CarpOnline.ro

Forum - Revista online de pescuit la crap
Acum este Joi Mar 28, 2024 5:10 pm

Ora este UTC + 2




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 31 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2, 3, 4  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Prima partida pe A2 la Varlaam
MesajScris: Mie Mai 30, 2018 10:38 pm 
Neconectat

Membru din: Joi Ian 02, 2014 2:50 am
Mesaje: 254
După o partidă complet ratată acum câteva săptămâni pe standul A8 (am prins doar 2 teni de câte 14 kg), am decis sa revin pe sectorul A însă, neavând rezervare făcută din timp, a trebuit să trec la o partidă în timpul săptămânii (luni - joi) și pe un stand pe care am mai fost acum 4 ani: A2. Cum atunci știam mult mai puține despre pescuit și Varlaam (cel putin asa îmi place să cred :) ) trebuie să tratez ca pe un loc nou pe care nu am mai fost. După ce mai întâi am crezut că este un stand slab unde se prinde mai puțin (nu mă întrebați de ce) am decis să mă documentez mai bine și după ce am văzut mai multe capturi și am primit și sfatul de la Mădălin, am decis totuși să încerc.

In ideea de a mă duce cât mai pregătit dinainte (sau pe cât posibil) am decis să deschid acest subiect și să vă cer sfaturi. Tinta acestei partide este capturarea unui crap de peste 20 kg. Orice alt peste în plus ar fi doar un bonus pentru mine.

O să încep cu localizarea peștelui. Aici am primit mai multe sfaturi, mai ales de la o anumită persoană (nu știu dacă își vrea numele public asa că o să mă abțin) și am studiat și cam cum se prezintă acest stand. Din ce am înțeles, în acest sector de obicei se prinde mai bine în perioada de primăvara și nu vara, așa cum mă voi duce eu. De asemenea mi s-a spus ca acest stand este unul mai pretențios, existând riscul să plec acasă fără nici o trăsătura (nu ar fi prima oara când plec de pe sectorul A fără trăsătura). Așa că am decis să studiez cât mai mult înainte și să încerc să îmi fac o idee unde aș planta. Atașez și imaginea cu harta lacului și unde am gândit eu (din spatele tastaturii) că ar fi niște locuri bune. Rămâne sa vad și substratul / agățături la fața locului:

Fişiere ataşate:
A2 idee v2.jpg
A2 idee v2.jpg [ 80.53 KiB | Vizualizat de 11384 ori ]


Locul 1: Exact din acel loc am prins acum 4 ani primul și singurul meu peste peste 20kg. Știu că acum 4 ani erau niște crăci acolo, o să studiez mai bine locul când ajung.
Locul 2: Vreau să încerc în aceeași zonă și o adâncime un pic diferită
Locul 3: Cea mai adâncă apă de pe acest stand, din punctul meu de vedere trebuie să "caut" adâncimea la care "stă" pestele deci trebuie să încerc și acest loc.
Locurile 4,5,6: Am înțeles că în acea zonă este un fost drum de unde s-au scos cei mai multi pești de pe acest stand
Locul 7: Vreau să încerc acea zonă pe unde cred că ar umbla pestele dacă se plimba, din cauza diferențelor de adâncime
Locul 8: este un loc de back-up, de încercat în ultimele 24H dacă nu a ieșit nimic de niciunde

Nada: voi nădi cu bile de 15, o combinație de Source și T-Complex de la Dynamite. La început voi adăuga și cânepă la aceste bile (este nebunia mea să pun și niște cânepă la începutul oricărei partide)

Monturi: voi începe cu 4 monturi diferite doar ca să încerc sa văd dacă sunt diferențe în funcție de monturi (atât de pop-up, snowman, critic echilibrată, 2 bile cu care nădesc). După inițiala plantare le voi lăsa în apa din jur de 24H dacă nu am trăsături urmând ca apoi la fiecare 24H sa mai mut cel putin 1 lansetă pe altă poziție.

M-aș bucura foarte mult dacă cei care au pescuit pe acest stand ar avea 10 minute să citească și să își dea cu părerea despre abordarea pe care am gândit-o eu. Evident că și cei care nu au pescuit pe acest stand sunt bine veniți, orice idee m-ar ajuta enorm.

Vă aștept sfaturile!!


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Prima partida pe A2 la Varlaam
MesajScris: Mie Mai 30, 2018 11:01 pm 
Neconectat

Membru din: Dum Ian 05, 2014 12:54 am
Mesaje: 188
Localitate: Buzau
Salut Serban :) Fara nicio problema "desconspir" eu ca sfaturile initiale au venit de la mine :D Cred ca e mai bine sa fie spus lucrul acesta, intrucat eu nu am avut rezultate majore pe A2 si poate ma vor corecta altii ajutandu-te cat mai bine pe tine acum si pe mine cand voi reveni pe A2 :)



Fir intins!


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Prima partida pe A2 la Varlaam
MesajScris: Joi Mai 31, 2018 10:37 am 
Neconectat

Membru din: Joi Ian 02, 2014 2:50 am
Mesaje: 254
Delcea_Sergiu scrie:
Salut Serban :) Fara nicio problema "desconspir" eu ca sfaturile initiale au venit de la mine :D Cred ca e mai bine sa fie spus lucrul acesta, intrucat eu nu am avut rezultate majore pe A2 si poate ma vor corecta altii ajutandu-te cat mai bine pe tine acum si pe mine cand voi reveni pe A2 :)



Fir intins!


Sa vedem daca mai iese cineva la discutii. Orice idee ma ajuta, am destul timp pe balta sa incerc mai multe locuri, sper sa nu fie nevoie insa :)


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Prima partida pe A2 la Varlaam
MesajScris: Joi Mai 31, 2018 10:50 am 
Neconectat

Membru din: Mar Aug 05, 2014 7:38 am
Mesaje: 1263
Localitate: București
Am pescuit de două ori pe A2 în anii trecuți. Cele mai productive locuri au fost stânga de 5, pe zona portocalie (deci pe apă ceva mai mică) și cam pe unde este 4, în spatele acelei movile (cu mențiunea că acolo îți trebuie neapărat flotor, deoarece este mare riscul să îți taie firul direct din trăsătură - oricum o să te instruiască Mădălin sau Brad).

Anul acesta, conform celor spuse de cei care i-au capturat, peștii mari au fost prinși din extremitatea stângă a zonei de pescuit A2, pe apă mică, spre colțul bălții.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Prima partida pe A2 la Varlaam
MesajScris: Joi Mai 31, 2018 10:58 am 
Neconectat

Membru din: Joi Ian 02, 2014 2:50 am
Mesaje: 254
Victor Costache scrie:
Am pescuit de două ori pe A2 în anii trecuți. Cele mai productive locuri au fost stânga de 5, pe zona portocalie (deci pe apă ceva mai mică) și cam pe unde este 4, în spatele acelei movile (cu mențiunea că acolo îți trebuie neapărat flotor, deoarece este mare riscul să îți taie firul direct din trăsătură - oricum o să te instruiască Mădălin sau Brad).

Anul acesta, conform celor spuse de cei care i-au capturat, peștii mari au fost prinși din extremitatea stângă a zonei de pescuit A2, pe apă mică, spre colțul bălții.


Multumesc mult pentru sfaturi. Si eu ma bazez pe instructajul facut de Madalin si Brad. De fiecare data cand am fost au venit cu sfaturi si pareri.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Prima partida pe A2 la Varlaam
MesajScris: Joi Mai 31, 2018 2:42 pm 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Vin Mai 10, 2013 7:40 pm
Mesaje: 497
Localitate: Bucuresti
Salut Stefan,

Am pescuit de doua ori pe A2, atat anul trecut cat si anul acesta, cam in aceiasi perioada - mijlocul lui Aprilie. Anul trecut pestele era in bataie in zona A1-A2 si am prins foarte bine, inclusiv un crap de 25+. Anul acesta, am prins (doar) 4 crapi. Tenii nu ii pun la socoteala.

Stiu ca este o moda cu aceste harti batimetrice sa iti stabilesti locurile de pescuit, stand confortabil in canapea, iar cand ajungi pe balta sa dai play la sonar si sa te duca direct la waypoint. Iti recomand sa ajungi pe stand, sa dai play la sonar si sa iei la "periat" toata zona de pescuit cuvenita standului A2. Tot ce iti indica sonarul, certifica si cu prodding stick-ul. In functie de zonele balizate, stabilesti strategia de nadire si monturile.

Nu ma pronunt asupra zonelor fierbinti de pe sectorul A. Acestea difera mai mereu. Ti-as recomanda insa sa nu aglomerezi zona unde ai indicat 1, 2 si 7. Este o zona foarte buna a standului si e pacat sa o strici prin plasarea mai multor monturi.

Serban Popescu scrie:
Știu că acum 4 ani erau niște crăci acolo, o să studiez mai bine locul când ajung

Inca sunt acele craci. Toti pestii prinsi din zona respectiva, i-am scos cu barca.

Fir intins !

_________________
http://www.selectbaits.com Premium Quality Carp Food


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Prima partida pe A2 la Varlaam
MesajScris: Joi Mai 31, 2018 4:32 pm 
Neconectat

Membru din: Mar Aug 05, 2014 7:38 am
Mesaje: 1263
Localitate: București
Lucian Manea scrie:
Stiu ca este o moda cu aceste harti batimetrice sa iti stabilesti locurile de pescuit, stand confortabil in canapea..., iar cand ajungi pe balta sa dai play la sonar si sa te duca direct la waypoint.
A sunat de parcă ar fi ceva rău în "moda" asta. Consider că a fi "la modă", venind cu "temele făcute" și având deja stabilite (măcar) cele patru locuri de start te ajută să câștigi timp prețios pe baltă.

Lucian Manea scrie:
...iar cand ajungi pe balta sa dai play la sonar si sa te duca direct la waypoint.
Ca să "dai play la sonar si sa te duca direct la waypoint", ai nevoie de motor cu auto-pilot conectat cu sonarul. Mi-aș fi dorit așa ceva. :) Dar neavând auto-pilot, setez navigarea spre waypoint-ul dorit, dau "play" la motor și navighez manual ținând cursul indicat de sonar.

Lucian Manea scrie:
Tot ce iti indica sonarul, certifica si cu prodding stick-ul.
Din experiența mea, dacă sonarul indică bine și știi să-l setezi și interpretezi, n-ai nevoie de certificare. Am folosit trei modele din seria Helix de la Humminbird și toate oferă informațiile de care ai nevoie, fără a utiliza prodding stick-ul (cu care, cel mai probabil, alungi peștii din zonă). Nu mai spun de cât de incomod este să ții "prăjina" de 3-4m în barcă și să o vânturi prin apă când te deplasezi cu barca deasupra zonei pe care o investighezi.

Să nu uităm că sonarul este esențial în special pentru cei care pescuiesc pe ape adânci unde sondarea cu prodding stick-ul este imposibilă și toți se bazează pe indicațiile sonarului despre adâncimea apei, forma și duritatea substratului.

Recomandarea mea: dacă ai hartă batimetrică și sonar, folosește-le (corect) și încearcă să faci cât mai puțin deranj pe zona de pescuit. Bineînțeles, asta nu îți garantează că vei prinde peștii pe care îi dorești dar îți cresc șansele și, în același timp, confortul.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Prima partida pe A2 la Varlaam
MesajScris: Joi Mai 31, 2018 5:23 pm 
Neconectat

Membru din: Joi Ian 02, 2014 2:50 am
Mesaje: 254
Unul dintre motivele pentru care imi fac acum temele este ca nu am sonar asa ca trebuie sa vin cat mai pregatit. Am prodding stick deci acel autopilot este mai degraba o combinatie de dat la vasle si cautat locurile identificate dinainte harta. Ultima oara am stat 1,5 ore sa gasesc locurile pe A8 tot la vasle si cu prodding stick. Mai dau jos toate gratarele din acele zile :)

Ideea mea era sa nu aglomerez locurile si sa incep cu cate o montura in fiecare zona mai mare si sa ma joc prin acea zona daca nu prind.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Prima partida pe A2 la Varlaam
MesajScris: Joi Mai 31, 2018 7:17 pm 
Neconectat

Membru din: Mar Aug 05, 2014 7:38 am
Mesaje: 1263
Localitate: București
Serban Popescu scrie:
Am prodding stick deci acel autopilot este mai degraba o combinatie de dat la vasle si cautat locurile identificate dinainte harta.
Dacă știi cum se face, poți încărca waypoint-urile (cele din poza din topic) în aplicația Google Maps de pe telefon și atunci când vei fi pe apă, le vei putea găsi (aproximativ) mai ușor decât "din ochi". Oricum, restrângi semnificativ zona de căutare.

Serban Popescu scrie:
Ultima oara am stat 1,5 ore sa gasesc locurile pe A8 tot la vasle si cu prodding stick. Mai dau jos toate gratarele din acele zile :)
Dacă nu ai motor și bate vântul, probabil vei sta mai mult pe apă și vei da jos și grătarele viitoare. :D


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Prima partida pe A2 la Varlaam
MesajScris: Joi Mai 31, 2018 7:50 pm 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Vin Mai 10, 2013 7:40 pm
Mesaje: 497
Localitate: Bucuresti
Victor,

Am lamurit mai devreme la telefon partea referitoare la "moda" asta, deci te asigur ca nu a fost cu tenta negativa.

In final, vreau sa precizez :

- pe baza experientelor si a rezultatelor mele, certificarea cu prodding stick-ul este de ajutor si o recomand. Stii cum e - cand ceva merge, nu schimbi;
- pe un alt lac, sonarul (care este un unul performant) NU mi-a indicat ca pe substrat am o iarba fina (precum firul de par) si acest lucru l-am observat cu prodding stick-ul, apoi mi-a fost confirmat de Aquascope-ul de la Carpspot. In acel lac existau crapi de peste 30 de kg. Am preferat sa nu ma las in voia unei tehnologii, fara sa am certitudinea ca plasez montura pe un loc curat. Si bine am facut, pentru ca in acea partida mi-am doborat recordul personal (la acea vreme);
- nu toti pescarii aloca bugete considerabile pentru un sonar scump. Chiar daca ai un display color, ma indoiesc ca un sonar de 1500 ron (si acest pret poate sa insemne mult) este la fel de acurat cu un sonar de 4000 ron. Iar atunci, certificarea cu prodding stick-ul este una si mai utila;
- nu cunosc sa existe vreun sonar care sa iti spuna exact cat de moale este malul de pe substrat, sau cat de "adanc" (ma refer aici daca este doar o pelicula de mal sau iti ajunge malul pana la sold). In opinia mea, acest lucru il verifici tot prin tatonarea substratului cu prodding stick-ul;
- pe un lac de dimensiunile sectorului A, gasirea zonelor de interes nu cred ca poate dura mai mult de 1 ora petrecuta pe apa. Aici, folosirea waypoint-urilor mi se pare precum optiunea masinilor Tesla care iti permite sa adormi la volan, masina stiind sa identifice alte masini, semne de circulatie, oameni pe sosea, dar animale mici (caini / pisici) nu identifica.

_________________
http://www.selectbaits.com Premium Quality Carp Food


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 31 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2, 3, 4  Următorul

Ora este UTC + 2


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 15 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
cron