CarpOnline.ro

Forum - Revista online de pescuit la crap
Acum este Joi Mar 28, 2024 5:57 pm

Ora este UTC + 2




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 21 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2, 3  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Montura plumb pierdut vs in-line.
MesajScris: Vin Sep 29, 2017 1:34 pm 
Neconectat

Membru din: Mar Sep 05, 2017 9:14 pm
Mesaje: 46
Azi m-am confruntat cu o problema mare pe un lac din maramures care avea mal pe fund. problema cea mai mare a fost ca aveam doar plumbi in-line (doar in-line folosesc) nu ma intrebati de ce nu folosesc si montura cu plumb pierdut ca nu stiu sa va raspund... :lol: :lol: .probabil cu asta m-am obisnuit. As vrea sa va intreb care sunt avantajele si dezavantajele fiecarei monturi. Stiu ca helicopter e cea mai buna in situatii cu namol dar as prefera sa discutam despre aceste doua monturi....va multumesc anticipat.


Sus
 Profil  
 
MesajScris: Vin Sep 29, 2017 2:01 pm 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Mar Iun 11, 2013 1:48 pm
Mesaje: 561
Localitate: Timisoara
Salutare, cateva din avantajele folosirii plumbului pierdut:
In momentul pierderii plumbului, crapul se ridică spre suprafața apei, făcând drilul mai sigur în zone bogate în agățături sau vegetație submersă.
Elimini sau reduci posibilitatea de a lărgi locul în care s-a înfipt cârligul.
Greutatea plumbului aplică o presiune constantă asupra buzei peștelui și cârligul se poate dezgăța în dril. Dacă plumbul a fost deja pierdut, riscul e mai mic.

_________________
slowly we rot....by Obituary


Sus
 Profil  
 
MesajScris: Lun Oct 02, 2017 7:03 am 
Neconectat

Membru din: Mie Feb 19, 2014 8:59 am
Mesaje: 97
Cred ca se facea referire la diferenta intre cele 2 fara pierderea plumbului la trasatura sau?


Sus
 Profil  
 
MesajScris: Lun Oct 02, 2017 8:00 am 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Mie Mai 08, 2013 2:39 pm
Mesaje: 1001
Pai plumb pierdut inseamna sa si pierzi plumbul. Asa daca folosesti montura cu plumb pierdut, dar nu pierzi plumbul nu prea are logica.

Pentru plumbul inline, avantajul e ca nu pierzi plumbul si ca e o montura care te ajuta putin mai mult la distanta fata de plumb pierdut. Avantajele plumb pierdut le-a enumerat Roby.

_________________
http://mateiniteanu.blogspot.ro
Niteanu Matei


Sus
 Profil  
 
MesajScris: Lun Oct 02, 2017 9:27 am 
Neconectat
Site Admin
Avatar utilizator

Membru din: Lun Feb 11, 2013 3:02 pm
Mesaje: 6006
Cr7 scrie:
Stiu ca helicopter e cea mai buna in situatii cu namol dar as prefera sa discutam despre aceste doua monturi....va multumesc anticipat.

Nu ai neaparata nevoie de montura elicopter daca pescuiesti pe un lac cu substrat malos.

Daca vrei sa folosesti o montura cu plumb pierdut, incearca un plumb trilob. Din experienta mea, trilobul e un plumb care se aseaza mai usor pe substrat decat alti plumbi (se si ridica mai repede) si nu se ingroapa.

La un moment dat, am pescuit (lansat) cu plumb trilob pe un lac care avea vreo 70cm de apa si 50cm de mal. Trilobul cobora pe substrat fara se ingroape, in timp ce alti plumbi se ingropau de nu-i mai puteai scoate.

Am pescuit mult pe lacul respectiv si am avut timp sa incercam tot felul de monturi cu diversi plumbi. Trilobul a fost cel mai bun in conditiile de acolo.

_________________
http://carponline.ro


Sus
 Profil  
 
MesajScris: Lun Oct 02, 2017 11:36 am 
Neconectat

Membru din: Mar Aug 05, 2014 7:38 am
Mesaje: 1263
Localitate: București
Cr7 scrie:
Stiu ca helicopter e cea mai buna in situatii cu namol dar as prefera sa discutam despre aceste doua monturi....va multumesc anticipat.
Montura elicopter este cea mai bună pentru distanțe extreme. Este bună și pentru substrat mâlos dar la fel de bună poate fi orice montură dacă frânezi plumbul la impactul cu apa.

În teorie, montura cu plumb inline ar trebui să zboare mai bine (mai departe) decât cea cu plumb pierdut, ar trebui să asigure o auto-înțepare mai bună și ar trebui să scadă riscul încurcării rig-ului în lansare. Spun în teorie deoarece în practică nu am sesizat diferențe semnificative. Din acest motiv eu prefer montura cu plumb pierdut deoarece pot schimba imediat plumbul (dacă am nevoie de un alt tip de plumb, de unul mai greu sau mai ușor) și, totodată, pot decide dacă (și când) vreau să pierd plumbul sau nu (ex. dacă balta e plină de ciortan înfometat și nici nu sunt agățături, nu doresc să pierd un plumb la fiecare pește).


Sus
 Profil  
 
MesajScris: Mar Oct 03, 2017 9:27 am 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Mar Mar 18, 2014 11:15 pm
Mesaje: 594
Localitate: Arad
Montura plumb pierdut a fost gandita pentru pescuitul plantat , folosirea ei in lansat dupa parerea mea nu este deloc avantajoasa , nu inteleg de ce insista altii , chiar si cunoscuti ... nu lansezi mai departe , are cele mai mari sanse sa se incalceasca , poti pierde plumbul in lansare , se rupe clipsul la socul lansarii sau se desface ... eu nu vad nici un avantaj , eventual faza ce a spus cineva ca poti schimba plumbul fara sa tai nimic , dar daca iti cunosti lanseta nu vad de ce ai schimba plumbul daca sti cu ce gramaj lansezi optim, in fine fiecare are teoria lui ...

Eu folosesc inline cu tija articulata , nu sunt un lansator de distante extreme si pentru ce am eu nevoie is multumit , nu se incalceste , lansez in limita a 120m destul de ok, nu pescuesc cu saculet si nici cu bile mari sa ma incurce in lansat , folosesc forfac de 15cm cu antitagle modelul xl .

Elicopter am incercat dar nu imi inspira incredere, imi plac monturile cat mai simple ... fara bilute , gumite si alte martisoare.

_________________
Roland KR.


Sus
 Profil  
 
MesajScris: Mar Oct 03, 2017 10:07 am 
Neconectat
Site Admin
Avatar utilizator

Membru din: Lun Feb 11, 2013 3:02 pm
Mesaje: 6006
KRo scrie:
Montura plumb pierdut a fost gandita pentru pescuitul plantat

Roland, montura pentru plumb pierdut, in versiunea cu clips despre care vorbim, a fost lansata pe piata de Nash Tackle in anii 90 (daca nu ma insel), sub numele de Safety Bolt Rig. A fost gandita ca montura pentru pescuitul lansat, nu plantat.

Astazi, e produsa de zeci de firme. Nu stiu nicio firma care s-o prezinte ca fiind doar pentru plantat. Toate o prezinta ca fiind o montura cu aplicatii generale (eliberarea plumbului daca se agata), fie ca arunci, fie ca plantezi.

_________________
http://carponline.ro


Sus
 Profil  
 
MesajScris: Mar Oct 03, 2017 11:12 am 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Mar Mar 18, 2014 11:15 pm
Mesaje: 594
Localitate: Arad
Vlad Pavlovici scrie:
KRo scrie:
Montura plumb pierdut a fost gandita pentru pescuitul plantat

Roland, montura pentru plumb pierdut, in versiunea cu clips despre care vorbim, a fost lansata pe piata de Nash Tackle in anii 90 (daca nu ma insel), sub numele de Safety Bolt Rig. A fost gandita ca montura pentru pescuitul lansat, nu plantat.

Astazi, e produsa de zeci de firme. Nu stiu nicio firma care s-o prezinte ca fiind doar pentru plantat. Toate o prezinta ca fiind o montura cu aplicatii generale (eliberarea plumbului daca se agata), fie ca arunci, fie ca plantezi.


nu contest, nu m-am exprimat eu cum trebuie, din punctul meu de vedere se preteaza mult mai bine pentru pescuitul plantat si nu ii vad nici un avantaj fata de inline la lansat .

Iar comercial ar fi si culmea sa zica cineva nu folositi aceasta montura in lansat , numai la plantat ... normal ca toti recomanda cat mai multe accesorii si orice iti trece prin cap sa cumperi nu te contrazice nimeni.

_________________
Roland KR.


Sus
 Profil  
 
MesajScris: Mar Oct 03, 2017 3:20 pm 
Neconectat

Membru din: Dum Oct 01, 2017 4:28 pm
Mesaje: 20
De curand am avut o iesire pe o balta cunoscuta, unde mnca pe portiunea cu pamant tare a baltii si pescuiam cu in-line, rig de 10-15 si saculet.....dupa 6-7 ore in care prezentarile au fost mult mai putine decat de obicei, mi-a trecut ideea sa bag un plumb pierdut cu rig de 25 si saculet si sa pescuiesc pe substrat namolos (un mal f.f.f moale, de genul colmatarii), spre surprinderea mea prezentele au aparut la 10 min dupa prima lansare...
Parerea mea, e bine sa le ai in trusa si sa ai secunda cand sa le folosesti !!!
Numai bine !!


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 21 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2, 3  Următorul

Ora este UTC + 2


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 4 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la: