CarpOnline.ro

Forum - Revista online de pescuit la crap
Acum este Joi Mar 28, 2024 11:37 am

Ora este UTC + 2




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 16 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2  Următorul
Autor Mesaj
MesajScris: Dum Oct 22, 2017 3:25 pm 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Mie Apr 20, 2016 6:17 pm
Mesaje: 81
Localitate: Bucuresti
Salutare,

Deschid acest topic din curiozitate, as vrea sa stiu care este parerea pescarilor de pe acest forum in legatura cu mulinetele enumerate mai sus? Pareri subiective din partea celor care au folosit un model sau altul.
As fi inclus aici si Power Aero XTB dar mai e de asteptat in privinta sa, nu cred ca putem forma o parere asa repede, fiind proaspat aparuta pe piata.
Mentionez ca nu vreau sa discutam aici despre DAIWA sau SHIMANO, care marca este mai buna pentru ca nu asta este scopul, ci strict despre aceste modele.

Din cate stiu Vlad Pavlovici foloseste Big Baitrunner Ci4+ dar cred ca este in masura si poate spune ceva despre Aerotechnium dar si despre Basia cum deasemenea Victor Costache foloseste Basia Z45QDA si poate sa dea cateva detalii despre mulinetele Basia dar poate sa impartaseasca si experienta avuta cu Aerotechnium pe care stiu ca a folosit-o.

Sper sa nu fie cu suparare dar puteti incepe voi prin a spune cate ceva.
Bineinteles toate parerile sunt binevenite.

Imi doresc ca acest topic sa aduca in prim plan detalii despre comportamentul in timp al respectivelor mulinete, detalii pro si contra venite de la pescari cu experienta ce le-au folosit.

Cred ca topicul va fi util celor care doresc sa isi achizitioneze un model sau altul din cele enumerate.

Abia astept pareri.

Numai bine!

_________________
Cristii Matache


Sus
 Profil  
 
MesajScris: Dum Oct 22, 2017 5:52 pm 
Neconectat
Site Admin
Avatar utilizator

Membru din: Lun Feb 11, 2013 3:02 pm
Mesaje: 6006
Cristi, nu cunosc modelele Aero Technium decat din vedere. Cu ani in urma, cred ca am scos vreo cativa crapi cu un Aero Technium 10000 XT (al unui prieten), primul model de Aero Technium, care a introdus notiunea de Super Slow Oscillation - n-o sa uit niciodata cum prima impresie era ca mulineta era defecta, fiindca dadeai la manivela si tamburul statea pe loc. :)

Pentru mine, vechiul BBLC era suficient si nu eram tentat sa investesc in Aero Technium. De asemenea, preferam mulinetele cu baitrunner. Daca s-ar fi facut vreun Aero Technium cu baitrunner, poate ca m-ar fi tentat.

Stiu ca Victor a avut si Aero Technium, iar acum are Basia, deci e in masura sa vorbeasca despre amandoua, fiind si un om informat si obiectiv.

_________________
http://carponline.ro


Sus
 Profil  
 
MesajScris: Lun Oct 23, 2017 7:46 am 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Mie Apr 20, 2016 6:17 pm
Mesaje: 81
Localitate: Bucuresti
Vlad Pavlovici scrie:
Cristi, nu cunosc modelele Aero Technium decat din vedere. Cu ani in urma, cred ca am scos vreo cativa crapi cu un Aero Technium 10000 XT (al unui prieten), primul model de Aero Technium, care a introdus notiunea de Super Slow Oscillation - n-o sa uit niciodata cum prima impresie era ca mulineta era defecta, fiindca dadeai la manivela si tamburul statea pe loc. :)

Pentru mine, vechiul BBLC era suficient si nu eram tentat sa investesc in Aero Technium. De asemenea, preferam mulinetele cu baitrunner. Daca s-ar fi facut vreun Aero Technium cu baitrunner, poate ca m-ar fi tentat.

Stiu ca Victor a avut si Aero Technium, iar acum are Basia, deci e in masura sa vorbeasca despre amandoua, fiind si un om informat si obiectiv.


Multumesc,

Alte păreri de la alti pescari ?

_________________
Cristii Matache


Sus
 Profil  
 
MesajScris: Lun Oct 23, 2017 10:58 am 
Neconectat

Membru din: Mie Mar 01, 2017 7:32 pm
Mesaje: 48
Localitate: Bucuresti
Salut.

Am folosit eu weekend-ul asta 48 de ore in paralel Daiwa Tournament Basia QD si Shimano Aerotechnium XSB 10000. Ambele cu XS1 si TX9.
Sunt mulinete de top ambele, dar eu as alege fara discutii shimano. Aseaza firul exceptional (la daiwa nu am vazut nimic deosebit aici). Aerotehnium pare mai usoara, cred ca si e si efectiv functioneaza impecabil, nici un joc, nici un marait ca la Daiwa. Desi amandoua sunt gri,shimano tine mai bine la uzura.

Singurul lucru unde Daiwa este mai buna este la frana, efectiv jumatate de tura intre maxim si free spool. De asemenea am inteles ca ar mai fi probleme cu firele subtiri la Shimano care intra sub tambur, (nu are spool guard) dar eu nu am patit-o.

Este o chestie de .."personal choice" intre cele doua, nu o sa iti para rau de nici una, dar pt mine alegerea ar fi clara Shimano.


Sus
 Profil  
 
MesajScris: Lun Oct 23, 2017 11:02 am 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Mie Apr 20, 2016 6:17 pm
Mesaje: 81
Localitate: Bucuresti
merlin21 scrie:
Salut.

Am folosit eu weekend-ul asta 48 de ore in paralel Daiwa Tournament Basia QD si Shimano Aerotechnium XSB 10000. Ambele cu XS1 si TX9.
Sunt mulinete de top ambele, dar eu as alege fara discutii shimano. Aseaza firul exceptional (la daiwa nu am vazut nimic deosebit aici). Aerotehnium pare mai usoara, cred ca si e si efectiv functioneaza impecabil, nici un joc, nici un marait ca la Daiwa. Desi amandoua sunt gri,shimano tine mai bine la uzura.

Singurul lucru unde Daiwa este mai buna este la frana, efectiv jumatate de tura intre maxim si free spool. De asemenea am inteles ca ar mai fi probleme cu firele subtiri la Shimano care intra sub tambur, (nu are spool guard) dar eu nu am patit-o.

Este o chestie de .."personal choice" intre cele doua, nu o sa iti para rau de nici una, dar pt mine alegerea ar fi clara Shimano.


Multumesc pentru review-ul tau!

_________________
Cristii Matache


Sus
 Profil  
 
MesajScris: Lun Oct 23, 2017 11:08 am 
Neconectat

Membru din: Mie Mar 01, 2017 7:32 pm
Mesaje: 48
Localitate: Bucuresti
Am uitat sa precizez ca aerotehnium era XSB MGS.
Posibil sa fie destul de relevant ca era varianta magnesium.

Si inca un detaliu.. Nu prea m-am inteles cu manerul de la Daiwa, cel de lemn, la shimano era fix ce trebuie.


Sus
 Profil  
 
MesajScris: Lun Oct 23, 2017 12:42 pm 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Mie Apr 20, 2016 6:17 pm
Mesaje: 81
Localitate: Bucuresti
Salut din nou,

Este foarte bine ca ai adus si aceste aspecte in completarea mesajului tau.

_________________
Cristii Matache


Sus
 Profil  
 
MesajScris: Mar Oct 24, 2017 6:44 pm 
Neconectat

Membru din: Mar Aug 05, 2014 7:38 am
Mesaje: 1263
Localitate: București
În cele ce urmează voi vorbi despre următoarele mulinete:
Daiwa
Shimano

Pe scurt: am folosit câteva sezoane Basia QDX, apoi vreo două sezoane Aero Technium XTB și de când au apărut în România folosesc Basiair Z.

Am ales (cu ani în urmă) Basia QDX în detrimentul Basia și Basiair. Basia nu mi-a plăcut cum arată (în special mânerul și combinația "lemn" cu argintiu) și părea cea mai "slabă" dintre cele trei. Testând în paralel Basia QDX și Basiair n-am simțit la Basiair plusul de valoare care să mă determine să plătesc diferența de preț, plus că Basiair nu venea cu tambur de rezerva ca la Basia QDX. Mai mult, Basiair îmi lăsa senzația unei mulinete firave.

Prin urmare, am devenit foarte fericitul posesor a patru mulinete Basia QDX pe care le-am folosit până în momentul în care a apărut pe piața din România Aero Technium XTB. De ce am cumpărat Aero Technium XTB? În principal deoarece la acea vreme pescuiam exclusiv din mână și eram obsedat de distanțele extreme. Având în vedere că așezarea firului prin sistemul super slow oscillation ar fi trebuit să adauge niște metri, am decis să mă despart de Basia QDX (cărora nu aveam ce să le reproșez) și să achiziționez Aero Technium XTB. Încă mai aveam mulinetele Basia QDX atunci când am cumpărat Aero Technium XTB.

Pe lângă speranța că voi câștiga câțiva metri (elementul determinant), au mai fost și alte elemente care m-au convins să fac trecerea de la Daiwa la Shimano:
  • deși eram foarte mulțumit de cum funcționa Quick Drag-ul de la Basia QDX, faptul că Baitrunner Spool II de la Aero Technium XTB îmi permitea să reglez plaja frânei rapide, am considerat ca fiind un avantaj
  • deși nu îmi aduceam aminte să fii intrat firul sub tambur la Basia QDX, fusta de plastic de la Aero Technium proiectată tocmai pentru a preveni intrarea firului sub tambur îmi dădea mai multă siguranță
  • deși nu mă deranja că Basia QDX recupera 88cm pe rotație, mi s-au părut mai atractivi cei 102cm pe care îi recupera Aero Technium
  • deși nu aveam nevoie de o capacitate mai mare a tamburului (cum am spus, la vremea respectivă pescuiam exclusiv din mână și cu fire de 0.25mm - 0.30mm), o capacitate mai mare a tamburului s-ar fi dovedit utilă în cazul în care aș fi avut nevoie la un moment dat să pescuiesc plantat cu fire groase.

Mai întâi de toate am testat ce mă interesa cel mai mult: să văd câți metri câștig cu Aero Technium XTB. M-am dus pe câmp și am făcut aruncări atât cu Basia QDX, cât și cu Aero Technium XTB folosind aceeași lansetă, același plumb și același fir. După un număr suficient de mare de aruncări încât să pot trage concluzii corecte, am constatat că aruncam mai puțin cu vreo 4-6 metri cu noua mulinetă Aero Technium XTB.

Aceasta a fost prima și cea mai mare dezamăgire deoarece se invalidase motivul principal care mă determinase să cumpăr Aero Technium XTB. Totuși, am decis să păstrez Aero Technium XTB și să vând Basia QDX, pe de o parte pentru că erau noi și pe de altă parte deoarece în sinea mea îmi era greu să accept că făcusem o alegere greșită.

Totuși, după ce emoția a trecut, am căutat, m-am documentat și am studiat în detaliu aranjarea firului pe cele două mulinete și concluzia la care am ajuns a fost că super slow oscillation este mai degrabă pentru ochiul pescarului decât pentru distanță, tehnologia CrossWrap de la Daiwa făcând să scadă frecarea dintre spire în momentul lansării, deci un plus la capitolul distanță. Legat de asta, la Aero Technium XTB mi s-a întâmplat de câteva ori să se rupă firul în aruncare deoarece erau spirele "încălecate", pe când la Basia QDX n-am experimentat această problemă.

Ulterior, pe durata celor două sezoane în care am folosit Aero Technium XTB am constatat următoarele:
  • Baitrunner Spool II este inferior frânei de la Basia QDX: indiferent cât de scurtă sau lungă setam plaja frânei la Aero Technium XTB, erau doar câteva click-uri între tamburul strâns și complet liber (cam cum lucrează frâna de pe noile mulinete Fliegen și Power Aero). Nu spun că este rău să ai plajă scurtă la frână, doar că mi se pare inutil să poți regla plaja frânei dacă zona în care lucrează efectiv rămâne aceeași. Dar lăsând la o parte plaja, modul în care lucrează frâna la Basia QDX îți oferă un control mai bun, mai sigur și mai fin în timpul drilului.
  • dacă la Basia QDX nu îmi aduc aminte să-mi fi intrat firul sub tambur, la Aero Technium XTB nu voi uita cât m-am chinuit să scot firul dintre fusta de plastic și tambur atunci când se întâmpla acest lucru.
  • răsucirea firului a devenit o problemă comună odată ce am început să folosesc Aero Technium XTB. În cazul Basia QDX sistemul sistemul Twist Buster făcea ca firul să se răsucească mai puțin.

Foloseam Aero Technium XTB de vreo două sezoane și mă împăcasem cu ideea că nu ar fi trebuit să renunț la Basia QDX. Într-o zi mă sună Cristi de la MarelePescar - tot de la ei cumpărasem și Aero Technium XTB - să mă întrebe dacă vreau să văd noile capete de serie de la Daiwa pentru pescuitul la crap, Basiair Z (adusese patru bucăți pentru un client). M-am dus cu inima îndoită deoarece mă gândeam că este doar un "facelift" la Basiair, o mulinetă pe care o știam și care nu mă convinsese să o cumpăr.

Am pus mâna pe Basiair Z și am început să o învârt. Nu mai simțisem așa ceva la nicio altă mulinetă până atunci. Senzația era unică și greu de descris. Era ca și cum piesele din interior nu se atingeau, de parcă n-ar fi existat nici frecare, nici gravitație. Cu toate că manivela părea că se învârte în gol, mulineta de doar 440g îmi transmitea robustețe. Era clar, îmi doream mulineta. Totuși, nu m-am lăsat ghidat de emoție. M-am dus acasă, am citit despre toate tehnologiile și inovațiile incorporate în această mulinetă, am citit/văzut cele doar două-trei review-uri care existau la acea vreme și am luat decizia.

Am dat comandă de patru mulinete Basiair Z și am spus prietenilor apropiați că îmi vând Aero Technium XTB. N-a dura mult și am găsit un cumpărător. La vânzarea mulinetelor am avut ultima surpriză neplăcută (a doua mare dezamăgire). Atunci când le-am achiziționat (abia apărute pe piață) costau undeva la peste 4.000lei bucata. Acum, după doi ani, prețul unei mulinete noi era în jur 2.500lei (iar la unele magazine din afară se putea obține un preț chiar mai bun cu tot cu transport). Nu sunt eu în măsură să judec politica Shimano de prețuri/reduceri. Doar mi s-a părut ciudat să constat o diferență de preț atât de mare, în condițiile în care Aero Technium XTB era și încă mai este nava lor amiral pentru pescuitul la crap. Oricum, eram atât de bucuros de mulinetele pe care urma să le folosesc, încât nu mă mai interesa cât am pierdut la vânzarea Aero Technium XTB.

Mai am o partidă și închei al doilea sezon de când folosesc Basiair Z. Fascinant este că de fiecare dată când pun mâna pe aceste mulinete am aceeași senzație ca atunci când le-am învârtit prima oară.

Singurul dezavantaj al mulinetei Basiair Z este capacitatea limitată a tamburului. Adăugând și recuperarea de doar 88cm pe rotație, rezultă că niciuna dintre mulinetele Basia, Basia QDX, Basiair sau Basiair Z nu este potrivită pentru pescuitul plantat unde ai nevoie de fire groase și să poți duce montura la distanțe lungi. Din acest punct de vedere Aero Technium XTB este o alegere mai bună pentru cei care pescuiesc (în special) plantat.

Cum de ceva vreme pescuiam preponderent plantat, soluția a fost să-mi cumpăr tamburi custom de la Weston Developments pe care intra suficient fir de 0.40mm. Totuși, nu eram împăcat cu aspectul tamburilor de la Weston Development pe Basiair Z. Așa că acum câteva luni am hotărât să-mi cumpăr un set de mulinete pentru plantat și să păstrez Basiar Z doar pentru pescuitul din mână.

Pentru mine mulineta pentru plantat trebuie să îndeplinească minim trei condiții (oricare dintre ele eliminatorie):
  • să fie robustă
  • să aibă tambur care să permită minim 300m de 0.40mm
  • să recupereze peste 100cm de fir la o rotație completă de manivelă.

De la Daiwa sigura mulinetă pe care o luam în calcul era Tournament ISO QD (nu apăruse încă noua mulinetă Tournament ISO). Tournament ISO QD s-a descalificat din pricina recuperării.

De la Shimano singura mulinetă pe care o luam în calcul era Aero Technium XSB. Din fișa tehnică bifa toți cei trei parametri care mă interesau, așa că m-am dus s-o văd. După ce am analizat-o în detaliu mi-am dat seama că nu era ce căutam, asta și poate din pricina faptului că am resimțit o mare diferența față de Basiair Z. Mai mult, mai degrabă aș fi optat pentru Aero Technium XTB (mulineta pe care o folosisem în trecut și o știam).

În final mi-am cumpărat pentru plantat patru Daiwa Saltiga Expedition 5500H. Nu are legătură cu subiectul de față, așa că nu intru în detalii. Spun doar atât: în opinia mea această mulinetă (dedicată pescuitului marin) surclasează la capitolul robustețe orice mulinetă de crap, iar modul în care funcționează frâna sfidează legile fizicii.

După experiența mea cu navele amiral de la Daiwa și Shimano am tras următoarele concluzii:
- dacă vrei "nave spațiale", îți cumperi Basiair Z (nu se compară cu niciuna dintre mulinetele pe care am pus mâna până acum)
- dacă vrei o mulinetă de top de la Shimano e bine să aștepți câteva sezoane până scade prețul semnificativ
- dacă pescuiești preponderent plantat, mulinetele Shimano sunt mai potrivite
- dacă pescuiești preponderent aruncând din mână, consider că Daiwa ar trebui să fie prima opțiune
- dacă aspectul vizual nu este criteriul principal, dintre Aero Technium XTB și Aero Technium XSB o aleg pe prima.

În încheiere, pentru cei interesați de mulinete din segmentul high-end, am văzut că Daiwa vine cu câteva noutăți pentru 2018:
- BASIA SLD QD
- BASIA SLD QDX
- TOURNAMENT ISO LD QDA BE


Sus
 Profil  
 
MesajScris: Mar Oct 24, 2017 9:03 pm 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Mie Apr 20, 2016 6:17 pm
Mesaje: 81
Localitate: Bucuresti
Multumesc mult pentru acest review Victor!

Din cate stiu sunt destui pescari de crap ce au in dotare mulinetele din titlul topicului, asa ca va astept si pe voi cu ceva pareri...

Inca o data multumesc lui Victor Costache pentru interesanta redactare de mai sus!

_________________
Cristii Matache


Sus
 Profil  
 
MesajScris: Mie Oct 25, 2017 9:13 am 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Mar Mar 18, 2014 11:15 pm
Mesaje: 594
Localitate: Arad
Momentan folosesc Basia QD si sunt incantat de aceste mulinete , sa nu mai vorbim de Basiair care sunt mai usoare si probabil sensibil mai sofisticate dar pentru mine nu se justifica diferenta de pret ... dupa experienta avuta cu bblc ci4 nu o sa mai folosesc shimano la mulinete, asa ca despre modelele shimano nu am ce comenta.

Poate ii parere subiectiva dar la mulinete daiwa ii superioara , ca si comparatie ma refer la bblc vs daiwa infinity X BR , daiwa emblem spod vs shimano aerlex spod. Cel putin la frana este senzatie daiwa cum lucra , am mai avut si alte modele de shimano in mana de la alti pescari , nu stiu exact modelele ca la mine ii ceata cu atatea denumiri din trei litere la shimano , dar nu m-a impresinat nici una cum lucreaza frana la daiwa qd... inca un aspect ce m-a impresionat la basiair a fost cand am luat o lanseta in mana care era echipata cu basiair diferenta de greutate a fost incredibila , daca aveam ochii inchisi as fi jurat ca am numa o lanseta in mana fara mulineta .

_________________
Roland KR.


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 16 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2  Următorul

Ora este UTC + 2


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 14 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la: