CarpOnline.ro

Forum - Revista online de pescuit la crap
Acum este Joi Mar 28, 2024 9:00 pm

Ora este UTC + 2




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 3 mesaje ] 
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Sonar Humminbird CHIRP MEGA vs.
MesajScris: Mar Apr 16, 2019 8:05 pm 
Neconectat

Membru din: Mie Iun 07, 2017 7:40 am
Mesaje: 18
Salut!

Am nevoie de recomandari privind un sonar pentru a-l folosi la pescuitul crapului in Delta Dunarii si pe Dunare.

Din ce m-am documentat, ultimele noutati in materie de sonare ar avea sonda MEGA (aflata pe Humminbird CHIRP MEGA de 7 inch) sau cu 20% mai clara imaginea MEGA+, aflata doar pe Humminbird CHIRP MEGA+ de 8,9 si 10 inch, toate cu SI-Side imaging (care dupa parerea mea este un MUST HAVE), sau nu?

Mentionez ca am aflat ca sonda de la CHIP MEGA 7 are SI doar pentru 23m (11,5m pe fiecare parte)

Ar mai fi Lowrance Elite Ti2 7 Active Imagining 3 in 1, dar acesta are doar CHIRP, nu si MEGA.

Doresc o recomandare de ceva foarte bun pentru structuri/ gropane, locuri unde ar sta crapul.

Nu am un buget anume, dar din ce am citit un ecran de 7 este arhi-suficient pt ceea ce doresc, sau sa trec la ceva mai mare, 8-9-10 inch ? (La dimensiunea asta as putea beneficia si de MEGA+), dar pretul cam piperat...

Multumesc.
Astept feedback.


Sus
 Profil  
 
MesajScris: Mar Apr 16, 2019 11:41 pm 
Neconectat

Membru din: Mar Aug 05, 2014 7:38 am
Mesaje: 1263
Localitate: București
Ștefan, din câte știu, tehnologia MEGA / MEGA+ (frecvențe mai mari de 1MHz) este disponibilă doar pe sonarele Humminbird. Am scris într-un alt topic că am avut ocazia să testez un Humminbird de 9" din primele modele apărute cu tehnologia MEGA. Am fost realmente impresionat. Sonda era cea de la sonarele actuale cu MEGA+, dar nu știu cu siguranță dacă era MEGA sau MEGA+ (anul trecut era doar MEGA). Oricum, chiar și așa, diferența de detaliu față de Side Imaging-ul (SI) normal era semnificativă.

StefanST scrie:
Mentionez ca am aflat ca sonda de la CHIP MEGA 7 are SI doar pentru 23m (11,5m pe fiecare parte)
Humminbird menționează în fișa tehnică a modelelor de 7" cu MEGA "125 feet on either side of your boat" care în traducere și în conversie înseamnă "38m de fiecare parte a bărcii". La MEGA+ distanța crește la 60m. Oricum, bănuiesc că dacă ajustezi (cobori) frecvența sondei în plaja Side Imaging clasic, ai în continuare 150m stânga-dreapta. Ca să vezi structurile, îți faci treaba foarte bine și cu SI-ul normal. Pentru detalii, te apropii și comuți pe frecvența de MEGA. Oricum, analiza locurilor de pescuit se face de la general la detaliu, exceptând cazurile în care știi deja sau ai informații cu privire la zonele de interes.

Legat de display, dacă barca pe care vei folosi sonarul îți permite să-l montezi și, desigur, dacă și bugetul îți permite, un ecran mai mare te va ajuta. Când te deplasezi pe ape sălbatice, este important să ai harta pe ecran, simultan cu SI, Down Imaging (DI) sau vederea clasică de sonar. Oricum, dacă ții neapărat să ai MEGA+, trebuie să alegi un model începând cu 8".

Concluzia: cu oricare dintre sonarele începând cu Humminbird 7" care au DI și SI, cu sau fără MEGA, găsești structurile de care ai nevoie. În funcție de buget, poți alege un model cu ecran mai mare și/sau imagine mai clară și mai detaliată oferită de tehnologia MEGA/MEGA+.

Cât privește utilizarea și, mai ales, interpretarea sonarului, îți recomand să citești aceste două articole (dacă nu le-ai citit deja):
- http://carponline.ro/articole/interpret ... ului-88298
- http://carponline.ro/articole/harti-batimetrice-88302


Sus
 Profil  
 
MesajScris: Mie Apr 17, 2019 5:17 pm 
Neconectat

Membru din: Mie Iun 07, 2017 7:40 am
Mesaje: 18
Ok, cred ca raman la Humminbird Mega si in functie de buget o sa-l aleg pe cel de 7 sau 8-9 inch.

Revin cu review dupa achizitionare, sper sa fie alegerea buna.

Multumesc!


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 3 mesaje ] 

Ora este UTC + 2


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 24 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
cron