CarpOnline.ro

Forum - Revista online de pescuit la crap
Acum este Mie Dec 11, 2019 3:29 pm

Ora este UTC + 2

Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 149 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1 ... 11, 12, 13, 14, 15  Următorul
Autor Mesaj
MesajScris: Vin Sep 21, 2018 10:47 am 
Neconectat

Enescu Bogdan scrie:
Mulțumesc pentru răspunsul sincer (multe site-uri îl dau ca un liant, impresia mea era aceeași ca a ta)
De ce am întrebat și ce caut: eu am o mare fobie în a utiliza barca (deci șanse mici sa pescuiesc pe bălti tip Varlaam ca sa prind pești capitali) și timpul alocat unei partide de pescuit este redus în 80% din cazuri (8h-12h), de aceea caut sa am un boilies bird food atractiv la un preț rezonabil (daci fără Robin Red, spirulina). Ce înseamna preț rezonabil 20-25 lei/kg bile solubile (pare o utopie, dar am dreptul sa sper)
Aveti la vanzare BIRD FOOD BASE MIX care după descrierea Haith's este alcătuit din soia,cereale și pudra de ou. Din experiența ta și al persoanelor care au folosit:
1. se poate folosii următoarea lichid Cloudy Manila 100ml + 100 lichid conservant ml + 150 lapte porumb/apa (ca sa-mi respect targetul de pret)
2. pot sa folosesc 65% BIRD FOOD BASE MIX + 20% Sluis CLO Holland + 10% Lamlac + 5% Fenugreek

Din punctul meu de vedere Bird Food cu atractie foarte rapida inseamna un boilies solubil cu un nivel ridicat de aroma. Personal as adauga mixului despre care vorbim doar 10% Sluis CLO , (ca sa ii genereze o textura mai "aerisita" bilei) si as construi o parte lichida de calitate.
Poti incerca Cloudy Manila, dar trebuie sa ti cont de faptul ca nu ai disponibila o aroma Manila, asa ca...
Un dozaj corect al conservantului, (daca ne referim la cel de la Sticky),este de 60ml/kg mix.

Tel: 0729.031.641 / 0769.166.534
E-mail: office@doctorfishing.ro

Sus

MesajScris: Vin Sep 21, 2018 11:35 am 
Neconectat

Mulțumesc mult pentru informații. Bănuiam ca nu este simplu cu partea lichida, iar ajung la Minamino, LO30,....

Sus

MesajScris: Vin Sep 21, 2018 11:58 am 
Neconectat

Eu cred ca e ok sa folosesti cloudy Manilla

Sus

MesajScris: Vin Sep 21, 2018 12:03 pm 
Neconectat

Ca aroma poti cumpara spray-ul atractant Manilla si sa il adaugi pe post de aroma. Eu il mai utilizez cateodata ca sa accentuez atractia la boiliesurile Manilla.

Sus

MesajScris: Sâm Sep 22, 2018 9:00 pm 
Neconectat

Mulțumesc de răspuns, o sa merg pe varianta de 5 % / kg mix.

Sus

MesajScris: Mie Sep 26, 2018 8:10 pm 
Neconectat

@George Gherghisan

Mulțumesc pentru ideea cu sprayul, cred ca la primăvara mă risc sa mai arunc niște bani in apa. Am stat si am cugetat, nu cred ca va fi cea mai catastrofala idee:
800g BIRD FOOD BASE MIX
100g Sluis CLO Holland
50g Pudra ficat
50g Caseina Acida sau MPC80 ( este o proteina lactica făcută din 80% caseina si 20% WPC)
25ml Minamino
25ml Lichid Ficat
100ml Lichid Cloudy Manilla
5ml Spray Cloudy Manilla sper sa fie suficient
50ml Conservant inițial le voi face fără
Restul Lapte de porumb si apa
Nu ies la 25leikg/bile dar nu depășesc 30
Mă mai mănâncă palma sa bag 50g de PROSECTO INSECTIVOROUS

Sus

MesajScris: Vin Noi 30, 2018 11:56 pm 
Neconectat

Buna ziua. Anul acesta o să aveți promoții la ingredientele de la Sticky baits ? Mulțumesc.

Sus

MesajScris: Dum Feb 03, 2019 12:06 pm 
Neconectat

Buna ziua. Pot folosi in partea lichida 2 gr de addarome squid powder si 5 ml de thaumatin? Sau e suficient unul dintre ele? Multumesc.

Sus

MesajScris: Dum Feb 03, 2019 6:30 pm 
Neconectat

esoxclub scrie:
Buna ziua. Pot folosi in partea lichida 2 gr de addarome squid powder si 5 ml de thaumatin? Sau e suficient unul dintre ele? Multumesc.

Buna seara,
Squid Addarome si Thaumatin sunt doua ingrediente care au fiecare rolul sau intr-o reteta fara sa se poata substitui unul pe celalalt. Daca Addarome are dublul rol, de amplificator al aromei si de stimulator al apetitului, Thaumatin are rolul de indulcitor principal. Insa la fel de adevarat este ca Addarome aduce un aport, dar foarte redus, din pozitia de indulcitor. Ca urmare, personal eu le folosesc pe amandoua in formula:
-Squid Addarome 3 gr/kgmix
-Thaumatin 5ml
(Bineinteles aceasta formula se regaseste doar in boiliesurile in care este prezenta aroma si faina de squid).

Sus

MesajScris: Dum Feb 03, 2019 6:50 pm 
Neconectat

Dragi prieteni,
In jurul datei de 10 februarie va sosi din Anglia in depozitul nostru primul transport de marfa ce va contine ingrediente si nada de la Sticky Baits. Vor apare produse noi, in special in gama de ingrediente.
Amintesc aici, printre altele, doua ingrediente care vor intra pentru prima oara pe piata din Romania: faina de peste hidrolizata 100% solubila si un potentiator de gust cu totul nou, foarte apreciat anul trecut de catre firmele producatoare de nada din Marea Britanie. Totodata in gama de lichide vor apare noutati.
Le vom detaila pe toate curand in cadrul acestui forum. (Astept momentul cand voi intra in posesia fiselor tehnice de la producatori).

Nu in ultimul rand, mentionez faptul ca incepand cu luna martie 2019, toate fainurile vor fi comercializate en-detail in pungi Sticky Baits cu protectie UV si zip, ceea ce cred ca va reprezenta un real ajutor celor care vor sa le pastreze un timp mai indelungat. Nici gama de lichide nu este lasata deoparte, ambalajele prezentandu-se de data aceasta la un standard de calitate foarte ridicat.
(Probabil ca daca ati intrat de curand pe site-ul stickybaits.com, deja le-ati vazut)
Va multumesc.

Sus

Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 149 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1 ... 11, 12, 13, 14, 15  Următorul

Ora este UTC + 2