CarpOnline.ro

Forum - Revista online de pescuit la crap
Acum este Joi Mar 28, 2024 4:48 pm

Ora este UTC + 2




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 257 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1 ... 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26  Următorul
Autor Mesaj
MesajScris: Dum Mai 12, 2019 11:32 pm 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Dum Mai 15, 2016 7:25 pm
Mesaje: 134
Localitate: Pitesti
In functie de intensitatea curentului nadesc in amonte fata de locul pe care il pescuiesc intre 30 si 100m. De fiecare data arunc doar plumbul, fara montura, si urmaresc cat de mult il deplaseaza cutentul pe substrat. Apoi trag o concluzie privind cat de mult trebuie sa urc cu nada in amonte.Dar in principiu nu va faceti griji, bilele nadite vor ramane in zona chiar daca nu evaluati perfect unde trebuiesc aruncate. Fundul Dunarii nu este atat de curat cum este cel al balastierelor.

_________________
Doctor Fishing
Web : http://doctorfishing.ro
Follow us on Facebook : https://www.facebook.com/doctorfishing.ro
Tel: 0729.031.641 / 0769.166.534
E-mail: office@doctorfishing.ro


Sus
 Profil  
 
MesajScris: Sâm Iun 15, 2019 12:17 pm 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Dum Mai 15, 2016 7:25 pm
Mesaje: 134
Localitate: Pitesti
Dragi prieteni iubitori de Delta,
Iata ca avem parte din nou de un an ploios, cu ape foarte mari si cu crapi care nu vor sa paraseasca lacurile Deltei, determinandu-ne pe noi sa stam acasa. Barcile pescarilor de crap in Delta sunt inca in conservare, iar noi nu putem face altceva decat sa visam cu ochii deschisi la drill-urile violente pe care
sper sa le avem cu totii incepand cu primele zile ale lui august. Caci atunci dupa parerea mea merita sa incepem sa plecam in Delta la pescuit de crap mare. Pana atunci...putem acorda mai mult timp decat de obicei pentru a face pregatiri privind echipamentul, rularea bilelor si eventuale noi achizitii.
Personal, promit sa va tin la curent permanent cu vestile ce vor veni de pe canalele Deltei.
Haideti sezonul acesta sa tinem strans legatura aici, astfel incat in orice zi sa fim informati privind starea lucrurilor. Nu va propun sa comunicati in detalii. O simpla stire, (Ex: " Am auzit ca s-a prins bine saptamana trecuta pe canalul Sontea..") noua tuturor ne este de mare ajutor.
Va multumesc de pe acum si sa ne vedem sanatosi pe apa!

_________________
Doctor Fishing
Web : http://doctorfishing.ro
Follow us on Facebook : https://www.facebook.com/doctorfishing.ro
Tel: 0729.031.641 / 0769.166.534
E-mail: office@doctorfishing.ro


Sus
 Profil  
 
MesajScris: Sâm Iun 15, 2019 6:53 pm 
Neconectat

Membru din: Mar Sep 13, 2016 10:00 am
Mesaje: 98
Eu vroiam pe 1 Iulie sa plec in delta pentru o săptămâna, văd ca Dunărea este foarte crescută...
Vroiam sa ma duc doar pentru relax și un caras, nu neaparat pentru crap... merg dacă voi putea pe Dunărea veche undeva in zona pensiunea lui mitrea dacă voi găsi vreun loc, căci merg cu cortul... o sa anunt chiar de la fata locului dacă voi avea ce


Sus
 Profil  
 
MesajScris: Dum Iun 16, 2019 3:01 pm 
Neconectat

Membru din: Mie Mai 08, 2019 3:53 pm
Mesaje: 4
Calin Visoianu scrie:
Dragi prieteni iubitori de Delta,
Iata ca avem parte din nou de un an ploios, cu ape foarte mari si cu crapi care nu vor sa paraseasca lacurile Deltei, determinandu-ne pe noi sa stam acasa. Barcile pescarilor de crap in Delta sunt inca in conservare, iar noi nu putem face altceva decat sa visam cu ochii deschisi la drill-urile violente pe care
sper sa le avem cu totii incepand cu primele zile ale lui august. Caci atunci dupa parerea mea merita sa incepem sa plecam in Delta la pescuit de crap mare. Pana atunci...putem acorda mai mult timp decat de obicei pentru a face pregatiri privind echipamentul, rularea bilelor si eventuale noi achizitii.
Personal, promit sa va tin la curent permanent cu vestile ce vor veni de pe canalele Deltei.
Haideti sezonul acesta sa tinem strans legatura aici, astfel incat in orice zi sa fim informati privind starea lucrurilor. Nu va propun sa comunicati in detalii. O simpla stire, (Ex: " Am auzit ca s-a prins bine saptamana trecuta pe canalul Sontea..") noua tuturor ne este de mare ajutor.
Va multumesc de pe acum si sa ne vedem sanatosi pe apa!

Multumim pentru toate informatiile utile pe care ni le-ai dat. Într-adevăr, momentan doar visam la Deltă dar sunt sigur că nici anul ăsta nu va rămâne datoare!
Sa auzim numai de bine!


Sus
 Profil  
 
MesajScris: Dum Iun 23, 2019 9:06 am 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Mie Iun 27, 2018 10:58 am
Mesaje: 28
Localitate: Bucuresti
Dragi colegi,
Noi nu mai avem rabdare si vom incerca un pescuit in perioada 3-7 iulie, in zona Crisan, Mila 23, spre lacuri. Speram sa nu mai ploua mult si sa scada cota la Tulcea sub 270.
Asa cum a spus Calin, si noua ne-ar placea sa tinem aproape pe forum, exceptand polemicile cu privire la dezvaluirea locului exact de pescuit.
Anul asta este musai sa facem loc in bagaj saltelei de primire deoarece va reamintesc ca se retine un singur exemplar de crap pe zi, care sa nu depaseasca 5 kg. Speram la multe filmari cu eliberarea crapilor mari!!!


Sus
 Profil  
 
MesajScris: Dum Iun 23, 2019 4:52 pm 
Neconectat

Membru din: Mie Mai 08, 2019 3:53 pm
Mesaje: 4
Manea Mihai, Ce nada/momeala vrei sa încerci la ieșirea asta?


Sus
 Profil  
 
MesajScris: Dum Iun 23, 2019 5:44 pm 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Mie Iun 27, 2018 10:58 am
Mesaje: 28
Localitate: Bucuresti
Salut Dan,
Ca nada am pregatit 25 kg de bile solubile si 55 kg de bile tari ( ingrediente de la Sticky Baits + ingrediente de umplutura ). Am pastrat cateva kilograme de mix si pentru bulgari, in care am adaugat spartura de porumb si alte seminte. Aroma folosita pentru aceasta partida este capsuna cu squid (2:1), desi de obicei folosim squid cu capsuna sau cranberry ( 3:1 ). Pe Chilia vom merge anul asta pe monster crab si krill.
Suntem constienti ca va fi greu sa dam in aceasta perioada peste crapii capitali...va fi un pescuit de relaxare...nu vom pescui exclusiv la crap...vom cauta stiuca si salaul...vom cloncani dupa mustaciosi!
Salutari!


Sus
 Profil  
 
MesajScris: Mar Iul 02, 2019 11:03 am 
Neconectat

Membru din: Mar Aug 29, 2017 11:11 pm
Mesaje: 6
salutare, domnule Visoianu multumim inca odata pentru informatii. baieti va asteptam cu vesti din partida voastra de la inceput de iulie, se pare ca Dunarea a luat-o in jos zdravan si probabil veti gasi ape cat de cat decente. Si eu doresc sa plec in urmatoarea perioada catre Crisan. O sa scriu,
aici pe forum de la fata locului.


Sus
 Profil  
 
MesajScris: Mie Iul 03, 2019 12:34 pm 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Mie Iun 27, 2018 10:58 am
Mesaje: 28
Localitate: Bucuresti
Va salut,
Am asteptat cu sufletul la gura iesirea dar se pare ca va fi “dezamagire totala” dpdv pescuit.
Malurile sunt inundate...cu greu am gasit un petic de pamant sa campam.
Incercam sa pescuim pe DV...am balizat inainte de Hotel Splendid, dar curge iarba multa din lacuri. Vine apa neagra din lacuri...chiar si DV mi se pere “contaminata”.
Apa pe Sulina nu este chiar asa murdara...poate vom incerca sa pescuim la crap acolo. La clonc pe Sulina nu merge deoarece plimba barca cu 5-6 km/h.
De maine iesim la spinning, dar nici rapitorii nu stiu daca mai stau prin lacuri din cauza apei “puturoase”.


Sus
 Profil  
 
MesajScris: Mie Iul 03, 2019 4:26 pm 
Neconectat

Membru din: Mar Aug 29, 2017 11:11 pm
Mesaje: 6
am vazut ca Dunarea scade cu repeziciune, poate, poate o sa aveti totusi noroc... desi daca curge bradis din lacuri e complicat de pescuit...Si noi tot cu nerabdare asteptam iesirea dar uite ca vestile de la fata locului nu sunt deloc imbucuratoare.
multumim pentru update, fir intins sa aveti....si incercati sa ne tineti la curent cu evolutia lucrurilor


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 257 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1 ... 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26  Următorul

Ora este UTC + 2


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 10 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la: