CarpOnline.ro

Forum - Revista online de pescuit la crap
Acum este Joi Mar 28, 2024 6:21 pm

Ora este UTC + 2




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 16 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Re: mix boilies
MesajScris: Joi Oct 25, 2018 3:31 pm 
Neconectat

Membru din: Mar Sep 05, 2017 9:14 pm
Mesaje: 46
Am luat si ulei esential de piper.....Dar am uitat sa l pun in partea lichida... :lol: :lol: :lol:


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: mix boilies
MesajScris: Vin Oct 26, 2018 9:08 am 
Neconectat

Membru din: Mar Aug 05, 2014 7:38 am
Mesaje: 1263
Localitate: București
merlin21 scrie:
1ml de ulei de piper cat am vazut recomandat peste tot, are ceva efect in reteta?
În privința atracției, nu. Am mai scris: crapul poate detecta doar ce este solubil în apă (moleculele care se pot combina cu moleculele de apă), așa cum noi putem detecta prin miros doar ce este volatil (circulă prin aer). Cum uleiul nu este solubil în apă, nu are cum să ajungă la receptorii crapului. Mai mult, crapul nu are receptori pentru capsaicină (substanța "picantă" din piper și ardei iute). Prin urmare, chiar dacă ar ajunge capsaicina la receptorii crapului, reacția va fi indiferența.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: mix boilies
MesajScris: Vin Oct 26, 2018 12:06 pm 
Neconectat

Membru din: Mie Mar 01, 2017 7:32 pm
Mesaje: 48
Localitate: Bucuresti
Multumesc pt explicatie.
Atunci care este rolul lui ?


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: mix boilies
MesajScris: Vin Oct 26, 2018 4:38 pm 
Neconectat

Membru din: Mar Sep 05, 2017 9:14 pm
Mesaje: 46
merlin21 scrie:
Multumesc pt explicatie.
Atunci care este rolul lui ?

este un foarte bun atractant pentru pescari... :lol: :lol: , glumesc.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: mix boilies
MesajScris: Vin Oct 26, 2018 6:41 pm 
Neconectat

Membru din: Sâm Aug 25, 2018 8:40 pm
Mesaje: 42
merlin21 scrie:
Multumesc pt explicatie.
Atunci care este rolul lui ?


Cred ca ajuta la rularea bilelor...nu se lipesc de masa

Parerea mea !


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: mix boilies
MesajScris: Sâm Oct 27, 2018 9:34 am 
Neconectat

Membru din: Mar Aug 05, 2014 7:38 am
Mesaje: 1263
Localitate: București
merlin21 scrie:
Atunci care este rolul lui ?
Aceeași întrebare se aplică și altor ingrediente care apar în rețetele de boilies. Realitatea este că, în multe cazuri, peștii se prind în ciuda, nu datorită ingredientelor folosite. Observațiile empirice din categoria "am adăugat ingredientul X în concentrația Y și am prins mai bine, deci funcționează", pot fi valide (conforme cu realitatea), cum la fel de bine nu. Un exemplu pe care l-am mai dat este următorul: ne uităm pe cer când este senin în timpul zilei și observăm că soarele se mișcă, se învârte în jurul nostru. Conform observațiilor noastre concluzionăm că soarele se învârte în jurul pământului, numai că în realitate este exact pe dos.

Substanțele cheie, piperina și capsaicina, din boilies-urile picante sunt greu solubile în apă, iar la temperaturi ale apei sub 15 grade Celsius sunt aproape insolubile (capsaicina fiind chiar insolubilă). Deci chiar dacă ar avea crapul receptori pentru ele, tot nu le-ar detecta din pricina solubilității reduse. Nu mai vorbesc de cazul în care aceste substanțe sunt "împachetate" în uleiuri esențiale, volatile (detectate de nasul nostru) dar insolubile în apă (deci nedetectabile de crap).

Adrian1 scrie:
Cred ca ajuta la rularea bilelor...nu se lipesc de masa
1ml de ulei la 1kg de mix, indiferent care ar fi uleiul respectiv, este prea puțin pentru a ajuta din punct de vedere tehnologic (mecanic) la rulare. Și chiar dacă ar ajuta, nu are sens folosirea uleiurilor esențiale în acest scop deoarece nu se justifică prețul. Este ca și cum aș gresa balamale de la ușă cu ulei de pește Omega-3, Omega-6 etc. în loc de vaselină.


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 16 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2

Ora este UTC + 2


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 12 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la: