CarpOnline.ro

Forum - Revista online de pescuit la crap
Acum este Joi Mar 28, 2024 8:48 pm

Ora este UTC + 2




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 6 mesaje ] 
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Rod Hutchinson
MesajScris: Mar Iun 26, 2018 9:14 am 
Neconectat
Site Admin
Avatar utilizator

Membru din: Lun Feb 11, 2013 3:02 pm
Mesaje: 6006
O stire trista pentru multi pescari europeni - Rod Hutchinson a murit.

Rod a fost una dintre cele mai importante figuri in istoria pescuitului la crap, cu o influenta enorma asupra nadelor, dar si asupra multor altor lucruri. Este autorul unor carti fundamentale, care au fost reeditate si care merita citite si astazi.

Pentru noi, in Romania, impactul lui Rod Hutchinson a fost destul de mic, pentru ca nu ne-am sincronizat cu el. Rod a avut o influenta foarte puternica in anii 70-90, dupa care si-a vandut firma si a fost mai putin activ, in timp pescuitul nostru s-a dezvoltat dupa anul 2000. In plus, multa vreme, brandul RH n-a fost disponibil in Romania decat ocazional, iar produsele vechi, din perioada in care Rod era proprietarul firmei, n-au fost disponibile niciodata.

Daca subiectul prezinta interes, putem discuta ce a insemnat Rod Hutchinson pentru pescuit. Ar fi multe de spus. Daca cititi in engleza, puteti face cunostinta cu el prin intermediul cartilor lui. Una dintre cele mai recente, "Carp Inspirations", e o lectura de interes pentru cei pasionati de nade.

_________________
http://carponline.ro


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Rod Hutchinson
MesajScris: Mar Iun 26, 2018 10:24 am 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Mar Mai 07, 2013 9:02 am
Mesaje: 94
Localitate: Oradea
Pentru mine RH, a fost o sursa de inspiratie... Am citit cateva opinii/idei de ale lui, care mie mi-au adus doar beneficii. Probabil nu am folosit nici un produs de pe vremea cand firma era al lui, in schimb cred ca ideile lui si calitatea produselor s-au pastrat in timp. Am folosit atat ready-made-uri cat si ingrediente cu rezultate cel putin multumitoare de sub brandul cu numele lui, iar aromele mi s-au parut mereu cele mai bune (exemple: Mulberry Florentine sau Monster Crab).
Imi vine in minte o zicala de-a lui, care mi-a ramas in minte ca un tatuaj si pe care o folosesc si eu de cate ori am ocazia, sau anumite frustrari: "Prefer sa fiu un pescar norocos decat unul bun".
Asadar, R.I.P. Rod Hutchinson :cry:


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Rod Hutchinson
MesajScris: Mie Iun 27, 2018 12:10 pm 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Mar Mai 07, 2013 9:02 am
Mesaje: 94
Localitate: Oradea
Pt. pasionati, unul dintre ultimele interviuri ale lui :
https://www.youtube.com/watch?time_cont ... Vw4owxF0To


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Rod Hutchinson
MesajScris: Mie Iun 27, 2018 11:20 pm 
Neconectat

Membru din: Mar Aug 05, 2014 7:38 am
Mesaje: 1263
Localitate: București
Celor care n-au avut încă ocazia să "guste" din scrierile lui Rod Hutchinson, le recomand acest fragment savuros (în limba engleză): https://www.fishingmagic.com/a-rod-hutc ... -the-past/

Din interviul disponibil pe YouTube, cel mai relevant și emblematic pentru succesul său în nade mi se pare pasajul de la minutul 3:55 până la 4:30, cu accent pe "profesor de biologie strălucit și un profesor de chimie strălucit" și "în mod științific".

Rod a avut o minte strălucită care trece dincolo de pescuit. Și cu toate că era o celebritate și nu cred că exagerez numindu-l somitate, autoironia este o constantă în povestirile sale. Faptul că nu se "umfla în pene" ca urmare a succesului său este de apreciat, în special ca valoare umană, înainte de rezultatele în pescuit.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Rod Hutchinson
MesajScris: Mar Ian 15, 2019 5:32 pm 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Lun Iul 01, 2013 4:15 pm
Mesaje: 58
Foarte tare acel fragment.
Face cumva parte din vre-o carte?


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Rod Hutchinson
MesajScris: Sâm Ian 19, 2019 5:29 pm 
Neconectat
Site Admin
Avatar utilizator

Membru din: Lun Feb 11, 2013 3:02 pm
Mesaje: 6006
E surprinzator ca Fishing Magic nu face nicio precizare cu privire la sursa articolului.

Materialul lui Rod Hutchinson a fost publicat pentru prima oara in 1995, in volumul 5 din revista Carpscene. Titlul materialului era "The Adventure from a Different Aspect".

Carpscene era catalogul anual al firmei lui Rod, dar produs sub forma de revista, cu multe articole scrise de el si de colaboratorii lui. Nu era o simpla lista de produse si preturi, asa cum stim ca sunt multe cataloage.

Mai tarziu, articolul a fost republicat sub titlul "Result at Bivvy City or A Man's Gotta Do..." in volumul Memories of Carp, o colectie de articole memorialistice editata de Tim Paisley si publicata de Angling Publications in 2004.

E unul dintre cele mai indragite articole scrise de Rod, pentru modul cald si autoironic de a povesti. Textul lui Rod e mai lung, materialul de pe Fishing Magic e o varianta prescurtata.

_________________
http://carponline.ro


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 6 mesaje ] 

Ora este UTC + 2


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 3 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la: