CarpOnline.ro

Forum - Revista online de pescuit la crap
Acum este Joi Mar 28, 2024 12:01 pm

Ora este UTC + 2




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 8 mesaje ] 
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Test curve si placerea in drill
MesajScris: Mar Mai 07, 2019 9:42 pm 
Neconectat

Membru din: Joi Mar 14, 2019 9:49 pm
Mesaje: 117
Observ ca in Romania sunt popularizate/preferate variantele de lansete cu 3.50/3.75 lbs test curve...din varii motive, mai mult sau mai putin intemeiate.

Din cate stiu, in Anglia spre exemplu, pescarii prefera in general variantele de 2.75/ 3 lbs...probabil datorita distantelor mai mici de lansare dar in principal cred ca datorita satisfactiei pe care acestea o dau in drill.

Considerati ca varianta de 3 lbs ar fi mai potrivita dpv al experientei in drill unui pescar care nu doreste sa lanseze mai mult de 120 m si care practica pescuitul plantat pe lacuri fara agatatura ?

Multumesc !


Sus
 Profil  
 
MesajScris: Mar Mai 07, 2019 10:29 pm 
Neconectat

Membru din: Joi Mar 14, 2019 9:49 pm
Mesaje: 117
In sprijinul celor de mai sus...un moment care a cantarit decisiv in evolutia pasiunii mele pentru pescuit s-a petrecut acum multi ani ...un drill pe o balta salbatica cu un crap de 5 kg la o lanseta de match si mulineta aferenta (cu frana defecta/blocata si un fir de pana in 0.25).

...senzatiile din drill-ul acela au fost ceva cu totul special...pestele a luptat fantastic, lanseta nu mai spun.


Sus
 Profil  
 
MesajScris: Mar Mai 07, 2019 11:28 pm 
Neconectat

Membru din: Joi Mar 14, 2019 9:49 pm
Mesaje: 117
Sergiu Condrea scrie:

Din cate stiu, in Anglia spre exemplu, pescarii prefera in general variantele de 2.75/ 3 lbs...probabil datorita distantelor mai mici de lansare dar in principal cred ca datorita satisfactiei pe care acestea o dau in drill.



...2.75/3 lbs insotite de o actiune cel mai probabil lenta


Sus
 Profil  
 
MesajScris: Mie Mai 08, 2019 6:42 am 
Neconectat
Site Admin
Avatar utilizator

Membru din: Lun Feb 11, 2013 3:02 pm
Mesaje: 6006
Distantele de aruncare in Anglia nu sunt mai mici decat in Romania. E o idee gresita.

Anglia are sute de lacuri de crap, de toate felurile, de la unele de jumatate de hectar la altele de zeci de hectare. Intr-adevar, exista multe lacuri mici, dar nu toate lacurile englezesti sunt mici.

In plus, chiar si pe lacuri aparent mici, distantele de aruncare pot fi mari, pentru ca lacurile englezesti nu permit pescuitul cu fire foarte subtiri. Grosimea minima incepe de la 0,25-0,28 si poate ajunge la 0,35-0,40. Cand trebuie sa arunci cu 0,40 si nu cu 0,18, ai alta perceptie asupra distantei.

Pescuitul la distanta cu echipamente de crap a aparut si s-a dezvoltat in Anglia. Configuratia lansetelor de distanta moderne (lungimea, arhitectura blancului, dispunerea inelelor) provine din Anglia. La fel si preluarea mulinetelor de surfcasting sau folosirea monturii elicopter sau a firelor rigide. Si multe altele... Putem vedea impactul pescuitului englezesc la distanta in multe produse din jurul nostru.

De ce se folosesc in Anglia lansete de crap cu test de curbura mic, de 2,75-3lb? Sunt mai multe explicatii, unele tin de istoria pescuitului si de evolutia pietei, altele tin de aspecte practice. E o piata enorma, mult mai mare decat piata noastra, mult mai veche si mai matura. Anglia are un public relevant pentru toate categoriile de lansete, in timp ce noi avem un public relevant pentru o singura categorie - cea a lansetelor de distanta.

In Romania, restul lansetelor aproape ca nu exista, dar pe masura ce piata noastra se dezvolta si se maturizeaza, e posibil sa vedem o crestere a cererii si pentru alte categorii de lansete.

_________________
http://carponline.ro


Sus
 Profil  
 
MesajScris: Mie Mai 08, 2019 6:46 am 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Joi Mar 15, 2018 5:53 pm
Mesaje: 18
Salut Sergiu,

Cu siguranta o lanseta de 3 lbs va fi mai placuta in dril decat una de 3.5 lbs. Problema vine in momentul in care pescuiesti dupa pesti de talie mare, cu o lanseta de 3lb nu prea vei reusi sa pui presiune in dril, mai ales in cazul exemplarelor foarte mari. Un lucru care mai conteaza la o lanseta pe langa TC este actiunea lansetei, cu o actiune parabolica - semirapida drilul este mult mai placut decat cu o actiune rapida.

_________________
https://www.facebook.com/Mihai-Perianu-546160265831924/


Sus
 Profil  
 
MesajScris: Mie Mai 08, 2019 8:56 am 
Neconectat

Membru din: Mar Aug 05, 2014 7:38 am
Mesaje: 1263
Localitate: București
Sergiu, cuvântul "plantat" este cel care mi-a atras atenția din mesajul tău. Probabil că vor fi situații în care te vei duce să cauți peștii cu barca sau navomodelul la distanțe la care nu ai putea ajunge lansând. O lansetă prea moale îți va îngreuna (lungi) drilul de la acea distanță, mai ales dacă sunt exemplare mari. Totodată, acțiunea lansetei (de unde se curbează blancul sub tensiune) este foarte importantă.

Dacă pescuiești aproape (sub 100m), în lacuri fără agățături și nu vizezi dihănii, o lansetă cu test de curbură de 3lbs și chiar 2,75lbs, cu lungime de 3,60m (și chiar mai scurtă) și acțiune semi-parabolică sau parabolică este potrivită. Dacă, în schimb, pescuiești plantat la distanțe care se duc spre sau depășesc 200m, nu aș recomanda o lansetă cu test de curbură sub 3,25lb.

Legat de dril, am spus și cu alte ocazii: dacă ne preocupă sănătatea peștilor, ideal este ca drilul să dureze cât mai puțin, forțând cât mai puțin. Plăcerea drilului (a pescarului) este, în același timp, neplăcerea peștelui.


Sus
 Profil  
 
MesajScris: Mie Mai 08, 2019 2:37 pm 
Neconectat

Membru din: Joi Mar 14, 2019 9:49 pm
Mesaje: 117
Multumesc tuturor ! ...precizarile voastre au fost lamuritoare !


Sus
 Profil  
 
MesajScris: Mie Mai 08, 2019 10:35 pm 
Neconectat

Membru din: Vin Iun 28, 2013 2:32 pm
Mesaje: 628
Să nu confundăm acţiunea lansetei cu TC-ul lansetei.

Pentru o plăcere în drill sporită cea mai bună recomandare este pescuitul la feeder.


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 8 mesaje ] 

Ora este UTC + 2


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 20 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la: