CarpOnline.ro

Forum - Revista online de pescuit la crap
Acum este Joi Mar 28, 2024 11:31 pm

Ora este UTC + 2




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 257 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1 ... 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21 ... 26  Următorul
Autor Mesaj
MesajScris: Mie Sep 12, 2018 5:42 pm 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Mie Iun 27, 2018 10:58 am
Mesaje: 28
Localitate: Bucuresti
Marius Sârbu scrie:
In ce zona ati pescuit? Pe ce canal?


Stimate Domnule Sarbu,

Imi cer scuze, dar prefer sa nu dau date exacte despre locul in care am pescuit...fiecare pescar are locurile lui preferate, mai mult sau mai putin secrete...
Concluzia mea este ca toate locurile sunt bune ( intinsura,cioate,buturugi,praguri,gropi,intersectii ) daca le pescuiesti corect si pe cota favorabila pentru locul respectiv.

Fir intins si imi cer inca o data scuze!


Sus
 Profil  
 
MesajScris: Mie Sep 12, 2018 7:45 pm 
Neconectat

Membru din: Mie Apr 04, 2018 8:15 pm
Mesaje: 9
Imi cer scuze ca intervin dar nu vad in ce masura divulgarea unei zone la modul general ar putea sa va strice locul pentru partidele viitoare. De acord, o descriere de genul: "la mila xx, e semnul cutare si xx metri mai in aval/amonte un copac asa si pe dincolo" ar putea aduce daune.
Dar asa...mult noroc in gasi locul magic pe o portiune de cativa km de dunare.
Parerea mea.
Adevarat ca sunt din ce in ce mai greu de gasit locuri bune, dar daca a trecut o singura barca pe acolo cu persoana nepotrivita la bord in timp ce aveati un dril cu ceva serios, puteti considera curatat locul.
Deci acelasi lucru


Sus
 Profil  
 
MesajScris: Mie Sep 12, 2018 9:23 pm 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Mar Iul 30, 2013 3:13 pm
Mesaje: 189
Localitate: Constanta
No comment.
Mentalitate de pescar roman.


Sus
 Profil  
 
MesajScris: Mie Sep 12, 2018 10:34 pm 
Neconectat

Membru din: Mie Apr 04, 2018 8:15 pm
Mesaje: 9
Intr-un fel sunt de acord. "Drobul de sare".
Dai locul pe net si ti-l strecoara cu plasele sau prajesc pestii de vii buleftricienii. Sau il gasesti plin de gunoi. Sau... sau... sau...


Sus
 Profil  
 
MesajScris: Vin Sep 14, 2018 7:29 pm 
Neconectat

Membru din: Vin Iun 28, 2013 2:32 pm
Mesaje: 628
Marius Sârbu scrie:
No comment.
Mentalitate de pescar roman.


Marius, mentalitatea asta e foarte sanatoasa, avand in vedere situatia de pe apele publice de la noi. E firesc ca pescarii sa tina la secret locurile unde au prins, din doua motive.

Primul ar fi, ca, odata divulgat, in secunda 2, locul se umple de plasele braconierilor. Al 2-lea ca, si daca nu ajung braconierii acolo, ajung alti pescari, asa ca e posibil ca, odata ce ai divulgat locul, sa nu-l mai gasesti niciodata liber.

Gandeste-te ca si Vlad a facut un film, "Lacul Ascuns", care ... ascuns a ramas. :) Din motive pe care Vlad le-a si explicat si care, pe undeva, sunt similare cu cele ale lui Mihai-Andrei.


Sus
 Profil  
 
MesajScris: Sâm Sep 15, 2018 8:44 am 
Neconectat

Membru din: Vin Feb 16, 2018 3:05 pm
Mesaje: 47
Cu tot respectul...cum puteti sa credeti ca braconierii stau pe forumuri sa caute locuri ca nu mai stiu saracii unde sa braconeze? Cum sa va fie frica ca gasiti locul ocupat in conditiile in care aveti barca si dati din barca? VI se pare barca telefon si ca toata lumea are una si o sa fie OMOR pe locul dezvaluit? Se vor parca barcile acolo ca la mol? Cum sa credeti ca daca va pastrati locul secret nu va fi gasit ORICUM de altii din alte surse si asa mai departe? Cum sa credeti ca daca pastrati locul secreti o sa prindeti absolut de fiecare data in fiecare an? Dunarea e imprevizibila...lucrurile se schimba de la an la an natural si nu neaparat prin braconaj. In plus care mai e farmecul sa te duci mereu in acelasi loc in care stii sigur ca prinzi? Unde mai e provocarea ta ca pescar? Mergi la o balta ca si acolo stii sigur ca prinzi...la ce sa dai banii pe Dunare? Inca o data..asta e parerea mea si o zic cu tot respectul. Sunt doar foarte mirat de astfel de pareri.


Sus
 Profil  
 
MesajScris: Mar Sep 18, 2018 10:07 am 
Neconectat

Membru din: Mie Apr 04, 2018 8:15 pm
Mesaje: 9
Trecand peste discutia despre braconaj, are cineva recomandari de locuri/zone pe chilia?
Accesibile cu masina. Prognoza inca se arata binevoitoare cu noi.


Sus
 Profil  
 
MesajScris: Vin Sep 21, 2018 11:30 am 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Dum Mai 15, 2016 7:25 pm
Mesaje: 134
Localitate: Pitesti
puiu scrie:
Trecand peste discutia despre braconaj, are cineva recomandari de locuri/zone pe chilia?
Accesibile cu masina. Prognoza inca se arata binevoitoare cu noi.

Functie de rezultatele care s-au obtinut vara aceasta pe Chilia, in opinia mea cele mai bune locuri se afla pe bratul Cernovca. Iar pentru capturi capitale este indicat sa pescuiti la Obriz. Din pacate, ca sa abordezi locurile bune va trebuie barca. S-a dovedit in ultimii ani, mai ales de cand s-a interzis pescuitul pe buclele de pe Sf Gheorghe, ca este foarte greu sa faci o partida reusita in Delta Dunarii pe un loc la care sa jungi cu masina.

_________________
Doctor Fishing
Web : http://doctorfishing.ro
Follow us on Facebook : https://www.facebook.com/doctorfishing.ro
Tel: 0729.031.641 / 0769.166.534
E-mail: office@doctorfishing.ro


Sus
 Profil  
 
MesajScris: Vin Sep 21, 2018 12:14 pm 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Dum Mai 15, 2016 7:25 pm
Mesaje: 134
Localitate: Pitesti
Despre partida mea de sfarsit de august nu am scris nimic pentru ca nu am avut ce. S-a dovedit ca am facut o alegere proasta mergand pe Intinsura. Crapii mari erau in bratul mare, pe Sulina. Cat timp eu prindeam pesti de 5,6,7kg, este adevarat in numar mare, altii plesneau crapi sariti de 15kg sau chiar 20 (vezi postarea lui George la topicul Sticky Manilla). S-au luat in ultima saptamana din august niste capturi incredibile pe Sulina si pe Cernovca. Vorbeam cu ei la telefon si nu-mi venea sa cred. Asta e. Ma intorc in Delta pe 17 octombrie. Sper ca de data aceasta sa aleg cum trebuie. Sfarsitul lui octombrie, dupa cum am mai spus-o este perioada din an in care se prind cei mai frumosi pesti.

_________________
Doctor Fishing
Web : http://doctorfishing.ro
Follow us on Facebook : https://www.facebook.com/doctorfishing.ro
Tel: 0729.031.641 / 0769.166.534
E-mail: office@doctorfishing.ro


Sus
 Profil  
 
MesajScris: Vin Sep 21, 2018 12:57 pm 
Neconectat

Membru din: Dum Dec 28, 2014 3:34 pm
Mesaje: 12
Localitate: Pitesti
Stiu, eram acolo cand a bubuit George crapalaii aia. Este incredibil ce face Manilla pe Dunare.
S-a cam modificat clasamentul in Delta fata de anul trecut cand conducea Calin. Anul acesta a reusit George sa ia 22kg si Dorin Forgo un 23.8kg. Toti la Manilla.
Caline, cam ai de recuperat toamna asta! Asteptam trecerea pragului de 25. Poate vine la mine :lol:

_________________
Nu uita cine esti!


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 257 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1 ... 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21 ... 26  Următorul

Ora este UTC + 2


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 12 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la: