CarpOnline.ro

Forum - Revista online de pescuit la crap
Acum este Joi Mar 28, 2024 12:41 pm

Ora este UTC + 2




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 5 mesaje ] 
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: info lansete de distanta
MesajScris: Mie Noi 21, 2018 5:52 pm 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Lun Iul 01, 2013 4:15 pm
Mesaje: 58
Buna ziua,

As avea nevoie de niste recomandari pentru un set de bete de distanta, sa zicem lansari de 120, 130 metri.
M-ar interesa in principal daca Focal System si/sau Free Spirit Hi-sive s-ar incadra aici.

Bineinteles, orice alte sugestii sunt binevenite.

Toate cele bune,
Bogdan


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: info lansete de distanta
MesajScris: Mie Noi 21, 2018 6:03 pm 
Neconectat
Site Admin
Avatar utilizator

Membru din: Lun Feb 11, 2013 3:02 pm
Mesaje: 6006
Ambele sunt lansete capabile si pot atinge fara probleme 120-130m.

Focal System e o lanseta ​cu actiune medie​, proiectata (si) pentru pescuitul la distanta cu momitoare grele​. Hi​-​S'ive​ e o lanseta​ cu actiune rapida si va arunca mai departe decat Focal System daca o poti incarca. Personal, intre lansetele de mai sus, as alege Focal System, tinand cont ca nu te intereseaza distante extreme.

Daca putem face sugestii si de la alte firme, arunca o privire la Shimano Tribal TX5.

_________________
http://carponline.ro


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: info lansete de distanta
MesajScris: Mie Noi 21, 2018 10:06 pm 
Neconectat

Membru din: Mar Aug 05, 2014 7:38 am
Mesaje: 1263
Localitate: București
Având în vedere că sintagma "lansetă de distanță" nu este ceva standard, ci ține mai mult de aprecierea fiecăruia, în opinia mea, o lansetă pentru distanță este cea cu care ne propunem să ajungem la peste 150m.

Referitor la întrebarea ta, cu tehnica potrivită de lansare, poți găsi mai multe modele de lansete cu care să ajungi în plaja 120 - 130m, inclusiv cu lansete de 3,60m (deci nu neapărat de 3,90m) și nu neapărat rapide. Luând ca reper segmentul de preț în care se situează cele două lansete pe care le-ai menționat, recomandarea mea este Harrison Aviator Plus, una dintre variantele de mai jos:
- 3,90m (13'), 3,5lbs
- 3,80m (12,5'), 3,5lbs
- 3,60m (12'), 3lbs 6oz.

Există și versiunea pentru distanțe extreme a acestui blanc care are indicativul "TE" dar nu cred că are sens să o iei în calcul.

Dacă vrei să fii "acoperit" în cazurile în care îți vei propune să ajungi și la distanțe mai mari de 130m, mergi pe varianta de 3,90m. Dacă limita maximă a distanței la care pescuiești este 130m, poți opta pentru oricare dintre celelalte două variante.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: info lansete de distanta
MesajScris: Joi Noi 22, 2018 12:21 pm 
Neconectat

Membru din: Mie Mar 07, 2018 10:23 am
Mesaje: 307
Am testat Focal System (a unui bun prieten) mi-o doresc mult, dar prețul mi se pare foarte mare in raport de nevoile mele. Daca te duci la competiții sau pescuiești foarte mult cred ca merita.
Si eu pescuiesc intre 90-140 pentru ca, la Cobra pot sa fac o nadire relativ corecta intre 100-110m iar la spomb nu vreau sa dau mai mult de 120m, sunt mai comod si mă obosește recuperatul (chiar daca am mulineta speciala care la o rotație recuperează 1,25m), așa ca am rămas la lansetele mele vechi (nu sunt cine știe ce! Maver Genesis Extrem de 3,90 3,65lbs) folosesc fir de 0,26 si plumb de 120g dau 120-130m fără sa mă întrebuințez mult (cu mențiunea ca pe un lac fără multe repere sau repere îndepărtate, direcția fără marker este +/- (dreapta/stânga) 5° când obosesc)


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: info lansete de distanta
MesajScris: Lun Noi 26, 2018 11:14 am 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Lun Iul 01, 2013 4:15 pm
Mesaje: 58
Multumesc de informatii!


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 5 mesaje ] 

Ora este UTC + 2


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 12 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la: