ok pentru pescuitul la distanta fata de cel actual.
Recomand si filmuletele de prezentare ale lui Cristi Mihalcea. ;)

https://www.totalfishing.ro/lanseta-shi ... 70798.html

_________________
http://www.totalfishing.ro


Sus
 Profil  
 
MesajScris: Lun Oct 07, 2019 3:03 pm 
Neconectat

Membru din: Joi Mar 14, 2019 9:49 pm
Mesaje: 117
[quote="Claudiu Garlea"] cel cu care am pescuit in "echipa" a ramas impresionat de cum lucreaza lansetele in drill (tinand cont ca el are niste lansete mult mai permisibile, cu care nu reuseste sa controleze foarte bine pestii)

Multumesc pentru informatii, intr-adevar si eu cred ca TX5 ar fi o optiune viabila. Am pescuit cu ele, din punct de vedere al lansarii nu am ce sa le reprosez...discutia se pune in drill, acolo unde eu prefer lansete care lucreaza ceva mai vizibil, transformand actiunea din drill in "thrill" ! :)

Din cate am observat in cateva materiale publicate Horizon asta face, lucreaza cam toata lanseta in varianta 12' 3,5 lb.

https://www.youtube.com/watch?v=ihpUDu_JztE

Intrebarea mea se refera la acest control asupra pestelui...cat de mult afecteaza drill-ul acest caracter mai permisiv al lansetei, e semnificativ sau diferentele sunt sensibile ? Ce efect negativ trebuie sa astept avand in vedere aceasta permisivitate superioara cu exceptia unui drill rezonabil mai lung ?


Sus
 Profil  
 
MesajScris: Lun Oct 07, 2019 3:24 pm 
Neconectat

Membru din: Mar Aug 05, 2014 7:38 am
Mesaje: 1263
Localitate: București
Sergiu, știu că ți-am mai recomandat un material din "Pescuitul crapului". Îți mai recomand unul, de data asta despre acțiunea lansetei: https://www.youtube.com/watch?v=IoTjWbS ... SrABpCyQo3 (găsești acolo răspunsurile la câteva dintre întrebările tale).


Sus
 Profil  
 
MesajScris: Lun Oct 07, 2019 3:57 pm 
Neconectat

Membru din: Joi Mar 14, 2019 9:49 pm
Mesaje: 117
Da , excelent... multumesc Victor !
Interesante precizarile iar detaliul acela legat de presiunea exercitata (mai mare in cazul lansetei cu actiune lenta), nu ma asteptam !


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 5 mesaje ] 

Ora este UTC + 2


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 15 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la: