CarpOnline.ro

Forum - Revista online de pescuit la crap
Acum este Joi Mar 28, 2024 11:54 pm

Ora este UTC + 2




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 55 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2, 3, 4, 5, 6  Următorul
Autor Mesaj
MesajScris: Mie Noi 07, 2018 9:44 pm 
Neconectat

Membru din: Mar Aug 05, 2014 7:38 am
Mesaje: 1263
Localitate: București
În acest material (https://youtu.be/ZKqX0MWr9HM?t=1866) recent publicat de Korda, Danny își exprimă speranța că cei din Europa de Est nu au luat (furat) pești din lacul pe care îl prezintă în video pe vremea când nu era încă amenajat. Link-ul este chiar la secvența cu afirmația respectivă.

Afirmația prin care bossul Korda pune eticheta "hoț" pe toți cei din Europa de Est naște câteva întrebări:
- are dovezi că peștii au fost luați de est-europeni?
- să înțelegem că englezii sau alți imigranți din UK sunt "uși de biserică" și doar cei din Europa de Est ar fi putut fura peștii?
- munții de gunoaie care apar câteva secunde mai devreme în video sunt tot opera est-europenilor?
- chiar dacă hoții au fost prinși și sunt într-adevăr din Europa de Est, asta înseamnă că toți est-europenii sunt hoți, ca să poată vorbi la modul general despre cei din această zonă a Europei?

Un lucru care merită menționat: Danny spune acele lucruri într-un video care a primit aprobare pentru publicare, deci care se presupune că a fost analizat de mai multe persoane înainte să ajungă în spațiul public. Ce vreau să spun cu asta este că, nefiind vorba despre un material live, nu poate invoca scuza că s-a exprimat în viteză și că nu asta a vrut să spună de fapt.

Și o ultimă întrebare: cei care au furat peștii foloseau accesorii Korda?


Sus
 Profil  
 
MesajScris: Joi Noi 08, 2018 7:47 am 
Neconectat

Membru din: Sâm Aug 10, 2013 9:46 am
Mesaje: 183
Localitate: Sibiu
Mda, Korda e in cadere libera, din ce am inteles de la un amic pescar din Anglia...de aici si aceste frustrari, probabil....


Sus
 Profil  
 
MesajScris: Joi Noi 08, 2018 8:19 am 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Mar Iun 11, 2013 1:48 pm
Mesaje: 561
Localitate: Timisoara
Am pescuit alaturi de ei anul trecut pe vremea asta in Bosnia, la Pelagicevo......m-am lecuit de ce am vazut. Nu pescuiau deloc cum prezinta ei in clipurile lor: nadire din barca mare, navomodele cu sonare superperformante, pescuit in zone tampon, interzise pentru restul..... :lol: :lol: :lol:
In rest, Ali Hamidi baiat fain, am mers la el in vizita si mi-am scanat si eu cu sonarul zona de pescuit.
Nici vorba de markere, tije din alea de masurat firul..... ;)

_________________
slowly we rot....by Obituary


Sus
 Profil  
 
MesajScris: Joi Noi 08, 2018 10:10 am 
Neconectat

Membru din: Mar Oct 22, 2013 3:27 pm
Mesaje: 268
Localitate: Tg Mures
Probabil a fost o scapare iar daca nu, nu a considerat o jignire din moment ce nu a intrat in detalii cu nume, nationalitate etc.
A aflat el ceva sau a vazut din moment ce a facut afirmatia.
Sunt convins insa ca multi nici nu au sesizat momentul sau nu stiu ca se situeaza in estul Europei. :)


Sus
 Profil  
 
MesajScris: Joi Noi 08, 2018 11:00 am 
Neconectat

Membru din: Mar Aug 05, 2014 7:38 am
Mesaje: 1263
Localitate: București
gimi_mures scrie:
Probabil a fost o scapare iar daca nu, nu a considerat o jignire din moment ce nu a intrat in detalii cu nume, nationalitate etc.
A aflat el ceva sau a vazut din moment ce a facut afirmatia.
Dacă ar fi intrat în detalii, ar fi fost mult mai bine, tocmai pentru că nu generaliza și nu îi făcea "hoți" pe toți est-europenii. Dacă un englez este prins la noi în țară și acuzat de pedofilie, sunt îndreptățit să fac afirmații de genul "sper ca englezii să stea departe de copiii mei"?

gimi_mures scrie:
Sunt convins insa ca multi nici nu au sesizat momentul sau nu stiu ca se situeaza in estul Europei. :)
Cred că cei care stăpânesc limba engleză încât să înțeleagă ce spune Danny fără să aibă nevoie de subtitrare sau traducere în română știu în ce zonă a Europei locuiesc. Plus că indiferent câți au sesizat respectiva exprimare deplasată, problema rămâne.


Sus
 Profil  
 
MesajScris: Joi Noi 08, 2018 3:16 pm 
Neconectat

Membru din: Dum Noi 26, 2017 10:07 pm
Mesaje: 28
Localitate: Targu Mures
in opinia mea, este o greseala nepermisa pentru cineva care reprezinta o firma de nivelul acesta; de asemenea, DF continua pe youtube cu un comentariu la fel de neglijent in care spune ca "se stie" ca est europenii braconeaza si fac gunoi , fara a aduce probe,link-uri,etc


Sus
 Profil  
 
MesajScris: Joi Noi 08, 2018 3:38 pm 
Neconectat

Membru din: Vin Oct 18, 2013 7:47 pm
Mesaje: 254
Cred ca s-a adunat un numar insemnat de probleme cu cetatenii diferitelor state din estul Europei, astfel incat sa provoace o declaratie in acel sens; am exact aceeasi parere, strict despre cetatenii tarii noastre, am impresia ca suntem fruntasi in pagubele provocate acolo.


Sus
 Profil  
 
MesajScris: Joi Noi 08, 2018 4:55 pm 
Neconectat

Membru din: Mar Aug 05, 2014 7:38 am
Mesaje: 1263
Localitate: București
Stelian Tankó scrie:
Cred ca s-a adunat un numar insemnat de probleme cu cetatenii diferitelor state din estul Europei, astfel incat sa provoace o declaratie in acel sens; am exact aceeasi parere, strict despre cetatenii tarii noastre, am impresia ca suntem fruntasi in pagubele provocate acolo.
Stelian,

Când spui Eastern Europeans, cum zice Danny, te referi la toți este-europenii, nu doar la un "număr însemnat" de indivizi sau cazuri. Dacă vrei să faci astfel de afirmații și să fii acoperit, poți apela la statistici (dacă există) în care să se vadă câte infracțiuni din UK au ca autor cetățeni englezi, câte au ca autor cetățeni de altă naționalitate și câți dintre ăștia sunt din Europa de Est.

Mă întreb, oare ce ai putea să obții cu un astfel de limbaj în comunicarea publică? Speri să câștigi simpatia conaționalilor care sunt supărați pe est-europeni și numărul clienților noi atrași de astfel de mesaje să fie mai mare decât cel al celor care, dimpotrivă, vor fi deranjați și care nu vor mai cumpăra produse Korda, văzând care îți este de fapt mentalitatea?

Și până la urmă, dacă est-europenii fură pești, n-ar fi mai bine să nu mai vinzi accesorii Korda în Europa de Est cu care să le înlesnești aceste activități infracționale? Altfel, dacă îi va prinde poliția pe est-europeni furând pești prinși cu noile cârlige Kamakura, s-ar putea să acuze Korda de complicitate. :) Îmi imaginez est-europeanul la interogatoriu... polițistul: Cine te-a învățat mă' să pescuiești ca apoi să furi pește? est-europeanul: Am vizionat filmele Korda... și era un băiat cu ochelari... ceva cu Dan... :D


Sus
 Profil  
 
MesajScris: Joi Noi 08, 2018 7:28 pm 
Neconectat

Membru din: Vin Oct 18, 2013 7:47 pm
Mesaje: 254
Victor Costache scrie:
Stelian Tankó scrie:
Cred ca s-a adunat un numar insemnat de probleme cu cetatenii diferitelor state din estul Europei, astfel incat sa provoace o declaratie in acel sens; am exact aceeasi parere, strict despre cetatenii tarii noastre, am impresia ca suntem fruntasi in pagubele provocate acolo.
Stelian,

Când spui Eastern Europeans, cum zice Danny, te referi la toți este-europenii, nu doar la un "număr însemnat" de indivizi sau cazuri. Dacă vrei să faci astfel de afirmații și să fii acoperit, poți apela la statistici (dacă există) în care să se vadă câte infracțiuni din UK au ca autor cetățeni englezi, câte au ca autor cetățeni de altă naționalitate și câți dintre ăștia sunt din Europa de Est.

Mă întreb, oare ce ai putea să obții cu un astfel de limbaj în comunicarea publică? Speri să câștigi simpatia conaționalilor care sunt supărați pe est-europeni și numărul clienților noi atrași de astfel de mesaje să fie mai mare decât cel al celor care, dimpotrivă, vor fi deranjați și care nu vor mai cumpăra produse Korda, văzând care îți este de fapt mentalitatea?

Și până la urmă, dacă est-europenii fură pești, n-ar fi mai bine să nu mai vinzi accesorii Korda în Europa de Est cu care să le înlesnești aceste activități infracționale? Altfel, dacă îi va prinde poliția pe est-europeni furând pești prinși cu noile cârlige Kamakura, s-ar putea să acuze Korda de complicitate. :) Îmi imaginez est-europeanul la interogatoriu... polițistul: Cine te-a învățat mă' să pescuiești ca apoi să furi pește? est-europeanul: Am vizionat filmele Korda... și era un băiat cu ochelari... ceva cu Dan... :D


:lol:

Daca n-au gasit/prins, scandinavi, elvetieni, germani etc. la furat peste, ci numai “de-ai nostri”, ce sa faci? Asta-i treaba, chiar daca acest fapt distruge reputatia mult mai multor concetateni care lucreaza, viziteaza in mod natural-cinstit insula.

Statistici, ce statistici? Daca auzi saptamanal de-o isprava de genul si in 3 cazuri din 4 sunt est-europeni, nu-ti mai trebuie statistici oficiale.

Cu toata mahnirea, asta-i situatia, chiar daca nu noi, personal, am facut-o de oaie, trebuie sa nu ne ascundem dupa deget si sa vedem imaginea corecta in care “ne”-am pus.

E o vorba “if the cap fits, wear it”. :)


Sus
 Profil  
 
MesajScris: Joi Noi 08, 2018 10:01 pm 
Neconectat

Membru din: Mar Aug 05, 2014 7:38 am
Mesaje: 1263
Localitate: București
Stelian Tankó scrie:
Statistici, ce statistici? Daca auzi saptamanal de-o isprava de genul si in 3 cazuri din 4 sunt est-europeni, nu-ti mai trebuie statistici oficiale.

Cu toata mahnirea, asta-i situatia, chiar daca nu noi, personal, am facut-o de oaie, trebuie sa nu ne ascundem dupa deget si sa vedem imaginea corecta in care “ne”-am pus.
Având în vedere cantitatea de zoaie - că fake news sună prea academic - de pe canalele media, ar fi indicat să avem ca repere date credibile, raportate de autorități, mai ales atunci când generalizăm.

Așa cum spui, și eu vreau același lucru: să vedem imaginea corectă. Or, pentru asta, avem nevoie de cifre oficiale. Și chiar dacă aceste cifre ar arăta că toate furturile de pește au fost comise de est-europeni, tot nu ar fi corectă afirmația că toți est-europenii sunt hoți.


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 55 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2, 3, 4, 5, 6  Următorul

Ora este UTC + 2


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 7 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la: