CarpOnline.ro

Forum - Revista online de pescuit la crap
Acum este Vin Mar 29, 2024 12:20 am

Ora este UTC + 2




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 26 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2, 3  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Testarea firelor de pescuit
MesajScris: Lun Iun 03, 2019 10:11 am 
Neconectat

Membru din: Mar Aug 05, 2014 7:38 am
Mesaje: 1263
Localitate: București
L-am pierdut... și era mare... s-a rupt firul. Acesta este un scenariu cunoscut de toți pescarii, și cred că nu greșesc generalizând. Cauzele care pot duce la ruperea firului în timpul drilului sunt multe, unele care țin de pescar (cum controlează peștele, cum reglează frâna mulinetei etc.), altele care țin de condițiile de pescuit (agățături, pietre, scoici etc.) și unele care țin de firul în sine (cât de rezistent este).

Articolul "Testarea firelor" (http://carponline.ro/articole/testarea-firelor-88357) prezintă pe scurt motivele care m-au determinat, în colaborare cu MarelePescar, să testez și să măsor firele de pescuit. Totodată, este subliniată importanța, pentru pescar, a fiecărui parametru dintre cei măsurați: (D) diametru, (R) rezistență la rupere, (A) alungire și (G) greutate pe metru liniar. Metoda de lucru este documentată video în acest material: https://www.youtube.com/watch?v=OtiiT9vGTmo.

Pentru început, pescarii găsesc aici (https://marelepescar.ro/blog/fire-monofilament/) rezultatele obținute în urma testării a în jur de 100 de fire monofilament. Valorile sunt prezentate sub forma unui tabel, utilizatorul având posibilitatea să ordoneze crescător sau descrescător după oricare dintre coloane și să caute direct firul sau firele care îl interesează, după marcă, model, cod produs, diametru etc. Vor urma și vom anunța când tabelul se va completa cu alte fire (mărci, modele, diametre), inclusiv textile și flourocarbon.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Testarea firelor de pescuit
MesajScris: Lun Iun 03, 2019 12:22 pm 
Neconectat
Site Admin
Avatar utilizator

Membru din: Lun Feb 11, 2013 3:02 pm
Mesaje: 6006
Problema firelor este una extrem de veche si aproape imposibil de rezolvat.

Domeniul firelor este fie nereglementat, fie insuficient reglementat. Se stie de zeci de ani ca firele sunt etichetate cu informatii gresite. Nicio autoritate nu le verifica - sau nu le verifica in asa fel incat informatiile sa devina corecte.

Asta deschide niste oportunitati pentru anumite firme. Poti sa pui linistit valori de rezistenta exceptionale raportate la diametru - duble fata de concurenta, daca nu si mai mult. E usor de inteles ca publicul neinformat va fi atras de produsul tau.

Asociatia producatorilor europeni de echipamente de pescuit (European Fishing Tackle Trade Association, EFTTA) a avut la un moment dat initiativa de a face propriile teste si de a publica rezultatele. Aveti aici un exemplu din 2005: EFTTA publishes its line test results. Ideea era sa ajute producatorii corecti si sa-i traga un semnal de alarma in privinta celor incorecti. O frumoasa initiativa moarta din fasa. Cati clienti care intra intr-un magazin sa-si cumpere fire sunt la curent cu testele EFTTA si tin cont de ele?

Dintre magazinele occidentale, Tackle Box face propriile teste pe firele pe care le comercializeaza si publica rezultate. Nu stim cum sunt facute testele, dar cel putin stim ca Tackle Box a contribuit la informarea publicului prin faptul ca face testele respective an de an, de vreo 10-15 ani, daca nu si mai mult.

E bine ca acum avem si un magazin din Romania care face teste independente, dupa o metodologie transparenta, si un om cu credibilitate ca Victor care se ocupa de ele. E greu de spus in ce masura testele vor schimba perceptia publicului, dar in timp e posibil sa schimbe macar perceptia unor anumite categorii de public.

Ca sa vedeti si o perspectiva din interiorul industriei firelor, va recomand sa cititi aceasta postare de pe blogul unui jurnalist si fotograf cunoscut, Henry Gilbey: A response from somebody in the fishing line industry to my line related blog post from the other day​.

_________________
http://carponline.ro


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Testarea firelor de pescuit
MesajScris: Lun Iun 03, 2019 3:54 pm 
Neconectat

Membru din: Mar Aug 05, 2014 7:38 am
Mesaje: 1263
Localitate: București
Vlad Pavlovici scrie:
Ca sa vedeti si o perspectiva din interiorul industriei firelor, va recomand sa cititi aceasta postare de pe blogul unui jurnalist si fotograf cunoscut, Henry Gilbey: A response from somebody in the fishing line industry to my line related blog post from the other day​.
Este interesant și reconfortant, în același timp, să văd că, alături de rezultatele măsurătorilor, cineva din industria producătoare de fire de pescuit confirmă suspiciunile pe care le-am avut cu mult timp înaintea testelor de laborator, respectiv că este foarte simplu ca producătorul să "scrie din pix" ce vrea pe rolă.

Elementul cheie în acest proiect a fost acuratețea rezultatelor. Dacă valorile măsurate nu sunt credibile, devin irelevante pentru pescar. Constat că EFTTA aplică aceleași standarde ISO în testarea și măsurarea firelor. Nu știam asta atunci când am discutat proiectul cu cei de la MarelePescar, doar am insistat că trebuie să punem la dispoziția pescarilor informații credibile. Am apelat la cei de la ASRO (Organismul Național de Standardizare din România), le-am descris proiectul și împreună cu ei am identificat standardele ISO în vigoare.

Sursa citată în articolul indicat de Vlad este în linie cu concluziile mele exprimate la finalul materialului video, respectiv că în utilizarea reală, la pescuit, trebuie să ne așteptăm ca firul să reziste mai puțin, să se rupă la forțe mai mici decât ce au indicat testele de laborator. La pescuit, firele au noduri care reduc rezistența firului. La pescuit, inevitabil, firele se răsucesc. La pescuit, firele stau, în multe cazuri, mai mult de 48 de ore în apă. La pescuit, firele sunt expuse la soare. La pescuit, firele sunt (uneori) tensionate extrem și violent de mai multe ori în timpul lansărilor sau drilurilor. La pescuit, firele se uzează în timp.

Am auzit pescari spunând "de ce să plătesc de două, trei ori mai mult pe un fir care ține mai puțin decât ăsta mai ieftin?". Tabelul cu rezultate oferă răspunsuri în acest sens. Am mai auzit aprecieri de genul "am pescuit cu acest fir, este foarte rezistent" sau "am tras de el și nu se rupe". Tabelul cu rezultate înlocuiește opiniile și impresiile cu valori măsurate cu o precizie de două sau trei zecimale folosind instrumente specializate.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Testarea firelor de pescuit
MesajScris: Mar Iun 04, 2019 9:09 pm 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Mar Iul 30, 2013 3:13 pm
Mesaje: 189
Localitate: Constanta
Felicitari pentru munca depusa si materialul rezultat, Victor si, bineinteles, magazinul MarelePescar.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Testarea firelor de pescuit
MesajScris: Mar Iun 04, 2019 10:37 pm 
Neconectat

Membru din: Mar Aug 05, 2014 7:38 am
Mesaje: 1263
Localitate: București
Mulțumesc Marius. Într-adevăr, cei de la MarelePescar merită felicitați pentru implicarea în astfel de proiecte care ne ajută pe noi, pescarii, să luăm decizii informate.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Testarea firelor de pescuit
MesajScris: Joi Iun 06, 2019 10:56 am 
Neconectat

Membru din: Mar Aug 05, 2014 7:38 am
Mesaje: 1263
Localitate: București
Nylonul e nylon! Asta este concluzia la care am ajuns pe baza rezultatelor din acest moment. Ce înseamnă asta? Dacă ne uităm la firele monofilament cu diametrele reale apropiate, vom constata că rezistența la rupere variază într-o plajă destul de mică, indiferent de producător și model.

Am selectat câteva valori de fire monofilament ale căror diametru real este în jurul valorii de 0,35mm:
Cod:
0,359mm  8,27kg
0,355mm  8,71kg
0,354mm  8,32kg
0,353mm  8,34kg
0,352mm  8,09kg
0,351mm  8,41kg
0,351mm  8,08kg
0,348mm  8,39kg
Dacă materialele din care sunt realizate firele de pescuit nu se revoluționează curând, cel mai probabil, următoarele teste și măsurători pe care le vom efectua vor genera valori similare.

Cum ne ajută asta, ca pescari? Dacă vedem la raft un fir monofilament de 0,35mm pe care scrie că rezistă 15kg, 20kg sau cine știe ce altă valoare fantastică, mult mai mare decât 8kg, ne putem aștepta ca rezistența reală să nu fie cea înscrisă pe eticheta rolei, fără să fie nevoie de teste și măsurători de laborator.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Testarea firelor de pescuit
MesajScris: Lun Iun 10, 2019 10:03 am 
Neconectat

Membru din: Mar Aug 05, 2014 7:38 am
Mesaje: 1263
Localitate: București
S-au adăugat 22 de fire la tabelul cu rezultate, printre care Sufix Ultra Knot de 0,25mm și Sufix Tritanium Yellow de 0,25mm, completând astfel diametrele disponibile la cele două modele. Totodată, s-au mai completat câteva modele și diametre de la Carp Expert, Trabucco și Baracuda.

În afișarea standard (implicită), tabelul este acum ordonat alfabetic după numele firelor, iar în cadrul aceluiași model, firele sunt ordonate crescător după diametru.

Prezentarea metodei: https://www.youtube.com/watch?v=OtiiT9vGTmo
Rezultatele complete: https://marelepescar.ro/blog/fire-monofilament/


Fişiere ataşate:
20190610_1.jpg
20190610_1.jpg [ 238.21 KiB | Vizualizat de 10676 ori ]
20190610_2.jpg
20190610_2.jpg [ 225.29 KiB | Vizualizat de 10676 ori ]
Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Testarea firelor de pescuit
MesajScris: Lun Iun 10, 2019 11:46 am 
Neconectat

Membru din: Lun Mai 13, 2013 10:20 am
Mesaje: 282
Am o curiozitate. De ex: Sufix Advance HPE 0.20mm declarat, 0,234mm masurat.
0.234mm va fi grosimea reala pe toata durata comercializari acestui fir sau o serie poate avea 0.234, alta serie 0.22, etc?

_________________
Nicu Barjica


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Testarea firelor de pescuit
MesajScris: Lun Iun 10, 2019 12:32 pm 
Neconectat

Membru din: Mar Aug 05, 2014 7:38 am
Mesaje: 1263
Localitate: București
Este posibil să fie diferențe de la o serie la alta. Sunt mai mulți factori tehnologici care pot influența acest lucru. Am discutat deja cu cei de la MarelePescar acest aspect, respectiv că pentru modelele care sunt prezente mai mulți ani pe piață, ar fi indicat să refacem testele și măsurătorile.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Testarea firelor de pescuit
MesajScris: Sâm Iun 15, 2019 9:00 am 
Neconectat

Membru din: Mar Aug 05, 2014 7:38 am
Mesaje: 1263
Localitate: București
S-au adăugat 16 noi fire la tabelul cu rezultate, dintre care 14 monofilament Shimano (Technium, Technium Invisitec și Tribal Carp). Celelalte două fire adăugate sunt FOX Camo Soft Steel Dark Camo de 0,37mm și Sufix Advance HPE de 0,25mm.

Prezentarea metodei: https://www.youtube.com/watch?v=OtiiT9vGTmo
Rezultatele complete: https://marelepescar.ro/blog/fire-monofilament/


Fişiere ataşate:
20190614_1.jpg
20190614_1.jpg [ 234.73 KiB | Vizualizat de 10489 ori ]
20190614_2.jpg
20190614_2.jpg [ 116.23 KiB | Vizualizat de 10489 ori ]
Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 26 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2, 3  Următorul

Ora este UTC + 2


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 10 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
cron