CarpOnline.ro

Forum - Revista online de pescuit la crap
Acum este Vin Mar 29, 2024 12:37 am

Ora este UTC + 2




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 29 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2, 3  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Gemini arc lead system
MesajScris: Joi Sep 12, 2019 8:39 am 
Neconectat

Membru din: Dum Feb 01, 2015 4:42 pm
Mesaje: 274
Localitate: Timisoara
Salut
Ideea pare geniala. Este clar ca vei castiga metri in aruncare deoarece aerodinamicitatea intregului ansamblu (plumb si montura) este mult mai compacta. Daca eliberarea monturii se face la contactul cu apa este clar ca si prezentarea monturii va fi perfecta de fiecare data. Pana aici totul arata superb. Ce ma ingrijoreaza pe mine si am vazut ca nimeni nu precizeaza acest lucru (am colindat forumurile englezesti) este autointeparea. La capitolul asta imi pare chiar mai deficitara decat montura elicopter simpla.
A folosit careva dintre voi acest sistem si poate sa expuna o parere legat de acest aspect?
Multumesc


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Gemini arc lead system
MesajScris: Dum Sep 15, 2019 4:46 pm 
Neconectat

Membru din: Dum Mai 17, 2015 6:29 am
Mesaje: 19
Eu inca nu am folosit,dar am vazut la un concurs in Ungaria toti aveau si pescuiau cu asa ceva si toata lumea lauda la maxiim plumbii


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Gemini arc lead system
MesajScris: Lun Sep 16, 2019 4:30 pm 
Neconectat

Membru din: Dum Feb 01, 2015 4:42 pm
Mesaje: 274
Localitate: Timisoara
Multumesc frumos Levente. Ma mir ca nimeni nu le-a folosit. Mirarea imi este cu atat mai mare avand in vedere "slabiciunea" pescarului de crap autohton in ceea ce priveste distanta de aruncare.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Gemini arc lead system
MesajScris: Mar Sep 17, 2019 7:07 am 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Mar Iun 11, 2013 1:48 pm
Mesaje: 561
Localitate: Timisoara
Adrian Novac scrie:
Multumesc frumos Levente. Ma mir ca nimeni nu le-a folosit. Mirarea imi este cu atat mai mare avand in vedere "slabiciunea" pescarului de crap autohton in ceea ce priveste distanta de aruncare.

Adi, daca vrei facem o iesire la Sacos sa-i testam in paralel cu plumbii clasici.
Si eu sunt curios de acest model.

_________________
slowly we rot....by Obituary


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Gemini arc lead system
MesajScris: Mar Sep 17, 2019 8:40 am 
Neconectat

Membru din: Dum Oct 20, 2013 1:08 pm
Mesaje: 41
Localitate: Timisoara
pe mine nu m-au incantat cu nimic , nu am sesizat diferente notabile in distante ,plus ca sistemul de eliberare al monturii nu e 100% fiabil , se mai deschide in lansare sau uita sa se deschida...


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Gemini arc lead system
MesajScris: Mar Sep 17, 2019 1:16 pm 
Neconectat

Membru din: Mar Aug 05, 2014 7:38 am
Mesaje: 1263
Localitate: București
În descrierea acestor plumbi, pe pagina oficială este menționat reach much greater distances (atingi distance mult mai mari). O astfel de exprimare poate fi convingătoare pentru unii. Totuși, pentru a oferi credibilitate, mă așteptam ca producătorul să facă teste și să prezinte valori, măcar aproximative, privitoare la câștigul în distanță (ex. "cu până la 15% mai mult față de plumbul clasic în montura elicopter").

Dacă Roby sau alți pescari vor face teste și vor binevoi să împărtășească rezultatele (concluziile), ar fi o informație utilă pentru cei interesați de distanțe extreme, în general, și de acești plumbi, în particular.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Gemini arc lead system
MesajScris: Mar Sep 17, 2019 1:25 pm 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Mar Iun 11, 2013 1:48 pm
Mesaje: 561
Localitate: Timisoara
Victor Costache scrie:
În descrierea acestor plumbi, pe pagina oficială este menționat reach much greater distances (atingi distance mult mai mari). O astfel de exprimare poate fi convingătoare pentru unii. Totuși, pentru a oferi credibilitate, mă așteptam ca producătorul să facă teste și să prezinte valori, măcar aproximative, privitoare la câștigul în distanță (ex. "cu până la 15% mai mult față de plumbul clasic în montura elicopter").

Dacă Roby sau alți pescari vor face teste și vor binevoi să împărtășească rezultatele (concluziile), ar fi o informație utilă pentru cei interesați de distanțe extreme, în general, și de acești plumbi, în particular.

Victor, daca vom face iesirea vom posta sigur si feedback-urile.
La distanta nu stiu sigur cum ne vom da seama daca am castigat cativa metri sau nu, numai daca lansam pe sol si asta poate la iarna.
Ma intereseaza mai mult autointeparea si daca mecanismul functioneaza 100%
Daca e cum zice Remus ca nu intotdeauna se elibereaza forfacul e nasol, asta inseamna ca tot timpul vei sta cu frica-n san pe maul apei.

_________________
slowly we rot....by Obituary


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Gemini arc lead system
MesajScris: Mar Sep 17, 2019 2:22 pm 
Neconectat

Membru din: Mar Aug 05, 2014 7:38 am
Mesaje: 1263
Localitate: București
Roby, nu mi-aș face griji în privința autoînțepării. Însă, eliberarea sau, mai bine spus, neeliberarea forfacului este o problemă.

Clar, pentru rezultate cât mai relevante, testele de distanță trebuie făcute pe pământ. Ideal, într-o zi fără vânt, ca să se elimine unul dintre factorii care ar putea vicia măsurătorile.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Gemini arc lead system
MesajScris: Mar Sep 17, 2019 3:29 pm 
Neconectat

Membru din: Dum Feb 01, 2015 4:42 pm
Mesaje: 274
Localitate: Timisoara
Remus, in toate tutorialele pe care le-am vazut, toti spuneau ca se deschide de fiecare data. Distantele masurate in urma testelor au fost cu 10 pana la 15m mai mari comparativ cu o montura elicopter clasica. M-as mira sa nu obtii distante mai mari de aruncare. E aproape ca si cum ai arunca doar cu plumbul. Nu am aruncat cu Gemini, dar am aruncat comparativ doar cu plumbul si cu montura elicopter, iar distanta obtinuta doar cu plumbul a fost cu pana la 20m mai mare. In aceste conditii 15m mai mult cu Gemini nu pare exagerat. Am primit plumbii zilele trecute (nu m-am putut abtine sa nu ii comand si sa-i incerc :D ) si am testat, la rece, sistemul de eliberare. Pare a fi extrem de sensibil, mult mai sensibil, spre exemplu, comparativ cu butonul de la Spomb. Asta ar explica de ce se mai deschide in aer, dar nicidecum de ce nu se deschide la impactul cu apa. Daca forta generata de frecarea cu aerul e suficienta ca sa deschida mecanismul cum de nu e suficienta forta de impact cu apa? E ciudat… Ai observat ambele fenomene la acelasi plumb?
Avand in vedere aceste aspecte singura mea grija a ramas cea legata de autointepare.
La sfarsitul lunii voi face o partida la Cetariu si ii voi incerca acolo. Pe pamant nu ma tenteaza deoarece se vor distruge de la prima aruncare, iar cu plumbul gol stiu cu cat dau mai mult.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Gemini arc lead system
MesajScris: Mar Sep 17, 2019 5:35 pm 
Neconectat

Membru din: Mar Aug 05, 2014 7:38 am
Mesaje: 1263
Localitate: București
Adrian, există informații publice despre acele teste? Cine le-a făcut? Cei 10-15m au fost câștigați, de exemplu, de la 100m la 115m sau de la 185m la 200m?

Forțele care apar în timpul zborului sunt diferite de cele de la contactul cu apa. Plecând de la comparația cu Spomb-ul, am experimentat mai multe cazuri în care s-a deschis în aer, iar la următoarea lansare nu s-a deschis la impactul cu apa. Prin urmare, temerea privind neeliberarea forfacului este întemeiată, mai ales dacă este cineva care a fost martor la sau a experimentat așa ceva. Desigur, este posibil să fi fost o problemă doar cu respectivul plumb.

Privitor la autoînțepare, cum am mai spus, nu mi-aș face griji. Ținând cont că vorbim de distanțe extreme, deci lungime mare a firului, și nici nu pescuim cu firele moi (slack lines), greutatea și tensiunea firului sunt suficiente pentru autoînțepare, cu condiția ca montura să funcționeze corect. Dacă nu mă înșel, a abordat Vlad acest subiect într-un material video în care vorbea despre montura culisantă. Aparent, această montură este deficitară la capitolul autoînțepare, dar în realitate funcționează foarte bine.


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 29 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2, 3  Următorul

Ora este UTC + 2


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 15 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
cron