CarpOnline.ro

Forum - Revista online de pescuit la crap
Acum este Joi Mar 28, 2024 2:58 pm

Ora este UTC + 2




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 15 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Re: Copyright
MesajScris: Sâm Ian 19, 2019 11:05 pm 
Neconectat
Site Admin
Avatar utilizator

Membru din: Lun Feb 11, 2013 3:02 pm
Mesaje: 6006
Sergiu, n-ar servi la nimic sa dau nume de firme sau de persoane.

Cand apar asemenea probleme - din fericire, destul de rar - e preferabil sa fie rezolvate cat mai discret posibil.

Pot sa dau un exemplu de protejare a continutului, pe care probabil ca l-ai observat. La Varlaam, administratorii lacului (Madalin si Brad) fac poze cu pestii mari. Pozele sunt facute ca sa putem tine evidenta capturilor si ca sa putem promova lacul, insa bineinteles ca le punem si la dispozitia pescarilor.

Pescarii pot folosi pozele facute de noi dupa cum doresc. Uneori le folosesc pentru promovarea unor nade. Nu avem nicio obiectie, vrem doar sa ne asiguram ca primim credit pentru fotografii si, ca atare, incepand de anul trecut am inceput sa punem un watermark pe ele cu "Copyright Lacul Varlaam".

Cand nu aveam watermark pe fotografii, se intampla ca unii pescari sa foloseasca pozele in scop comercial fara sa dea credit lacului - nu faceau asta cu intentie, pur si simplu nu se gandeau ca e cazul. Watermark-ul a rezolvat problema.

_________________
http://carponline.ro


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Copyright
MesajScris: Sâm Apr 27, 2019 8:34 pm 
Neconectat
Site Admin
Avatar utilizator

Membru din: Lun Feb 11, 2013 3:02 pm
Mesaje: 6006
Revin la topicul despre copyright cu un exemplu pe care l-am descoperit recent si care e o forma mai putin obisnuita de incalcare a drepturilor de autor.

Pagina de Facebook Monturi Crap publica pe 8 februarie 2019 o postare in care preia o parte din scriptul filmului meu Analiza unei monturi: Blow-Back si cateva capturi de imagine cu unele dintre monturile mele, care apar in film. Vedeti mai jos o captura de imagine cu prima parte a postarii.

Postarea nu mentioneaza filmul meu nicaieri. Pentru oricine o citeste, pare un text compus de proprietarul paginii si ilustrat cu fotografiile lui. Toata pagina e plina de fotografii care par sa fie culese din diverse surse, inclusiv multe dintre fotografiile mele publicate pe CarpOnline sau pe pagina de Facebook Carp Spirit Romania.

Pare ca proprietarul paginii habar n-are ca fotografiile de pe internet se supun unor reguli de copyright. Oriunde gaseste o poza care-i place, o ia cu copy-paste sau ca screenshot si o lipeste pe pagina lui, ca reclama la monturile pe care le vinde.


Fişiere ataşate:
Facebook Monturi Crap 1.png
Facebook Monturi Crap 1.png [ 407.67 KiB | Vizualizat de 4547 ori ]

_________________
http://carponline.ro
Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Copyright
MesajScris: Sâm Apr 27, 2019 8:41 pm 
Neconectat
Site Admin
Avatar utilizator

Membru din: Lun Feb 11, 2013 3:02 pm
Mesaje: 6006
A doua parte a postarii, care include o galerie de imagini cu monturile mele din film.

Daca printre colegii de forum mai sunt pescari care fac fotografii cu monturi, in special fotografii pentru articole de presa, le recomand sa arunce o privire pe pagina respectiva.

N-am idee a cui e pagina, dar ar fi interesant de stiut.


Fişiere ataşate:
Facebook Monturi Crap 2.png
Facebook Monturi Crap 2.png [ 495.31 KiB | Vizualizat de 4546 ori ]

_________________
http://carponline.ro
Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Copyright
MesajScris: Sâm Apr 27, 2019 10:17 pm 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Vin Oct 17, 2014 9:05 am
Mesaje: 63
Localitate: Suceava
Vlad, ar trebui sa fii mandru ca acel rig a fost un bun exemplu, fiindca putea foarte bine persoana in cauza sa caute pe google pe pagini in alte limbi, dar a preferat materialul tau. Vezi si partea buna a lucrurilor.:)


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Copyright
MesajScris: Sâm Mai 04, 2019 12:21 am 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Joi Iul 09, 2015 9:28 pm
Mesaje: 43
Localitate: Bruxelles/Bucuresti
În ziua de azi se pot face super poze cu telefonul. Să furi şi poze cu monturi mi se pare penibil.

Lipsă de personalitate şi fair-play. Jalnic să fii lipsit de originalitate şi să trăieşti din ai copia pe alţi.

_________________
https://pescuitdinpasiune.blogspot.be/


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 15 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2

Ora este UTC + 2


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 5 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la: