CarpOnline.ro

Forum - Revista online de pescuit la crap
Acum este Joi Mar 28, 2024 11:09 am

Ora este UTC + 2




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 62 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Re: Montura Withy Pool
MesajScris: Joi Mar 23, 2017 11:02 am 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Joi Dec 19, 2013 3:10 pm
Mesaje: 307
Localitate: Cluj-Napoca
conteaza foarte mult pop-ul si carligul (marca). de ex. un pop de 10 mainline ridica mult mai mult decat unul de 12 de la CCmoore sau dynamite. carlige acelasi format si numar dar de la firme diferite nu se echilibreaza la fel, sau chiar nr. mai mic gen solar nr. 10 fata de ace nr. 8 este mai greu.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Montura Withy Pool
MesajScris: Joi Mar 23, 2017 8:37 pm 
Neconectat
Site Admin
Avatar utilizator

Membru din: Lun Feb 11, 2013 3:02 pm
Mesaje: 6006
La montura Withy Pool nu se pune problema echilibrarii. Dimpotriva, montura NU trebuie sa fie echilibrata, trebuie sa fie ancorata de substrat cu cea mai grea alica de plumb posibila. Alica trebuie sa tina montura pe fundul apei cat mai bine.

Am testat tot felul de alice si problema celor mai multe dintre ele e ca au tendinta sa cada in timpul drilului. Cea mai practica solutie pe care am gasit-o este sa pun o alica de tungsten cat mai mare, pe care s-o imbrac in pasta de plumb. Singura, alica de tungsten nu e suficient de grea, dar are avantajul ca nu poate cadea de pe fir. Iar daca ii adaugi niste pasta de plumb, e perfecta.

Montura trebuie lestata la fel indiferent de flotabilitatea sau marimea pop-up-ului. Avantajul monturii e ca poti sa treci de la un pop-up la altul (de alta dimensiune si cu alta flotabilitate) fara sa schimbi nimic in montura. Dimensiunea carligului nu trebuie corelata cu dimensiunea pop-up-ului ca la alte monturi. Pop-up-ul trebuie doar sa poata ridica si sa poata tine montura in pozitia corecta. Pentru felul in care lucreaza montura, nu conteaza daca pop-up-ul are 15mm sau 20mm sau 24mm. Chiar si un pop-up de 10-12mm, daca e suficient de flotant, e la fel de bun.

_________________
http://carponline.ro


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Montura Withy Pool
MesajScris: Lun Apr 24, 2017 11:11 am 
Neconectat

Membru din: Joi Sep 22, 2016 11:44 am
Mesaje: 8
Localitate: brasov
Salutare,
S-a mai intalnit cineva cu aceasta situatie: dupa circa 3-4 ore pop-upul sa nu mai ridice montura de pe fund?
Precizez ca am folosit pop-up de 10 mm de la dynamite baits(am 5 cutii cu diferite arome), ace de 8 de la mivardi si pop-up pegs din fier.( nu stiu firma).Adaptorii sunt unii comandati de pe net(aliexpress).
Oare e ansamblul prea greu?greutatea adaptorului si a surubului sa fie prea mare?
Sa incerc cu adaptoare de la alta firma(Ace sau Korda)?Orice sfat e bine venit.

P.S.Am testat un pop-up de pe o montura whity pool, dupa ce s-a intamplat sa nu se mai ridice de pe substrat ,pe o montura clasica .Rezultatul, a functionat perfect chiar a trebuit sa lestez forfacul.

_________________
Manolache Liviu


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Montura Withy Pool
MesajScris: Sâm Apr 29, 2017 3:07 pm 
Neconectat
Site Admin
Avatar utilizator

Membru din: Lun Feb 11, 2013 3:02 pm
Mesaje: 6006
Pop-up-urile de 10mm de la Dynamite Baits nu sunt atat de flotante incat sa tina o montura Withy Pool ridicata 24 de ore. La un carlig (sau un ansamblu) ceva mai greu, e posibil sa nu ridice montura deloc. Montura va sta culcata pe substrat, iar pop-up-ul va fi prezentat ca un boilies critic echilibrat.

Poti sa prinzi peste foarte bine si in felul asta (am testat si am prins), dar nu mai ai o montura Withy Pool propriu-zisa.

_________________
http://carponline.ro


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Catch & Release pe CarpOnline
MesajScris: Lun Noi 06, 2017 3:00 pm 
Neconectat

Membru din: Dum Ian 05, 2014 12:54 am
Mesaje: 188
Localitate: Buzau
Vlad Pavlovici scrie:
"Analiza unei monturi: Withy Pool", un nou film in seria Catch & Release: https://www.youtube.com/watch?v=s3P8p0eP7r8

Al doilea film de analiza detaliata a unei monturi (dupa cel despre montura blow-back, publicat cu o luna in urma). Am incercat sa prezint elementele cele mai importante ale monturii, pe intelesul celor care cunosc mai putin montura si sunt interesati s-o incerce. Sper sa fie util.

Salut Vlad!

Felicitari pt film!

Ca o intrebare personala - ai mentionat in film dificultatea originala de a confectiona montura pe vremea cand se folosea Shrink Tube, material greu de adus la forma dorita. Am citit undeva (cred ca era Carpology), ca in primele faze de popularizare a monturii, multi pescari foloseau o sarma foarte subtire pe care o modelau fix pe buza pestelui (de obicei cand vedeau la alti pescari pe lac pestii lor tinta). Pasul 2 era modelarea Shrink Tube fix pe aceasta forma pentru a realiza cum prezinti si tu o capcana perfecta pt gura pestelui, dar una complet personalizata. Ai auzit vreodata de istorii de genul acesta? Daca da, cum s-a ajuns de la formele foarte personalizate la adaptorul universal de azi? :ugeek: :geek:


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Montura Withy Pool
MesajScris: Lun Noi 06, 2017 3:29 pm 
Neconectat
Site Admin
Avatar utilizator

Membru din: Lun Feb 11, 2013 3:02 pm
Mesaje: 6006
Multumesc, Sergiu. Am mutat intrebarea ta pe un topic despre montura WP, ca sa putem discuta mai pe larg.

Matt Woods are un articol in care vorbeste despre ideea cu sarma modelata pe buza pestelui. Matt e Marketing Manager la Avid Carp, iar Avid produce un adaptor WP foarte curbat, mai apropiat de forma originala a monturii decat adaptorii celorlalte firme. Matt are si cateva articole interesante pe tema asta.

Am testat adaptorul Avid (care apare si in cateva cadre din filmul meu) ca sa vad ce rezultate obtin si mi s-a parut - sper sa nu se intepreteze ca o reclama negativa la adresa unui produs concurent, pentru ca Matt face si el undeva observatia asta - ca numarul trasaturilor e mai mic, in comparatie cu al adaptorilor mai putin curbati, cum sunt cei produsi de Carp Spirit (pe care ii folosesc in mod normal), Taska, Fox etc.

Adaptorul "inchis" de la Avid e "old school". Adaptorul "deschis" de la celelalte firme e o forma simplificata, pentru uzul majoritatii pescarilor, mai usor de folosit si poate chiar cu rezultate mai bune.

_________________
http://carponline.ro


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Montura Withy Pool
MesajScris: Lun Noi 06, 2017 3:56 pm 
Neconectat

Membru din: Dum Ian 05, 2014 12:54 am
Mesaje: 188
Localitate: Buzau
Sigur, nicio problema :)

Interesant, nu stiam daca e intr-adevar un fenomen cunoscut sau doar o experienta izolata pe care sa o interpretez ca pe un experiment ciudat de selectie a unui peste-tinta. Curbura foarte pronuntata imi imaginez ca nu permite o rotire usoara a monturii, lucru care ii scade agresivitatea. In conditii de hranire apatica crezi ca asta ar putea insemna cazuri ca pestele sa ia montura fara sa se intepe, de aici numarul aparent de trasaturi mai mic? E cam fantezista interpretarea, recunosc.

Cu Taska sau Fox am folosit eu montura pana acum, cu mica mentiune ca am tinut rigurile in Fox Chod&Withy Bin, unde printr-o infasurare mai stramta a firului fortam in timp si conectorul sa fie putin mai inchis. Am observat ca dupa 2-3 folosiri, in sensul de tras de 2-3 ori pe croset si apoi pe fir, conectorii se indreptau putin, de asta simteam nevoia sa ii redau din curbura.

Ref producatori - e interesant ca Nash si Korda nu produc conectorii. E o decizie de marketing bazata pe (presupusa) tendinta pescarilor britanici de a fi oldschool, sau crezi ca e altceva la mijloc?


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Montura Withy Pool
MesajScris: Lun Noi 06, 2017 4:15 pm 
Neconectat
Site Admin
Avatar utilizator

Membru din: Lun Feb 11, 2013 3:02 pm
Mesaje: 6006
N-am o experienta suficient de mare cu adaptori "inchisi", dar am observat ca, daca folosesti adaptorul deschis cu un carlig curve shank cu o tija foarte curbata, cum ar fi Mugga, montura se "inchide", spatiul se micsoreaza si montura parca nu mai lucreaza la fel. Poate e doar o impresie. Daca ne uitam insa la genul de carlig folosit in montura de Renyard cu ani in urma, e un carlig curve shank relativ deschis, GLT Continetal Penetrator 2.

Delcea_Sergiu scrie:
Ref producatori - e interesant ca Nash si Korda nu produc conectorii. E o decizie de marketing bazata pe (presupusa) tendinta pescarilor britanici de a fi oldschool, sau crezi ca e altceva la mijloc?

Asta ar putea fi o discutie separata, fara legatura cu montura WP.

Daca montura WP va continua sa fie populara (ceea ce nu e sigur, monturile apar si dispar din preferintele publicului, indiferent cat sunt de bune), cred ca, mai devreme sau mai tarziu, vor produce.

Korda n-a produs adaptori Line Aligner. Acum produce. E evident ca e mai simplu sa pui un adaptor decat sa lucrezi cu tub termo. Nash n-a avut anouri cu surub. Acum are. Iarasi, e evident ca anoul simplifica lucrurile, comparativ cu legarea pop-up-urilor cu ata dentara.

In privinta accesoriilor cerute de public pe scara larga, cred ca problema firmelor nu e "daca", ci "cand" si "cum".

_________________
http://carponline.ro


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Montura Withy Pool
MesajScris: Lun Noi 06, 2017 5:07 pm 
Neconectat

Membru din: Vin Apr 11, 2014 4:27 pm
Mesaje: 123
Localitate: Craiova
Delcea_Sergiu scrie:
Sigur, nicio problema :)

Ref producatori - e interesant ca Nash si Korda nu produc conectorii. E o decizie de marketing bazata pe (presupusa) tendinta pescarilor britanici de a fi oldschool, sau crezi ca e altceva la mijloc?


Parerea mea este ca, Korda nu produce acesti conectori pentru ca ei promoveaza foarte intens montura chod cu toate versiunile sale, si implicit accesoriile si materialele necesare confectionarii lor. Si pana la urma Withy Pool si chod....au cam acelasi principul al mecanicii si se aseamana foarte mult.

_________________
Nu sunt un pescar grozav dar ma simt grozav pe balta.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Montura Withy Pool
MesajScris: Lun Noi 06, 2017 6:44 pm 
Neconectat

Membru din: Mar Aug 05, 2014 7:38 am
Mesaje: 1263
Localitate: București
florinalin scrie:
Si pana la urma Withy Pool si chod....au cam acelasi principul al mecanicii si se aseamana foarte mult.
Fac o completare: prin folosirea unui fir cu memorie mare (ex. Mouthtrap de la Korda) în locul adaptorului dedicat Withy Pool poți alege cât de (ne)agresivă să fie curbura prin simpla modelare cu mâna a segmentului de fir. Astfel poți ajusta "adaptorul" foarte repede, inclusiv lungimea acestuia, după cum dorești, în funcție de forma/curbura/deschizătura cârligului și, eventual, talia peștilor vizați. Plus că elimini problema "dezdoirii" adaptorului în timp (față de adaptorul dedicat, firul poate fi remodelat imediat de fiecare dată).

Totodată, consider că folosirea unui vârtej cu anou pentru a conecta "adaptorul" monofilament de firul textil oferă cârligului o libertate suplimentară de mișcare care îmbunătățește mecanica monturii.


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 62 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Următorul

Ora este UTC + 2


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 8 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la: