CarpOnline.ro

Forum - Revista online de pescuit la crap
Acum este Joi Mar 28, 2024 1:03 pm

Ora este UTC + 2




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 16 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Re: Pescuit la punct fix
MesajScris: Joi Noi 29, 2018 10:42 am 
Neconectat

Membru din: Lun Ian 15, 2018 2:15 pm
Mesaje: 22
Localitate: Timisoara
Victor, inertia chiar dispare din cauza frecarilor. Asta daca nu ai stiut. Doar in spatiu inertia persista la infinit pana la aparitia unor alte forte (gravitatie, impact cu alte obiecte etc.). Te rog sa-mi spui cine iti tine firul perfect intins din momentul in care montura ia contact cu apa pana in momentul in care montura ajunge pe fundul apei. Pentru ca daca e sa ne luam dupa ce ai desenat acolo, montura descrie un arc de cerc iar firul e permanent raza acelui arc de cerc. Sa fim seriosi! Baliverne! Nu mai comentez la acest subiect si basta! E inutil! Scrieti ce vreti si credeti ce vreti! Fir intins!


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Pescuit la punct fix
MesajScris: Joi Noi 29, 2018 3:44 pm 
Neconectat

Membru din: Mar Aug 05, 2014 7:38 am
Mesaje: 1263
Localitate: București
Sigi scrie:
Victor, inertia chiar dispare din cauza frecarilor. Asta daca nu ai stiut.
Dacă acceptăm că este corectă definiția inerției (principiul I al mecanicii/dinamicii), atunci:
în manualul de fizică de clasa a VI-a scrie:
Inerția este proprietatea corpurilor de a se opune modificării stării lor de repaos sau de mișcare pe care o au la un moment dat față de un sistem de referință.
În concluzie, proprietatea numită inerție nu dispare sau apare. Pur și simplu există.

Poate ai vrut să spui altceva când te-ai referit la inerție. Poate energie cinetică? Dar nici asta nu dispare, ci se transformă în energie potențială, energie termică (de la frecarea cu aerul) etc.

Sigi scrie:
Doar in spatiu inertia persista la infinit pana la aparitia unor alte forte (gravitatie, impact cu alte obiecte etc.).
Ce fel de spațiu? Spațiul intergalactic? Continuul spațiu-timp? Sau ai vrut să spui vid?

Dacă niște români au "rescris" Robin Red-ul făcându-l mai bun (și asta chiar fără știe care este rețeta originală, ca să o poată îmbunătății), poate apar alți conaționali care vor rescrie principiul I al mecanicii. :)

Sigi scrie:
Te rog sa-mi spui cine iti tine firul perfect intins din momentul in care montura ia contact cu apa pana in momentul in care montura ajunge pe fundul apei.
Răspuns: legile fizicii.

Sigi scrie:
Pentru ca daca e sa ne luam dupa ce ai desenat acolo, montura descrie un arc de cerc iar firul e permanent raza acelui arc de cerc. Sa fim seriosi! Baliverne!
Am recomandat un experiment simplu pe care îl poate face fiecare dintre noi. Este alegerea ta să crezi în continuare că legile fizicii sunt baliverne sau să faci acel experiment.

O întrebare: când lansăm cu firul în clips-ul mulinetei, după ce firul s-a oprit în clips (plumbul întinzând firul), firul rămâne întins până când plumbul ajunge pe substrat sau se detensionează? Eu am constatat că firul rămâne întins, plumbul continuând să coboare. Din moment ce plumbul este legat de firul care îți păstrează lungimea (pentru simplitate, nu aduc în discuție elasticitatea firului), ce altă traiectorie ar putea descrie plumbul, dacă nu un arc de cerc având centrul în vârful lansetei?


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Pescuit la punct fix
MesajScris: Joi Noi 29, 2018 4:30 pm 
Neconectat

Membru din: Mar Aug 05, 2014 7:38 am
Mesaje: 1263
Localitate: București
ionutserban scrie:
Exista un videoclip pe tema asta de la fox consider ca acolo se prezinta foarte clar in practica ce se poate intampla.
Daca nu ma insel este cel de mai jos
https://www.youtube.com/watch?v=B-XoimvtQiI
Ionuț, cunosc filmele Underwater Answers făcute de Rob Hughes. Două dintre ele (inclusiv acesta) le-am menționat aici pe forum într-un alt topic. Pentru cine este interesat, sunt patru episoade în această serie.

Cu toate că respectivul film este foarte interesant, arătându-ne ce este sub apă, metodele folosite sunt discutabile. Spun asta deoarece chiar și testarea empirică trebuie să respecte niște proceduri pentru ca observațiile să fie relevante. Altfel, ajungi să constați, cum se întâmplă în film, că plumbul care a fost pus în clips la 13,25 bucle ajunge mai departe decât cel pus în clips la 13,5 bucle.

Dacă pui firul marker-ului în clips cu lanseta la orizontală (cum face Rob în film), apoi măsori aceeași lungime pentru lanseta de pescuit dar la momentul în care plumbul se oprește în clips, lanseta este la verticală sau 45 de grade (cum se procedează în film), introduci erori în procedura de testare.

Mai mult, chiar și în cazul testelor de laborator, cu echipamente omologate și certificate, nu faci o singură măsurătoare și apoi tragi concluzii.

Varianta simplă pe care o recomand este descrisă în articol: faci aruncări până când plumbul, cu firul în clips, ajunge în mod constant unde vrei față de pluta de marcaj. Alte variante, mai complicate, care necesită calcule (și înțelegerea fenomenului) sunt 1) determinarea lungimii firului pentru lanseta cu care pescuim - ca să știm unde prindem firul în clips - raportându-ne la lungimea firului lansetei de marker sau 2) măsurarea distanței cu un telemetru din locul din care vom lansa până la pluta de marcaj și apoi, tot cu calculele, determinarea lungimii firului pentru lanseta de pescuit.

Variantele 1) și 2) au avantajul că elimină acele lansări în jurul marker-ului dar, cum am spus, necesită câteva calcule (simple). La început am folosit metoda 1) dar acum folosesc metoda 2) deoarece are avantajul față de 1) că este mai puțin influențată de eventualele greșeli (inconsitențe) inerente folosirii plutei de marcaj și măsurării lungimii firului (ex. ce am menționat deja puțin mai sus: poziția/unghiul lansetei de marker când prindem firul în clips, adâncimea apei, locul din care am lansat marker-ul față de locul din care lansăm montura).


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Pescuit la punct fix
MesajScris: Vin Dec 14, 2018 8:46 pm 
Neconectat

Membru din: Mar Ian 31, 2017 4:37 pm
Mesaje: 17
de exemplu eu daca pescuiesc la punct fix in clips pe distante mici prefer sa dau de la 10 m in spate fata de malul apei , prin acest mod exclud practic riscul sa imi zboare lanseta in apa datorita celor 10 m care pestele poate lua fir pana ies din cort


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Pescuit la punct fix
MesajScris: Lun Dec 17, 2018 9:42 pm 
Neconectat

Membru din: Mar Oct 14, 2014 9:51 pm
Mesaje: 93
Localitate: Timisoara
sepy31 scrie:
de exemplu eu daca pescuiesc la punct fix in clips pe distante mici prefer sa dau de la 10 m in spate fata de malul apei , prin acest mod exclud practic riscul sa imi zboare lanseta in apa datorita celor 10 m care pestele poate lua fir pana ies din cort

La distante mici nu cred ca conteaza foarte mult . Problemele apar la +130 m. Eu personal mai folosesc elasticul si marcherul care coloreaza firul luat de la feederisti .


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Pescuit la punct fix
MesajScris: Vin Dec 21, 2018 8:42 am 
Neconectat

Membru din: Mar Ian 31, 2017 4:37 pm
Mesaje: 17
Gusti scrie:
sepy31 scrie:
de exemplu eu daca pescuiesc la punct fix in clips pe distante mici prefer sa dau de la 10 m in spate fata de malul apei , prin acest mod exclud practic riscul sa imi zboare lanseta in apa datorita celor 10 m care pestele poate lua fir pana ies din cort

La distante mici nu cred ca conteaza foarte mult . Problemele apar la +130 m. Eu personal mai folosesc elasticul si marcherul care coloreaza firul luat de la feederisti .

Eu zic ca, conteaza si la 50 m mai ales daca ai structuri


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 16 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2

Ora este UTC + 2


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 9 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la: