CarpOnline.ro

Forum - Revista online de pescuit la crap
Acum este Joi Mar 28, 2024 11:09 pm

Ora este UTC + 2




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 31 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3, 4  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Re: Prima partida pe A2 la Varlaam
MesajScris: Joi Mai 31, 2018 8:10 pm 
Neconectat

Membru din: Joi Ian 02, 2014 2:50 am
Mesaje: 254
Victor Costache scrie:
Serban Popescu scrie:
Am prodding stick deci acel autopilot este mai degraba o combinatie de dat la vasle si cautat locurile identificate dinainte harta.
Dacă știi cum se face, poți încărca waypoint-urile (cele din poza din topic) în aplicația Google Maps de pe telefon și atunci când vei fi pe apă, le vei putea găsi (aproximativ) mai ușor decât "din ochi". Oricum, restrângi semnificativ zona de căutare.

Serban Popescu scrie:
Ultima oara am stat 1,5 ore sa gasesc locurile pe A8 tot la vasle si cu prodding stick. Mai dau jos toate gratarele din acele zile :)
Dacă nu ai motor și bate vântul, probabil vei sta mai mult pe apă și vei da jos și grătarele viitoare. :D


Mai astept sfaturi si din partea celorlalti si dupa aceea o sa le incarc si in telefon. Incerc sa adun cat mai multe pareri ca sa imi maximizez sansele.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Prima partida pe A2 la Varlaam
MesajScris: Joi Mai 31, 2018 8:14 pm 
Neconectat

Membru din: Joi Ian 02, 2014 2:50 am
Mesaje: 254
Lucian Manea scrie:
Victor,

Am lamurit mai devreme la telefon partea referitoare la "moda" asta, deci te asigur ca nu a fost cu tenta negativa.

In final, vreau sa precizez :

- pe baza experientelor si a rezultatelor mele, certificarea cu prodding stick-ul este de ajutor si o recomand. Stii cum e - cand ceva merge, nu schimbi;
- pe un alt lac, sonarul (care este un unul performant) NU mi-a indicat ca pe substrat am o iarba fina (precum firul de par) si acest lucru l-am observat cu prodding stick-ul, apoi mi-a fost confirmat de Aquascope-ul de la Carpspot. In acel lac existau crapi de peste 30 de kg. Am preferat sa nu ma las in voia unei tehnologii, fara sa am certitudinea ca plasez montura pe un loc curat. Si bine am facut, pentru ca in acea partida mi-am doborat recordul personal (la acea vreme);
- nu toti pescarii aloca bugete considerabile pentru un sonar scump. Chiar daca ai un display color, ma indoiesc ca un sonar de 1500 ron (si acest pret poate sa insemne mult) este la fel de acurat cu un sonar de 4000 ron. Iar atunci, certificarea cu prodding stick-ul este una si mai utila;
- nu cunosc sa existe vreun sonar care sa iti spuna exact cat de moale este malul de pe substrat, sau cat de "adanc" (ma refer aici daca este doar o pelicula de mal sau iti ajunge malul pana la sold). In opinia mea, acest lucru il verifici tot prin tatonarea substratului cu prodding stick-ul;
- pe un lac de dimensiunile sectorului A, gasirea zonelor de interes nu cred ca poate dura mai mult de 1 ora petrecuta pe apa. Aici, folosirea waypoint-urilor mi se pare precum optiunea masinilor Tesla care iti permite sa adormi la volan, masina stiind sa identifice alte masini, semne de circulatie, oameni pe sosea, dar animale mici (caini / pisici) nu identifica.


Eu clar nu am buget de sonar deci ma bazez pe sfaturi, harti date de altii, prodding stick si mult dat la vasle. Eu mai am destul de invatat inainte sa gasesc asa repede locurile, sper sa ajung si eu sa gasesc locuri in doar 1 ora (nu sunt absolut deloc ironic, doar sunt realist in privinta experientei mele).

Multumesc mult pentru sfaturi, daca mai stii alte zone bune pe acest stand pe care eu nu le-am marcat as aprecia foarte mult daca mi le-ai putea indica. De asemenea am inteles ca ar fi acel “drum de masini”, stii cumva daca l-am nimerit bine pe harta?


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Prima partida pe A2 la Varlaam
MesajScris: Joi Mai 31, 2018 10:23 pm 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Vin Mai 10, 2013 7:40 pm
Mesaje: 497
Localitate: Bucuresti
Serban Popescu scrie:
Multumesc mult pentru sfaturi, daca mai stii alte zone bune pe acest stand pe care eu nu le-am marcat as aprecia foarte mult daca mi le-ai putea indica.


Cu mare placere! Asa cum spuneam si in primul topic, ma feresc sa ma pronunt asupra locurilor fierbinti de pe sectorul A. Totusi, zona 1 mi se pare de cel mai mare interes, tinand cont de numarul pestilor care s-au prins de acolo, dar si de talia lor. O zona pe care nu am vazut sa o marchezi este cea din dreptul limitei cu A1 - este un ponton rupt acolo, cu substrat tare si o adancime de 1.4-1.5 metri, zona similara cu zona 1.

Serban Popescu scrie:
De asemenea am inteles ca ar fi acel “drum de masini”, stii cumva daca l-am nimerit bine pe harta?


Drumul pleaca dinspre A1 si se termina la inceputul lui A4. Utilitatea hartii batimetrice este de necontestat. Nu cunosc vreun lac din tara care sa aiba asa ceva. Felicit administratia lacului cat si pe pescarii care au facut-o (ii cunosc, imi sunt prieteni). Am pescuit la Varlaam cand nivelul apei era ridicat considerabil, am pescuit si cand era la nivel "normal". De asta prefer sa ma plimb de fiecare data cu sonarul / prodding stick-ul si sa nu imi aleg zona de pescuit de acasa. Daca vei cobori prodding stick-ul, lipit de mal, chiar sub salciile care cad pe apa in zona cu adancimea cea mai mare de pe A2 (marcata de catre tine cu 3) vei observa aceiasi adancime, mare, cu cea care rezulta ca ar fi catre larg. Acest lucru nu reiese din harta ta. Reiese din prodding stick.

_________________
http://www.selectbaits.com Premium Quality Carp Food


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Prima partida pe A2 la Varlaam
MesajScris: Joi Mai 31, 2018 11:02 pm 
Neconectat

Membru din: Mar Aug 05, 2014 7:38 am
Mesaje: 1263
Localitate: București
Lucian Manea scrie:
Victor,

Am lamurit mai devreme la telefon partea referitoare la "moda" asta, deci te asigur ca nu a fost cu tenta negativa.

In final, vreau sa precizez :

- pe baza experientelor si a rezultatelor mele, certificarea cu prodding stick-ul este de ajutor si o recomand. Stii cum e - cand ceva merge, nu schimbi;
- pe un alt lac, sonarul (care este un unul performant) NU mi-a indicat ca pe substrat am o iarba fina (precum firul de par) si acest lucru l-am observat cu prodding stick-ul, apoi mi-a fost confirmat de Aquascope-ul de la Carpspot. In acel lac existau crapi de peste 30 de kg. Am preferat sa nu ma las in voia unei tehnologii, fara sa am certitudinea ca plasez montura pe un loc curat. Si bine am facut, pentru ca in acea partida mi-am doborat recordul personal (la acea vreme);
Lucian,

Cred că a fost clar ce am scris dar reiau: Din experiența mea, dacă sonarul indică bine și știi să-l setezi și interpretezi, n-ai nevoie de certificare.

Nu știu cum este setat sonarul tău, cum îl folosești și cum interpretezi ce vezi pe ecran. Dar sunt de acord cu tine: dacă nu ai încredere în tehnologie, atunci mergi pe ce ai încredere.

Apropo de certitudinile pescarilor: dacă ai fi plasat o montură potrivită pentru "iarba fina (precum firul de par)", ești sigur că nu ai fi prins pește? Mă gândesc că pe timpul zilei zonele cu vegetație subacvatică ar putea fi vizitate de crapi, nu neapărat pentru hrană, ci în special pentru concentrația mai mare de oxigen ca rezultat al fotosintezei... și dacă mai detectează acolo și ceva de mâncare...

Lucian Manea scrie:
- nu toti pescarii aloca bugete considerabile pentru un sonar scump. Chiar daca ai un display color, ma indoiesc ca un sonar de 1500 ron (si acest pret poate sa insemne mult) este la fel de acurat cu un sonar de 4000 ron. Iar atunci, certificarea cu prodding stick-ul este una si mai utila;
Nu știu ce sonare au folosit și folosesc alți pescari (mulți, puțini). Nu am idee cât de bine știu să le utilizeze și interpreteze. Fiecare cu echipamentele sale, experiența sa și nivelul său de înțelegere. Nu pot vorbi despre alții. Pot spune însă că nu este obligatoriu ca toată lumea să folosească sonar. Mai mult, nu este obligatoriu ca toată lumea să știe să-l folosească. Nu îți trebuie permis ca la mașină. Nu e niciun pericol că ai plătit - mult sau puțin - pe un sonar, ca la final tot să "dai cu bâta-n baltă". :)

Lucian Manea scrie:
- nu cunosc sa existe vreun sonar care sa iti spuna exact cat de moale este malul de pe substrat, sau cat de "adanc" (ma refer aici daca este doar o pelicula de mal sau iti ajunge malul pana la sold). In opinia mea, acest lucru il verifici tot prin tatonarea substratului cu prodding stick-ul;
Pot doar să-ți recomand să studiezi mai atent sonarul pe care îl ai.

Lucian Manea scrie:
- pe un lac de dimensiunile sectorului A, gasirea zonelor de interes nu cred ca poate dura mai mult de 1 ora petrecuta pe apa. Aici, folosirea waypoint-urilor mi se pare precum optiunea masinilor Tesla care iti permite sa adormi la volan, masina stiind sa identifice alte masini, semne de circulatie, oameni pe sosea, dar animale mici (caini / pisici) nu identifica.
Mie mi-au fost necesare câteva ore ca să scanez toată zona standului A2 în vederea realizării hărții batimetrice, și asta fără să stau să analizez ce văd pe ecran, să interpretez și apoi să aleg locurile unde să-mi plantez monturile. A găsi în mai puțin de o oră - cu sau fără sonar, ajutat sau nu de prodding stick - locurile în care să-ți plantezi monturile pe A2 sau oricare alt stand de pe Varlaam (fără să știi nimic despre zona respectivă) mi se pare o super performanță.

Până am renunțat definitiv la prodding stick și am învățat să operez și interpretez sonarul, am studiat, printre altele, ce "simțeam" cu prodding stick-ul în paralel cu ce vedeam pe ecran. În acest timp ajustam setările sonarului ca să înțeleg ce trebuie să fac. Evident, scopul era să fiu mai eficient și cat mai silențios în "citirea" substratului și alegerea locului prin renunțarea la prodding stick. Probabil că am alocat studiului câteva ore cumulate dar le-am recuperat repede ulterior prin reducerea timpului petrecut pe apă.

Nu vreau să duc discuția într-o zonă și mai tehnică decât ce am scris în articolul dedicat interpretării sonarului, mai ales că deja am deviat sensibil de la subiectul care îl interesa pe Șerban. Fac doar o precizare cu privire la acuratețea sonarelor: sonda pe care o ai pe sonar este aceeași cu cea pe care am avut-o pe celelalte sonare și este identică cu cea de la sonarul actual. Mai mult, este exact aceeași sondă de pe modelele cu Side și Down Imaging care nu se mai produc de câțiva ani (seria x98). Ce vreau să spun cu asta este că atunci când vine vorba despre descifrarea substratului, "acuratețea" stă în principal în priceperea celui care folosește sonarul, tehnologia fiind cam aceeași de ani buni.

Ca să concluzionez: nu este greșit să folosești prodding stick-ul, mai ales atunci când nu ești sigur pe sonar. Spun doar că având sonar, ideal ar fi să renunți la prodding stick datorită avantajelor pe care le-am mai menționat.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Prima partida pe A2 la Varlaam
MesajScris: Vin Iun 01, 2018 1:55 am 
Neconectat

Membru din: Joi Ian 02, 2014 2:50 am
Mesaje: 254
Lucian Manea scrie:
O zona pe care nu am vazut sa o marchezi este cea din dreptul limitei cu A1 - este un ponton rupt acolo, cu substrat tare si o adancime de 1.4-1.5 metri, zona similara cu zona 1.

.....


Drumul pleaca dinspre A1 si se termina la inceputul lui A4.


Miam permis sa selectez din mesajul tau cele 2 aspecte care ma intereseaza pentru discutia despre acest stand si mai am intrebari :)

1. Cam pe unde este acest ponton rupt despre care ai mentionat? Te rog da-mi mai multe detalii.
2. Din pacate nu imi este foarte clar din descrierea ta unde este acel drum. M-ar ajuta daca mi-ai putea da mai multe explicatii deoarece am inteles ca este si periculos din cauza ca exista riscul de a taia firul.

In discutia despre sonar nu ma bag deoarece nu am folosit niciodata asa ca as fi complet pe langa.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Prima partida pe A2 la Varlaam
MesajScris: Vin Iun 01, 2018 10:03 am 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Vin Mai 10, 2013 7:40 pm
Mesaje: 497
Localitate: Bucuresti
Serban Popescu scrie:
Cam pe unde este acest ponton rupt despre care ai mentionat? Te rog da-mi mai multe detalii.


Il vei vedea cu siguranta cand ajungi pe stand. Ca si idee, este in malul de vis-a-vis, la limita ta stanga cu standul A1. Ca si directie, este pe linia punctelor marcate de tine cu 7 si 8.

Acolo, aproape de mal, ai un substrat tare, o adancime de 1.4-1.5 metri, niste salcii cazute pe apa. In partida de anul acesta, am prins 3 crapi de acolo.

Serban Popescu scrie:
2. Din pacate nu imi este foarte clar din descrierea ta unde este acel drum. M-ar ajuta daca mi-ai putea da mai multe explicatii deoarece am inteles ca este si periculos din cauza ca exista riscul de a taia firul.


Imi este greu sa iti explic din fata unui calculator. Nu vreau sa crezi ca divaghez de la subiect insa sunt de parere ca acea harta batimetrica are rol de orientare pentru pescar. In niciun caz nu este 100% exacta.
Drumul despre care vorbim nu este drept, are o forma serpuita / curbata, in forma literei L (sa zicem). Daca pescuiesti pe el, sau dupa el, este de recomandat dar si obligatoriu (cf administratiei lacului) sa folosesti flotor, pentru a reduce sansele de a taia linia pricipala. La fata locului, atat Madalin cat si Brad, iti pot oferi informatii mult mai usor, fiind pe lac.

_________________
http://www.selectbaits.com Premium Quality Carp Food


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Prima partida pe A2 la Varlaam
MesajScris: Vin Iun 01, 2018 10:50 am 
Neconectat

Membru din: Mar Aug 05, 2014 7:38 am
Mesaje: 1263
Localitate: București
Șerban,

Standul A2 a fost scanat de mine, deci pot confirma că așa arată substratul acolo. M-am uitat acum pe vizualizarea 3D a zonei A2 și poți avea încredere că harta batimetrică respectivă este corectă (cu mențiunea că varianta pe care o ai tu nu este generată de mine).

Într-un mesaj anterior am scris "aplicația Google Maps". Am vrut să spun aplicația Google Earth. Legat de asta, că să înțelegi mai bine ce este cu drumul de pe A2, folosește Google Earth și alege o vedere din satelit din 2004. Uită-te în paralel la harta batimetrică și cred te vei lămuri. Cele două "pete" mari portocalii din harta batimetrică sunt "rămășițele" acelui drum, zona portocalie fiind cea cu adâncimea cea mai mică.

Nu uita de zona cu apă mică (1m și ceva) spre colțul bălții care, așa cum am mai spus, anul acesta a dat câțiva pești peste 20kg.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Prima partida pe A2 la Varlaam
MesajScris: Vin Iun 01, 2018 11:03 am 
Neconectat
Site Admin
Avatar utilizator

Membru din: Lun Feb 11, 2013 3:02 pm
Mesaje: 6006
Ca fapt divers: "drumul" de pe A2 nu e propriu-zis un drum.

In 2013, cand am inceput sa pescuiesc pe Sectorul A, lacul avea o mica peninsula pe zona care a devenit mai tarziu A2. Vedeti imaginea de mai jos. Era foarte frumoasa, cu copaci pe margine, si m-am tot gandit cum am putea sa o valorificam pentru pescuit in momentul in care lacul urma sa fie deschis. Ca element de peisaj, avea o anumita valoare, dar mi s-a parut ca limiteaza perspectiva actualelor standuri A1 si A2 si face lacul mai greu de pescuit pe zona lor.

Pana la urma, am decis sa o scoatem, ca sa castigam o suprafata de apa. Structura ca un drum care a ramas e "amprenta la sol" a peninsulei.


Fişiere ataşate:
Peninsula A2.jpg
Peninsula A2.jpg [ 56.32 KiB | Vizualizat de 7358 ori ]

_________________
http://carponline.ro
Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Prima partida pe A2 la Varlaam
MesajScris: Vin Iun 01, 2018 8:59 pm 
Neconectat

Membru din: Joi Ian 02, 2014 2:50 am
Mesaje: 254
Va multumesc tuturor pentru sfaturi, am updatat un pic harta si locurile unde as dori sa pescuiesc (am schimbat un pic si numerotarea):

Fişiere ataşate:
A2 idee v3.JPG
A2 idee v3.JPG [ 81.49 KiB | Vizualizat de 7313 ori ]


Locurile 1-4 le voi cauta in prima faza de plantat si in cazul in care reusesc sa le gasesc si au un substrat tare, voi planta pe ele. Pe celelalte le pastrez pentru urmatoarele zile.

Va astept mai departe cu sfaturi, m-ati ajutat foarte mult. Cu 1 saptamana inainte voi trece si pe la lac sa il prind pe Madalin sa mai imi dea niste sfaturi si sa vorbesc si cu cei care sunt in acel moment pe stand, sa culeg pareri si direct de la persoana care sta inaintea mea.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Prima partida pe A2 la Varlaam
MesajScris: Vin Iun 01, 2018 9:01 pm 
Neconectat

Membru din: Joi Ian 02, 2014 2:50 am
Mesaje: 254
Victor Costache scrie:
Într-un mesaj anterior am scris "aplicația Google Maps". Am vrut să spun aplicația Google Earth.


Din pacate aplicatia de Google Earth nu este atat de bine implementata pe IOS dar nu e bai. Pot sa adaug coordonatele GPS de pe calculator pe google maps si ma descurc. Nu este crucial dar pana la urma ne ajutam cum putem de tehnologie.


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 31 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3, 4  Următorul

Ora este UTC + 2


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 8 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
cron