CarpOnline.ro

Forum - Revista online de pescuit la crap
Acum este Joi Mar 28, 2024 6:27 pm

Ora este UTC + 2




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 13 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Cort Fox sau Trakker
MesajScris: Vin Mai 10, 2019 1:44 pm 
Neconectat

Membru din: Mie Mai 11, 2016 8:34 pm
Mesaje: 16
Salutare !
Sunt in cautarea unui cort pentru doua persoane.
Dintre modelele Fox retreat+ 2 man si Trakker Armo v4 plus care considerati car ar fi mai bun si ce avantaje dezavantaje ar avea fiecare.
Sau ce alte modele ati recomanda ?
Multumesc!


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Cort Fox sau Trakker
MesajScris: Vin Mai 10, 2019 2:54 pm 
Neconectat

Membru din: Mar Aug 05, 2014 7:38 am
Mesaje: 1263
Localitate: București
Ciprian, amândouă sunt corturi foarte bune. Pe Armo v4 nu l-am văzut la treabă, dar am avut v2 (MK2) de două persoane și v3 (MK3) de o persoană. În momentul de față, corturile pe care le am sunt Fox atât cortul de două persoane, cât și cel de o persoană (căruia i-am făcut o recenzie detaliată For Retreat+ 1 Man).

Motivul principal pentru care am trecut de la Trakker la Fox a fost că în ambele cazuri - atât pentru cel de două persoane, cât și pentru cel de o persoană - aveam nevoie de mai mult spațiu util în interiorul cortului. Prin urmare, dacă asta este și prioritatea ta, alegerea e simplă: Fox Retreat+2 Man (un "garaj" de cort). Totuși, să ai în vedere că, fiind atât de mare, ai nevoie de un spațiu pe măsură pentru instalare pe malul apei, mai ales dacă folosești - și îți recomand să folosești - și extending wrap (winter skin). Totodată, cortul Fox are un volum sensibil mai mare la transport. Deci și acesta este un aspect pe care e bine să-l ai în vedere.

Funcțional, sunt câteva diferențe, dar consider că nu sunt decisive, în sensul că nu ar înclina clar balanța spre Trakker sau spre Fox. Așa că, tot nevoia de spațiu util și eventuala constrângere de volum la transport sunt cele două elemente hotărâtoare.

Acestea sunt dimensiunile comparative pentru cort (H - înălțime, D - adâncime, W - lățime):
Cod:
- Armo V4 Plus:   168H x 295D x 330W cm
- Retreat+ 2 Man: 185H x 320D x 335W cm

Folosind extending wrap, obții un plus de spațiu pe adâncime:
Cod:
- Armo V4 Plus:   325cm față de 295cm (30cm în plus)
- Retreat+ 2 Man: 370cm față de 320cm (50cm în plus)

Cum spuneam mai sus, sunt diferențe semnificative la transport. Dacă ne uităm la greutățile corturilor (care nu includ capsula interioară și extending wrap-ul), ne facem o idee:
Cod:
- Armo V4 Plus:   17,5kg
- Retreat+ 2 Man: 26,8kg


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Cort Fox sau Trakker
MesajScris: Vin Mai 10, 2019 4:33 pm 
Neconectat

Membru din: Mar Oct 17, 2017 4:15 pm
Mesaje: 32
Salut

Am trecut prin situatia unei alegeri de genul acesta...si am procedat similar...cerand pareri in stanga si in dreapta.
Am primit mai multe opinii...si mi-am dat seama rapid ca desi contineau multe informatii despre corturile vizate...asa zisele avantaje sau dezavantaje nu erau decat aprecieri subiective...reale...intemeiate...dar subiective...


Ai de ales intre doua produse de o calitate buna si cu o constructie similara...insa cu diferite semnificative la specificatii...

In functie de nevoile si preferintele tale anumite caracteristici care pentru alta persoana reprezinta un avantaj, pentru tine s-ar putea sa fie un dezavantaj sau sa nu conteze deloc...si o anume caracteristica sa reprezinte in anumite situatii un avantaj iar in altele un dejavantaj...

Daca esti o persoana cu o inaltime peste medie si preferi ca accesul in cort sa nu presupuna matanii si mersul piticului iar in cazul unei trasaturi in toiul noptii sa nu te ridici cu cortul in cap, sa stai aplecat in timp ce te schimbi sau te imbraci...atunci cei aprox. 185cm inaltime ai Fox Retreat ar putea reprezenta un avantaj...

Faci sesiuni medii si lungi, ai nevoie sa acomodezi doua paturi mari, bagaje, o masa...poate si un scaun...si vrei sa iti ramana loc sa nu te iei in brate cu partenerul pentru a te misca in cort...atunci spatiu mare al Fox Retreat poate reprezenta un avantaj...

Avantajele astea vin insa cu un plus de greutate si o dimensiune de transport sporite semnificativ...si asta poate fi un dezavantaj...sau poate sa nu conteze deloc daca ai un mijloc de transport suficient de incapator...


Acestea sunt doar cateva aspecte...ideea este ca doar tu stii ce nevoi ai...care iti sunt preferintele...ce compromisuri esti dispus sa faci si in ce limite...

Nu cred ca este corecta o afirmatie categorica de genul Trakker e mai bun ca este mai usor si mai compact...sau Fox e categoric mai bun pentru ca e mai mare...sau inaltimea e categoric un avantaj...etc

Cunosc mai bine Fox Retreat+ 2 man pentru ca il folosesc si ocazioinal am petrecut 1-2 nopti intr-un Trakker Armo al unui amic...iar in opinia mea...ambele sunt produse de calitate...de care cel mai probabil nu vei fi dezamagit cu conditia ca alegerea sa se bazeze pe nevoile si preferintele tale...


Succes...


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Cort Fox sau Trakker
MesajScris: Vin Mai 10, 2019 7:18 pm 
Neconectat

Membru din: Mie Mai 11, 2016 8:34 pm
Mesaje: 16
Multumesc Victor si Danio.
Exact acela e motivul, nevoia de spatiu, mai ales cand vine si sotia cu mine la pescuit, in prezent folosesc un cort Armo de o persoana.
O sa merg pana la cineva care detine cortul Fox sa vad in realitate cat de mare este montat. Eu avand o inaltime medie mai exact 1,72 m cred ca si in cortul Armo v4 plus ma descurc, mai ales ca am observat in filmulete ca s-a modificat constructia, marind spatiul util din spatele cortului.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Cort Fox sau Trakker
MesajScris: Vin Mai 10, 2019 9:58 pm 
Neconectat

Membru din: Vin Oct 18, 2013 7:47 pm
Mesaje: 254
Ciprian Moraru scrie:
Multumesc Victor si Danio.
Exact acela e motivul, nevoia de spatiu, mai ales cand vine si sotia cu mine la pescuit, in prezent folosesc un cort Armo de o persoana.
O sa merg pana la cineva care detine cortul Fox sa vad in realitate cat de mare este montat. Eu avand o inaltime medie mai exact 1,72 m cred ca si in cortul Armo v4 plus ma descurc, mai ales ca am observat in filmulete ca s-a modificat constructia, marind spatiul util din spatele cortului.


Am avut ocazia sa vad pe balta ambele corturi si sa aud parerile proprietarilor; cel de Trakker V4 plus mega-multumit, cel cu Fox nemultumit si in cautare de un alt cort.

Personal, dintre cele doua as merge 100% pe Trakker.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Cort Fox sau Trakker
MesajScris: Sâm Mai 11, 2019 12:17 am 
Neconectat

Membru din: Mie Dec 02, 2015 5:45 pm
Mesaje: 180
Buna Ciprian,vad ca toti recomanda x si y,eu folosesc de mult timp Nash si are cea mai buna capsula dintre toate corturile.Multi nu vor sa recunoasca dar corturile Nash sunt ok.Numai bine!


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Cort Fox sau Trakker
MesajScris: Sâm Mai 11, 2019 7:13 am 
Neconectat

Membru din: Vin Oct 18, 2013 7:47 pm
Mesaje: 254
Florin Popa scrie:
Buna Ciprian,vad ca toti recomanda x si y,eu folosesc de mult timp Nash si are cea mai buna capsula dintre toate corturile.Multi nu vor sa recunoasca dar corturile Nash sunt ok.Numai bine!


De ce nu vor sa recunoasca “multi”? :)

Intrebarea era care dintre Trakker si Fox...


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Cort Fox sau Trakker
MesajScris: Sâm Mai 11, 2019 9:37 am 
Neconectat

Membru din: Mie Mai 11, 2016 8:34 pm
Mesaje: 16
Florin Popa scrie:
Buna Ciprian,vad ca toti recomanda x si y,eu folosesc de mult timp Nash si are cea mai buna capsula dintre toate corturile.Multi nu vor sa recunoasca dar corturile Nash sunt ok.Numai bine!

Florin și eu sunt de părere ca sunt foarte bune corturile Nash, dar nu îmi place ca are groudsheet-ul nedetasabil


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Cort Fox sau Trakker
MesajScris: Sâm Mai 11, 2019 9:42 am 
Neconectat

Membru din: Mie Mai 11, 2016 8:34 pm
Mesaje: 16
Stelian Tankó scrie:
Ciprian Moraru scrie:
Multumesc Victor si Danio.
Exact acela e motivul, nevoia de spatiu, mai ales cand vine si sotia cu mine la pescuit, in prezent folosesc un cort Armo de o persoana.
O sa merg pana la cineva care detine cortul Fox sa vad in realitate cat de mare este montat. Eu avand o inaltime medie mai exact 1,72 m cred ca si in cortul Armo v4 plus ma descurc, mai ales ca am observat in filmulete ca s-a modificat constructia, marind spatiul util din spatele cortului.



Am avut ocazia sa vad pe balta ambele corturi si sa aud parerile proprietarilor; cel de Trakker V4 plus mega-multumit, cel cu Fox nemultumit si in cautare de un alt cort.

Personal, dintre cele doua as merge 100% pe Trakker.

O sa merg sa vad cortul Fox dar și eu înclin spre cel de la Trakker!


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Cort Fox sau Trakker
MesajScris: Sâm Mai 11, 2019 9:49 am 
Neconectat

Membru din: Mar Aug 05, 2014 7:38 am
Mesaje: 1263
Localitate: București
Ciprian Moraru scrie:
O sa merg sa vad cortul Fox dar și eu înclin spre cel de la Trakker!
Dacă îți ajunge spațiul interior de la Trakker (două paturi, loc de bagaje pentru două persoane, să rămână loc să te miști cât de cât etc.), atunci e normal să optezi pentru un cort mai mic și mai ușor la transport.


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 13 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2  Următorul

Ora este UTC + 2


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 23 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la: