CarpOnline.ro

Forum - Revista online de pescuit la crap
Acum este Joi Mar 28, 2024 1:48 pm

Ora este UTC + 2




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 257 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1 ... 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26  Următorul
Autor Mesaj
MesajScris: Joi Iul 04, 2019 5:41 pm 
Neconectat

Membru din: Mar Sep 13, 2016 10:00 am
Mesaje: 98
Va salut
Eu doar ce m-am întors din delta, am venit cu 4 zile mai devreme pt ca nu se poate pescui, apa neagră, plină de iarba, curge foarte murdara și cu crengi, copaci, iarba, tot ce prinde, am încercat pe caraorman, pe Dunărea veche era inundat tot nu erau locuri de campare, și tantari ca niciodată, pescuiesc in delta din 2003, am fost in toate lunile posibile la pescuit acolo, nu am văzut niciodată așa ceva, țânțarii nu mai spun, jale, bătea vantul de igi era ți-e greu sa stai, dar țânțarii nu aveau treaba...
M-am întors foarte dezamăgit, nici măcar localnicii nu prindeau peste la plase, când am ajuns și am văzut cum arată situația, am căutat sa cumpărăm peste de un borș, nu am găsit nici la pescari,:))) cred ca cel puțin 2 săptămâni mai trebuie de stat, dacă nu mai mult pentru cei care vor sa meargă, acum nici nu se pune problema


Sus
 Profil  
 
MesajScris: Sâm Iul 06, 2019 8:16 am 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Dum Mai 15, 2016 7:25 pm
Mesaje: 134
Localitate: Pitesti
Multumim tuturor pentru informatii!
Ieri pe Dunarea Veche s-a limpezit apa si vegetatia a incetat sa mai curga. Se poate pescui! Cotele au inceput sa devina mai domestice. In opinia mea va exista un interval de 4-10 zile in care se va prinde bine acolo, dupa care pestele se va trage in bratul Sulina pentru ca nivelul va scadea vertiginos.
In sfarsit putem spune ca a inceput sezonul de crap in Delta. Dar...numai pentru cei care pot infrunta cohortele de tantari si canicula. Am vorbit cu Harry la telefon ( legendarul neamt despre care am mai amintit in acest forum): cel mai mare crap pe care l-a prins ieri a avut 7kg.
Tinem aproape!

_________________
Doctor Fishing
Web : http://doctorfishing.ro
Follow us on Facebook : https://www.facebook.com/doctorfishing.ro
Tel: 0729.031.641 / 0769.166.534
E-mail: office@doctorfishing.ro


Sus
 Profil  
 
MesajScris: Dum Iul 07, 2019 1:00 pm 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Mie Iun 27, 2018 10:58 am
Mesaje: 28
Localitate: Bucuresti
Va salut dragi colegi,
Ieri seara ne-am intors din Delta, cu o zi mai devreme decat ne-am propus. Pe Intinsura nu am reusit sa pescuim din cauza ierbii iar mie personal apa mi se pare inca prea neagra. Am pacalit ieri de dimineata cativa ciortani pe DV de la Crisan la Mila 23, majoritatea eliberati. In acea zona, adunam iarba pe fire mult mai rar, iar apa era “buna”, nu venea imputita din lacuri. Tot in aceasta zona am si cloncanit, dar cu rezultate slabe.
Intr-adevar, pestele a inceput sa iasa din lacuri si sa isi arate prezenta prin sarituri pe DV.
Apa inca scade cu repeziciune ( probabil va scadea 70 cm la Tulcea in saptamana care vine ).
Ca de obicei,Delta ne-a dat o lectie...nu am ales corect locul de campare si ne-am fatait prea mult cu barcile de colo colo in cautarea pestelui.
Asteptam cu nerabdare urmatoarea partida de la inceputul lunii august!
Fir intins va doresc!


Sus
 Profil  
 
MesajScris: Joi Iul 18, 2019 7:25 am 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Dum Mai 15, 2016 7:25 pm
Mesaje: 134
Localitate: Pitesti
Am niste prieteni care pescuiesc acum pe Dunarea Veche. Ziua se poate pescui cat de cat, dar noaptea curge foarte multa vegetatie care vine din lacurile din apropiere pentru ca apa scade. Pestele insa este acolo dupa cum indica sonarele ...dar e greu.

_________________
Doctor Fishing
Web : http://doctorfishing.ro
Follow us on Facebook : https://www.facebook.com/doctorfishing.ro
Tel: 0729.031.641 / 0769.166.534
E-mail: office@doctorfishing.ro


Sus
 Profil  
 
MesajScris: Joi Iul 18, 2019 7:33 am 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Dum Mai 15, 2016 7:25 pm
Mesaje: 134
Localitate: Pitesti
Specific lunii iulie, pe care o am considerat-o intotdeauna o luna in care pleci in Delta doar in cazul in care nu mai ai rabdare sa stai acasa si sa astepti stabilizarea apelor aferenta lunii august. Sper ca baietii sa faca treaba ziua, cand datorita vantului vegetatia este impinsa pe langa maluri lasand culoar liber pe mijloc pentru a putea tine firele pe loc.

_________________
Doctor Fishing
Web : http://doctorfishing.ro
Follow us on Facebook : https://www.facebook.com/doctorfishing.ro
Tel: 0729.031.641 / 0769.166.534
E-mail: office@doctorfishing.ro


Sus
 Profil  
 
MesajScris: Mar Iul 23, 2019 7:11 am 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Dum Mai 15, 2016 7:25 pm
Mesaje: 134
Localitate: Pitesti
Baietii s-au intors ieri de pe Dunarea Veche. Au avut multe trasaturi, inclusiv de peste mare, dar au reusit sa aduca la mal
doar cativa ciortani. Vegetatie foarte multa pe apa. Conditii grele- partida ratata.

_________________
Doctor Fishing
Web : http://doctorfishing.ro
Follow us on Facebook : https://www.facebook.com/doctorfishing.ro
Tel: 0729.031.641 / 0769.166.534
E-mail: office@doctorfishing.ro


Sus
 Profil  
 
MesajScris: Mar Iul 23, 2019 10:02 am 
Neconectat

Membru din: Mar Aug 29, 2017 11:11 pm
Mesaje: 6
salutare,

Ne-am intros duminica de pe Dunare, am avut parte de o partida in conditii dificile, iarba multa la mal si in luciul apei si tantari mult prea multi... si uite asa, dintr-o data, realitatea de fata locului m-a trimis cu gandul la vorbele domnului Calin care mi-a spus sa stau acasa macar pana la inceput de August.

Am nadit in fiecare seara cu 8-9 Kg de bile solubile de 24 si tari de 20- Belachan produs de Doctor Fishing ( Calin Visoianu) ingrediente Sticky. La inceput am fost putin sceptic cu Belachan ul in conditiile in care in zona respectiva pescuisem in ultimii doi ani doar cu Squid Cranberry, dar am mers pe mana domnului Visoianu. N-am dat gres, incepand cu a doua seara au inceput sa apara trasaturile , mai un ciortan la 2 kg mai cateva zeci de kg de iarba pe fire si tot asa, pescuit obositor cu plantat din ora in ora din cauza ierbii.
Din a 3-a zi au inceput sa apara si pestii mai zdraveni, am luat un 5 kg scos cu greu, fiind nevoiti sa intram cu barca din cauza vegetatiei abundente de la mal. Era clar, pestele era acolo si raspundea bine de tot la Belachan-ul asta, parca mai bine ca la Squid...din pacate am avut rateu dupa rateu, din cauza vegetatiei era imposibil sa scoti peste din apa...iarba multa pe fir in timpul dirll -ului, iarba si nuferi din abundenta la mal

partida dificila dar ne-am bucurat de prima iesire pe anul asta in delta, ne-am bucurat de drill uri frumoase si da, ne-am suparat dupa fiecare peste scapt in ultimii 20 de metri...Dar asta e frumusetea pescuitului in Delta, nici o partida nu seamana cu alta, Dunarea mereu reuseste sa ne surprinda.

Pana la urmatoarea partida, ramane intrebarea: Belachan sau Squid Cranberry @ Sticky Baits? Dom'profesor grea alegere, ce facem?

PS multumesc domnule Visoianu pentru bilele extraordinare si pentru sfaturile oferite la fata locului.


Sus
 Profil  
 
MesajScris: Mar Aug 06, 2019 4:41 pm 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Mie Iun 27, 2018 10:58 am
Mesaje: 28
Localitate: Bucuresti
Va salut stimati colegi,

Am pescuit in zona Chilia de pe 01 pana pe 04 August.
Am plecat pe o cota la Tulcea aprox.75, fiind stabila pe durata partidei.
Temperatura apei in jur de 26.5 gr.C.
Pestele a raspuns la boilies solubil instant iar la bile tari din prima noapte (am avut 10-12 kg de solubile capsuna si monster crab + 40 kg bile tari productie proprie cu ingrediente sticky ).
Astfel, de joi dimineata ora 10:00 pana sambata ora 18:00 am pus pe saltea peste 20 de crapi cu o greutate intre 4 si 13 kg. Pestii peste 5 kg au fost eliberati, conform regulamentului din acest an pentru Delta Dunarii.
De sambata seara si pana duminica la pranz cand am plecat, nu am mai avut nici o trasatura, din pricina cresterii presiunii atmosferice.
Desi ne-am pregatit mai bine ca alte dati, tot am avut multe multe rupturi pe feeder ( 0.30 si 0.35 ) iar pe lansetele de crap ( 0.40 ) am pierdut cateva capturi capitale ( credem noi ) care s-au bagat in buturuga sau au taiat firul in prag in scoica.
A fost o partida memorabila pe care numai Delta Dunarii o poate oferi!
Va salut!


Fişiere ataşate:
6.jpg
6.jpg [ 31.5 KiB | Vizualizat de 7822 ori ]
5.jpg
5.jpg [ 33.15 KiB | Vizualizat de 7822 ori ]
20.jpg
20.jpg [ 33.11 KiB | Vizualizat de 7822 ori ]
Sus
 Profil  
 
MesajScris: Mar Aug 06, 2019 4:42 pm 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Mie Iun 27, 2018 10:58 am
Mesaje: 28
Localitate: Bucuresti
...


Fişiere ataşate:
10.jpg
10.jpg [ 23.9 KiB | Vizualizat de 7822 ori ]
1.jpg
1.jpg [ 28.63 KiB | Vizualizat de 7822 ori ]
9.jpg
9.jpg [ 43.34 KiB | Vizualizat de 7822 ori ]
Sus
 Profil  
 
MesajScris: Mar Aug 06, 2019 4:44 pm 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Mie Iun 27, 2018 10:58 am
Mesaje: 28
Localitate: Bucuresti
...


Fişiere ataşate:
15.jpg
15.jpg [ 33.28 KiB | Vizualizat de 7822 ori ]
13.jpg
13.jpg [ 22.05 KiB | Vizualizat de 7822 ori ]
11.jpg
11.jpg [ 46.41 KiB | Vizualizat de 7822 ori ]
Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 257 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1 ... 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26  Următorul

Ora este UTC + 2


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Majestic-12 [Bot] şi 10 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la: