CarpOnline.ro

Forum - Revista online de pescuit la crap
Acum este Joi Mar 28, 2024 2:43 pm

Ora este UTC + 2




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 9 mesaje ] 
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: shimano tx ultra
MesajScris: Sâm Mai 26, 2018 7:56 pm 
Neconectat

Membru din: Mar Noi 10, 2015 7:49 pm
Mesaje: 61
Are cineva aceste lansete .mai exact cele de 3 lb ma intereseaza ,deocamdata am gasit foarte putine informatii .Eventual Vlad sau Cristi poate ati avut deja ocazia sa-le studiati mai indeaprope


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: shimano tx ultra
MesajScris: Dum Mai 27, 2018 9:13 am 
Neconectat
Site Admin
Avatar utilizator

Membru din: Lun Feb 11, 2013 3:02 pm
Mesaje: 6006
Pana acum, nici Cristi si nici eu n-am avut ocazia sa folosim TX Ultra. De studiat lanseta, da, ne-am uitat la ea, dar e prea putin relevant.

Pentru teste, Cristi ar putea fi interesat doar de modelul TX Ultra Intensity de 3,90m/3,5lb, care e recomandat pentru distanta si e disponibil in Romania.

_________________
http://carponline.ro


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: shimano tx ultra
MesajScris: Dum Mai 27, 2018 12:12 pm 
Neconectat

Membru din: Mar Noi 10, 2015 7:49 pm
Mesaje: 61
Am vazut ca modelul intensity are inele de 50 kigan normale iar celelalte au de 40 fuji k ,mie imi plac cele cu inele fuji K. De obicei caut locuri unde sa pot pescui mai lejer asa ca 3lb e suficient ,ce ma interesa cel mai tare este mandrina ,as vrea sa stiu cat de bine se aseaza si se strange piciorul mulinetei pentru ca la xs1 am senzatia ca se misca mulineta in momentul cand arunc si in timpul drilului la fel cind pestele pleaca mai agresiv .Oricum vreau sa testez chestia asta cu mandrina pentru ca la celelalte chiar ma deranjeaza ,pacat de blank care e super


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: shimano tx ultra
MesajScris: Dum Mai 27, 2018 12:58 pm 
Neconectat
Site Admin
Avatar utilizator

Membru din: Lun Feb 11, 2013 3:02 pm
Mesaje: 6006
La prima vedere, mandrina de la TX Ultra tine mulineta mai bine decat cea de la XS1, dar pana nu arunci si nu pescuiesti cu ea n-ai cum sa fii sigur.

Daca ai XS1 si esti multumit de blanc, dar nemultumit de mandrina, n-ar fi mai simplu sa schimbi mandrina? Te va costa mai putin decat sa faci trecerea la TX Ultra si, cu ocazia asta, poti sa faci si alte customizari ale lansetei, cum ar fi sa-i pui inele Fuji K 40-12.

_________________
http://carponline.ro


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: shimano tx ultra
MesajScris: Dum Mai 27, 2018 3:54 pm 
Neconectat

Membru din: Mar Noi 10, 2015 7:49 pm
Mesaje: 61
In ultimul timp le-am folosit doar la pescuit plantat si ca sa le schimb mandrina si eventual inelele ma costa prea mult ,locuiesc in Austria si aici mai bine iti cumperi un lucru nou decat sa-l repari .Vreau oricum sa le vand xs1 si pana atunci poate am ocazia sa le testez pe cele noi sau poate incep sa apara mai multe informatii.Totusi nu prea inteleg de ce foloseste shimano asemenea mandrine la lansetele lor de top ,as prefera sa platesc 10 sau 20 euro in plus pentru o mandrina fuji de calitate


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: shimano tx ultra
MesajScris: Dum Mai 27, 2018 4:18 pm 
Neconectat
Site Admin
Avatar utilizator

Membru din: Lun Feb 11, 2013 3:02 pm
Mesaje: 6006
Cred ca mandrina CI4+ e folosita pentru a da o nota unica lansetei. Exista clienti atrasi tocmai de unicitate. TX Ultra se adreseaza prin definitie unui public restrans. In plus, s-ar putea ca mandrina sa fie foarte buna.

Mandrinele Fuji DPS nu costa mult, n-ar trebui sa ridice semnificativ pretul unei lansete. Mai nou Shimano le monteaza si pe lansete de pe segmentul mediu de pret, cum e TX5.

_________________
http://carponline.ro


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: shimano tx ultra
MesajScris: Dum Mai 27, 2018 4:45 pm 
Neconectat

Membru din: Mar Noi 10, 2015 7:49 pm
Mesaje: 61
Cum arata imi place si mie daca si strange bine or sa fie urmatoarele mele jucarii.Estetic nu arata rau nici la celelalte modele ,singura problema fiind jocul care il are .Vlad ,poate ai ocazia sa verifici cum se aseaza mulineta in mandrina si imi spui si mie sau poate poti sa faci o noua prezentare de produs pe carponline ,mersi mult si continua tot asa pentru ca ai un site pe care urmaresc cu placere ce se discuta.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: shimano tx ultra
MesajScris: Dum Mai 27, 2018 4:54 pm 
Neconectat
Site Admin
Avatar utilizator

Membru din: Lun Feb 11, 2013 3:02 pm
Mesaje: 6006
E putin probabil sa avem o recenzie la TX Ultra pe CarpOnline in viitorul apropiat, pentru ca nici Cristi Mihalcea si nici eu nu o folosim. Lanseta e interesanta, dar e pozitionata intr-un segment de pret care nu se adreseaza publicului larg.

Total Fishing are lanseta expusa in magazin. Daca au timp, colegii de forum care lucreaza pentru Total Fishing (Mugurel Adascalitei, Mihai Florescu sau Claudiu Garlea) ar putea sa verifice cum lucreaza mandrina.

_________________
http://carponline.ro


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: shimano tx ultra
MesajScris: Mie Mai 30, 2018 5:09 pm 
Neconectat

Membru din: Lun Dec 09, 2013 6:41 pm
Mesaje: 265
Localitate: Bucuresti
Salutare,

Imi cer scuze pentru raspunsul tarziu, cand ajung luni la magazin o sa verific cum sta mulineta in mandrina.
Insa mandrina CI4+ este folosita pe mai multe lansete de spinning din gama Shimano, un exemplu este Zodias.

Revin cu raspuns si o poza din apropiere.

_________________
http://www.totalfishing.ro


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 9 mesaje ] 

Ora este UTC + 2


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 21 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
cron