CarpOnline.ro

Forum - Revista online de pescuit la crap
Acum este Joi Mar 28, 2024 5:09 pm

Ora este UTC + 2




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 42 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2, 3, 4, 5  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: parere reteta boilies
MesajScris: Vin Feb 16, 2018 12:36 pm 
Neconectat

Membru din: Sâm Noi 23, 2013 8:19 pm
Mesaje: 13
Localitate: Pitesti - Arges
Salut,

Va rog o parere despre reteta de mai jos, aroma o sa fie squid cu fructa:

faina soia 150
semolina 100
proteinkoncentrat 100
supergold 60 100
faina Krill 50
LT94 150
WPC 80% 70
extract drojdie 50
CPSP90 100
cereal crumb 50
Fructoza 50
Extract de Kelp 50
Betaina HCL 30
pudra ficat 50
TOTAL gr 1100

csl 50
TUNA 32 30
Marine 17 50
Superstim 10
Salmon Protein 30
ulei de somon 20
TOTAL ml 190

Multumesc
Iulian


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: parere reteta boilies
MesajScris: Sâm Feb 17, 2018 11:26 am 
Neconectat

Membru din: Mie Ian 04, 2017 5:15 pm
Mesaje: 127
De ce crezi ca reteta conceputa de tine ar da rezultate mai bune decat celelalalte prezentate de colegi pe forum ? dupa ce raspunzi o sa iti spun si parerea mea.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: parere reteta boilies
MesajScris: Dum Feb 18, 2018 2:51 am 
Neconectat

Membru din: Dum Feb 15, 2015 10:46 pm
Mesaje: 47
Localitate: Timisoara
Faci o risipa enorma de ingrediente si bani. Nu stiu pe ce logica ai combinat ingredientele, dar clar o sa ai probleme.
In primul rand, incearca sa nu depasesti 20-25% elementele solubile.
Elimina din numarul de ingrediente si renunta la ingredientele de genul 2-3 %.
Alege intre protein si predigerata doar una. Ai un fishmeal foarte puternic, scoate drojdia, nu te ajuta cu nimic in acest caz.
Combinatia Krill-Liver este una buna, dar eu as merge doar cu una din cele 2 in proportie de minim 7.5%.
As scoate betaina si fructoza.Daca o sa ai in continuare probleme cu solubitatea, inlocuieste semolina cu grisul normal.
Referitor la partea lichida, aceiasi poveste, risipa si prea multe ingrediente.
Ai 190 ml activator + minim 10ml aroma, cam mult / kg de mix. Incearca sa nu depasesti 125-150 ml.
Marine 17 este destul de complex, eu zic sa mai adaugi un hidrolizat de krill sau liver si/sau un complex de aminoacizi, daca chiar ti la calitate si costuri mari :) .

_________________
Carp Team Timisoara


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: parere reteta boilies
MesajScris: Dum Feb 18, 2018 3:03 am 
Neconectat

Membru din: Dum Feb 15, 2015 10:46 pm
Mesaje: 47
Localitate: Timisoara
Asa cum ti-a raspsuns si Andrei, mai bine te axezi pe 1-2 retete de pe acest forum si cu timpul, cand intelegi importanta si rolul ingredientelor, mai poti jongla cu retetele dupa nevoile tale.
Sa nu crezi ca daca o bila te costa 45-50 ron/ kilogram prinde mai bine ca si aia cu 30 ron/kg.

_________________
Carp Team Timisoara


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: parere reteta boilies
MesajScris: Dum Feb 18, 2018 9:33 am 
Neconectat

Membru din: Mar Aug 05, 2014 7:38 am
Mesaje: 1263
Localitate: București
Iulian, m-am tot gândit la ce să scriu ca să nu fiu interpretat greșit. Rețeta mi se pare un "pom de Crăciun". Nici nu știu la ce să mă uit mai repede. Ne poți spune, te rog, care este ideea (proiectul) din spatele rețetei?

Din curiozitate, ai făcut calculul, care este prețul unui kilogram de boilies? Am senzația că obiectivul a fost că concepi un boilies high-priced care să fie în contrast cu topicul "Boilies low cost". :)

Ca să spun și ceva tehnic, e mare procentul de ingrediente solubile. Dacă am calculat bine (în viteză), trece de 30%. Apoi, nu văd de ce să incluzi și Proteinkonzentrat, și CPSP90. Eu aș merge doar pe cea din urmă. În loc de Betaina HCL, dacă ții neapărat, ai putea folosi acid citric (obții același efect din punct de vedere al atracției, dacă nu chiar mai bun decât Betaina HCL). Având în vedere abundența de ingrediente atât în mix, cât și în partea lichidă, nu mi-aș mai pune problema aromei.

În ceea ce mă privește, înțeleg să-mi cumpăr o mulinetă scumpă deoarece mă încântă de fiecare dată când o folosesc. Accept să plătesc pentru o lansetă lucrată pe comandă care arată exact cum mi-am dorit. Are sens și este indicat să nu mă zgârcesc când vine vorba despre echipamentele care îmi asigură confort și au grijă de sănătatea mea (pat, cort, haine etc.). Însă, când vine vorba de nadă, aș vrea să arunc cât mai puțini bani în apă, ca să nu zic pe apa Sâmbetei. Dacă tot concep o rețetă, poate că obiectivul principal ar fi să obțin cel mai eficient boilies ieftin. În acest sens, un principiu de urmat ar fi less is more. Sau, mai bine spus, și te rog să nu o iei în personal, principiul KISS.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: parere reteta boilies
MesajScris: Dum Feb 18, 2018 3:18 pm 
Neconectat

Membru din: Sâm Noi 23, 2013 8:19 pm
Mesaje: 13
Localitate: Pitesti - Arges
Salut,

Cand am facut reteta am cautat sa ajung la:
1. procentaj de proteina, din calculele mele ajunge undeva la 30% in Kg de bile (max am intels ca este in jur de 45 %)
2. sa am un echilibru fata de aminoacizi (cei zece esentiali pentru crap) vs. necesar.
3. o proportie de de 30-35% partea de ingrediente care lega mixul
4. o proportie de de 30-35% partea de proteine
5. o proportie de de 20 % proteine solubile (aici nu am verificat restul de ingrediente de mai sus)
6. partea lichida consider ca este importanta si trebuie mai mult

Referitor la solubilitate intradevar este cam mult, Proteinkonzentrat este pus ca ingredient de legatura + protein (coeficientul de digestibilitate a proteinei este de 98%)

Referitor la pret daca iei ingredientele in perioada de reduceri/targ + oua direct de la producator se ajunge la un echilibru OK , parerea mea.

Pretul in conditiile astea este undeva la 30lei/kg (o cantitate de mix de 30 kg si fara a fii rulate de altcineva)

Multumesc
Iulian


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: parere reteta boilies
MesajScris: Lun Feb 19, 2018 9:59 am 
Neconectat

Membru din: Joi Mar 13, 2014 12:40 pm
Mesaje: 305
Localitate: Cluj-Napoca
Salut Iulian,

Cum ai calculat procentul de proteina? Mie imi iese cam 60% si asta fara a lua in calcul partea lichida.
Referitor la criterile pe care le-ai avut in vedere cand ai conceput mix-ul, pe langa nivelul de proteina la fel de important este si nivelul de grasimi si carbohidrati.
Si la pret am indoieli ca ti-ai facut calculele corect (chiar cu preturi din perioada de reduceri), cred ca nu ai calculat lichidele si aromele.

Folosind in mare ingredientele din lista ta eu as formula mixul asa:

faina soia 150
semolina 100
CLO 150
faina Krill 50
LT94 200
WPC 80% 50
CPSP90 50
cereal crumb 100
Extract de Kelp 100
pudra ficat 50

La partea lichida as pastra un singur lichid nutritiv, gen Marine 17, si ulei de somon. Arome dupa preferinte.

Horatiu


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: parere reteta boilies
MesajScris: Mar Feb 20, 2018 8:49 am 
Neconectat

Membru din: Vin Feb 16, 2018 11:17 am
Mesaje: 3
Salut

O reteta destul de interesanta(diferita fata de multe retete postate, sau mai bine zis iesita din tipare) , acum ca este prea stufoasa(14 ingredinte solide si 5 lichide) ca prea multa proteina sau ingrediente solubile fiecare gandeste in felul lui in fuctie de cunostintele pe care le are si informatiele pe care le detine dar nu asta ma intereseaza.
Intrebarea mea este
: Cum ai reusit sa ajungi la pretul de 30 lei/Kg ?
De unde iti procuri ingredientele?

Daca te referi la trarg din cate am vazut eu singura firma care vine cu Ingrediente sunt cei dela Doctor Fishing( unde reducerile sunt in general intre 20-30%)

Daca intradevar pretul este correct eu unul as risca macar o data

Liviu


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: parere reteta boilies
MesajScris: Mar Feb 20, 2018 10:35 am 
Neconectat

Membru din: Lun Sep 08, 2014 9:12 am
Mesaje: 143
Localitate: Brasov
horatiu sibianu scrie:

Folosind in mare ingredientele din lista ta eu as formula mixul asa:

faina soia 150
semolina 100
CLO 150
faina Krill 50
LT94 200
WPC 80% 50
CPSP90 50
cereal crumb 100
Extract de Kelp 100
pudra ficat 50

La partea lichida as pastra un singur lichid nutritiv, gen Marine 17, si ulei de somon. Arome dupa preferinte.

Horatiu


Eu as merge si mai departe reducand mult costurile:

faina soia 150
semolina 100
CLO 150
LT94 250
Vitamelo/Lamlac 100
CPSP90 50
cereal crumb 100
Extract de Kelp 100

Partea lichida ar ramane ceea ce a zis Horatiu, super ok !!!
Va garantez ca nu este mare diferenta din punt de vedere pescuit pe balta in ceea ce a zis Horatiu si mixul propus de mine (vorbesc din experienta ).

Cu respect,

_________________
http://adihermeziu.blogspot.ro


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: parere reteta boilies
MesajScris: Mie Feb 21, 2018 2:38 pm 
Neconectat

Membru din: Sâm Noi 23, 2013 8:19 pm
Mesaje: 13
Localitate: Pitesti - Arges
Salut,

Intrebare: de ce sa pun CLO? mai jos un extract din ce contine, prea putine parerea mea:
Protein: 15.00
Fibre: 2.20
Oil/Fat: 12.54

Referitor la pret am verificat din nou si este tot acolo in jur de 30 lei, repet luate la reduceri/targ/..... sau de unde poate fiecare + oua de la productor, diferent la ou este de peste 0,5 lei/ou.
Calculul este facut la 33 kg mix + parte lichida ==> 45 kg bile

+ citez un articol, site carponline Privind mixurile, daca retetele noastre home-made cuprind un numar de maxim 10-12 ingrediente, in cazul producatorilor mari numarul ingredientelor poate ajunge pana la 30. (Cel putin un sfert dintre ele au denumiri total necunoscute multor pescari din Romania)
Noi calculam in diviziuni de unitati de masura, ei aproape totul in subdiviziuni. Ex LT94 - 23,52gr, Krill meal-11.76gr, Spirulina- 4.33gr, s.a.m.d. Este cu alte cuvinte bine stabilit rolul fiecarui miligram in cadrul mixului


Referitor la partea lichida, da poate este mult dar din nou citez partea lichida intr-un ready-made este cu mult mai mica 40-50ml/kg mix decat cea cu care suntem noi obisnuiti aprox100ml/1kg mix.

De ce nu ar merge cu 160 ml -180 ml ? + prin fierbere nu stiu sa estimez cata pierdere exista la unele ingrediente

O zi buna
Iulian


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 42 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2, 3, 4, 5  Următorul

Ora este UTC + 2


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Majestic-12 [Bot] şi 3 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
cron