CarpOnline.ro

Forum - Revista online de pescuit la crap
Acum este Joi Mar 28, 2024 12:24 pm

Ora este UTC + 2




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 12 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2  Următorul
Autor Mesaj
MesajScris: Lun Iul 30, 2018 11:16 am 
Neconectat

Membru din: Lun Iul 30, 2018 10:36 am
Mesaje: 5
Salutare tuturor

Imi incep activitatea pe acest forum cu prima postare in care o sa va rog sa ma ajutati sa deslusesc misterul carlig - rig - momeala de carlig

Am citit toate cele 23 de pagini cu articole de pe site si m-am uitat cred ca la toate filmele de pe youtube. Tot ce am gasit despre subiectul care ma intetreseaza este ca e indicat sa folosim carlige long shank pentru blow back, si curve shank pentru Ronnie Rig sau KD de exemplu. Am inteles ca wide gape este ca un compromis, ceea ce inseamna ca ar avea un inlocuitor mai bun in orice situatie dar din pacate nu am gasit detalii despre asta. Cand si ce il inlocuim?

Pana acum nu am gasit nimic scris, si poate nu e o regula, despre cum corelam tipul de carlige si montura si cu momeala pe care vrem sa o prezentam!?
M-ar ajuta parerile voastre legate de acest aspect. Nu am mai pescuit la crap de ceva timp si vad ca tot apar monturi si riguri noi - nu vreau sa raman in urma definitiv. In trecut pescuiam simplu, inline, con antitangle si fir de par cu varnis de ghidaj, carligele legate cu fir camasuit si cam atat.

Deci cum alegem montura si rigul in functie de momeala de carlig ? Am gasit intr-un film unde spunea domnul Vlad ca blow back merge cu toate tipurile de momeala, critic echilibrata, om de zapada, si momeala tare de exemplu. Dar este o regula anume? Lucreaza un KD mai bine decat un fir de par simpu cu varnis de ghidaj daca prezentam o bila critic echilibrata? Sau e indicat sa folosim blowback in loc de KD daca pescuim cu un snowman? Genul asta de intrebari se pot face 100 cred asa ca propun da facem ca o schita. De exemplu:

Long shank - blow back - line aligner - snowman
Curve shank - Ronnie rig - Pop up
Wide gape - fir de par - varnis - 2 bile tari
Curve shank - kd rig - critic echilibrata
Krank - whity pool - pop up
Wide gape - chod rig - pop up

Si lista poate sa continue. Nu stiu ce reguli stricte sunt in privinta asta si daca tine doar de inspiratia pescarului, dar as apreacia mult daca m-ati ajuta sa elucidez misterul

Cu multumirile de rigoare, astept raspunsurile dumneavoastra.


Sus
 Profil  
 
MesajScris: Lun Iul 30, 2018 1:53 pm 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Mie Mai 08, 2013 2:39 pm
Mesaje: 1001
Mie unul mi se pare ca e foarte greu sa faci asa ceva, plus ca exista variatii ca dimensiune atat la carlig cat si la momeala. Una e sa pui o bila de 30 pe un carlig de 6 si alta e daca o pui pe un carlig de 2. Variatiile sunt pre multe si trebuie singur sa corelezi aceste 3 componente. Un lucru important il consider combinarea firului potrivit pentru carlig, iar acest aspect mi se pare mai important decat momeala in sine. In general, acum, pe majoritatea cutiilor de carlige, ai si o carticica unde iti arata la ce poti folosi respectivul model de carlig.

_________________
http://mateiniteanu.blogspot.ro
Niteanu Matei


Sus
 Profil  
 
MesajScris: Lun Iul 30, 2018 3:45 pm 
Neconectat
Site Admin
Avatar utilizator

Membru din: Lun Feb 11, 2013 3:02 pm
Mesaje: 6006
Din punctul meu de vedere, raspunsul tine de lac si de situatia de pescuit.

In functie de lac, aleg nada cu care pescuiesc si momeala care mi se pare cea mai potrivita. De exemplu, daca ma duc la crap pe Sectorul A de la Varlaam​, aleg un anumit tip de nada si de momeala. Daca ma duc la ten pe Tancabesti, aleg un alt tip.

In functie de situatia de pescuit, aleg tipul de carlig si firul de forfac si implicit montura. Situatia de pescuit se refera la densitatea de peste, substrat, agataturi si, nu in ultimul rand, la strategia de nadire folosita.

In final, se poate pune problema daca marimea momelii se coreleaza cu marimea carligului. Uneori da, uneori nu. Depinde de montura si de preferintele pescarului. Sunt monturi care functioneaza mai bine cu carlige mari, chiar daca momeala e relativ mica. Un exemplu e montura Withy Pool. O folosesc in mod normal cu carlige de marimea 4, chiar daca pun in montura un pop-up mic sau mediu (14-16mm). Aparent, e o necorelare, dar de fapt necorelarea ar fi sa folosesc un carlig mic! Corelarea corecta la montura Withy Pool e cu un carlig mare, pentru ca distanta dintre carlig si momeala e foarte mica.

​Alt exemplu de montura care lucreaza mai bine cu un carlig mare (cum ar fi 4) decat cu unul mic (cum ar fi 6) e o montura care are mai multe denumiri - German Rig, Wafter Rig, Reset Rig. Se foloseste in special cu boiliesuri critic echilibrate. Se recomanda sa fie legata cu carlige mari. Vezi mai jos o imagine​ cu montura - carligul e un Medium Curve Shank numarul 4, iar boiliesul e de 15mm.​

​In schimb la montura Blow Back poti sa folosesti boiliesuri de 30mm cu carlige numarul 6, daca vrei. Alta aparenta necorelare, dar montura functioneaza foarte bine daca lasi o distanta suficienta intre carlig si boilies. ​

​Asa ca nu exista nicio regula "batuta in cuie" de corelare intre carlig si momeala. Unii dau invariabil cu carlige mari si prind foarte bine. Altii, invariabil cu carlige mici. Inveti din experienta ce si cum trebuie folosit.


Fişiere ataşate:
Wafter Rig.jpg
Wafter Rig.jpg [ 74.16 KiB | Vizualizat de 14080 ori ]

_________________
http://carponline.ro
Sus
 Profil  
 
MesajScris: Mar Iul 31, 2018 12:03 am 
Neconectat

Membru din: Lun Iul 30, 2018 10:36 am
Mesaje: 5
Mulțumesc
Amândurora pentru răspunsuri.

Mihai, poți sa detaliezi puțin te rog? Mie mi se pare interesant subiectul pe care l-ai deschis. Poți te rog sa ne explici relația cârlig - fir? Inafara de cârligele cu ochetul orientat în exterior pentru fire mono rigide, alta regula nu știu.


Sus
 Profil  
 
MesajScris: Mar Iul 31, 2018 7:47 am 
Neconectat

Membru din: Vin Iun 28, 2013 2:32 pm
Mesaje: 628
Alexandru Stoica scrie:
Mulțumesc
Amândurora pentru răspunsuri.

Mihai, poți sa detaliezi puțin te rog? Mie mi se pare interesant subiectul pe care l-ai deschis. Poți te rog sa ne explici relația cârlig - fir? Inafara de cârligele cu ochetul orientat în exterior pentru fire mono rigide, alta regula nu știu.



Si aceea e o "regula" care poate fi incalcata fara probleme. Boss-ul Korda o face de multi ani, cu rezultate destul de bune:

http://carponline.ro/articole/montura-d ... 4/pagina-1


Sus
 Profil  
 
MesajScris: Mar Iul 31, 2018 8:22 am 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Mie Mai 08, 2013 2:39 pm
Mesaje: 1001
Cred ca ai vrut sa spui Matei :D

In momentul in care spun sa ca relatia dintre carlig si fir e foarte importanta, spun ca trebuie alese firele de legat carlige foarte atent. Am patit-o sa imi iau un fir si sa fie foarte gros si sa nu pot face o montura cu acel fir. In alte cazuri firul cojit de camasa era destul de rigid incat sa faca respectivul carlig sa nu functioneze cum trebuie. Singura regula care exista este cea pe care ai spus-o tu legat de carligele cu ochetul spre exterior, in rest poti sa folosesti orice cu orice. Mai jos ai o imagine de la Avid Carp unde utilizeaza un long shank pentru chod, iar din ce se vede, clar mecanica si modul in care sta e altul, dar asta nu inseamna ca nu functioneaza in anumite situatii.


Fişiere ataşate:
1892-1_1436868522 (1).jpg
1892-1_1436868522 (1).jpg [ 34.96 KiB | Vizualizat de 13976 ori ]

_________________
http://mateiniteanu.blogspot.ro
Niteanu Matei
Sus
 Profil  
 
MesajScris: Mar Iul 31, 2018 9:12 am 
Neconectat

Membru din: Lun Iul 30, 2018 10:36 am
Mesaje: 5
Matei am vrut sa spun cu siguranță. Imi cer scuze.

Mulțumesc încă o data!


Sus
 Profil  
 
MesajScris: Mar Iul 31, 2018 9:13 am 
Neconectat

Membru din: Lun Iul 30, 2018 10:36 am
Mesaje: 5
Ionut-Paul scrie:
Alexandru Stoica scrie:
Mulțumesc
Amândurora pentru răspunsuri.

Mihai, poți sa detaliezi puțin te rog? Mie mi se pare interesant subiectul pe care l-ai deschis. Poți te rog sa ne explici relația cârlig - fir? Inafara de cârligele cu ochetul orientat în exterior pentru fire mono rigide, alta regula nu știu.


Si aceea e o "regula" care poate fi incalcata fara probleme. Boss-ul Korda o face de multi ani, cu rezultate destul de bune:

http://carponline.ro/articole/montura-d ... 4/pagina-1



Înțeleg. Singurul risc real cred ca e ala de a ceda firul din caza presiunii pe care îl pune ochetul pe el în drill...


Sus
 Profil  
 
MesajScris: Mar Iul 31, 2018 12:27 pm 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Mie Mai 08, 2013 2:39 pm
Mesaje: 1001
Cred ca cea mai buna metoda pentru a testa diferite monturi este sa mergi pe lacuri cu densitate foarte mare de peste si sa vezi exact ce se intampla. Pe o balta gen Moara Vlasiei poti sa vezi exact cum se agata pestele, daca ai ratari, daca ai bipuri false si chestii de genul, care te ajuta sa-ti faci o idee cat mai buna despre modul in care lucreaza diferite monturi.

_________________
http://mateiniteanu.blogspot.ro
Niteanu Matei


Sus
 Profil  
 
MesajScris: Mar Iul 31, 2018 6:35 pm 
Neconectat

Membru din: Mar Aug 05, 2014 7:38 am
Mesaje: 1263
Localitate: București
Alex,

Ca și în alte alte cazuri, cel mai bun exemplu fiind nadele, pescarii sunt tentați și ulterior convinși să încerce fel de fel de produse, sub influența comercianților care exploatează foarte bine mirajul "secretului care face diferența": cârlige, fire, accesorii monturi, tipuri de monturi, momeli, nade, ingrediente etc.

Din punctul meu de vedere, ține mai mult de preferințele fiecăruia (producător, model, material, culoare etc.) decât de eficiența unei monturi comparativ cu alta. Nu cred că putem vorbi despre o montură care nu prinde niciun pește, că n-ar mai folosi-o nimeni și nu s-ar mai discuta despre ea, cum nici despre montura care prinde toți peștii.

Dacă înțelegi cum se hrănește crapul, înțelegi și care sunt condițiile obligatorii pe care trebuie să le îndeplinească o montură. În primul rând cârligul trebuie să fie cât mai ascuțit și să reziste drilului. Pentru asta trebuie avute în vedere talia și forța peștilor vizați și condițiile de pescuit, în special dacă se pescuiește în agațătură sau nu.

În al doilea rând trebuie să ținem cont că, indiferent de forma și mărimea cârligului și de tipul firului cu care este legat, crapul va încerca să le rejecteze odată ajunse în gură împreună cu momeala în urma aspirării de pe substrat. Dacă montura lucrează bine, cârligul se va fixa în gura crapului și avem trăsătură. Altfel, vom avea rateu sau este inclusiv posibil ca montura noastră să fie aspirată și rejectată fără ca măcar să auzim senzorii. De aceea, în opinia mea, o montură eficientă este cea care oferă momelii și cârligului o libertate mare de mișcare care să permită cârligului să se rotească rapid în gura peștelui, indiferent de unghiul din care a fost aspirat.

În al treilea rând, dar nu mai puțin important, trebuie să ne asigurăm că momeala este prezentată corect (ex. că nu s-a încurcat în aruncare, că momeala și cârligul revin în poziție corectă dacă au fost mișcate de peștii care circulă în zonă).

La final, indiferent de tipul monturii și componentele folosite, trebuie să ne asigurăm că montura este executată corect. Altfel, vom rata (sau nu vom prinde pește) și vom trage greșit concluzia că montura nu este eficientă.

Poate că în loc să analizăm și să discutăm despre "infinitatea" de combinații posibile în realizarea unei monturi în relație cu tipul și mărimea momelii încercând să stabilim un set de reguli sau "standarde", o întrebare adresată aici pe forum de genul doresc să pescuiesc pe balta/râul X în perioada Y, ce montură și momeală mi-ați recomanda? te-ar ajuta să obții informațiile de care ai nevoie.


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 12 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2  Următorul

Ora este UTC + 2


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 8 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la: