CarpOnline.ro

Forum - Revista online de pescuit la crap
Acum este Joi Mar 28, 2024 1:52 pm

Ora este UTC + 2




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 41 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3, 4, 5  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Re: Ulei de Susan si fish sauce
MesajScris: Vin Mar 29, 2019 12:43 am 
Neconectat

Membru din: Sâm Mar 16, 2019 1:13 pm
Mesaje: 64
M-am gandit si la o explicatie stiintifica , cu rezultat clar , dar pe care nu il inteleg !
Deci uleiurile de tot felul si grasimile nu se dizolva , nu dau atractie si plutesc la suprafata apei .
Concret :
Se face o ciorba de peste !
Conform teoriei cu nu se dizolva si nu se creaza atractie !
Asta ar insemna ca toate aromele si gustul de peste...sa zicem formeaza un 2 centimetri la suprafata ceaunului !
Asta ar insemna ca restul ceaunului...nu are gust de peste si nici miros dar asta ar insemna o gramada de batai intre meseni pentru stratul de 2 cm iar restul s-ar arunca la gunoi !
Eu nu mananc ciorba de peste , dar am vazut multi care mananca toata ciorba , nu numai stratul de suprafata .
Deci ce ramane sub stratul minuscul de grasime de la suprafata , adica 98% din ciorba nu are nici miros de peste...nici gust ?
Sau da si atunci ...?
Intreb si eu ! La ciorba de pui si porc stiu , are si gust si miros toata ciorba...pana la ultima picatura !


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Ulei de Susan si fish sauce
MesajScris: Vin Mar 29, 2019 6:38 am 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Mar Iun 11, 2013 1:48 pm
Mesaje: 561
Localitate: Timisoara
Pata Florin scrie:
M-am gandit si la o explicatie stiintifica , cu rezultat clar , dar pe care nu il inteleg !
Deci uleiurile de tot felul si grasimile nu se dizolva , nu dau atractie si plutesc la suprafata apei .
Concret :
Se face o ciorba de peste !
Conform teoriei cu nu se dizolva si nu se creaza atractie !
Asta ar insemna ca toate aromele si gustul de peste...sa zicem formeaza un 2 centimetri la suprafata ceaunului !
Asta ar insemna ca restul ceaunului...nu are gust de peste si nici miros dar asta ar insemna o gramada de batai intre meseni pentru stratul de 2 cm iar restul s-ar arunca la gunoi !
Eu nu mananc ciorba de peste , dar am vazut multi care mananca toata ciorba , nu numai stratul de suprafata .
Deci ce ramane sub stratul minuscul de grasime de la suprafata , adica 98% din ciorba nu are nici miros de peste...nici gust ?
Sau da si atunci ...?
Intreb si eu ! La ciorba de pui si porc stiu , are si gust si miros toata ciorba...pana la ultima picatura !

:lol: :lol: :lol: :lol:
Florine, gustul unei ciorbe sau al unei tocanite nu este dat de ulei, aici conteaza toate componentele animale si vegetale, precum si condimentele folosite.
Stiu ce vorbesc fiindca-s un bucatar iscusit. ;)

_________________
slowly we rot....by Obituary


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Ulei de Susan si fish sauce
MesajScris: Vin Mar 29, 2019 6:56 am 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Mar Iun 11, 2013 1:48 pm
Mesaje: 561
Localitate: Timisoara
Pelicula de ulei este doar cu rol de atractie vizuala si excitarea glandelor salivare. :lol:

_________________
slowly we rot....by Obituary


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Ulei de Susan si fish sauce
MesajScris: Vin Mar 29, 2019 8:39 am 
Neconectat

Membru din: Mar Aug 05, 2014 7:38 am
Mesaje: 1263
Localitate: București
Roby Solticzki scrie:
...gustul unei ciorbe sau al unei tocanite nu este dat de ulei, aici conteaza toate componentele animale si vegetale, precum si condimentele folosite.

Pelicula de ulei este doar cu rol de atractie vizuala si excitarea glandelor salivare. :lol:
Bine spus Roby!

Aș mai adăuga că dacă vrem să înțelegem fiziologia crapului, trebuie să "gândim" ca un pește. Crapul nu miroase și nu gustă cum o facem noi. Chemoreceptorii săi sunt mult mai mulți, mai performanți și funcționează diferit de papilele noastre gustative. Nu putem păcăli peștele să mănânce ce nu se află în codul său genetic, oricât de convinși am fi că îl putem păcăli (pe baza de propriilor observații empirice sau celor spuse de alții). Nu îi putem trezi interesul cu substanțe care nu se pot deplasa în masa apei (la nivel molecular) și care nu se "conectează" la receptorii săi.

Diferența esențială față de noi este că receptorii extra și intraorali ai peștelui îi spun ce este comestibil și ce nu. Noi mâncăm pâine, nu pentru că odată ajunsă în gură, papilele gustative "ne spun" că este mâncare, ci pentru că am fost învățați că pâinea este aliment. Industria junk food ne dă de mâncare fără să ne hrănească. Mirosurile și gusturile (care se pot reproduce pe cale artificială) sunt regi în bucătărie. La crap nu funcționează așa.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Ulei de Susan si fish sauce
MesajScris: Vin Mar 29, 2019 11:26 am 
Neconectat

Membru din: Sâm Mar 16, 2019 1:13 pm
Mesaje: 64
Roby Solticzki scrie:
aici conteaza toate componentele animale


Despre aia vorbesc ! Componentele animale...adica grasimi si uleiuri !
Lasand condimentele la o parte , ciorba are gust si miros de peste/porc/burta/etc...sau nu ?
Altfel , nu mai folosim peste...facem ciorba de mirodenii ! Cel mai bun bucatar din lume nu poate sa faca o ciorba de peste doar din mirodenii...are nevoie si de peste .

Am mai inteles faptul ca noi mancam paine pentru ca asa am fost invatati si ca suntem "pacaliti" de gusturi si mirosuri de junk food . De fapt asa functioneaza si la oameni , stim cu totii ca e junk food...dar in fata mirosurilor si gusturilor...in plus modul de prezentare al produsului , fac aceste produse aproape irezistibile .

Pana aici total de acord . Dar cred ca asa am fost invatati si cu porcul . Nu imi aduc aminte , sau poate sunt eu defect sa fi trecut pe langa o cocina...sa miros un porc viu si sa sesizez "atractanti" care sa ma faca sa vreau sa-l mananc , mirosul respectiv iti provoaca greata . Hai pe bune...porcul viu miroase a...rahat de porc ! Nu imi aduc aminte nici de un peste care sa faca asa ceva . Ba chiar in copilarie imi era scarba sa pun mana pe pesti si consideram ca ...miros urat .
Si noi functionam pe baza de atractanti , la preparare se adauga tot felul de mirodenii care sa faca atractiva mancarea . O carne de porc e mai buna cruda sau...tinuta la bait si preparata cu mirodenii ?
Apoi am inteles ca la crap nu functioneaza asa !
Pai pe crap cine l-a invatat sa manance boilies ? Pentru el e junk food .
Si daca nu ar mirosi...ar avea gust nada , de ce pe unele ape merg aromele de fructe iar pe altele de peste ?
Cum sesizeaza tenul un boilies cu aroma de miere sau fructe ?
De ce la porumb de plastic Enterprise , daca le dipuiesc cu squid prind crap iar daca le dipuiesc cu miere/fructe...prind ten ? Plasticul nu e mama lui junk food ?
De ce la boiliesuri de halibut prind somn , de ce nu prind si la...miere cu anason ?

Mie personal , mi se pare ca aromele si gusturile generate de asa numitele uleiuri pot fi clar observate de pesti , de aici si diferentele de preferinte ale pestilor ! De fapt aceste arome au dezvoltat pescuitul .
Pe baza studierii acestora , toti pescarii au inceput sa spuna....merg pe balta x...merge pestele la aroma de x si functioneaza iar producatorii descopera in timp atractanti cat mai puternici !
Ori nu cunoastem inca prea multe despre pesti , ori producatorii au descoperit metode prin care aceste uleiuri se pot dizolva in apa...un lucru e sigur genereaza mare atractivitate pentru pesti

DIN PUNCTUL MEU DE VEDERE :
- singurii care au o forta financiara uriasa sa plateasca studiile despre comportamentul pestilor sunt producatorii mari
- au descoperit clar faptul ca pestii reactioneaza la stimuli...oricum s-ar numi aia si produc substante atractante
- nu au nici un interes sa dezvaluie informatii despre ''atractivitatea''... pestilor deoarece...nu mai vand nada...cel putin la preturile acestea
- atractivitatea functioneaza exact ca in cazul junk food , stimulii respectivi induc pestelui informatia ca ''produsul'' reprezinta hrana
- daca am sti cu totii retetele dupa care se prepara nada...ar da faliment toti producatorii de nada
- costurile lor de productie , exact ca in cazul medicamentelor sau parfumurilor sunt infime , au profituri mari , dar noi ne facem treaba cu produsele respective .

Spor !


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Ulei de Susan si fish sauce
MesajScris: Vin Mar 29, 2019 1:23 pm 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Mie Mai 08, 2013 2:39 pm
Mesaje: 1001
Eu am o idee diferita a modului in care actioneaza un ulei intr-un boilies, si anume:
- cred cu tarie ca asa cum a spus si Victor, ajuta la rulat si in general la mecanica de productiei
- cred ca ajuta la crearea unei coloane de ulei (mult spus "coloane"), iar respectivul ulei contine molecule pe care crapul le detecteaza ca fiind hrana si ingerandu-le intra in contact cu moleculele cu care trebuie.
- prin exudatia uleiului din bila se provoaca ies si alte componente din bila care atrag crapul sau ii induc senzatia de hrana,
- bilele fara ulei au tendinta sa fie mult mai uscate si fade

Nu m-am documentat, este doar o simpla parere despre cum ajuta uleiul in bile.

_________________
http://mateiniteanu.blogspot.ro
Niteanu Matei


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Ulei de Susan si fish sauce
MesajScris: Vin Mar 29, 2019 1:55 pm 
Neconectat

Membru din: Sâm Mar 16, 2019 1:13 pm
Mesaje: 64
Matei Niteanu scrie:
Eu am o idee diferita a modului in care actioneaza un ulei intr-un boilies, si anume:


Care ar fi ideea diferita ?

Matei Niteanu scrie:
- cred cu tarie ca asa cum a spus si Victor, ajuta la rulat si in general la mecanica de


Cine a spus altceva ? Absolut oricine recunoaste faptul ca boiliesurile se ruleaza mai usor cu uleiuri si nu se lipesc !

Matei Niteanu scrie:
- cred ca ajuta la crearea unei coloane de ulei (mult spus "coloane"), iar respectivul ulei contine molecule pe care crapul le detecteaza ca fiind hrana si ingerandu-le intra in contact cu moleculele cu care trebuie.
- prin exudatia uleiului din bila se provoaca ies si alte componente din bila care atrag crapul sau ii induc senzatia de hrana,
- bilele fara ulei au tendinta sa fie mult mai uscate si fade

Nu m-am documentat, este doar o simpla parere despre cum ajuta uleiul in bile.


Adica exact ce spun eu iar altii contrazic . Eu am sa intru mult mai putin aici pe forum...spre deloc , cred ca multa lume se va bucura ! M-am saturat de majoritatea postarilor cu...argumentele tale sunt beton...le mai scriu si eu inca o data dar cu cuvintele mele...dar are altul dreptate .
Va urez succes !


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Ulei de Susan si fish sauce
MesajScris: Vin Mar 29, 2019 2:32 pm 
Neconectat

Membru din: Mar Aug 05, 2014 7:38 am
Mesaje: 1263
Localitate: București
Matei Niteanu scrie:
Eu am o idee diferita a modului in care actioneaza un ulei intr-un boilies, si anume:
- cred cu tarie ca asa cum a spus si Victor, ajuta la rulat si in general la mecanica de productiei
- cred ca ajuta la crearea unei coloane de ulei (mult spus "coloane"), iar respectivul ulei contine molecule pe care crapul le detecteaza ca fiind hrana si ingerandu-le intra in contact cu moleculele cu care trebuie.
- prin exudatia uleiului din bila se provoaca ies si alte componente din bila care atrag crapul sau ii induc senzatia de hrana,
- bilele fara ulei au tendinta sa fie mult mai uscate si fade

Nu m-am documentat, este doar o simpla parere despre cum ajuta uleiul in bile.
Matei, exceptând al doilea punct, cel cu "coloana de ulei", pe celelalte le-ai intuit bine. Discuția este strict despre utilitatea uleiurilor de orice fel în privința atracției. Oriunde s-ar afla uleiul în coloana de apă la un moment dat, în apropierea substratului sau între substrat și suprafață, chemoreceptorii crapului nu îl detectează. Indiferent cât de aproape sau departe am sta cu nasul de aminoacizi, nu vom mirosi nimic, din simplul motiv că nu sunt volatili, dar sunt solubili în apă. BPO (uleiul esențial de piper negru) este volatil, îl mirosim, dar nu este solubil în apă. Din moment ce noi mirosim BPO, vom presupune (greșit) că și crapul va "mirosi" uleiul esențial.

Crapul poate detecta doar substanțele care sunt solubile în apă din punct de vedere chimic. Solvenții (emulgatorii) doar ne dau aparența solubilizării în apă. Opinia conform căreia uleiul dispersat în apă cu ajutorul unui solvent devine, în ultimă instanță, solubil în apă este invalidată de chimie.

Crapul înghite doar ce "decide laboratorul chimic" din gura sa că este comestibil. Nu este pe bază de preferințe. Mecanismul compus chimic - chemoreceptor - sistem nervos central - reacție este foarte simplu și nu este comparabil cu deciziile pe care le luăm noi când mâncăm. Mai mult, omul se hrănește în principal pe bază de preferințe (atunci când are de unde alege).


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Ulei de Susan si fish sauce
MesajScris: Vin Mar 29, 2019 3:30 pm 
Neconectat

Membru din: Mie Mar 07, 2018 10:23 am
Mesaje: 307
Robin Red are 19,75% grăsimi
CPSP 12%
CLO-Meggablend 11%
LT94 11,5%
Krill 29%
Soia 5%
Nu vad ce rol pozitiv ar avea in plus uleiul la rulare, daca folosești ingrediente de mai sus! (nu trebuie folosite toate deodată)
Am căutat, dar fiind limitat in cunoștințele de chimie, nu știu sa fac diferența intre ulei si grăsime (daca o exista), daca vreau sa fiu stupid pana la capât, pot sa pun intrebarea: de ce nu punem untura de porc in loc de ulei de somon!
Experiența mea (atât cat exista) îmi spune ca atunci când apa este sub 14° bilele (mele) care au avut un conținut mai mare 5% grăsime nu au funcționat.
Vorbind de ulei de piper negru, am pus si eu, pentru ca toți îl lăudau, nu am sesizat vreo diferență in bilele squid + fructa. Am tot căutat sa caut ce-ar putea avea in plus condimentele pentru a atrage crapii. Înafara de piper, boia, ghimbir, curcuma care conțin intre 0,005%-0,008% acid glutamatic in rest nu știu de ce sa mă leg/caut, am mari dubii ca atrag. Cred ca poate atunci când „le gusta” poate îl face sa le accepte mai repede. Rezultate mai bune am avut cu usturoi!
Cum alții prind atunci accept idee ca uleiul ajuta! Eu nu sunt convins, dar pun un pic pentru a ajunge la maxim 3% grăsimi (atunci când este cazul) si numai Biomega


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Ulei de Susan si fish sauce
MesajScris: Vin Mar 29, 2019 3:39 pm 
Neconectat

Membru din: Sâm Mar 16, 2019 1:13 pm
Mesaje: 64
O mie de vorbe..... ! O poza face cat 1000 de cuvinte . Chiar m-am enervat si vreau sa vad adevarul :
- daca totul se duce la suprafata
- daca face norisor
- daca poate constitui atractie
- daca dipul se ridica sau ramane...macar o perioada langa boilies
In poze aveti :
- un boilies fara adaos
- un boilies inmuiat bine in dip Meteor de la CC Moore cu o gramada de liver , spices , meat protein si Robin Red
Concluziile le trageti singuri !


Fişiere ataşate:
IMG_0957.JPG
IMG_0957.JPG [ 139.11 KiB | Vizualizat de 6955 ori ]
IMG_0956.JPG
IMG_0956.JPG [ 107.05 KiB | Vizualizat de 6955 ori ]
Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 41 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3, 4, 5  Următorul

Ora este UTC + 2


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 13 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la: