CarpOnline.ro

Forum - Revista online de pescuit la crap
Acum este Joi Mar 28, 2024 9:00 pm

Ora este UTC + 2




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 32 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3, 4  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Re: Echipament necesar fotografiei
MesajScris: Lun Apr 15, 2019 6:14 pm 
Neconectat

Membru din: Mar Aug 05, 2014 7:38 am
Mesaje: 1263
Localitate: București
Vlad Pavlovici scrie:
...prelucrarea corecta a fotografiei nu face decat sa imbunatateasca anumite aspecte ale imaginii sau sa adauge elemente grafice (de exemplu, un watermark), nu modifica dimensiunile pestelui.
Și nici nu poate corecta toate erorile pe care le poate face fotograful în timpul sesiunii foto, cum ar fi încadrarea (compoziția), focusul, expunerea (în anumite limite) etc. :)

gimi_mures scrie:
Pentru a fotografia capturile, deasupra saltelei de primire ce obiectiv canon recomandati in cazul in care utilizati un dslr ?
Un obiectiv cu focală variabilă (zoom) este suficient (ex. 18-55mm, 18-135mm). Dacă te interesează să vezi diferențe între obiective și ce performanțe oferă pe anumite camere, poți consulta website-ul https://www.dxomark.com.

Oricum, înainte de aparat și obiectiv contează priceperea fotografului. De regulă el este cel care face diferența dintre o fotografie frumoasă (sau măcar corectă) și una banală (de multe ori greșită). Singurul lucru "palpabil" cu care rămânem în urma unei partide C&R este fotografia. Acest aspect are rol un important în hobbyul nostru și e bine să-i acordăm atenție dacă vrem ca galeria de trofee să adune fotografii pe care să le revedem cu drag.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Echipament necesar fotografiei
MesajScris: Lun Apr 15, 2019 6:32 pm 
Neconectat

Membru din: Mar Oct 22, 2013 3:27 pm
Mesaje: 268
Localitate: Tg Mures
Multumesc pentru informatii!


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Echipament necesar fotografiei
MesajScris: Mie Apr 17, 2019 9:08 pm 
Neconectat

Membru din: Mar Oct 14, 2014 9:51 pm
Mesaje: 93
Localitate: Timisoara
Oricum, înainte de aparat și obiectiv contează priceperea fotografulu

Bine punctat Victor! :P :P


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Echipament necesar fotografiei
MesajScris: Dum Feb 02, 2020 8:12 pm 
Neconectat

Membru din: Vin Mai 10, 2013 12:55 am
Mesaje: 247
Una dintre cele mai bune prezentari a aparatelor foto ,lentile ,mod de utilizare , este in limba engleza .


https://www.youtube.com/watch?v=phI_Wui ... bQH5zVVnqY


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Echipament necesar fotografiei
MesajScris: Sâm Mar 28, 2020 2:46 pm 
Neconectat

Membru din: Mar Oct 14, 2014 9:51 pm
Mesaje: 93
Localitate: Timisoara
Re deschid subiectul pt partea de obiective foto.
Ce obiectiv wide credeti ca este mai apropiat de realitate(sa scoata in evidenta pestele).
Eu am un 50mmf1.8 si nu sint multumit de el.Folosesc aparatul(canon700 d) in general pe modul automat.Cu obiectivul de 18-135mm ma descurc binisor dar parca imi doresc putin mai mult. ;) ;) ;)
Sanatate la toata lumea!


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Echipament necesar fotografiei
MesajScris: Sâm Mar 28, 2020 3:39 pm 
Neconectat
Site Admin
Avatar utilizator

Membru din: Lun Feb 11, 2013 3:02 pm
Mesaje: 6006
Gusti, unii fotografi considera ca un obiectiv de 50mm pus pe un aparat full-frame ofera cea mai apropiata perspectiva de ochiul uman. Nu toata lumea e, insa, de acord in privinta asta. Vezi de exemplu: The Focal Length Closest to the Human Eye: If You Had to Take Just One Lens….

Pe tine inteleg ca nu te intereseaza perspectiva ochiului uman, te intereseaza o perspectiva care sa arate un peste mare ca fiind mare, fara sa exagereze. Pentru asta, incearca un obiectiv de 24mm in format full-frame sau de 18mm in format crop, cu care poti sa vii destul de aproape de subiect.

Exagerarile pe care le vedem in unele fotografii nu sunt determinate de obiectiv. Putini pescari au DSLR-uri cu obiective ultra-wide (care pot fi destul de scumpe), iar deformarea provocata de un obiectiv ultra-wide e evidenta. Perspectivele exagerate au de obicei ca motiv faptul ca pestele e impins in fata sau faptul ca fotografia e facuta de jos in sus.

_________________
http://carponline.ro


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Echipament necesar fotografiei
MesajScris: Sâm Mar 28, 2020 4:12 pm 
Neconectat

Membru din: Mar Aug 05, 2014 7:38 am
Mesaje: 1263
Localitate: București
Gusti scrie:
Ce obiectiv wide credeti ca este mai apropiat de realitate(sa scoata in evidenta pestele).
Cele două se exclud reciproc. :) Cu cât obiectivul este mai wide (distanța focală mai mică), cu atât peștele va părea mai mare (și mai distorsionat). Invers, cu cât crești focala, cu atât peștele va părea mai mic.

Dacă te interesează realismul, joacă-te în intervalul 35-50mm (pentru camere cu senzor full-frame), respectiv, 24-35mm (pentru senzor crop). Dacă vrei să pui peștele în valoare, reflectând mărimea/talia sa (i.e. un pește de 20kg să "pară" de 20kg), undeva în plaja 24-30mm (full-frame) ar trebui să ai focala.

În funcție de aparat și obiectiv, reglezi distanța focală în plajele de mai sus și compui cadrul (i.e. te apropii sau te depărtezi de pescar, camera mai sus sau mai jos, modifici unghiul camerei), până în punctul în care ești mulțumit cu ce vezi.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Echipament necesar fotografiei
MesajScris: Dum Mar 29, 2020 12:22 pm 
Neconectat

Membru din: Mar Oct 14, 2014 9:51 pm
Mesaje: 93
Localitate: Timisoara
Vlad Pavlovici scrie:
Pe tine inteleg ca nu te intereseaza perspectiva ochiului uman, te intereseaza o perspectiva care sa arate un peste mare ca fiind mare, fara sa exagereze.

Exact asta ma intereseaza dar si sa lucrezi usor cu el fara prea multe setari din aparat.Aparatul pe trepied cu acctionare de la distanta sau actionat de partener.

Vlad Pavlovici scrie:
Exagerarile pe care le vedem in unele fotografii nu sunt determinate de obiectiv.

La mine obiectivul de 50mm imi miceste captura daca pot sa spun asa. Nu este cum lau descris, tocmai de aia vreau pareri ale oamenilor care folosesc aceste obiective si pozele le iasa cit de cit normale.Ma deranjeaza ca partenerul cu care ies nu are abilitati de fotograf si de aia am nevoie sa il folosesc pe modul automat!Nu am timp sa tot setez aparatul pestii trebuie tinuti la poza cit mai putin.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Echipament necesar fotografiei
MesajScris: Dum Mar 29, 2020 12:34 pm 
Neconectat

Membru din: Mar Oct 14, 2014 9:51 pm
Mesaje: 93
Localitate: Timisoara
Victor Costache scrie:
Gusti scrie:
Ce obiectiv wide credeti ca este mai apropiat de realitate(sa scoata in evidenta pestele).
Cele două se exclud reciproc. :) Cu cât obiectivul este mai wide (distanța focală mai mică), cu atât peștele va părea mai mare (și mai distorsionat). Invers, cu cât crești focala, cu atât peștele va părea mai mic.

Dacă te interesează realismul, joacă-te în intervalul 35-50mm (pentru camere cu senzor full-frame), respectiv, 24-35mm (pentru senzor crop). Dacă vrei să pui peștele în valoare, reflectând mărimea/talia sa (i.e. un pește de 20kg să "pară" de 20kg), undeva în plaja 24-30mm (full-frame) ar trebui să ai focala.

În funcție de aparat și obiectiv, reglezi distanța focală în plajele de mai sus și compui cadrul (i.e. te apropii sau te depărtezi de pescar, camera mai sus sau mai jos, modifici unghiul camerei), până în punctul în care ești mulțumit cu ce vezi.



Din ce am studiat si imi spui si tu Victor inclin catre un obiectiv Canon EF 35mm IS f/2.0 sau 18-35 mm F1.8 Canon.Intre astea 2 asi vrea o parere in combinatie cu canon 700d daca poti sa ma indrumi.
Incerc sa caut in zona mea sa iau unul inprumut sa vad ce poze pot face.
Multumesc. ;)


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Echipament necesar fotografiei
MesajScris: Dum Mar 29, 2020 1:05 pm 
Neconectat

Membru din: Mar Aug 05, 2014 7:38 am
Mesaje: 1263
Localitate: București
Gusti, deși un obiectiv cu focală fixă (prime) are, prin construcție, o optică mai performantă decât un obiectiv cu focala variabilă, pentru fotografia de pescuit este mai comod unul cu focală variabilă. Să avem în vedere că (1) durata ședinței foto trebuie să fie cât mai scurtă (ca să protejăm peștele), (2) când este ținut la poză, de cele mai multe ori, peștele nu stă țapăn și (3) nu toți pescarii au experiența și putina de a ține corect și bine un pește mare la poză. Focala variabilă îți permite să ajustezi rapid cadrul, continuând să fotografiezi. Altfel, cu focala fixă, va trebui să te repoziționezi dacă vrei să schimbi încadrarea, ceea ce înseamnă mai mult timp decât simpla învârtire a inelului obiectivului cu focală variabilă. Astfel, se prelungește ședința foto, pescarul obosește, crește riscul rănirii peștelui și, în cele din urmă, scad șansele să prinzi cadrul cel mai bun, deoarece chiar atunci te repoziționai.


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 32 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3, 4  Următorul

Ora este UTC + 2


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 7 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
cron