CarpOnline.ro

Forum - Revista online de pescuit la crap
Acum este Joi Mar 28, 2024 6:47 pm

Ora este UTC + 2




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 10 mesaje ] 
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Shimano Tribal TX9A
MesajScris: Sâm Sep 15, 2018 8:41 am 
Neconectat
Site Admin
Avatar utilizator

Membru din: Lun Feb 11, 2013 3:02 pm
Mesaje: 6006
Shimano a anuntat o lanseta de crap noua, cu indicativul TX9A. Lanseta inlocuieste vechiul model TX9, care a iesit din productie, si ar trebui sa fie disponibila in magazinele noastre la sfarsitul lunii septembrie.

TX9A se produce in sapte versiuni cu diverse lungimi si teste de curbura. In Romania, va fi importat initial doar modelul Intensity de 3,90m, asa cum s-a procedat si cu TX9.

Prin comparatie cu TX9 Intensity, noua lanseta TX9A Intensity e mai rapida si probabil mai capabila de distante mari. Difera si configuratia de inele. Daca TX9 Intensity avea inele 40-12, TX9A are inele 50-16.


Fişiere ataşate:
Tribal TX9A 1.jpg
Tribal TX9A 1.jpg [ 51.11 KiB | Vizualizat de 11085 ori ]

_________________
http://carponline.ro
Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Shimano Tribal TX9A
MesajScris: Sâm Sep 15, 2018 8:43 am 
Neconectat
Site Admin
Avatar utilizator

Membru din: Lun Feb 11, 2013 3:02 pm
Mesaje: 6006
Aveti mai jos o imagine cu mandrina lansetei. TX9A are o mandrina din material compozit CI4+, la fel ca si TX Ultra (dar nu e aceeasi mandrina).

De altfel, lanseta pare mai apropiata ca design si constructie de TX Ultra decat de vechiul TX9.


Fişiere ataşate:
Tribal TX9A 3.jpg
Tribal TX9A 3.jpg [ 58.74 KiB | Vizualizat de 11082 ori ]

_________________
http://carponline.ro
Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Shimano Tribal TX9A
MesajScris: Sâm Sep 15, 2018 8:48 am 
Neconectat
Site Admin
Avatar utilizator

Membru din: Lun Feb 11, 2013 3:02 pm
Mesaje: 6006
Alte detalii:

Lanseta are maner abreviat - cred ca e prima lanseta cu maner abreviat produsa de Shimano pe segmentul premium dupa multi ani.

Shimano nu a publicat (deocamdata) greutatea lansetei, nici nu a specificat in catalog testul de curbura pentru modelul Intensity.

Preturile de catalog variaza intre 380 de euro si 420 de euro, in functie de model. Pretul de vanzare in Romania pentru modelul de 3,90m Intensity nu a fost inca stabilit.

Mai multe informatii gasiti in stirea publicata pe site: http://carponline.ro/stiri/shimano-tribal-tx9a-88331.


Fişiere ataşate:
Tribal TX9A 2.jpg
Tribal TX9A 2.jpg [ 51.32 KiB | Vizualizat de 11083 ori ]

_________________
http://carponline.ro
Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Shimano Tribal TX9A
MesajScris: Dum Feb 10, 2019 11:30 am 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Joi Mar 15, 2018 5:53 pm
Mesaje: 18
Tribal TX9A, dupa parerea mea, este cea mai puternica lanseta din seria TX. Este lanseta cu talonul (cotorul) cel mai puternic. Am petrecut mai bine de 30 de ore testand lanseta. Lanseurile au fost efectuate cu greutati cuprinse intre 113 si 142 de grame(nu recomand aceasta greutate). Cele mai bune lanseuri au fost efectuate cu o greutate a plumbului de 118 grame. Un alt aspect despre care vreau sa scriu cateva randuri, este mandrina. Strangerea mandrinei se face foarte usor, mi-as permite sa spun ca asemanator cu intoarcerea manuala a mecanismului unui ceas. Mandrina are un sistem antidesfacere, prin acest lucru se elimina posibilitatea ca dupa cateva lanseuri mandrina sa se slabeasca.

_________________
https://www.facebook.com/Mihai-Perianu-546160265831924/


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Shimano Tribal TX9A
MesajScris: Lun Mar 04, 2019 9:15 pm 
Neconectat

Membru din: Vin Dec 22, 2017 5:40 pm
Mesaje: 7
Am achizitionat 4 bucati saptamana trecuta si nu pot spune cat sunt de incantat de achizitia facuta, lansetele au fost imperecheate cu mulinetele Ci4+ SXB.

Husa de transport acomodeaza lejer mulinete de dimensiuni mari (Ci4+ XSB sau noile BBLC Ci4+ XTB).
Actiune rapida, se ating distante considerbaile si cu momitor.
Placute la vedere, blank subtire, pat pentru mulintele robust iar sistemul de stangere foarte bun, nu se slabeste/desface in drill sau aruncat.
Distanta dintre cotor si mandrina usor crescuta, ofera un plus de stabilite si acuratete/control pentru persoanele mai inalte.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Shimano Tribal TX9A
MesajScris: Mie Mar 13, 2019 6:36 pm 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Mar Iun 14, 2016 8:09 pm
Mesaje: 41
Buna ziua,

Felicitari pentru achizitie! Dupa parerea mea aveti un echipament premium care va va ajuta in orice situatie sa practicati un pescuit eficient atat din punct de vedere lupta cu pestele cat si in obtinerea unor distante considerabile. Asa cum a specificat si colegul meu Mihai Perianu, care a testat timp indelungat lanseta, trebuie avut grija la strangerea mandrinei, aceasta trebuind sa fie facuta sub o forta medie.Mecanismul va permite stabilitatea mulinetei pe toata durata partidei.
O zi buna si fire intinse va doresc!

_________________
Consultant Shimano Romania
https://www.facebook.com/cristian.mihalcea.9465


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Shimano Tribal TX9A
MesajScris: Joi Apr 04, 2019 8:14 am 
Neconectat

Membru din: Vin Dec 22, 2017 5:40 pm
Mesaje: 7
Revin cu un scurt feedback despre aceste bete.

Am pescuit pana acum de 2 ori cu ele, prima partida fiind cu doua bete iar in cea de a doua cu toate patru.
In cea de a doua partida una din lansetele folosite pentru prima data, se pare ca avut un defect de fabricatie, astfel ca mandrina sa dezintegrat iar mulineta a cazut din locașul ei.
Totul sa petrecut atunci cand am vrut sa recuperez montura, nu in timpul lansarii sau drill.
Lanseta este acum la magazin spre a fii inlocuita, din ce am inteles de la baietii de acolo, a mai venit un blank la garantie cu acelasi defect.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Shimano Tribal TX9A
MesajScris: Joi Apr 04, 2019 8:29 am 
Neconectat

Membru din: Vin Dec 22, 2017 5:40 pm
Mesaje: 7
Atasat si 2 poze cu blank-ul.


Fişiere ataşate:
TX9 A (2).jpg
TX9 A (2).jpg [ 31.55 KiB | Vizualizat de 9519 ori ]
TX9 A (1).jpg
TX9 A (1).jpg [ 47.03 KiB | Vizualizat de 9519 ori ]
Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Shimano Tribal TX9A
MesajScris: Joi Apr 11, 2019 6:55 pm 
Neconectat

Membru din: Joi Mar 22, 2018 8:33 am
Mesaje: 11
Asa se intampla cand ai echipament premium, defect de fabricatie :lol:


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Shimano Tribal TX9A
MesajScris: Vin Apr 12, 2019 12:02 pm 
Neconectat

Membru din: Vin Dec 22, 2017 5:40 pm
Mesaje: 7
Salut Alin, nu inteleg excat la ce te referi, nu stiu eu sa la folosesc sau le-am abuzat?


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 10 mesaje ] 

Ora este UTC + 2


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 16 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la: