CarpOnline.ro

Forum - Revista online de pescuit la crap
Acum este Vin Mar 29, 2024 12:45 am

Ora este UTC + 2




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 21 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3  Următorul
Autor Mesaj
MesajScris: Mar Ian 29, 2019 5:37 pm 
Neconectat
Site Admin
Avatar utilizator

Membru din: Lun Feb 11, 2013 3:02 pm
Mesaje: 6006
Da, las montura la apa cu vreo 5-10-15m inainte de baliza. Ridic si cobor plumbul dupa cum se vede in film (daca substratul imi permite sa fac asta). Am mare grija sa nu tarasc montura pe fund. In momentul in care sunt pe locul pe care vreau sa pun montura, dau drumul la fir, arunc nada si barca merge mai departe.

Daca trebuie sa plantez pe locuri mici, cum e cazul pe balastiere, timpul pe care il am la dispozitie e foarte scurt, cand bate vantul, de asta prefer sa vin cu montura la apa.

Inca un mic detaliu. Prefer sa iau in barca montura si nu lanseta atat pentru ca mi se pare ca sunt mai precis pe locuri mici, in conditii de vant, cat si pentru ca de multe ori ma duc sa plantez doua lansete in acelasi timp.

Cand plantezi la distante mari nu ai o sursa de curent langa cort, ca sa incarci tot timpul bateria de la motor, incepi sa mergi mai economic cu barca si te ajuta sa duci cate doua monturi in acelasi timp.

_________________
http://carponline.ro


Sus
 Profil  
 
MesajScris: Mar Ian 29, 2019 7:53 pm 
Neconectat

Membru din: Vin Sep 13, 2013 11:27 pm
Mesaje: 123
Pe ape de mica adancime, de pana in 3 m, daca nu ai motor la barca, poti lua un ghionder/prajina/prodding-stick din aluminiu, il infigi in substrat cand ai ajuns pe zona dorita, tii contra cu o mana pe prodding-stick, iar cu cealalta mana plantezi. Te chinuiesti putin, dar functioneaza. Pentru confortul tau psihic, ca sa fii sigur ca nu ai plantat montura deja incurcata, poti folosi un sac sau o punga solubila atasata la momeala.


Sus
 Profil  
 
MesajScris: Mie Ian 30, 2019 9:21 am 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Mie Mai 08, 2013 2:39 pm
Mesaje: 1001
Depinde mult de situatie pana la urma urmei, daca esti pe apa libera e mai greu, poti sa aplici una din metodele mentionate, daca in schimb esti in apropierea malului si ai crengi, tufisuri sau orice de care te poti tine, te folosesti de ele. Ideea e sa fii putin ingenios si sa te folosesti de ceea ce ai, atunci cand echipamentul nu te ajuta sau nu ai un prieten cu tine.

Legat de luat lanseta in barca, e imposibil daca dai la vasle, dar daca ai motor e destul de ok cand esti singur. Pentru ca daca nu ai pe cineva pe mal si se intampla sa treci peste locul tau, trebuie sa o iei de la capat cu totul, asa daca ai lanseta cu tine, ai scos montura din apa si o repozitionezi. Optim este cum face Vlad, dar daca nu ai alternative e ok si cu lanseta in barca. Ceea ce poti sa mai faci, cand ai multe drumuri de facut, poti sa plantezi 3 monturi cu un drum, 2 monturi in barca + lanseta in barca, asta se intampla cand sunt 2 baterii de lansete si consumi curent mult. O alta situatie apare atunci cand ai doar 2 monturi scoase din pozitie, intercalate de o alta lanseta pe care nu vrei s-o scoti, atunci iei montura cu tine si lanseta cu totul pentru cealalta si le plantezi pe ambele cu 1 drum.

_________________
http://mateiniteanu.blogspot.ro
Niteanu Matei


Sus
 Profil  
 
MesajScris: Mie Ian 30, 2019 9:50 am 
Neconectat
Site Admin
Avatar utilizator

Membru din: Lun Feb 11, 2013 3:02 pm
Mesaje: 6006
Matei Niteanu scrie:
Legat de luat lanseta in barca, e imposibil daca dai la vasle.

Imposibil nu e, dar nu e usor.

In fotografia de mai jos, uitati-va la barca. E o barca mare, de fibra, probabil destul de grea si fara motor. Fotografia a fost facuta in octombrie 2001 de Tim Paisley, in timpul unei partide de doua saptamani pe Sarulesti.

In 2001, Tim Paisley avea 64 de ani. A stat doua saptamani singur pe Sarulesti, plantand la vasle cu barca pe care o vedeti.

Povestea partidei a aparut in Carpworld cu titlul "The Hunt for Red October" ("Vanatoarea lui Octombrie Rosu", dupa filmul lui John McTiernan din 1990), iar mai tarziu a fost retiparita in "Memories of Carp" (2004).

Articolul a fost foarte apreciat la ​data publicarii datorita calitatilor literare, dar lucrul cel mai iesit din comun pentru mine e cum a putut un om de 64 de ani sa planteze singur doua saptamani cu o asemenea barca, pe intinderea de apa de la Sarulesti!


Fişiere ataşate:
Tim Paisley Sarulesti 2001.jpg
Tim Paisley Sarulesti 2001.jpg [ 65.41 KiB | Vizualizat de 6566 ori ]

_________________
http://carponline.ro
Sus
 Profil  
 
MesajScris: Mie Ian 30, 2019 10:48 am 
Neconectat

Membru din: Mar Aug 05, 2014 7:38 am
Mesaje: 1263
Localitate: București
Tehnologia ne face viața mai ușoară (cel puțin, așa ar trebui). Dacă ne-o permitem, e normal să o folosim. În cazul pescuitului plantat, mă refer în special la: barcă stabilă și manevrabilă, motor electric, baterie cu autonomie mare și sonar. Altfel, dacă nu ne împiedică regulamentul bălții, putem lua plumbul în dinți și ducem montura înot. :)

În ceea ce mă privește, dacă pescuiesc singur (nu am ajutor pe mal care să întindă firul imediat cum am lăsat montura), prefer să plantez câte o lansetă, mai ales când vântul bate perpendicular pe fire. Într-adevăr, este mai rapid și economisesc baterie plantând două lansete odată dar la întoarcere vor fi două fire aflate în bătaia vântului având cine știe ce burtă la suprafața apei. Asta crește semnificativ riscul - față de a fi un sigur fir când mă întorc la mal după plantare - de a prinde firul lansetei în motorul bărcii, caz în care timpul și energia bateriei pe care le-am economisit se transformă în mult mai mult timp și energie risipite, la care se adaugă, cel mai probabil, pierderea firului/monturii plus nervii.


Sus
 Profil  
 
MesajScris: Mie Ian 30, 2019 12:08 pm 
Neconectat

Membru din: Sâm Noi 23, 2013 8:19 pm
Mesaje: 13
Localitate: Pitesti - Arges
Salut,

Multumesc pentru informatii, am inceput sa pescuiesc la Varlaam si din cauza asta v-am intrebat.
Am plantat cu montura in barca, lanseta pe mal (de cele mai multe ori nu pescuiesc singur), cum a-ti spus si voi mai sus cred ca este mai usor asa.

Multumesc Vald pentru filme, deja le urmarisem si am vazut ca ai lasat montura in apa cu destula lejeritate (Lacuri in teste ) si parea ca barca este "pe loc".

Iulian


Sus
 Profil  
 
MesajScris: Mie Ian 30, 2019 4:13 pm 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Mie Apr 08, 2015 7:10 pm
Mesaje: 140
Localitate: craiova
se poate un link cu maretialul respectiv?se anunta interesant

_________________
"V-am lasat saraci si prosti,v-am gasit si mai saraci si mai prosti"
Constantin Brancusi,sculptor roman.


Sus
 Profil  
 
MesajScris: Mie Ian 30, 2019 5:01 pm 
Neconectat
Site Admin
Avatar utilizator

Membru din: Lun Feb 11, 2013 3:02 pm
Mesaje: 6006
malavita scrie:
se poate un link cu maretialul respectiv?

La ce material te referi?

_________________
http://carponline.ro


Sus
 Profil  
 
MesajScris: Mie Ian 30, 2019 9:30 pm 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Mie Apr 08, 2015 7:10 pm
Mesaje: 140
Localitate: craiova
Scuze,despre partida de pe Sarulesti.
Eu nu am gasit nimic pe internet,ne poti atasa un link cu poveste partidei?

_________________
"V-am lasat saraci si prosti,v-am gasit si mai saraci si mai prosti"
Constantin Brancusi,sculptor roman.


Sus
 Profil  
 
MesajScris: Mie Ian 30, 2019 9:43 pm 
Neconectat
Site Admin
Avatar utilizator

Membru din: Lun Feb 11, 2013 3:02 pm
Mesaje: 6006
malavita scrie:
ne poti atasa un link cu poveste partidei?

Doar contra cost. :)

Nu exista niciun link. Textul a fost publicat in Carpworld si republicat intr-o carte. N-a fost pus pe internet si nu e disponibil gratuit.

Daca te intereseaza, ai posibilitatea sa cumperi cartea, inca se mai gaseste.

_________________
http://carponline.ro


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 21 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3  Următorul

Ora este UTC + 2


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 12 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
cron