CarpOnline.ro

Forum - Revista online de pescuit la crap
Acum este Joi Mar 28, 2024 4:50 pm

Ora este UTC + 2




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 21 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3  Următorul
Autor Mesaj
MesajScris: Mar Oct 03, 2017 3:46 pm 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Mar Iul 30, 2013 3:13 pm
Mesaje: 189
Localitate: Constanta
KRo scrie:
Elicopter am incercat dar nu imi inspira incredere, imi plac monturile cat mai simple ... fara bilute , gumite si alte martisoare.


Dupa ani de zile in care montura inline a facut legea, acompaniata strans de cea cu plumb pierdut, la ultimele doua campionate nationale montura helicopter a fost cea mai folosita de catre participanti (exceptand cazurile cand se pescuia cu saculeti solubili atasati la forfac). Majoritatea echipelor au folosit montura cu forfacul atasat direct pe inaintasul textil (fara leadcore sau alt antitangle), iar plumbii folositi au fost cei inline, cu tija rigida. Forfacul folosit preponderent la montura helicopter a fost legat cu fluorocarbon. Asta asa, ca fapt divers. Evident, motivul pentru care a fost adoptata, in prima instanta, a fost acel al distantei obtinute, in comparatie cu cea aferenta monturii inline, dar pare ca a venit si cu alte avantaje, cum ar fi prezentarea mai buna a momelii pe substratul malos de la Corbu, iar dezavantajul preinteparii mai superficiale a monturii helicopter a fost "acceptat" (e compensat probabil si de folosirea fluorocarbonului, fiind rigid) si pescarii o folosesc cu tot mai mare incredere.
PS: pescarii romani au folosit-o cu succes si la mondialul din Ungaria ;)


Sus
 Profil  
 
MesajScris: Mar Oct 03, 2017 9:11 pm 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Mar Mar 18, 2014 11:15 pm
Mesaje: 594
Localitate: Arad
Marius Sârbu scrie:
KRo scrie:
Elicopter am incercat dar nu imi inspira incredere, imi plac monturile cat mai simple ... fara bilute , gumite si alte martisoare.


Dupa ani de zile in care montura inline a facut legea, acompaniata strans de cea cu plumb pierdut, la ultimele doua campionate nationale montura helicopter a fost cea mai folosita de catre participanti (exceptand cazurile cand se pescuia cu saculeti solubili atasati la forfac). Majoritatea echipelor au folosit montura cu forfacul atasat direct pe inaintasul textil (fara leadcore sau alt antitangle), iar plumbii folositi au fost cei inline, cu tija rigida. Forfacul folosit preponderent la montura helicopter a fost legat cu fluorocarbon. Asta asa, ca fapt divers. Evident, motivul pentru care a fost adoptata, in prima instanta, a fost acel al distantei obtinute, in comparatie cu cea aferenta monturii inline, dar pare ca a venit si cu alte avantaje, cum ar fi prezentarea mai buna a momelii pe substratul malos de la Corbu, iar dezavantajul preinteparii mai superficiale a monturii helicopter a fost "acceptat" (e compensat probabil si de folosirea fluorocarbonului, fiind rigid) si pescarii o folosesc cu tot mai mare incredere.
PS: pescarii romani au folosit-o cu succes si la mondialul din Ungaria ;)


Parca era despre altceva topicul nu despre elicopter, nu am dezvoltat subiectul elicopter ca as fi fost off topic...

Ca o parere personala , eu nu pescuesc pe corbu si nu particip la concursuri ... mi-am spus parerea de pescar care face partide de placere in special bazat pe calitate nu cantitate.Ca altii pescuesc la sute de m si prind ciortani ii problema lor , fiecare cu placerile lui.

_________________
Roland KR.


Sus
 Profil  
 
MesajScris: Mar Oct 03, 2017 9:38 pm 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Mar Iul 30, 2013 3:13 pm
Mesaje: 189
Localitate: Constanta
Daca atat ai inteles tu din postarea mea, ramai cu placerile tale, la subiect.


Sus
 Profil  
 
MesajScris: Mie Oct 04, 2017 8:02 am 
Neconectat

Membru din: Mie Feb 19, 2014 8:59 am
Mesaje: 97
Matei Niteanu scrie:
Pai plumb pierdut inseamna sa si pierzi plumbul. Asa daca folosesti montura cu plumb pierdut, dar nu pierzi plumbul nu prea are logica.

Pentru plumbul inline, avantajul e ca nu pierzi plumbul si ca e o montura care te ajuta putin mai mult la distanta fata de plumb pierdut. Avantajele plumb pierdut le-a enumerat Roby.


In majoritatea partidelor de pescuit pe care le-am facut nu am gasit nevoia de a pierde plumbul la trasatura ... vad util acest lucru in momentul in care pescuiesti pe o balta unde este foarte multa vegetatie. Se foloseste expresia de plumb pierdut pentru ca pierzi plumbul atunci cand pestele se agata in ceva. Asa ca avantajele de care vorbea Robi sunt adevarate cand pierzi plumbul la trasatura nu in agatatura.
KRo scrie:
...

Legat de cele spuse de Roland ii dau dreptate.
Din experienta mea se incalceste uneori la lansare mai ales daca nu ii pui stop ianinte de a atinge apa.
Cand am mal mult folosesc elicopter.
De asemenea mi se pare ca la inline pestele se inteapa mai bine.
Pentru o mai buna semnalizare a trasaturii toate monturile mele sunt ”running” adica agrafa nu este fixata in plumb.


Sus
 Profil  
 
MesajScris: Mie Oct 04, 2017 8:57 am 
Neconectat
Site Admin
Avatar utilizator

Membru din: Lun Feb 11, 2013 3:02 pm
Mesaje: 6006
ionutserban scrie:
Se foloseste expresia de plumb pierdut pentru ca pierzi plumbul atunci cand pestele se agata in ceva.

Daca pestele se agata in ceva in timpul drilului, nimic nu garanteaza ca pierzi plumbul si nici nu te ajuta sa-l pierzi. Pestele tot agatat ramane.

Daca plumbul se agata in ceva, poti sa pierzi plumbul, dar nu pierzi pestele. Asta este una dintre aplicatiile monturii cu plumb pierdut.

Dar cea mai importanta aplicatie din punctul de vedere al celui care a inventat-o este ca pestele sa poata pierde plumbul, in eventualitatea in care se rupe firul si pestele ramane sa traga montura dupa el. De asta montura se chema la origine "Safety bolt rig". Bolt rig se traduce prin montura cu auto-intepare, iar safety inseamna siguranta. Accentul e pus pe protejarea pestelui, atat cat e posibil.

Nu vreau sa par pedant, dar e bine sa intelegem corect de unde vin si ce inseamna termenii si monturile pe care le folosim, ca sa nu ajungem sa spunem ca montura cu plumb pierdut s-a inventat pentru pescuitul plantat sau ca n-are niciun avantaj fata de montura in-line. Are un mare avantaj, acela de a fi mai sigura pentru peste, daca e folosita corect. Ca pescarul X considera ca n-are niciun avantaj pentru el personal, asta e alta poveste si ne intereseaza mai putin.

_________________
http://carponline.ro


Sus
 Profil  
 
MesajScris: Mie Oct 04, 2017 9:21 am 
Neconectat

Membru din: Dum Oct 01, 2017 4:28 pm
Mesaje: 20
Vis-a-vis de intrebare colegului Cr7, fiecare are avantaje si dezavantaje:
In line ai avantaje: evitarea incalcirii, auto-intepare mai rapida, sesizare mai buna la momentul trasaturii
Dezavantaje: distanta de aruncare, dupa intepare plumbul trage in jos si la drill prelungit carligul taie buza mai repede
Plumb pierdut avantaje: lanseu mai lung, se poate modela kitul ca pe intepare sa scapi mai usor de plumb si pestele se ridica in masa apei, in loc de plumb poti pescui cu manson si piatra, astfel reduci costurile (mai ales in agataturi), rata de afundare in namol mai mica decat in-line..........o intamplare imi aduc aminte, era pe la 5 dimineata si eram in drill si n am putut evita un bradis mare.....in timp ce ma chinuiam sa-l scot de acolo, pleaca alta lanseta.......o las pe asta pe cort cu varful in sus si scot celalalt peste......pana l am scos, pana am aruncat iar lanseta s-a luminat..........am intrat in apa pana la brau, pestele statea linistit in carlig cu plumbul pierdut ....un moment cand m-am felicitat ca am ales kitul respectiv !
Dezavantaje: fiind o semi-fixa ai auto-inteparea mai grea decat la in-line, daca folosesti kituri de proasta calitate poti pierde plumbul direct in aer :lol: , daca nu e executata corect, exista sanse de incalcire in lanseu.

Cam asa vad eu ca sta treaba, daca am omis ceva rog colegii sa ma corecteze.....
Le-am folosit si am sa le folosesc in continuare atat timp cat voi putea pescui....
Cu respect !!!


Sus
 Profil  
 
MesajScris: Mie Oct 04, 2017 9:25 am 
Neconectat

Membru din: Mie Feb 19, 2014 8:59 am
Mesaje: 97
Vlad Pavlovici scrie:
ionutserban scrie:
Se foloseste expresia de plumb pierdut pentru ca pierzi plumbul atunci cand pestele se agata in ceva.

Daca pestele se agata in ceva in timpul drilului, nimic nu garanteaza ca pierzi plumbul si nici nu te ajuta sa-l pierzi. Pestele tot agatat ramane.

Daca plumbul se agata in ceva, poti sa pierzi plumbul, dar nu pierzi pestele. Asta este una dintre aplicatiile monturii cu plumb pierdut.

Dar cea mai importanta aplicatie din punctul de vedere al celui care a inventat-o este ca pestele sa poata pierde plumbul, in eventualitatea in care se rupe firul si pestele ramane sa traga montura dupa el. De asta montura se chema la origine "Safety bolt rig". Bolt rig se traduce prin montura cu auto-intepare, iar safety inseamna siguranta. Accentul e pus pe protejarea pestelui, atat cat e posibil.

Nu vreau sa par pedant, dar e bine sa intelegem corect de unde vin si ce inseamna termenii si monturile pe care le folosim, ca sa nu ajungem sa spunem ca montura cu plumb pierdut s-a inventat pentru pescuitul plantat sau ca n-are niciun avantaj fata de montura in-line. Are un mare avantaj, acela de a fi mai sigura pentru peste, daca e folosita corect. Ca pescarul X considera ca n-are niciun avantaj pentru el personal, asta e alta poveste si ne intereseaza mai putin.

Consider utile cele adaugate de Vlad desi eu am crezut ca reiese din ceea ce am scris si eu, ca daca plumbul se agata in ceva pierzi plumbul nu si pestele.
Legat de ceea ce considera pescarii, pentru mine este important, de aceea sunt pe acest forum ca sa aflu parerea altora sa schimb impresii si idei!


Sus
 Profil  
 
MesajScris: Joi Oct 05, 2017 1:28 pm 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Vin Oct 17, 2014 9:05 am
Mesaje: 63
Localitate: Suceava
Cr7 scrie:
Azi m-am confruntat cu o problema mare pe un lac din maramures care avea mal pe fund. problema cea mai mare a fost ca aveam doar plumbi in-line (doar in-line folosesc) nu ma intrebati de ce nu folosesc si montura cu plumb pierdut ca nu stiu sa va raspund... :lol: :lol: .probabil cu asta m-am obisnuit. As vrea sa va intreb care sunt avantajele si dezavantajele fiecarei monturi. Stiu ca helicopter e cea mai buna in situatii cu namol dar as prefera sa discutam despre aceste doua monturi....va multumesc anticipat.


Nu cred ca pescuitul pe o balta cu substrat malos tine de o montura anume ... mai important e ce ai pe ultimii 12-20 cm adica forfacul cu tot cu carlig si momeala de pe firul de par, aia e partea care dicteaza asezarea si prezentarea finala pe substrat.


Sus
 Profil  
 
MesajScris: Vin Oct 06, 2017 1:35 pm 
Neconectat

Membru din: Mar Mai 14, 2013 10:57 am
Mesaje: 101
doruSV scrie:

Nu cred ca pescuitul pe o balta cu substrat malos tine de o montura anume ... mai important e ce ai pe ultimii 12-20 cm adica forfacul cu tot cu carlig si momeala de pe firul de par, aia e partea care dicteaza asezarea si prezentarea finala pe substrat.


Problema e ca pescuitul nu tine de "credinta" ...nu conteaza ce crede fiecare ci ceea ce se intampla in realitate . Incearca diferite monturi pe un substrat malos si ai sa vezi diferenta .

_________________
Radulescu Lucian


Sus
 Profil  
 
MesajScris: Mar Oct 10, 2017 11:21 pm 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Sâm Iul 20, 2013 6:15 pm
Mesaje: 34
Danny are alta parere fata de unii dintre voi in urmatorul articol;montura cu clips si plumb pendul e mai eficienta pentru distanta decat o montura inline
https://bigfish.ro/blog/danny-fairbrass ... ul-lacului


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 21 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3  Următorul

Ora este UTC + 2


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 4 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
cron