CarpOnline.ro

Forum - Revista online de pescuit la crap
Acum este Joi Mar 28, 2024 6:46 pm

Ora este UTC + 2




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 17 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Balize
MesajScris: Mie Dec 05, 2018 2:59 pm 
Neconectat

Membru din: Mie Mar 01, 2017 7:32 pm
Mesaje: 48
Localitate: Bucuresti
Ca tot a venit iarna si pentru urmatoarele 3 luni nu ies la pescuit, m-am gandit sa imi completez echipamentul si am ajuns si la balize.
Cum nu pe toate baltile se pot inchiria balize, ca la Varlaam, m-am gandit sa imi confectionez unele dupa acelasi tipar.

As avea mai multe intrebari, printre care, de unde se pot lua imbinarile intre elemente? Cu ce se lipesc ca sa nu intre apa? Cum se leaga greutatea de segmentele de PVC?

M-ar ajuta foarte mult pareri si sfaturi ale celor care au mai facut.

Multumesc.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Balize
MesajScris: Joi Dec 06, 2018 7:15 am 
Neconectat

Membru din: Mar Oct 22, 2013 3:27 pm
Mesaje: 268
Localitate: Tg Mures
Daca vrei ceva de calitate nu merita sa te complici.
Ori cumperi de la cineva care a mai facut si are ceva experienta sau si mai bine, cumperi din magazine. Oferta este destul de bogata. Sunt niste accesorii pe care lu le schimbi prea des.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Balize
MesajScris: Joi Dec 06, 2018 9:08 am 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Lun Sep 16, 2013 2:23 pm
Mesaje: 26
Localitate: Alesd
La una din vizitele mele la Dedeman am vazut niste tije folosite pentru curatarea cosurilor de fum.
Nu am confectionat niciodata o baliza din asa ceva, dar poate tu vrei sa incerci.

https://www.dedeman.ro/oradea/baston-pe ... /p/2009937

_________________
...nu sta degeaba,ca degeaba stai.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Balize
MesajScris: Joi Dec 06, 2018 9:59 am 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Mie Mai 08, 2013 2:39 pm
Mesaje: 1001
Eu am unele de la un tip din Timisoara, sunt ok. Problema e ca pe termen lung, nu functioneaza lumina, intra apa la baterii, te sjuta, dar nu sunt cea mai buna varianta. Din ce am vazut mie cele mai bune ca raport calitate/pret ar fi astea http://www.totalfishing.ro/icc-marker-s ... 52873.html.

_________________
http://mateiniteanu.blogspot.ro
Niteanu Matei


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Balize
MesajScris: Joi Dec 06, 2018 10:44 am 
Neconectat

Membru din: Lun Dec 09, 2013 6:41 pm
Mesaje: 265
Localitate: Bucuresti
Salut,

O baliza ICC nu costa foarte mult, pleaca undeva de pe la 190 lei: lungime 5.20m, greutate aprox 2kg si cap luminos. ->ICC Marker Stick Classic 5.20m
Exista si variantele mai scumpe cu: husa de transport, mai lungi (dar si la cea ieftina se poate achizitiona segmente separat) si capete luminoase cu alte functii.
Din proprie experienta, iti spun ca te duce mai mult daca le faci singur si nu iese exact ce trebuie. :(

_________________
http://www.totalfishing.ro


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Balize
MesajScris: Sâm Dec 08, 2018 12:35 pm 
Neconectat

Membru din: Joi Sep 11, 2014 4:19 pm
Mesaje: 43
Salut, si eu am fost tentat la un momentdat sa ma apuc sa imi fac balize, dar am ajuns la concluzia ca nu se merita timpul pierdut si bataile de cap, mai ales la imbinari (cap luminos si cele dintre segmente), nu vreau sa fac reclama nimanui dar e un baiat din Satu Mare care face balize foarte bune, lucrate foarte atent, mai ieftine decat cele de la ICC, la o mica cautare Google ai sa il gasesti, daca nu te descurci da-mi un mesaj privat.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Balize
MesajScris: Sâm Dec 08, 2018 10:24 pm 
Neconectat

Membru din: Lun Iul 29, 2013 1:06 am
Mesaje: 47
Localitate: Targoviste
Salut,
Eu le-am facut din teava de PPR de 20. Piesele de imbinare le-am facut la un strungar din poliamida(surub si piulita) si le-am lipit cu adeziv (se gaseste la magazinele de instalatii sanitare), iar apoi le-am nituit.Greutatea a fost facuta din bara de 110 mm, debitata la 10 mm. Capetele luminoase le-am cumparat.

Sincer, si eu recomand balizele ICC. Sunt foarte frumos lucrate, singurul lucru la care trebuie sa fi atent, este la depozitare/transport(se stramba destul de usor).


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Balize
MesajScris: Sâm Dec 08, 2018 10:55 pm 
Neconectat

Membru din: Mie Mar 01, 2017 7:32 pm
Mesaje: 48
Localitate: Bucuresti
Multumesc pt raspunsuri.

Momentan raman pe ideea de a le confectiona eu, daca nu sunt multumit de ce iese, o sa le cumpar.

@ady3ro am fost, am vazut despre ce este vorba, nu se poate folosi parerea mea, 100% se agata firul si se blocheaza in bucse. In schimb segementele negre par mult mai ok.

@Cristian Andrei, ai niste poze cu a iesit?
La aceasi teava ma gandeam si eu, dar m-am blocat la piesele de imbinare.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Balize
MesajScris: Sâm Dec 08, 2018 11:14 pm 
Neconectat

Membru din: Lun Iul 29, 2013 1:06 am
Mesaje: 47
Localitate: Targoviste
merlin21 scrie:
@Cristian Andrei, ai niste poze cu a iesit?
La aceasi teava ma gandeam si eu, dar m-am blocat la piesele de imbinare.



Atasez maine poze.
Ms!


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Balize
MesajScris: Mie Dec 12, 2018 2:00 pm 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Mie Apr 08, 2015 7:10 pm
Mesaje: 140
Localitate: craiova
salut,nu te sfatuiesc sa nu te apuci de treaba,intradevar costul este foarte redus insa munca este pe masura iar rezultatul in timp nu prea este multumitor.
una bucata baliza a costat din cate imi aduc aminte vreo 50-60 lei.mai exact am cumparat teava de plastic folosita la instalatiile electrice,un silicon de la soudal,iar pentru prinderea tronsoanelor am folosit surub si piulita.surubul mai lung in care am infiletat vreo 3 piulite ca sa faca priza adezivul iar in celalalt tronson am pus 2 piulite.diametrul tubului are 20mm si trebuie sa folosesti un pistol cu aer cald pentru incalzirea capetelor de la tronsoane pentru a intra surubul si piulita.nu incerca cu aragazul ca nu ai contol asupra temperaturi si se strica mufa tevi.dupa finalizarea balizelor am observat ca nu se mufeaza perfect ramanand spatiu intre tronsonane(uneori se forma un guler de silicon).pentru remediere am indreptat/taiat surplusul de silicon cu un cuter si pentru ca taietura tevi nu era perfect dreapta am cumparat tub termocontactabil folosit in instalatiilie electrice,al bagi pe teava si lasi cca 1cm in exterior pentru ca atunci cand pui aerul cald sa comprimi tubul termo,acel surplus se pliaza pe mufa acoperind siliconul si eventualele imperfectiuni.
ca si greutate am folosit un disc de haltera de 1.5kg,un surub cu ochet,in partea opusa a discului o saiba mare si pinzi cu piulita.la unul dintre tronsoane am folosit surub cu ochet si carabina pentru fixarea balizei de greutate.
Ultimul tonson,cel de varf am folosit pentru vizibilitate banda florescenta 3m luata de la magazinele de piese auto,aceasi banda florescenta o vezi lipita pe camioane si remorci
spor la treaba.
pot sa atasez poze?sau trimit pe privat?

_________________
"V-am lasat saraci si prosti,v-am gasit si mai saraci si mai prosti"
Constantin Brancusi,sculptor roman.


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 17 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2  Următorul

Ora este UTC + 2


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 13 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la: