CarpOnline.ro

Forum - Revista online de pescuit la crap
Acum este Joi Mar 28, 2024 11:22 pm

Ora este UTC + 2




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 10 mesaje ] 
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Sfaturi reteta bila
MesajScris: Lun Apr 01, 2019 4:38 pm 
Neconectat

Membru din: Sâm Mar 30, 2019 1:23 am
Mesaje: 8
Am rulat bile solubile conform retetei de mai jos, insa o parte din bile sau crapat. Va rog a ma ajuta cu cateva sfaturi. Ce imi recomandati sa modific pentru a face mixul mai buna si a nu se mai crapa bilele asa usor? In cazul in care fac bile tari oare se vor mai crapa ? Credeti ca aceasta bila poate sa prinda peste pe baltile din jurul Bucurestiului?

MIX
FAINA DE PESTE LT94 20%
FAINA PREDIGERATA 5%
SEMOLINA 7%
FAINA DE SOIA 15%
EGG BISCUIT 10%
CLO 10%
SUPERGOLD 60 18%
BETAINA 1%
IZOLAT DE SOIA 5%
WPC 4%
DROJDIE DE BERE 3%
MONOSODIU GLUTAMATE 2%

Partea lichida
CSL 50 ml
Melasa 50 ml
Max Amino 30 ml
Aroma 15 ml
Pure Salmon oil 20 ml
Lapte de porum 200 ml + apa 200 ml


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Sfaturi reteta bila
MesajScris: Mar Apr 02, 2019 8:40 pm 
Neconectat

Membru din: Lun Ian 15, 2018 11:34 am
Mesaje: 18
Localitate: Focsani
Eu recomand 10 % supergold și 15 % semolina

_________________
Pescar amator :)


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Sfaturi reteta bila
MesajScris: Mie Apr 03, 2019 8:51 am 
Neconectat

Membru din: Mie Mar 07, 2018 10:23 am
Mesaje: 307
Egg biscuit după mine, nu este neapărat un element de legătura (chiar daca are praf de oua), aici am un dubiu, nu am lucrat pana acum acest ingredient
Poți sa dai o poza cu o bila solubila crăpata? Nu sunt un expert in rețete de boilies, dar sunt foarte „capabil” sa fac bile care nu se crapă! Aparent ai multe substanțe care trag mult lichid Supergold, CLO, selmolina, chiar daca ai pus 0,5l, exista șansa sa nu fie suficient. Normal ce ai făcut tu nu ar trebui sa aibă mari probleme, dar exista șansa ca sa nu fi amestecat bine ingredientele din mix (amestecarea ingredientelor este o operație care pare simpla la prima vedere)
Glutamatul nu știu daca ajuta, teoria spune ca este un fel de drog care da pofta de mâncare la oameni nu garantez ca are același efect la crapi si daca chiar atrage? Betaina poți s-o topești in partea lichida, după mine funcționează mai bine.
După mine ai cam multa soia 15% faina si 5% izolat, boiliesul o sa aibă o tenta amara. Atenție multa la WPC-uri au in compoziție si izolat de soia! (este mai ieftin pentru producător)
Ar mai trebui niște ingrediente de atracție (krill, ficat, RR, Protein K, belachan....) dar este funcție de buget! Ai doar betaina, elementele de atracție trebuie sa fie undeva pe la 5%


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Sfaturi reteta bila
MesajScris: Joi Apr 04, 2019 9:38 am 
Neconectat

Membru din: Sâm Mar 30, 2019 1:23 am
Mesaje: 8
Am modificat 10 % supergold și 15 % semolina si nu sau mai crapat.

Doresc sa am si belachan si am modificat putin mixul si partea lichida. Inca nu am rulato astept recomandarile voastre cu ce sa mai modific/adaug/scot din reteta?

MIX
FAINA DE PESTE LT94 20%
FAINA PREDIGERATA 5%
SEMOLINA 10%
FAINA DE SOIA 15%
EGG BISCUIT 10%
CLO 10%
SUPERGOLD60 5%
BELACHAN POWDER 10%
BETAINA 1%
IZOLAT DE SOIA 5%
WPC 4%
DROJDIE DE BERE 3%
SARE 2%


Partea lichida
CSL 50 ml
Melasa 50 ml
Block Belachan 25 g
Pure Salmon oil 20 ml
Aroma Belachan 5 ml
Lapte de porum 200 ml + apa 200 ml


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Sfaturi reteta bila
MesajScris: Joi Apr 04, 2019 12:29 pm 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Lun Sep 16, 2013 2:23 pm
Mesaje: 26
Localitate: Alesd
Enescu Bogdan scrie:
Egg biscuit după mine, nu este neapărat un element de legătura (chiar daca are praf de oua), aici am un dubiu, nu am lucrat pana acum acest ingredient
Poți sa dai o poza cu o bila solubila crăpata? Nu sunt un expert in rețete de boilies, dar sunt foarte „capabil” sa fac bile care nu se crapă! Aparent ai multe substanțe care trag mult lichid Supergold, CLO, selmolina, chiar daca ai pus 0,5l, exista șansa sa nu fie suficient. Normal ce ai făcut tu nu ar trebui sa aibă mari probleme, dar exista șansa ca sa nu fi amestecat bine ingredientele din mix (amestecarea ingredientelor este o operație care pare simpla la prima vedere)
Glutamatul nu știu daca ajuta, teoria spune ca este un fel de drog care da pofta de mâncare la oameni nu garantez ca are același efect la crapi si daca chiar atrage? Betaina poți s-o topești in partea lichida, după mine funcționează mai bine.
După mine ai cam multa soia 15% faina si 5% izolat, boiliesul o sa aibă o tenta amara. Atenție multa la WPC-uri au in compoziție si izolat de soia! (este mai ieftin pentru producător)
Ar mai trebui niște ingrediente de atracție (krill, ficat, RR, Protein K, belachan....) dar este funcție de buget! Ai doar betaina, elementele de atracție trebuie sa fie undeva pe la 5%


Bogdan poti sa ne spui de unde ai informatia ca WPC-urile au in compozitie si izolat de soia?
Cred ca este o informatie importanta pentru toti cei ce isi creaza singuri mixurile.
Multumesc mult!

_________________
...nu sta degeaba,ca degeaba stai.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Sfaturi reteta bila
MesajScris: Joi Apr 04, 2019 2:06 pm 
Neconectat

Membru din: Mie Mar 07, 2018 10:23 am
Mesaje: 307
Acum 3 ani mi-a adus cineva(camionagiu) din Grecia un sac de 5Kg WPC 80 HG (30lei/kg) daca nu mă înșel PROMIL scria pe sac, dar nu garantez. Avea certificat de calitate, mi-a rămas pe retina valorile:
WPC 80 (Nx6,38 nu știu ce înseamnă) +/-2%
Lactoza 7%
Izolat soia 5,5%
Cenușa 5%
Izolatul nu m-a jenat, dar este bine de știut. Nu am bănuit ca are si lactoza si cenușă.
Atunci foloseam de la Redis NUTRI WHEY 800F care era alb, cel dinainte este un crem deschis
NUTRI WHEY 800F spune ca in 100g
Carbohidrați 7,6g ce-o fi nu știu, o fi lactoza?
Grăsimi 5,3g
Minerale 3,2g asta o fi cenușă?
Proteina 80g


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Sfaturi reteta bila
MesajScris: Joi Apr 04, 2019 2:22 pm 
Neconectat

Membru din: Mie Mar 07, 2018 10:23 am
Mesaje: 307
Din curiozitate m-am mai uitat o data la Redis
https://www.redis.ro/ro/concentrate-izo ... -800f.html
Carbohidrații de la WPC sunt altceva!
Spre exemplu pentru proteina MPC 85 UF indica clar Lactoza
Compozitie (%):
Proteine 85
Grăsimi 1,6
Minerale 4,5
Glucide (lactoza) 4,3
https://www.redis.ro/ro/concentrate-izo ... pc-85.html


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Sfaturi reteta bila
MesajScris: Joi Apr 04, 2019 3:41 pm 
Neconectat

Membru din: Mie Mar 07, 2018 10:23 am
Mesaje: 307
Gabriel la teorie stau mai bine, dar practica mă omoară! Si este extrem de simplu sa dai sfaturi pe banii altora!
Îți spun părea mea, nu trebuie sa ti cont de ea si te rog sa nu te superi: nu cred ca merge ce vrei tu!
Daca vrei belachan dl Pavlovici a propus ceva interesant acum ceva săptămâni. Chiar si aici nu sunt intru totul de acord explic mai jos:
300g LT94
100g CPSP 90
100g Belachan Powder
200g CLO
100g Gris (semolina)
100g Soia
50g WPC
30g Chilli
20g GLM
Despre GLM un amic de al meu spune ca tratează foarte bine genunchiul câinelui si soldul vacii (vine din medicina veterinara) este foarte scump, eu am folosit fără vreun rezultat (asta poate însemna ca nu știu sa pescuiesc)
In loc de Chilli parca m-ar tenta 30g de pudra usturoi.
Ca sa nu ai probleme de legare la început ar trebui sa ai cel puțin 50% elemente de legătura soia, gris, CLO, pudra sânge, WPC, lapte praf, faina orez, plasma, Proteine K, pudra ficat, meggablend, altfel te vei chinui
SuperGold sau G60 am folosit, îmi place foarte mult poate înlocuii faina de peste ca si proteina dar vei fi deficitar la aminoacizi, dar mai bine in carbohidrati buni.
Spune-ne ce substanțe ai cumpărat?
Rețeta Dl Pavlovici reinterpretata de mine pentru ca sa le rulezi mai ușor ar fi:
250g LT94 (150g LTL si 100g Super Gold de ce nu)
50g CPSP 90
100g Belachan Powder
50g Drojdie
30g Pudra Usturoi (nu-ti place idea Chilli, Robin Red, LT94, ce vrei tu!)

200g CLO (atenție sunt multe feluri Haith’s, CC Moore, Sticky)
100g Semolina
100g Soia
50g WPC
70g Pudra de sange/Plasma/Protein K
Partea lichida:
25 ml Lichid Krill
75 ml Marine 17 sau Salmon Amino Compoud
5-6ml aroma belachan
10g betaina
25-30g pudra de belachan, cu batonul te chinui foarte mult sa-l topești
oua sau lapte de porumb cu apa


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Sfaturi reteta bila
MesajScris: Mie Apr 10, 2019 10:40 am 
Neconectat

Membru din: Sâm Mar 30, 2019 1:23 am
Mesaje: 8
Dragi colegi m rulat reteta de mai jos in bile solubile si in tari , vizual imi plac cum au iesit . Sunt curios daca o sa le placa si pestilor. Ingredientele folosite sunt cumparate de la baitshop si bigfish. Va rog sa-mi spuneti ce parere aveti si ce recomandati sa modific pentru a o face mai buna sau mai ieftina. Credeti ca renteaza sa modific wpc85 cu wpc 30 si super red cu faina de krill?

Mix
FAINA DE PESTE LT94 - 200 gr
FAINA PREDIGERATA - 50 gr
SEMOLINA - 100 gr
FAINA DE SOIA - 150 gr
EGG BISCUIT - 100 gr
CLO - 100 gr
SUPER RED - 50 gr
ROBIN RED - 100 gr
BETAINA - 10 gr
IZOLAT DE SOIA - 50 gr
WPC85 - 40 gr
DROJDIE DE BERE - 30 gr
SARE - 20 gr

Partea lichida
CSL 50 ml
Melasa 50 ml
Max Amino 30 ml
Aroma 15 ml
Pure Salmon oil 20 ml
Lapte de porum 200 ml + apa 200 ml


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Sfaturi reteta bila
MesajScris: Mie Apr 10, 2019 3:05 pm 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Mar Iul 30, 2013 3:13 pm
Mesaje: 189
Localitate: Constanta
Lasa faina de soia la 100 g si du faina de peste in 250 g. E mai bine.
Din experienta iti spun(am pescuit cu o reteta foarte asemanatoare) ca la reteta asta, 1 kg mix iti inghite aprox 500 ml de lichid (+/- 10-20 ml, in functie de cum vrei sa-ti iasa coca, mai moale sau mai tare). Daca scazi ingredientele tale lichide, vezi cat iti mai ramane pentru cantitatea de oua sau apa/lapte de porumb. In niciun caz 200+200 ml.


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 10 mesaje ] 

Ora este UTC + 2


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 7 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la: