CarpOnline.ro

Forum - Revista online de pescuit la crap
Acum este Vin Mar 29, 2024 12:18 am

Ora este UTC + 2




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 4 mesaje ] 
Autor Mesaj
MesajScris: Mar Mar 14, 2017 11:12 pm 
Neconectat

Membru din: Joi Mar 19, 2015 11:39 pm
Mesaje: 11
Buna seara.

Am si eu o intrebare. Montura Withy Pool merge facuta si cu Hayabusa M1? Care ar putea fi problemele, exceptand-o pe cea referitoare la crosetarea gurii pestelui.Ma refer la eventuale probleme de mecanica a monturii.
E posibil ca avand adaptorul de withy sa nu se mai intample asta? Pana acum in montura normala mi s-a intamplat o singura data sa croseteze buza de jos, iar alta data a intepat ambele buze, tinand practic pestele cu gura inchisa(fara a croseta).

Multumesc.


Sus
 Profil  
 
MesajScris: Mie Mar 15, 2017 8:32 am 
Neconectat
Site Admin
Avatar utilizator

Membru din: Lun Feb 11, 2013 3:02 pm
Mesaje: 6006
Nu cred ca M1 e un carlig potrivit pentru montura Withy Pool.

Montura Withy Pool a fost gandita ca alternativa la modele "bent hook" cum e Hayabusa M1. Coada metalica indoita a carligului a fost inlocuita cu o prelungire flexibila - care poate fi un tub termo sau un adaptor preformat. Vezi o explicatie detaliata aici: http://carponline.ro/articole/montura-withy-pool-88132.

Asa ca, daca vrei sa folosesti un carlig ca M1, n-ai nevoie de Withy Pool (la fel cum, daca vrei sa folosesti un carlig de tip Long Shank Nailer, n-ai nevoie de line aligner). Carligele de forma lui M1 erau folosite frecvent in monturi de pop-up si functionau foarte bine.

Pentru Withy Pool, sunt alte carlige mai potrivite. Iar pe M1 l-as evita cu totul, din motivele explicate in articolul de mai sus. De altfel, sunt lacuri pe care e interzis.

_________________
http://carponline.ro


Sus
 Profil  
 
MesajScris: Mie Mar 15, 2017 9:04 am 
Neconectat

Membru din: Joi Mar 19, 2015 11:39 pm
Mesaje: 11
Nu frecventez lacuri "comerciale" sau care sa interzica folosirea acestui carlig.In cazul meu procentul de crosetari a fost fff mic, practic inexistent. Am observat ca nu ar fi o mare diferenta de forma finala la combinatia dintre adaptorul withy cu un carlig M1 si unul din cele folosite uzual la aceasta montura , cu exceptia faptului ca la M1 apare o indoitura in lateral. Din acest motiv am intrebat, gandindu-ma ca indoitura asta in lateral a carligului poate ajuta (in plus) la intepare.


Sus
 Profil  
 
MesajScris: Mie Mar 15, 2017 9:45 am 
Neconectat
Site Admin
Avatar utilizator

Membru din: Lun Feb 11, 2013 3:02 pm
Mesaje: 6006
Tot ce stie sa faca M1 se poate realiza si cu alte carlige, in diverse monturi.

Strict tehnic, nu cred ca ai nevoie sa faci o montura Withy Pool cu un model "bent hook", care are oarecum forma de Withy Pool din constructie.

Daca te intereseaza un carlig off-set pentru Withy Pool, sunt carlige mai putin discutabile decat M1 pe care le poti folosi, cum ar fi Korda Krank.

_________________
http://carponline.ro


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 4 mesaje ] 

Ora este UTC + 2


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 11 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
cron