CarpOnline.ro

Forum - Revista online de pescuit la crap
Acum este Vin Mar 29, 2024 1:12 am

Ora este UTC + 2




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 8 mesaje ] 
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Daiwa tournament surf 4500 qda
MesajScris: Lun Feb 11, 2019 1:13 pm 
Neconectat

Membru din: Dum Dec 27, 2015 1:25 pm
Mesaje: 10
As dori niste pareri despre aceasta mulineta daca sunt posesori pe acest forum. Multumesc!


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Daiwa tournament surf 4500 qda
MesajScris: Mar Feb 12, 2019 10:29 am 
Neconectat

Membru din: Mar Aug 05, 2014 7:38 am
Mesaje: 1263
Localitate: București
Am analizat în detaliu varianta Tournament Surf 5000A care cred că diferă de 4500 doar prin capacitatea tamburului (pe 5000 intrând mai mult fir). Legat de asta, dacă diferența de preț între 4500 și 5000 nu este substanțială, îți recomand să optezi pentru varianta mai mare (mai ales că acum are prețul redus la vreo 1.100lei, de la aproape 2.000lei, cât costa atunci când am studiat-o). Este mai versatilă o mulinetă pe care intră mai mult fir deoarece poate fi utilizată atât pentru pescuit din mână, cât și pentru plantat.

Deși nu am pescuit cu ea, având în vedere că vorbim despre un model care incorporează o parte dintre tehnologiile de vârf Daiwa (MagSealed, Digigear II, HardBodyZ, Air rotor, Air bail, Twist Buster II și, bineînțeles, impecabila frână QD - click pe link-uri pentru detalii), mă aștept ca mulineta să se comporte bine în condiții reale de utilizare și să reziste în timp.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Daiwa tournament surf 4500 qda
MesajScris: Mie Feb 13, 2019 9:09 pm 
Neconectat

Membru din: Dum Dec 27, 2015 1:25 pm
Mesaje: 10
Multumesc mult Victor Costache. O sa tin cont si de data asta de parerea dumneavoastra si sunt convins ca voi face o alegere buna. Sfaturile dumneavoastra m-au ajutat si la achizitia cortului (Fox retreat xl) acesta fiind un cort exceptional.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Daiwa tournament surf 4500 qda
MesajScris: Dum Feb 17, 2019 5:24 pm 
Neconectat

Membru din: Dum Feb 01, 2015 4:42 pm
Mesaje: 274
Localitate: Timisoara
Salut Victor
Am achizitionat de curand 3 lansete Century FBS si parca Shimano BBLC sunt un pic prea grele si mari pentru ele, asa ca sunt in cautarea unor mulinete mai usoare. Problema e ca nimic de la Shimano nu-mi mai place si nu-mi mai prezinta incredere. M-am tot uitat la modele Daiwa, iar prezentarea pe care ai facut-o acestei mulinete mi-a atras atentia in mod deosebit. Daca nu te deranjeaza, as avea cateva intrebari pentru tine:
1) Niciodata nu am inteles ce inseamna "surfcast". Ce este aceea o mulineta pentru surfcast si cu ce se deosebeste de celelalte modele?
2)De ce crezi ca a scazut pretul atat de mult? In general tendinta pretului materialelor e in crestere in ultima vreme, deci nu poate fi asta. Ma gandesc sa nu fie din cauza unor recenzii proaste desi nu am gasit nimic in acest sens.
3)Ai avut in mana atat Daiwa, cat si Shimano. Ce te-a determinat sa ramai la Daiwa? Ce plusuri si minusuri vezi comparativ cu Shimano?
4)Am observat ca, in comparatie cu Shimano, mulinetele Daiwa sunt un pic mai grele. Poate fi asta asociata cu o robustete mai mare? Cum ti s-a parut ca se comporta Daiwa in timp?
Multumesc din suflet si-ti urez un sezon plin de capturi memorabile!


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Daiwa tournament surf 4500 qda
MesajScris: Dum Feb 17, 2019 6:05 pm 
Neconectat
Site Admin
Avatar utilizator

Membru din: Lun Feb 11, 2013 3:02 pm
Mesaje: 6006
Adrian Novac scrie:
Niciodata nu am inteles ce inseamna "surfcast". Ce este aceea o mulineta pentru surfcast si cu ce se deosebeste de celelalte modele?

Adi, pana raspunde Victor, incerc sa explic ce e cu "surfcast".

In engleza, "cast" inseamna "aruncare", iar "surf" este zona in care se sparg valurile la tarm. Vorbim de aici de mari si oceane, nu de lacuri. E o zona de mica adancime, bogata in hrana naturala, care tine peste. Pescuitul in aceasta zona se numeste "surf fishing". "Surf casting" este pescuitul lansat, de pe plaja, in zona de surf. E un pescuit care implica distante extreme.

Mulinetele cu tambur "long cast" folosite in acest stil de pescuit au fost preluate si de pescarii de crap, datorita necesitatii de a arunca departe. Unele firme - cum e Shimano - au observat ca pescarii de surf prefera mulinetele in culori deschise, iar cei de crap prefera mulinetele in culori inchise. Ca atare, au inceput sa produca aceleasi mulinete in doua culori, ca sa fie pe gustul ambelor categorii de public.

Cu ce se deosebeste mulineta de surfcast de mulineta de crap? In general, doar prin culoare, daca vorbim de acelasi model produs in doua culori diferite. Pe alte continente, mulinetele noastre "de crap" sunt vandute ca mulinete de surf casting.

Unele mulinete de surfcast se pot deosebi si prin faptul ca nu au frana, cum e cazul unui model JDM produs de Shimano care se numeste Aero Kisu. Kisu e un peste foarte mic, un fel de sprot (Japanese whiting​, in engleza), pentru care pescarul trebuie sa arunce departe, dar care nu pune probleme in dril, ca sa ai nevoie de frana. E ca si cum ai avea dril cu un oblete. ​Mulinetele de distanta fara frana sunt insa rare si, de obicei, nu se comercializeaza in Europa.

_________________
http://carponline.ro


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Daiwa tournament surf 4500 qda
MesajScris: Dum Feb 17, 2019 11:58 pm 
Neconectat

Membru din: Mar Aug 05, 2014 7:38 am
Mesaje: 1263
Localitate: București
Salut Adrian,

Îți răspund cu plăcere la fiecare dintre cele patru puncte indicate de tine.

Adrian Novac scrie:
1) Niciodata nu am inteles ce inseamna "surfcast". Ce este aceea o mulineta pentru surfcast si cu ce se deosebeste de celelalte modele?
La ce a spus Vlad care a explicat complet și exact termenul, aș mai adăuga că pentru producătorii de mulinete, pescuitul marin este motorul principal pentru inovație. Motivul este că mulinetele sunt utilizate în condiții mult mai dure în pescuitul pe mări și oceane decât pe apă dulce (râuri și lacuri). Apa sărată este principalul "dușman" al mulinetelor. Apoi, n-ar trebui să scăpăm din vedere că în pescuitul marin, peștii care forțează aceste mulinete sunt, de regulă, de talie mai mare și mai violenți decât crapii. Prin urmare, mulinetele dedicate pescuitului pe apă sărată incorporează tehnologii și materiale care să asigure robustețe și fiabilitate. Unele dintre aceste materiale și tehnologii se regăsesc și la mulinetele dedicate pescuitului la crap. MagSealed (tehnologie prezentă în mulineta de față) este un astfel de exemplu. Uleiul special (preluat din industria aero-spațială) este folosit atât pentru ermetizarea corpului mulinetei, cât și pentru anumiți rulmenți (la mulinetele pentru apă sărată) care sunt cei mai expuși (cum ar fi, de exemplu, cel de la galet). Mulinetele surfcasting (eventual cu unele modificări) sunt "exportate" spre pescuitul la crap deoarece sunt proiectate pentru aruncări la distanță și vor face față fără problemelor condițiilor de utilizare (mai blânde de pe malul lacului decât de pe malul mării sau oceanului).

Adrian Novac scrie:
2)De ce crezi ca a scazut pretul atat de mult? In general tendinta pretului materialelor e in crestere in ultima vreme, deci nu poate fi asta. Ma gandesc sa nu fie din cauza unor recenzii proaste desi nu am gasit nimic in acest sens.
Din câte știu, acest model nu se mai produce. Reducerea (semnificativă) a prețurilor pentru modelele ieșite din producție este o practică normală și răspândită. De aceea, nu ar trebui să ridice suspiciuni. Spre exemplu, mi-am cumpărat pentru nădit o mulinetă Emblem Pro la un preț foarte bun. Știam că mulineta ieșise din producție dar n-am avut nicio reținere să o cumpăr. Ba dimpotrivă, m-am bucurat că am mai găsit-o.

Adrian Novac scrie:
3)Ai avut in mana atat Daiwa, cat si Shimano. Ce te-a determinat sa ramai la Daiwa? Ce plusuri si minusuri vezi comparativ cu Shimano?
Am pescuit cu modele de top (mulinetele de crap) de la Shimano și Daiwa pe care le-am deținut sau dețin în continuare. Ocazional am făcut driluri și lansări cu modele din segmentul mediu de la Shimano și Daiwa ale prietenilor (inclusiv modele care nu s-au comercializat și nu se comercializează în România). Totodată, am analizat în detaliu - uneori în vederea achiziției - mulinetele Shimano și Daiwa care au fost / sunt prezente pe rafturile magazinelor din România. Despre experiența personală cu mulinetele celor două branduri am scris aici: viewtopic.php?f=10&t=3329#p26888

Din punctul meu de vedere, pentru a face o alegere în cunoștință de cauză, un pescar de crap ar trebui să pună mâna pe și să simtă în paralel mulinetele brandurilor pe care le vizează. Să facă dril, să vadă cum lucrează frâna la o mulinetă Daiwa și la una Shimano. Să se documenteze cu privire la materialele și tehnologiile incorporate într-o mulinetă Daiwa și una Shimano. Astfel, va putea decide ce îi place mai mult și care dintre ele i se pare mai solidă, mai bună și, în cele din urmă, mai potrivită pentru el.

Adrian Novac scrie:
4)Am observat ca, in comparatie cu Shimano, mulinetele Daiwa sunt un pic mai grele. Poate fi asta asociata cu o robustete mai mare? Cum ti s-a parut ca se comporta Daiwa in timp?
Greutatea mulinetei mai mare (sau mai mică) poate fi (sau nu) un indiciu privind robustețea. Ceea ce contează în principal sunt materialele din care este construită mulineta. Materialele cele mai scumpe de la acest moment sunt foarte ușoare și robuste în același timp. Desigur, mulineta poate avea și componente (părți) de plastic, ceea ce o face mai ușoară. Apoi, numărul rulmenților are o influență asupra greutății mulinetei. În concluzie, în ceea ce mă privește, nu aș putea spune că există o legătură directă între greutate și robustețe.

Dacă pricipalul atribut care te interesează este robustețea, "tractoarele" de crap Daiwa pe care le-aș recomanda sunt (vorbind despre modelele curente): Tournament ISO și Tournament ST (niciuna dintre ele nu este disponibilă pe piața autohtonă, așa că vei fi nevoit să le comanzi din altă parte).

Deși întrebarea ce m-a determinat să rămân la Daiwa mi-ai adresat-o la punctul anterior, voi răspunde aici acoperind și întrebarea privitoare la comportamentul în timp? După trei sezoane de folosit Basiair Z45 (atunci când pescuiesc lansat), creierul meu încă nu poate înțelege cum de componentele interioare se antrenează unele pe altele, având în același timp senzația că nu se ating. Similar, după două sezoane în care am folosit Salitga Expedition în pescuitul plantat, creierul meu tot nu poate să raționeze cum de o mulinetă în care totul pare că este "sudat" sau monobloc rulează atât de lin.

Închei cu o precizare: nu sunt "apostolul" mărcii Daiwa. Dovada în acest sens este că la feeder folosesc modelul anterior de Twin Power de la Shimano, iar lansetele de feeder sunt tot Shimano, din seria Antares. Mai mult, dacă la un moment dat va exista un model de mulinetă Shimano care să mă "miște" mai mult decât mulinetele Daiwa, nu voi avea nicio reținere să fac schimbul. Eu sunt primul care urmez recomandarea pe care am făcut-o mai sus (aplicabil la orice ține de pescuit, nu doar la mulinete): documentându-mă și analizând cu atenție, aleg ce mi se pare mai bun, mai performant, mai fiabil și mai potrivit pentru mine, indiferent de logoul inscripționat pe produs.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Daiwa tournament surf 4500 qda
MesajScris: Mar Feb 19, 2019 11:30 am 
Neconectat

Membru din: Dum Feb 01, 2015 4:42 pm
Mesaje: 274
Localitate: Timisoara
Multumesc din suflet pentru ajutor. Am comandat mulinetele de pe un site "din afara" la un pret mai mult decat bun.
In general nu cumpar fara sa vad macar produsul, dar raportul dintre pret si specificatiile produsului a fost prea bun. :)


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Daiwa tournament surf 4500 qda
MesajScris: Mar Aug 13, 2019 1:27 pm 
Neconectat

Membru din: Mie Ian 15, 2014 6:51 pm
Mesaje: 43
Adrian, fa-ne si noua o recenzie la mulinete te rog frumos, daca ai ajuns sa le folosesti. Cum te impaci cu ele, cum iti plac? Cum sunt in comparatie cu mulinetele Shimano daca asta ai detinut anterior? Mersi!


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 8 mesaje ] 

Ora este UTC + 2


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 19 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la: