CarpOnline.ro

Forum - Revista online de pescuit la crap
Acum este Joi Mar 28, 2024 5:18 pm

Ora este UTC + 2




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 9 mesaje ] 
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Strategii Standul B7
MesajScris: Joi Apr 11, 2019 4:32 pm 
Neconectat

Membru din: Mie Mar 01, 2017 7:32 pm
Mesaje: 48
Localitate: Bucuresti
Hello

Saptamana viitoare o sa am prima partida pe acest stand, de fapt prima partida pe sectorul B.
Sunt interesat de ce structuri am pe stand care ar trebui abordate (locuri fierbinti daca exista), ce ar trebui sa caut ca substrat, adancimi, etc.
Practic orice sfat este binevenit.

Mentionez ca nu o sa am sonar doar prodding stick.

Am inteles ca lacul este foarte influentat de vant si in general bate dinspre malul meu catre B13-15. Se poate face ceva in situatia asta?

Ultima intrebare legata de cantitatea de nada, eu ma gandesc intre 500-800gr pe montura.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Strategii Standul B7
MesajScris: Vin Apr 12, 2019 1:08 pm 
Neconectat

Membru din: Mie Noi 06, 2013 3:05 pm
Mesaje: 13
salutare, du cel putin 1 lanseta, la insulita din dreapta, care este la granita cu b8 ;)


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Strategii Standul B7
MesajScris: Vin Apr 12, 2019 1:59 pm 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Mie Mai 08, 2013 2:39 pm
Mesaje: 1001
Si in primul rand nu pleca de acasa cu idei ca: nadesc atat, pescuiesc pe adancimea aia, folosesc pop-up, etc. Incearca sa vorbesti cu cel de la care preiei standul daca il gasesti acolo sau vorbeste si cu Brad / Madalin despre cum a mers standul.

_________________
http://mateiniteanu.blogspot.ro
Niteanu Matei


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Strategii Standul B7
MesajScris: Vin Apr 12, 2019 2:30 pm 
Neconectat

Membru din: Mar Aug 05, 2014 7:38 am
Mesaje: 1263
Localitate: București
Cosmin Napar scrie:
Sunt interesat de ce structuri am pe stand care ar trebui abordate (locuri fierbinti daca exista), ce ar trebui sa caut ca substrat, adancimi, etc.
În principal ar trebui să identifici zone cu substrat tare. Nu spun că din alte locuri nu vei prinde pește, dar ca primă abordare uită-te după substrat tare. Pe zona respectivă, din câte știu, nu există variații mari de adâncime, desigur, exceptând proximitatea insulei sau malului. Deci problema adâncimii este oarecum "rezolvată".

Cosmin Napar scrie:
Mentionez ca nu o sa am sonar doar prodding stick.
Îți va lua ceva mai mult și vei face mai multă gălăgie decât dacă ai folosi sonarul, dar, cu răbdare, vei putea identifica zone cu substrat tare.

Cosmin Napar scrie:
Am inteles ca lacul este foarte influentat de vant si in general bate dinspre malul meu catre B13-15. Se poate face ceva in situatia asta?
Dacă lucrurile nu se vor schimba semnificativ de la partidele recente - a mea și a lui Vlad - pe B13, mă aștept ca peștele să fie de găsit în zona acelor insule de pe mijlocul apei. Cât privește influența vântului (cel puțin în această perioadă), am avut inițial două și ulterior trei lansete pe zone din mijlocul lacului (între B13 și B8). Vântul a bătut tot timpul, moderat spre tare, de la est la vest (dinspre B8 spre B13). Evident că m-am gândit că vântul s-ar putea să "mute" peștii din acea zonă aducându-i mai aproape de mine, numai că cele trei lansete au dat pește după pește, pe când a patra, cu care "m-am jucat" în diverse zone mai aproape, n-a dat decât doi pești, dintre care unul a fost caras. Concluzia pe care am tras-o a fost că, în ciuda vântului, peștele a rămas în acea zonă. Un alt element care vine în susținerea acestei concluzii este că și pescarul care a stat pe B8 a avut activitate.

Cosmin Napar scrie:
Ultima intrebare legata de cantitatea de nada, eu ma gandesc intre 500-800gr pe montura.
Chiar dacă sectorul B este cunoscut că necesită nadă multă, recomandarea mea este să începi prudent, dar să fii pregătit cu suficientă nadă dacă situația o impune. 500-800g pe montură, de start, pare o cantitate "corectă".


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Strategii Standul B7
MesajScris: Vin Apr 12, 2019 4:10 pm 
Neconectat

Membru din: Mie Mar 01, 2017 7:32 pm
Mesaje: 48
Localitate: Bucuresti
Multumesc mult pt sfaturi.
Am totusi cateva intrebari, eu ma gandesc la stand, raportandu-ma la aceasta imagine:

Imagine

Cristi scrie:
salutare, du cel putin 1 lanseta, la insulita din dreapta, care este la granita cu b8 ;)


Practic, din ce vad eu, insula am in fata standului, dar spre B6, nu spre B8. Unde ar trebui sa pun in acest caz lanseta cea mai din dreapta (spre B8) ?

Matei Niteanu scrie:
Si in primul rand nu pleca de acasa cu idei ca: nadesc atat, pescuiesc pe adancimea aia, folosesc pop-up, etc. Incearca sa vorbesti cu cel de la care preiei standul daca il gasesti acolo sau vorbeste si cu Brad / Madalin despre cum a mers standul.


Ideea cu nada mi-am facut-o dupa ce am gasit scris de Vlad si de alti pescari, conform caruia sectorul B inghite mai multa nada, raportat la sectorul A sau alte balti cu densitate asemanatoare. Nestiind cat inseamna mult, eu m-am gandit la cantitatea respectiva si vroiam sa confirm ca este ok.

Victor Costache scrie:
Cosmin Napar scrie:
Sunt interesat de ce structuri am pe stand care ar trebui abordate (locuri fierbinti daca exista), ce ar trebui sa caut ca substrat, adancimi, etc.
În principal ar trebui să identifici zone cu substrat tare. Nu spun că din alte locuri nu vei prinde pește, dar ca primă abordare uită-te după substrat tare. Pe zona respectivă, din câte știu, nu există variații mari de adâncime, desigur, exceptând proximitatea insulei sau malului. Deci problema adâncimii este oarecum "rezolvată".


Asta aveam si eu de gand sa caut substrat tare sau zone la limita dintre tare si namol/nisip.
In cazul in care nu sunt structuri, ideea principala ar fi sa abordez zona din jurul insulei mici din fata, adica sa duc lansetele la limita standului.
De curiozitate, cam care este adnacimea medie pe acest stand?

Victor Costache scrie:
Cosmin Napar scrie:
Am inteles ca lacul este foarte influentat de vant si in general bate dinspre malul meu catre B13-15. Se poate face ceva in situatia asta?
Dacă lucrurile nu se vor schimba semnificativ de la partidele recente - a mea și a lui Vlad - pe B13, mă aștept ca peștele să fie de găsit în zona acelor insule de pe mijlocul apei. Cât privește influența vântului (cel puțin în această perioadă), am avut inițial două și ulterior trei lansete pe zone din mijlocul lacului (între B13 și B8). Vântul a bătut tot timpul, moderat spre tare, de la est la vest (dinspre B8 spre B13). Evident că m-am gândit că vântul s-ar putea să "mute" peștii din acea zonă aducându-i mai aproape de mine, numai că cele trei lansete au dat pește după pește, pe când a patra, cu care "m-am jucat" în diverse zone mai aproape, n-a dat decât doi pești, dintre care unul a fost caras. Concluzia pe care am tras-o a fost că, în ciuda vântului, peștele a rămas în acea zonă. Un alt element care vine în susținerea acestei concluzii este că și pescarul care a stat pe B8 a avut activitate.


Am inteles acum care este zona care da cel mai mult peste. Intrebarea pe care o am este daca, nu se pescuiesc standurile noi B9-B12, pot planta mai in fata, cum ar veni peste limita standului meu, in zona din fata mea, dar dupa harta in zona standurilor B9 si B10?

Incerc sa atasez o poza cu un exemplu de zona incercuit:

Imagine


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Strategii Standul B7
MesajScris: Vin Apr 12, 2019 4:34 pm 
Neconectat
Site Admin
Avatar utilizator

Membru din: Lun Feb 11, 2013 3:02 pm
Mesaje: 6006
Cosmin, daca ai posibilitatea, du-te sa vezi lacul si locurile INAINTEA partidei.

E un lucru pe care aproape nimeni nu-l face, desi pentru pescarii din Bucuresti ar fi relativ simplu. Vad mereu pescari ale caror partide pe Varlaam se termina inainte sa inceapa, pentru ca nu cunosc lacul si nici nu au timp sa-l cunoasca intr-o partida scurta. Iti poate lua o zi sau doua sa intelegi standul, in timp ce, daca ai avut deja ocazia sa pui sonarul si prodding stick-ul pe zona de pescuit, poti sa "intri direct in paine", ca sa zic asa.

​Administratorii lacului iti vor indica limitele standului. Desenele de mai sus, facute de mine, sunt doar orientative.

_________________
http://carponline.ro


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Strategii Standul B7
MesajScris: Vin Apr 12, 2019 4:42 pm 
Neconectat

Membru din: Mar Aug 05, 2014 7:38 am
Mesaje: 1263
Localitate: București
Cosmin, în imaginea atașată de tine nu se văd cele trei insulițe din mijlocul apei. Am atașat o captură din Google Maps, cu harta văzută dinspre standul B7, în care se disting și cele trei insule mici.

Momentan, standurile B9 - B12 nu sunt amenajate, deci nu trebuie să-ți faci probleme că vei intra în zona de pescuit a acelor standuri.


Fişiere ataşate:
B7.jpg
B7.jpg [ 102.28 KiB | Vizualizat de 8973 ori ]
Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Strategii Standul B7
MesajScris: Vin Apr 12, 2019 5:52 pm 
Neconectat

Membru din: Mar Sep 13, 2016 10:00 am
Mesaje: 98
Salut Cosmin
Eu am făcut o partida recenta pe B8 in perioada când a fost și Vlad pe b13, primele 2 zile am prins 4 Pești, probabil din cauza vântului care a bătut destul de tare dinspre B8 spre B13, iar cea dea a 3 am prins 5 Pești pe lanseta dinspre insula mică și unul de pe marginea din dreapta la apa mare, când vântul sa oprit de tot...
Vreau sa spun ca pe b7 au stat niște băieți din Bulgaria care in zilele cu vânt au prins undeva la 4-5 Pești pe zi, iar in ultima noapte a mea( miercuri noaptea) la ora 1,30 ai ajutam sa scoată peștii din apa, adică mulina o lanseta pleca cealaltă, 2 lansete afara la poze pleca a treia, erau practic disperați, ceea ce la ora 3 unul din ei a cedat și a scos lansetele din apa după 18 Pești între 10-18,5 kg pentru ca nu a mai putut rezista fizic...
de plantat au plantat exact între insula mică și cea mare, au făcut ca o zâna extinsă nășită și au plantat cu vaporașul acolo, fără GPS fără sonar fără nimic, doar un marker legat pe fir sa vadă la ce distanță sa trimită... pescuiesc de mai bine de 3 ani pe acest lac și nu am văzut niciodată așa ceva acolo, parca toți peștii vroiau in excursie la bulgari... sper sa îți fie de folos


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Strategii Standul B7
MesajScris: Vin Apr 12, 2019 6:25 pm 
Neconectat

Membru din: Mie Mar 01, 2017 7:32 pm
Mesaje: 48
Localitate: Bucuresti
Multumesc mult pt sfaturi.
Imi este mult mai clar acum ce am de facut si unde.

Multumesc Victor pt imagine, intre timp m-am apucat si am cautat si gasit imagini din 2004 pana acum pe Google Earth cu evolutia lacului.


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 9 mesaje ] 

Ora este UTC + 2


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 11 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la: