CarpOnline.ro

Forum - Revista online de pescuit la crap
Acum este Joi Mar 28, 2024 1:08 pm

Ora este UTC + 2




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 9 mesaje ] 
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Humminbird Helix 7 Chirp
MesajScris: Mie Oct 02, 2019 12:06 pm 
Neconectat

Membru din: Dum Mai 29, 2016 9:23 pm
Mesaje: 5
Buna ziua,
M-ar intersa si pe mine, daca detine cineva modelul acesta de sonar " Humminbird Helix 7 Chirp Mega Di Gps G3N " si daca se merita achizitionat pentru pescuitul plantat pe lacurile din ROMANIA. Mentionez ca detin momentan un sonar Humminbird 678 HD, de care nu prea sunt multumit. Sonarul doresc sa-l folosesc pe o barca FOX 320.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Humminbird Helix 7 Chirp
MesajScris: Mie Oct 02, 2019 1:31 pm 
Neconectat

Membru din: Mar Oct 22, 2013 3:27 pm
Mesaje: 268
Localitate: Tg Mures
Salut,
Nu conteaza pe ce barca il folosesti doar daca vrei sa te lauzi putin :)
Din moment ce ai deja un sonar si “nu prea” esti multumit, inseamna ca sti ce-ti lipseste la el. Daca noul sonar are ceea ce-ti doresti atunci este o alegere buna.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Humminbird Helix 7 Chirp
MesajScris: Mie Oct 02, 2019 4:44 pm 
Neconectat

Membru din: Mar Aug 05, 2014 7:38 am
Mesaje: 1263
Localitate: București
gimi_mures scrie:
Nu conteaza pe ce barca il folosesti doar daca vrei sa te lauzi putin :)
Nu știu dacă Adi a vrut să se dea mare sau nu, dar întrebarea are sens deoarece sunt sonare care nu pretează a fi instalate pe bărcile pneumatice. Fie au două sonde, fie au o sondă prea mare, fie afișajul este prea mare.
adystefan scrie:
M-ar intersa si pe mine, daca detine cineva modelul acesta de sonar " Humminbird Helix 7 Chirp Mega Di Gps G3N " si daca se merita achizitionat pentru pescuitul plantat pe lacurile din ROMANIA. Mentionez ca detin momentan un sonar Humminbird 678 HD, de care nu prea sunt multumit. Sonarul doresc sa-l folosesc pe o barca FOX 320.
Dacă nu le-ai citit, îți recomand să parcurgi aceste două articole: Interpretarea sonarului și Hărți batimetrice.

Strict legat de întrebarea ta, sonarul pe care îl am în momentul de față este Helix 7 CHIRP SI GPS G2. Față de modelul indicat de tine, nu are tehnologia MEGA, dar are SI (side imagining). Am avut ocazia să folosesc un sonar Helix 9 cu tehnologia MEGA și am rămas impresionat. Am mai vorbit despre asta în alte topicuri (vezi acest link). În concluzie, sonarul la care faci referire este o alegere potrivită.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Humminbird Helix 7 Chirp
MesajScris: Joi Oct 03, 2019 11:12 am 
Neconectat

Membru din: Dum Mai 29, 2016 9:23 pm
Mesaje: 5
Multumesc foarte mult d-lui Victor Costache pentru articole si sugestii.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Humminbird Helix 7 Chirp
MesajScris: Lun Oct 07, 2019 1:52 pm 
Neconectat

Membru din: Dum Mai 29, 2016 9:23 pm
Mesaje: 5
Buna ziua,
Am intrat in posesia sonarului și aș avea și eu câteva nelămuriri legate de el:
- nu are capac in dreptul slotului de card și voiam să intreb dacă așa este normal
- a folosit cineva ventuza specială de la humminbird pentru prinderea sondei de barcă
- se poate folosi orice card SD sau doar autochart
- dacă se gaseste de cumparat o hartă cu lacurile mai mari din Romania( Varlam,Tâncăbești...)
Mulțumesc!


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Humminbird Helix 7 Chirp
MesajScris: Lun Oct 07, 2019 5:58 pm 
Neconectat

Membru din: Mar Aug 05, 2014 7:38 am
Mesaje: 1263
Localitate: București
adystefan scrie:
- nu are capac in dreptul slotului de card și voiam să intreb dacă așa este normal
Slotul pentru cardul microSD este pe laterala stângă, cum ne uităm la ecran. Trebuie să aibă capac pentru a împiedica pătrunderea prafului și apei în slot.
adystefan scrie:
- a folosit cineva ventuza specială de la humminbird pentru prinderea sondei de barcă
Nu am idee la ce "ventuză specială" te referi.
adystefan scrie:
- se poate folosi orice card SD sau doar autochart
Depinde ce vrei să faci cu acel card. Dacă vrei ca harta generată automat (Autochart Live) să se salveze și să se păstreze (dincolo de limita memoriei interne a unității cu afișaj), ai nevoie de cardul Zero Lines Humminbird. Altfel, doar pentru salvarea rutelor, waypoint-urilor și log-urilor sonarului (datele brute care pot fi folosite pentru generarea hărților batimetrice), poți folosi orice card.
adystefan scrie:
- dacă se gaseste de cumparat o hartă cu lacurile mai mari din Romania( Varlam,Tâncăbești...)
Nu știu să existe de cumpărat astfel de hărți. Cardul Zero Lines are o hartă generală (câteva localități și ape doar figurate), mai mult ca să vezi cam pe unde te afli, orientativ.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Humminbird Helix 7 Chirp
MesajScris: Mar Oct 08, 2019 9:47 am 
Neconectat

Membru din: Dum Mai 29, 2016 9:23 pm
Mesaje: 5
din păcate al meu a sosit asa , fara capac,de accea am si pus intrebarea


Fişiere ataşate:
IMG_7807.jpg
IMG_7807.jpg [ 25.72 KiB | Vizualizat de 7659 ori ]
Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Humminbird Helix 7 Chirp
MesajScris: Mar Oct 08, 2019 9:48 am 
Neconectat

Membru din: Dum Mai 29, 2016 9:23 pm
Mesaje: 5
aceasta este ventuza de prindere pentru barca


Fişiere ataşate:
IMG_7802.jpg
IMG_7802.jpg [ 146.87 KiB | Vizualizat de 7659 ori ]
Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Humminbird Helix 7 Chirp
MesajScris: Mar Oct 08, 2019 11:01 am 
Neconectat

Membru din: Mar Aug 05, 2014 7:38 am
Mesaje: 1263
Localitate: București
adystefan scrie:
din păcate al meu a sosit asa , fara capac,de accea am si pus intrebarea
N-ar fi indicat să-l folosești fără acel capac deoarece riscul să intre apă înăuntru prin slotul cardului este mare. Dacă se strică din cauza asta, s-ar putea să nu o rezolvi pe garanție, plus că, oricum, reparația durează.
adystefan scrie:
aceasta este ventuza de prindere pentru barca
Credeam că te referi la un accesoriu cu care a venit cu sonarul, d-asta nu înțelegeam despre ce e vorba, în cutie nefiind o astfel de ventuză. N-am folosit și n-am studiat acea ventuză, așa că nu mă pot pronunța. Mă gândesc doar că din moment ce Humminbird o comercializează, înseamnă că este potrivită în anumite situații (în funcție de mărimea sondei, amplasare pe barcă etc.). Pe de altă parte, un suport metalic pentru sondă, chiar și modele scumpe, costă doar o fracție din prețul ventuzei.


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 9 mesaje ] 

Ora este UTC + 2


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 18 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la: