CarpOnline.ro

Forum - Revista online de pescuit la crap
Acum este Vin Mar 29, 2024 1:54 am

Ora este UTC + 2




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 90 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Re: Pescuitul crapului
MesajScris: Vin Apr 26, 2019 10:46 am 
Neconectat

Membru din: Mar Aug 05, 2014 7:38 am
Mesaje: 1263
Localitate: București
RAPORTUL DE RECUPERARE AL MULINETEI

Cât fir recuperează mulineta la o rotație completă a manivelei este una dintre informațiile importante în alegerea mulinetei. Ce înseamnă raportul de recuperare, cum se calculează lungimea firului recuperat și când este mai potrivită o mulinetă cu un raport mare de recuperare, față de una cu raport mic de recuperare sunt subiectele discutate în noul capitol din “Alegerea mulinetei” publicat de MarelePescar.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Pescuitul crapului
MesajScris: Mar Apr 30, 2019 9:31 am 
Neconectat

Membru din: Mar Aug 05, 2014 7:38 am
Mesaje: 1263
Localitate: București
UMPLEREA TAMBURULUI MULINETEI CU FIR

Umplerea incorectă a tamburului mulinetei - prea mult sau prea puțin fir - poate cauza probleme în timpul partidei de pescuit cu consecințe foarte neplăcute, printre care: ruperea firului în lansare, înnodarea firului (formarea “perucilor”) și pierderea din distanță. Noul capitol din “Alegerea mulinetei” publicat de MarelePescar prezintă în detaliul modul în care trebuie umplut corect tamburul mulinetei.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Pescuitul crapului
MesajScris: Vin Mai 03, 2019 12:56 pm 
Neconectat

Membru din: Mar Aug 05, 2014 7:38 am
Mesaje: 1263
Localitate: București
AȘEZAREA UNIFORMĂ A FIRULUI PE TAMBURUL MULINETEI

În noul capitol din “Alegerea mulinetei” publicat de MarelePescar se discută despre cum putem controla așezarea firului pe tambur. Cei mai mulți pescari preferă ca firul să fie așezat uniform (drept) pe toată lungimea tamburului. Sunt și pescari care vor ca tamburul umplut să fie ușor conic sau chiar cu conicitate inversă. Se mai poate întâmpla ca, în funcție de diametrul firului, mulineta să pună firul mai mult în partea de jos (spre fustă) sau în partea de sus (spre buză). În oricare dintre cazuri ne-am afla, este important să știm cum putem schimba modul în care mulineta așează firul.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Pescuitul crapului
MesajScris: Lun Mai 06, 2019 10:47 am 
Neconectat

Membru din: Mar Aug 05, 2014 7:38 am
Mesaje: 1263
Localitate: București
NODUL ARBOR PENTRU FIXAREA FIRULUI PE TAMBURUL MULINETEI

Primul pas în umplerea tamburului mulinetei este nodul cu care fixăm firul. Indiferent de nodul folosit, important este să nu alunece, să fie ușor de legat, să fie cât mai mic și, totodată, să fie ușor de dezlegat, atunci când înlocuim firul. Este de preferat un nod care se poate dezlega, pentru a evita folosirea foarfecii, riscând să zgâriem tamburul. Nodul Arbor îndeplinește toate aceste condiții și de aceea are un capitol dedicat în “Alegerea mulinetei”.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Pescuitul crapului
MesajScris: Joi Mai 09, 2019 11:23 am 
Neconectat

Membru din: Mar Aug 05, 2014 7:38 am
Mesaje: 1263
Localitate: București
ÎNGRIJIREA MULINETEI

Folosirea corectă și îngrijirea mulinetei îi vor prelungi viața și, practic, îi vor păstra valoarea, indiferent de prețul plătit la achiziție. Care sunt principalele greșeli de evitat în utilizare și ce implică îngrijirea mulinetei sunt temele discutate în noul capitol publicat din “Alegerea mulinetei”.

https://www.youtube.com/watch?v=6vKW68o ... n&index=20


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Pescuitul crapului
MesajScris: Lun Mai 13, 2019 10:45 am 
Neconectat

Membru din: Mar Aug 05, 2014 7:38 am
Mesaje: 1263
Localitate: București
EXEMPLE REALE ÎN ALEGEREA MULINETEI

Cunoștințele teoretice sunt înțelese și se fixează cel mai bine atunci când sunt puse în practică. Ultimul și cel mai lung capitol din “Alegerea mulinetei” prezintă câteva cazuri concrete, probabil cele mai întâlnite în pescuitul la crap, atunci când suntem în căutarea unei mulinete. Astfel, vom vedea cum putem alege mulinetele:


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Pescuitul crapului
MesajScris: Mar Iun 25, 2019 7:08 am 
Neconectat

Membru din: Mar Aug 05, 2014 7:38 am
Mesaje: 1263
Localitate: București
ALEGEREA LANSETEI DE CRAP - INTRODUCERE

MarelePescar anunță publicarea capitolului introductiv din “Alegerea lansetei”, al treilea episod din seria video “Pescuitul crapului”. Pe parcursul celor 17 capitole care compun episodul, sunt prezentate în detaliu elementele constructive și funcționale ale lansetei de crap.

Fie că pescarul este în căutarea unei lansete pentru pescuit la distanțe extreme, fie dorește o lansetă plăcută în dril, fie lansete specializate, cum sunt cele pentru sondarea substratului (marker) sau nădit (spod), aspectele importante în alegerea lansetei sunt tratate separat în secțiunile dedicate de-a lungul episodului.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Pescuitul crapului
MesajScris: Vin Iun 28, 2019 7:00 am 
Neconectat

Membru din: Mar Aug 05, 2014 7:38 am
Mesaje: 1263
Localitate: București
LUNGIMEA LANSETEI

Probabil că una dintre caracteristicile principale la care ne uităm atunci când achiziționăm o lansetă este lungimea. De aceea, acest parametru este subiectul primului capitol din “Alegerea lansetei”.

Deși aparent nu este nimic complicat a înțelege cât de lungă este lanseta, sunt câteva aspecte importante de avut în vedere. Vizionând “Lungimea lansetei”, pescarii vor ști la ce să fie atenți atunci când își aleg lanseta pentru crap.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Pescuitul crapului
MesajScris: Mie Iul 03, 2019 9:40 am 
Neconectat

Membru din: Mar Aug 05, 2014 7:38 am
Mesaje: 1263
Localitate: București
NUMĂRUL SEGMENTELOR LANSETEI

Pentru a putea fi transportate mai ușor, lansetele de crap sunt din două sau mai multe bucăți. Deși am fi tentați să cumpărăm lansetele cu mai multe tronsoane, fiind evident mai simplu de transportat, sunt câteva elemente de natură constructivă și funcțională care fac ca lansetele din mai puține segmente să fie de preferat. Explicațiile și argumente pro și contra sunt prezentate în noul capitol video “Numărul segmentelor lansetei” publicat de MarelePescar.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Pescuitul crapului
MesajScris: Lun Iul 08, 2019 7:39 am 
Neconectat

Membru din: Mar Aug 05, 2014 7:38 am
Mesaje: 1263
Localitate: București
MUFAREA LANSETEI

Modalitatea de conectare a segmentelor lansetei este un alt aspect de avut în vedere la achiziționarea lansetei. Care sunt tipurile de îmbinare și diferențele dintre acestea sunt prezentate în capitolul “Mufarea lansetei”. În plus, indiferent de modul în care se conectează tronsoanele lansetei, mufarea și demufarea trebuie făcute corect, fiind și acesta unul dintre subiectele tratate.


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 90 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9  Următorul

Ora este UTC + 2


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 11 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la: