CarpOnline.ro

Forum - Revista online de pescuit la crap
Acum este Mar Apr 30, 2024 1:22 pm

Ora este UTC + 2




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 152 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1 ... 11, 12, 13, 14, 15, 16  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Re: Reteta Belachan
MesajScris: Dum Dec 18, 2016 12:01 pm 
Neconectat

Membru din: Mie Mai 08, 2013 11:35 am
Mesaje: 318
Ce parere aveti despre urmatoarea reteta:
400 gr faina peste(100 LT 94+100 sardine si ansoa+100 provimi 66+100 faina de somon)
100 gr proteina sol de somon (in loc de predigerata)
100 gr f.shrimp
100 gr Clo
100 gr Soia
100 gr Gris
50 gr varec
50 gr pudra belachan

Sigur, daca cere pt rulare, nitel ajustata
..

_________________
Membru - CARP TEAM TIMISOARA


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Reteta Belachan
MesajScris: Dum Dec 18, 2016 12:21 pm 
Neconectat

Membru din: Vin Oct 18, 2013 7:47 pm
Mesaje: 254
Opre Ovidiu scrie:
Ce parere aveti despre urmatoarea reteta:
400 gr faina peste(100 LT 94+100 sardine si ansoa+100 provimi 66+100 faina de somon)
100 gr proteina sol de somon (in loc de predigerata)
100 gr f.shrimp
100 gr Clo
100 gr Soia
100 gr Gris
50 gr varec
50 gr pudra belachan

Sigur, daca cere pt rulare, nitel ajustata
..


Daca faina de shrimp este faina de garnela, 100g/kg o sa-ti faca bilele pop-up-uri. 400g faina de peste LT94 cu 100g predigerata mi se pare o combinatie castigatoare, nu vad rostul atator tipuri de faina de peste. Nu in ultimul rand, cred ca nu se va lega doar cu aceste 300g de fainuri de legatura.

In rest, e o reteta ca multe alte sute si mii, foarte probabil va prinde peste.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Reteta Belachan
MesajScris: Dum Dec 18, 2016 12:52 pm 
Neconectat

Membru din: Mie Mai 08, 2013 11:35 am
Mesaje: 318
Shrimp-crevete, dar nu cred sa le faca pop-up, faina e diferita fata de cea de krill, insa e o problema minora aceasta, caci am pune 50 gr, daca chiar ar fi asa...apoi, am ales 4 feluri de faina peste pt originalitate, nu ca nu s-ar putea doar LT 94+faina prot de somon. Cat despre rulare, adaugam un 50 gr wpc faca trebuie.

_________________
Membru - CARP TEAM TIMISOARA


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Reteta Belachan
MesajScris: Dum Dec 18, 2016 4:47 pm 
Neconectat

Membru din: Lun Sep 08, 2014 9:12 am
Mesaje: 143
Localitate: Brasov
Ovidiu, asta e reteta mea de belachan :).Ce coincidenta :). Bilele nu ies pop-up. Poti folosi linistit 100g. Cunosc ingredientele, le folosesc de peste 2 ani de zile.
Se ruleaza, nu trebuie wpc, eu folosesc 25g de pudra sange, prinde peste, prinde f bine. Scoate provimini si pune 100g belachan pudra. Sunt 225 elemente solubile, trebe 8 oua, rulare imediat, fara asteptare, si bila fiarta e semisolubila si tine intre 6-8 ore
Pescuiesc de 2 ani cu ea si ai sa fii foarte multumit.

_________________
http://adihermeziu.blogspot.ro


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Reteta Belachan
MesajScris: Dum Dec 18, 2016 5:06 pm 
Neconectat

Membru din: Mie Mai 08, 2013 11:35 am
Mesaje: 318
:D oau...super, deci a mai gandit cineva la fel...deci chiar ma bucur si imi amintesc de o alta discutie, unde chiar spuneam ca se poate intampla asta. Acum, mersi pt sfaturi, insa uite ce am mai gandit si am pus numai 50 gr pudra (desi ma gandeam si la un 75). Facut rost de o pasta de creveti de la mama ei din Tailanda si e mai tare decat blockul, intrucat contine 80% creveti si 20% sare si am zis ca daca diluez din asta pt.partea lichida, oricum e mai ok...

_________________
Membru - CARP TEAM TIMISOARA


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Reteta Belachan
MesajScris: Lun Dec 19, 2016 3:50 pm 
Neconectat

Membru din: Mie Mai 08, 2013 11:35 am
Mesaje: 318
M-am razgandit, vreau sa introduc in loc de 50-100 provimi 66, 50-100 de blue chees powder. Stie cineva de unde pot achizitiona acrst ingredient ? Ms.

_________________
Membru - CARP TEAM TIMISOARA


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Reteta Belachan
MesajScris: Vin Dec 23, 2016 5:33 pm 
Neconectat

Membru din: Mie Mai 08, 2013 11:35 am
Mesaje: 318
Mda, m-as fi bucurat sa-i vad pe cei priceputi intervenind la aceasta reteta. M-as fi bucurat sa spuna, vezi ca doza de 50-100 gr blue chees powder e foarte mare la acest ingredient. M-as fi bucurat daca recomanda aceasta
aroma undeva la 2 ml, intrucat e foarte puternica, eventual in combinatie cu o alta cu doza de 5 ml etc.
@ Vlad si altii: ar fi interesant daca s-ar crea un topic STIATI CA ? si in cadrul lui sa posteze cat mai multi diverse chestii interesante. De ex. Stiati ca in retetele in care folositi doze mari de caseina, boiliesurile se fierb max. 50 sec iar iarna chiar 35 sec. fiindca altfel se distruge proteina din boilies si am lucrat cam degeaba. Stiati ca te ajuti in astfel de cazuri de egg albumin care ajuta la micsorarea timpului de fierbere. Daca se scoate din reteta, trebuie sa dublezi timpul de fierbere. Etc. Sunt multe lucruri interesante care pot fi puse in genul acesta de topic si multi ar invata mai usor, mai repede
...

_________________
Membru - CARP TEAM TIMISOARA


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Reteta Belachan
MesajScris: Vin Dec 23, 2016 9:19 pm 
Neconectat
Site Admin
Avatar utilizator

Membru din: Lun Feb 11, 2013 3:02 pm
Mesaje: 6007
Ovidiu, probabil ca lumea n-a testat retete cu belachan si blue cheese powder, de asta n-ai primit raspuns.

In ceea ce priveste un topic pe tema "Stiati ca", in care "sa posteze cat mai multi diverse chestii interesante", nu cred ca ar functiona. In primul rand ca nu multa lume posteaza, majoritatea intra sa citeasca, nu sa scrie, iar cine are lucruri interesante de spus le poate spune oricand, fara sa fie nevoie de un topic special pentru asta. In principiu, n-as incepe niciun proiect, oricat de frumos pare, daca n-as fi sigur ca il pot sustine pe termen lung.

Sunt de acord ca ar fi bine ca forumul sa fie cat mai informativ. Insa nu topicurile dedicate ne lipsesc, ne lipseste un numar mai mare de pescari dispusi sa contribuie. Cine stie, poate ca se va rezolva cu timpul.

_________________
http://carponline.ro


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Reteta Belachan
MesajScris: Vin Dec 23, 2016 10:18 pm 
Neconectat

Membru din: Mar Aug 05, 2014 7:38 am
Mesaje: 1263
Localitate: București
Opre Ovidiu scrie:
De ex. Stiati ca in retetele in care folositi doze mari de caseina, boiliesurile se fierb max. 50 sec iar iarna chiar 35 sec. fiindca altfel se distruge proteina din boilies si am lucrat cam degeaba.
Ceea ce scriem ar fi bine să fie cât mai documentat și argumentat, pentru a crește credibilitatea informației. Afirmațiile din categoria "știați că" ar trebui să fie cât mai riguroase (ex. ce înseamnă "doze mari de caseină"?, de ce 35 de secunde?) și însoțite de sursa informației respective (ex. conform link-ului sau testelor personale).

Eu știam (din Enzima miracol, Milk Facts și alte materiale citite de-a lungul timpului) că:
  • prin fierberea laptelui (mai mult de 3 minute) se pierd vitaminele (cele mai multe), iar proteinele devin mai greu digerabile
  • sunt două proteine lactice: caseina și zerul (whey)
  • caseina este stabilă termic
  • la temperaturi mari zerul poate interacționa cu caseina dar asta nu afectează proprietățile nutritive
  • zerul este mai puțin stabil decât caseina la temperaturi mari dar:
    • alfa-lactalbumina este stabilă termic
    • beta-lactalbuminei îi poate fi afectată structura fizică (absorbind apă) dar aminoacizii nu sunt afectați, ceea ce înseamnă că nu se pierd proprietățile nutritive.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Reteta Belachan
MesajScris: Sâm Dec 24, 2016 3:41 pm 
Neconectat

Membru din: Mie Mai 08, 2013 11:35 am
Mesaje: 318
Sursa este cartea lui Ken Townley, Carp Baits-pag 53.
Aici are prezentata o reteta cu 200 gr Rennet Casein, 75 gr lactalbumina etc.
Apoi explica ca daca se fierbe mai mult de 50 sec...can denature the proteins. Nu spune de ce la pescuitul de iarna 35 sec, dar scrie in paranteza acest lucru.

_________________
Membru - CARP TEAM TIMISOARA


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 152 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1 ... 11, 12, 13, 14, 15, 16  Următorul

Ora este UTC + 2


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 13 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
cron