CarpOnline.ro

Forum - Revista online de pescuit la crap
Acum este Joi Mar 28, 2024 4:17 pm

Ora este UTC + 2




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 7 mesaje ] 
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Shimano Tribal TX7 3,60m/3,25lb
MesajScris: Dum Apr 22, 2018 7:40 pm 
Neconectat
Site Admin
Avatar utilizator

Membru din: Lun Feb 11, 2013 3:02 pm
Mesaje: 6006
Am publicat astazi o recenzie la o lanseta noua. Vedeti Tribal TX7 3,60m/3,25lb.

​Lanseta nu e inca disponibila in Romania, dar va fi in curand. ​Am recomandat colegilor de la Normark sa importe, pe langa lansetele Shimano de 3,90m din seria Intensity, si modelele de 3,60m/3,25lb. La TX5, TX7 si TX9, vom avea si versiuni de 3,60m/3,25lb.

In mod cert, sunt produse de nisa. Majoritatea pescarilor vor prefera in continuare - pe buna dreptate - lansetele de 3,90m cu T/C de 3,5-4lb, care le permit sa arunce mai departe si sa foloseasca greutati mai mari, dar sunt si pescari care pot fi interesati de lansete cum e TX7 3,60m/3,25lb. Fie ca pescuiesc plantat si n-au nevoie de lansete de casting, fie ca pescuiesc lansat, dar nu cauta distante mari si prefera un ansamblu cat mai usor.

Cu cat piata de crap se mareste si se maturizeaza, cu atat apare o mai mare diversitate de preferinte. Ca si o mai mare diversitate de lacuri sau stiluri de pescuit. Ceea ce e foarte bine.

Nu stiu inca preturile la care se vor vinde lansetele Shimano de 3,60m/3,25lb, dar le voi anunta cand vor fi pe stoc.


Fişiere ataşate:
Shimano TX7 3.60m 3.25lb.jpg
Shimano TX7 3.60m 3.25lb.jpg [ 48.08 KiB | Vizualizat de 8187 ori ]

_________________
http://carponline.ro
Sus
 Profil  
 
MesajScris: Joi Mai 24, 2018 8:46 am 
Neconectat
Site Admin
Avatar utilizator

Membru din: Lun Feb 11, 2013 3:02 pm
Mesaje: 6006
Lansetele Shimano de 3,60m/3,25lb sunt disponibile in Romania incepand din aceasta saptamana.

Modelele care pot fi comandate in versiunea 3,60m/3,25lb sunt TX2, TX4, TX5 si TX7.

_________________
http://carponline.ro


Sus
 Profil  
 
MesajScris: Joi Mai 24, 2018 6:39 pm 
Neconectat

Membru din: Lun Dec 09, 2013 6:41 pm
Mesaje: 265
Localitate: Bucuresti
Salutare,

Printr-o simpla coincidenta, m-am intalnit cu Vlad Pavlovici chiar in momentul in care isi achizitionase noile lansete de 12ft de la Shimano. Cat am stat cu el de vorba, mi-a aratat cele 2 modele si am ramas placut impresionat de acestea: un blank foarte subtire, dar puternic si o greutate redusa. Mie unul cel mai mult mi-a placut modelul TX7 si bineinteles, acum aceste modele se regasesc in portofoliul magazinul TotalFishing.

Lanseta Shimano Tribal TX5 3.66m/3.25lb
Lanseta Shimano Tribal TX7 3.66m/3.25lbs

P.S TX7 este pe terminate! :)

_________________
http://www.totalfishing.ro


Sus
 Profil  
 
MesajScris: Joi Mai 24, 2018 9:16 pm 
Neconectat

Membru din: Sâm Apr 28, 2018 7:16 pm
Mesaje: 24
Buna seara,

Eu detin modelul TX9 3.60m si 3.25lb,am la activ cu acest model cateva partide la Vaarlam si la San Paul,adica am avut ocazia sa pescuiesc atat plantat cat si aruncat din mana si lansetele se comporta bine atat in drill cat si in lanseu(nu sunt un mare aruncator).
Oricum,observ ca cel putin deocamdata,pe forum(si nu numai) aceasta lungime 3.60,nu prezinta prea mare interes,piata halieutica dedicata crapului din Romania este focusata pe lansetele de 3.90 si este de inteles atat timp cat majoritatea pescarilor romani sunt aproape obsedati de distanta,desi nu automat o lanseta de 3.90 te ajuta sa lansezi mai departe,fara o minima tehnica.Dar asta este o discutie mult mai ampla.
Dar totul are un inceput si este bine ca si magazinele de specialitate din Romania au inceput sa comercializeze lansetele de 3.60 si treptat,probabil si pescarii romani isi vor schimba mentalitatea legata de aceste lansete.


Sus
 Profil  
 
MesajScris: Mar Noi 05, 2019 9:12 pm 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Dum Apr 06, 2014 7:34 pm
Mesaje: 61
Localitate: Arad
Va salut!
Pentru un pescuit cu plumb/naditor, distanta pana in 100m, urmarind si placerea drilului, care lanseta de 3.25lbs din gama TX ati recomanda-o?


Sus
 Profil  
 
MesajScris: Mie Noi 06, 2019 8:21 am 
Neconectat
Site Admin
Avatar utilizator

Membru din: Lun Feb 11, 2013 3:02 pm
Mesaje: 6006
Am doua seturi de lansete Shimano TX de 3,60m/3,25lb. Un set de TX5 si unul de TX7.

TX5 de 3,60m/3,25lb e o lanseta mai rigida si mai puternica, in timp ce TX7 de de 3,60m/3,25lb e o lanseta mai flexibila si mai placuta in dril (amandoua sunt placute, dar varful de la TX7 lucreaza mai mult).

Relatia dintre ele e diferita de relatia dintre modelele TX5 si TX7 Intensity de 3,90m/3,5lb. La modelele Intensity de 3,90m/3,5lb, TX7 e lanseta mai rigida.

Perntru ceea ce te intereseaza, m-as uita in primul rand la TX5. Mi se pare cel mai polivalent model produs de Shimano in momentul de fata. E si cel mai usor, conform specificatiilor oficiale.

_________________
http://carponline.ro


Sus
 Profil  
 
MesajScris: Mie Noi 06, 2019 8:33 am 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Dum Apr 06, 2014 7:34 pm
Mesaje: 61
Localitate: Arad
Multumesc pentru raspuns!
TX 2 de 3.25lbs are o actiune mai blanda fata de TX5 sau TX 7?


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 7 mesaje ] 

Ora este UTC + 2


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 19 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la: