CarpOnline.ro

Forum - Revista online de pescuit la crap
Acum este Vin Mar 29, 2024 1:51 am

Ora este UTC + 2




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 9 mesaje ] 
Autor Mesaj
MesajScris: Lun Mar 11, 2019 8:28 pm 
Neconectat

Membru din: Mar Aug 05, 2014 7:38 am
Mesaje: 1263
Localitate: București
Vlad Pavlovici scrie:
Pentru pescarii cu mai putina experienta, cantariti-va plumbii de casting, ca sa nu aveti surprize.
Până să apară plumbii "Made in Romania", foloseam plumbi "de afară" (Korda și Fox în principal). Având în vedere câți plumbi stricam și pierdeam în sesiunile de casting pe câmp, când am descoperit plumbii autohtoni, diferența de preț față de cei "de firmă" nu era de neglijat. Plus că, mă gândeam: "ce probleme pot fi la un plumb, în afară de a se rupe/desprinde vârtejul sau urechea în aruncare, ca să nu risc cu no name-uri?".

Aveam să aflu cu prima ocazie, când nu mai simțeam lanseta la fel în aruncare. Am găsit explicația când am ajuns acasă și am cântărit, folosind cântarul din bucătărie, plumbii ieftini care teoretic erau de 4oz. Nu doar că nu cântăreau cât ar fi trebuit, dar din 5 plumbi cântăriți, nu am obținut două valori identice și, mai mult, diferențele erau semnificative în unele cazuri. Primul gând a fost că funcționează eronat cântarul, așa că am luat plumbi "de firmă" de 3,5oz, 4oz și 4,5oz și 5oz, am comutat cântarul în uncii și i-am cântărit. De fiecare dată afișa exact greutatea plumbului respectiv, concluzia fiind că problema nu este cu cântarul, ci cu plumbii mioriticii.

După acea experiență, mi-am învățat lecția și de atunci, de fiecare dată, cântăresc plumbii în magazin. Dacă magazinul nu are cântar, nu cumpăr. Mai mult, ca să mă pot baza pe valorile indicate de cântar, ca să nu vin cu cântarul după mine, cântăresc în prealabil doi, trei plumbi "de firmă", pe post de etalon.

A nu se interpreta cele de mai sus ca o pledoarie pentru plumbii de firmă (mai scumpi). Pentru casting și plantat cumpăr și folosesc plumbi autohtoni, dar doar după ce i-am cântărit și m-am asigurat că greutatea reală este cea de care am nevoie.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Greutatea corecta a plumbului
MesajScris: Lun Mar 11, 2019 10:39 pm 
Neconectat
Site Admin
Avatar utilizator

Membru din: Lun Feb 11, 2013 3:02 pm
Mesaje: 6006
Am facut un topic separat pe tema greutatii corecte a plumbului - topic in care am mutat mesajul lui Victor.

Ca sa se inteleaga logica topicului, discutia a plecat de la mesajul meu de mai jos:

Vlad Pavlovici scrie:
Ca anecdota, ieri, in drum spre lac, am intrat intr-un magazin de pescuit sa cumpar niste plumbi de distanta. Ma interesau plumbi de 4oz. Magazinul nu avea varianta de 4oz, avea o varianta pe care scria 110g. Am cerut un cantar ca sa verific daca plumbii erau marcati corect. Nu erau. Toti aveau 123-124g.

Pentru pescarii cu mai putina experienta, cantariti-va plumbii de casting, ca sa nu aveti surprize.

_________________
http://carponline.ro


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Greutatea corecta a plumbului
MesajScris: Mar Mar 12, 2019 11:37 am 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Mar Iul 30, 2013 3:13 pm
Mesaje: 189
Localitate: Constanta
Discutia e aceeasi ca la diametrul firelor. Una scrie pe eticheta, alta in realitate. Banuiesc ca asta nu v-a facut sa nu mai cumparati acele fire. Si e vorba de firme cu renume. Nu mai dam nume. Nu inseamna nici ca firmele respective au facut asta dinadins sau au vrut sa pacaleasca. Macar la plumbi nu ti se pune un ambalaj pompos si nici un pret mare. Pana la urma tine de fiecare, de cat de informat vrei sa fii si cat esti de atent la astfel de lucuri. Fie ca e vorba de plumbi, fire, nada sau altele. Deci, inainte sa-ti cumperi 30-50 plumbi, e bine sa cantaresti cativa inainte si sa cumperi in cunostinta de cauza. La fel si cand cumperi mii de metri de fir. Iti iei un fir pe care scrie 0,20 si el are 0,24...si il mai si lauzi ca e cel mai tare...normal ca e mai bun decat altul de 0,20 care chiar are 0,20 in diamentru. La textile nu mai zic, diferentele pot fi si mai mari. Revenind, la plumbii producatorilor romani diferentele apar din faptul ca se modifica matritele originale ca sa incapa tije, cauciucuri si din faptul ca aliajul folosit la turnare nu prea e 100% plumb (si asta are mai multe cauze, nu neaparat ca te fura producatorul).


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Greutatea corecta a plumbului
MesajScris: Mar Mar 12, 2019 11:51 am 
Neconectat
Site Admin
Avatar utilizator

Membru din: Lun Feb 11, 2013 3:02 pm
Mesaje: 6006
Marius, poti sa dai orice nume de fire (sau firme) care nu respecta specificatiile, mai ales daca poti sa dovedesti ceea ce sustii. Firele sunt un domeniu celebru pentru declaratii care nu corespund cu realitatea.

In cazul plumbilor, insa, problema poate fi ceva mai grava decat la fire. Sa presupunem ca am o lanseta care poate arunca maxim 110g. Stiu sigur ca la 110g lanseta e ok. Iau un plumb de 110g care de fapt are 124g (ca sa folosesc povestea mea cu plumbii marcati incorect), fac o aruncare in forta si lanseta se rupe.

Cred ca destul de putini pescari, in situatia asta, s-ar gandi ca: (1) e vina producatorului de plumbi, care i-a etichetat gresit, (2) e vina lor ca n-au cantarit plumbul. Majoritatea s-ar gandi ca e vina lansetei.

Nu risc sa-mi rup lanseta daca arunc cu fir de 0,33 in loc de 0,30. Daca dau cu plumb de 124g in loc de 110g, pe anumite lansete risc destul de mult.

Nu cred ca producatorii de plumb vor sa fure. Este evident ca daca vinzi un plumb de 124g ca fiind de 110g nu castigi nimic, de fapt pierzi.

Totusi, faptul ca plumbii nu sunt marcati cu greutatea corecta poate fi o mare problema pentru cei care arunca - si e in primul rand responsabilitatea producatorilor de plumbi sa o rezolve.

_________________
http://carponline.ro


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Greutatea corecta a plumbului
MesajScris: Mar Mar 12, 2019 11:53 am 
Neconectat

Membru din: Mar Aug 05, 2014 7:38 am
Mesaje: 1263
Localitate: București
Marius, la fire, spre deosebire de plumbi, nu este o mare problemă dacă ține mai mult decât scrie pe etichetă. Nu e în regulă să fie diferențe mari între specificațiile tehnice și realitate, dar dacă ține 10kg în loc de 8kg, nu mă deranjează. La plumbi însă, dacă am cumpărat unul de 4oz care în realitate cântărește 4,5oz sau 5oz, risc să rup lanseta. Mă duc la magazin cu lanseta și cer să-mi fie schimbată deoarece s-a rupt fiind folosită corect, fără să știu că, de fapt, am supraîncărcat-o.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Greutatea corecta a plumbului
MesajScris: Mar Mar 12, 2019 11:58 am 
Neconectat

Membru din: Mar Aug 05, 2014 7:38 am
Mesaje: 1263
Localitate: București
Marius Sârbu scrie:
Pana la urma tine de fiecare, de cat de informat vrei sa fii si cat esti de atent la astfel de lucuri.
Ai dreptate: trebuie să ne informăm și să fim atenți pe ce dăm banii. Totuși, producătorii sunt cei care trebuie și au obligația să se asigure că informațiile din fișa tehnică a produsului sunt conforme cu realitatea.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Greutatea corecta a plumbului
MesajScris: Mar Mar 12, 2019 12:03 pm 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Mar Iul 30, 2013 3:13 pm
Mesaje: 189
Localitate: Constanta
Aveti dreptate daca ar fi asa. Problema cu plumbii nu e ca sunt mai grei decat ce scrie pe ei sau pe eticheta, ci invers. De obicei, cel putin din ce am intalnit eu, sunt mai usori.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Greutatea corecta a plumbului
MesajScris: Mar Mar 12, 2019 3:07 pm 
Neconectat
Site Admin
Avatar utilizator

Membru din: Lun Feb 11, 2013 3:02 pm
Mesaje: 6006
Marius Sârbu scrie:
Macar la plumbi nu ti se pune un ambalaj pompos si nici un pret mare.

Marius,​ voiam sa-ti spun ceva legat de asta:

Daca s-ar descoperi ca plumbii se vand mai bine ambalati in ceva (carton, plastic, staniol, foita de aur), toate firmele competitive i-ar ambala incepand de maine.

Cu ani in urma, cineva a avut ideea sa-i "ambaleze" intr-un strat de plastic si i-a vandut mai bine decat pe cei "neambalati". Cate firme vand astazi plumbi fara niciun invelis? Cate nu incearca sa vina cu invelisuri noi - de camuflaj, de iarba, de nisip, de pietris, de frunze?

Iar despre preturi n-are rost sa mai discutam - preturile se formeaza in functie de cat permite piata. Cand au aparut primele pop-up-uri Nutrabaits in Bucuresti, se vindeau cu 25-30 de euro borcanul si toti clientii erau fericiti ca au apucat un borcan! ​

Daca folosirea plumbilor va fi interzisa in pescuit in viitorul apropiat, dupa cum se discuta, sunt curios ce preturi vor avea greutatile alternative.

_________________
http://carponline.ro


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Greutatea corecta a plumbului
MesajScris: Joi Mar 14, 2019 11:10 pm 
Neconectat

Membru din: Mar Iun 23, 2015 12:17 pm
Mesaje: 7
In primul rand asa cum Marius a facut o remarca deobicei plumbi au mai putin decat marcajul lor . aici sunt 2 aspecte de care trebuie sa se tine cont in cazul producatorilor "mioritici" cat si a celor de afara .

Aspectul 1: - materia prima din deseu din care se fac nu toata are aceasi puritate 99.96 % plumb care ar insemna in traducere o densitate de 11.34 grame/cm3 - de aici pot aparea 1-2-maxim 3 grame in jos , dar niciodata in sus - si aici toti mici producatori o au la diverse loturi .

Aspectul 2: - depinde foarte mult cu ce fel de matrite torni - in 90% din cauzuri atat in tara cat si in europa majoritatea s-au orientat spre un singur producator de matrite ( care le face prin turnare - a copiat in nisip anumite forme a unor producatori celebri ) si nu sunt tocmai exacte in functie de model pot apare diferente si de 3-5 grame sau chiar 8-10 grame in minus la anumite modele ( horizont - tournament - long cast ) si asta la plumbi cu vartej .
La plumbi in line minusul fata de marcaj este de cel putin 10 grame datorat faptului ca nu sa tinut cont de pierdere de volum generata prin aparitia gauri atat de autointepare cat si pt tija.
La modelele grippa exista un surplus de 3-5 grame in plus ....

PS :: - ca din cauza acelui invelis de "plastic" care a dat un aspect mult mai comercial in 90% marcajul nu se mai poate citi , poti foarte usor chiar tu ca pescar sa incurci in trusa plumbi pentru ca 110 grame si 120 grame e foarte greu de simtit si cantarit in plama .

Aici vinovat este atat cel care produce plumbi cat si cel care produce matritele si as putea transfera mai departe din vina catre intreg lantul - magazin de pescuit - pescar ( pescarul doreste un produs mai ieftin , magazinul vrea sa plateasca cat mai putin pe produs , producatorul vrea sa castige si el deci in speta cumpara in functie de cerinte ) ---- spun asta cu vina ca daca un producator mioritic ofera niste produse calitative ( gramaje corecte - matrite coustom - prelucrare cnc + materie prima buna 99.96 puritate ) pretul nu va mai fii cel de 2,5 ron - 5 ron magazin - va fii mai mare si atunci pescarul nu va mai cumpara "mioritic " ci direct Firma consacrata ....


Am cantarit plumbi fox horizont inline si ei aveau ceva diferente de gramaj - 92 grame - realitate 85 grame si cel de 85 grame - realitate 80 grame.

Acum in legatura cu viitorul cat si despre interzicerea plumbului problema sta in felul urmator :
-deja se fac plumbi din aliaje de zinc - au in jur de 8grame /cm3 deci rezulta o greutate de aruncat cu 40 % mai mare in dimensiuni decat cele actuale - pretul fiind mai ridicat ( datorita procesului de fabricatie si a materiei prime ) - Franta e principalul jucator momentan
-exista deja plumbi ecologici din beton cu diversi aditivi a caror densitate este de 4grame/cm3 - deci apare o forma de aproape 3 ori mai mare decat cea normala iar pretul este destul de mare 100gr - 8 ron sau 300gr 15 ron .

Variante sunt dar si pescari vor trebui sa plateasca mai mult .


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 9 mesaje ] 

Ora este UTC + 2


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 7 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la: