CarpOnline.ro

Forum - Revista online de pescuit la crap
Acum este Joi Mar 28, 2024 1:06 pm

Ora este UTC + 2




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 9 mesaje ] 
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Varlaam dupa cinci ani
MesajScris: Joi Dec 06, 2018 10:41 am 
Neconectat
Site Admin
Avatar utilizator

Membru din: Lun Feb 11, 2013 3:02 pm
Mesaje: 6006
In sezonul 2018, care tocmai s-a incheiat, cele doua lacuri de la Varlaam au implinit cinci ani de la deschidere. Pentru administratorii lacului si pentru mine, ar putea fi un mic prilej de reflectie.

Am publicat astazi un articol despre Sectorul B, pe care va invit sa-l cititi cand aveti timp - veti avea nevoie de timp, pentru ca e probabil cel mai lung articol publicat vreodata pe CarpOnline.

Gasiti articolul aici: Sectorul B.

Sectorul B a trecut prin mai multe transformari si nici acum nu e terminat, dar a intrat pe un drum mai drept si mai previzibil. Ma bucur ca am reusit sa facem ca lacurile de la Varlaam sa progreseze in acesti cinci ani.

_________________
http://carponline.ro


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Varlaam dupa cinci ani
MesajScris: Joi Dec 06, 2018 10:39 pm 
Neconectat

Membru din: Lun Ian 15, 2018 11:34 am
Mesaje: 18
Localitate: Focsani
Felicitari pentru munca depusa. Un articol de recitit din cand in cand.

_________________
Pescar amator :)


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Varlaam dupa cinci ani
MesajScris: Vin Dec 07, 2018 4:15 am 
Neconectat

Membru din: Vin Mai 10, 2013 12:55 am
Mesaje: 247
Felicitari pentru idee si munca , am avut placerea sa pescuiesc pe B in August , cind voi reveni in Romania voi fi prezent la Varlaam , un loc de vis . Vlad si echipa -the best .


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Varlaam dupa cinci ani
MesajScris: Vin Dec 07, 2018 6:56 am 
Neconectat

Membru din: Dum Noi 24, 2013 8:54 pm
Mesaje: 70
He he... Am citit, am recitit articolul și am retrăit pentru cateva minute frustrările și bucuriile de pe B-uri...
Felicitări pentru articol.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Varlaam dupa cinci ani
MesajScris: Vin Dec 07, 2018 4:01 pm 
Neconectat
Site Admin
Avatar utilizator

Membru din: Lun Feb 11, 2013 3:02 pm
Mesaje: 6006
Multumesc, ma bucur daca articolul vi se pare util.

Motivul pentru care cred ca e important sa putem documenta evolutia unui lac ca Varlaam este ca, in felul asta, ii pastram istoria.

Unul dintre cele mai fascinante aspecte ale culturii crapiste engleze este cantitatea enorma de istorie pe care a consemnat-o. Ca sa intelegeti mai bine ce vreau sa spun, sa luam exemplul lacului Sarulesti, care a fost timp de cativa ani (aproximativ intre 1997 si 2003) cel mai important lac de crap din lume. Cata informatie avem despre ce s-a intamplat atunci din surse romanesti si cata avem din surse englezesti? Din surse romanesti avem cateva articole modeste si cu minim de informatie (inclusiv articole cu informatii gresite, cu sau fara intentie), in timp ce din surse englezesti avem mii de pagini scrise, unele dintre ele de cea mai buna calitate.

Englezii au zeci sau sute de carti si nenumarate articole despre lacurile care au insemnat ceva in istoria lor. Au pastrat amintirea capturilor, a pescarilor, a intamplarilor petrecute cu decenii in urma. Unele carti au fost scrise chiar de administratorii lacurilor, de exemplu monografia lacului Savay scrisa de John Harry. Cine urmareste presa engleza, in special Carpworld, stie ce munca de recuperare a istoriei au facut autori cum sunt Chris Ball sau Kevin Clifford. E o enorma cantitate de informatie salvata de la uitare, care se citeste si astazi cu interes si care da comunitatii crapiste un sens de identitate, la fel cum - ca sa facem o comparatie la alte proportii - istoria tarii ne da tuturor un sens de identitate. Cum ar fi sa nu avem niciun fel de istorie si sa stim doar ce-am trait personal?

Daca nu consemnezi ce se intampla, nu ramane nimic. N-a ramas nimic scris despre pescuitul la crap din Romania - lacuri, capturi, pescari - din anii 60, 70, 80. Nici despre ce avem acum n-o sa ramana nimic daca nu ne preocupam de asta.

_________________
http://carponline.ro


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Varlaam dupa cinci ani
MesajScris: Vin Dec 07, 2018 5:22 pm 
Neconectat

Membru din: Mie Mar 01, 2017 7:32 pm
Mesaje: 48
Localitate: Bucuresti
Stiu ca nu este on topic, dar poti pune cateva articole Vlad, despre Sarulesti din aceea perioada?

Ms.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Varlaam dupa cinci ani
MesajScris: Vin Dec 07, 2018 5:30 pm 
Neconectat
Site Admin
Avatar utilizator

Membru din: Lun Feb 11, 2013 3:02 pm
Mesaje: 6006
As putea pune zeci daca as avea timpul si motivatia s-o fac. Din pacate, nu am nici una, nici alta.

Doua dintre cartile lui Tim Paisley, care se gasesc inca de vanzare, contin materiale ample despre Sarulesti - "Carp!" si "Memories of Carp". La fel, cartile lui Steve Briggs si Frank Warwick.

Unele dintre articolele lui Tim Paisley si Steve Briggs publicate pe CarpOnline se refera si la Sarulesti.

_________________
http://carponline.ro


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Varlaam dupa cinci ani
MesajScris: Vin Dec 07, 2018 5:52 pm 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Joi Iul 09, 2015 9:28 pm
Mesaje: 43
Localitate: Bruxelles/Bucuresti
Felicitări! Vlad şi tuturor oamenilor care sau implicat în proiectul Varlaam.Cu siguranţă cel mai atractiv lac de crap mare în regim C&R din România în acest moment. Din punctul meu de vedere Varlaam este un proiect unic în România şi greu de repetat.La Varlaam lucrurile au mers după principiu (omul sfinţeşte locul) în direcţia bună. A fost şi va rămâne de fiecare dată o mare bucurie să revin la Varlaam.

_________________
https://pescuitdinpasiune.blogspot.be/


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Varlaam dupa cinci ani
MesajScris: Mar Dec 11, 2018 1:43 pm 
Neconectat

Membru din: Dum Mai 14, 2017 11:41 am
Mesaje: 55
Dunca Sergiu scrie:
Felicitări! Vlad şi tuturor oamenilor care sau implicat în proiectul Varlaam.Cu siguranţă cel mai atractiv lac de crap mare în regim C&R din România în acest moment. Din punctul meu de vedere Varlaam este un proiect unic în România şi greu de repetat.La Varlaam lucrurile au mers după principiu (omul sfinţeşte locul) în direcţia bună. A fost şi va rămâne de fiecare dată o mare bucurie să revin la Varlaam.


Este un fel de Viitorul, daca imi permiteti o comparatie, cu care sa ne putem mandri! scuze pentru off topic! 8-)


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 9 mesaje ] 

Ora este UTC + 2


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 17 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la: