CarpOnline.ro

Forum - Revista online de pescuit la crap
Acum este Joi Mar 28, 2024 11:35 am

Ora este UTC + 2




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 62 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Re: Montura Withy Pool
MesajScris: Mar Mar 08, 2016 11:07 am 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Mie Mai 08, 2013 2:39 pm
Mesaje: 1001
Merge foarte bine si cu wide gape, dar intr-adevar modelul kurv shank este perfect pentru aceasta montura.

_________________
http://mateiniteanu.blogspot.ro
Niteanu Matei


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Montura Withy Pool
MesajScris: Mie Mar 09, 2016 6:59 pm 
Neconectat

Membru din: Lun Sep 07, 2015 11:36 am
Mesaje: 22
Localitate: Constanta
Salut Vlad,
incercam sa imi fac cateva monturi Whity Pool dar am o nelamurire in legatura cu lestarea forfacului. Am folosit niste lesturi care ancoreaza montura ( http://bigfish.ro/produse-crap/monturi- ... nser-13340 ). Problema e ca aceste lesturi culiseaza pe fir si chiar se desprind de pe acesta. Am observat ulterior ca aceasta cutie cu lesturi nu contine si acel varnis care se gaseste in cutiile mai mici de la acelasi producator. Ce alte materiale as putea folosi pentru a fixa aceste lesturi ?


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Montura Withy Pool
MesajScris: Mie Mar 09, 2016 7:11 pm 
Neconectat
Site Admin
Avatar utilizator

Membru din: Lun Feb 11, 2013 3:02 pm
Mesaje: 6006
Iulian, eu folosesc in general alice de plumb simple - le prefer pe cele ovale pentru forma, dar orice alica e la fel de buna.

Le-am folosit si pe cele de la Fox (pentru ca sunt ovale!), iar cauciucul aferent dintr-o cutie mica iti ajunge pentru mult mai multe alice decat cele din cutie, deci iti poti cumpara o cutie mica si vei avea cauciuc inclusiv pentru alicele din cutia mare. Fara cauciuc, nu stiu cum s-ar putea folosi.

Daca n-ai alice, pune niste pasta de plumb, eventual urcata pe un lest, ca sa stea mai bine.

_________________
http://carponline.ro


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Montura Withy Pool
MesajScris: Sâm Apr 16, 2016 7:32 pm 
Neconectat

Membru din: Sâm Feb 08, 2014 1:29 pm
Mesaje: 6
Salut pescarii de pe acest forum si felicit pe Vlad Pavlovici pentru calitatea filmarilor, atat din punct de vedere estetic cat si al continutului. L-am cunoscut pe Vlad la o filmare acum o luna de zile, in timp ce pescuia pe lacul Hermes din Peris. Fiind inceput de primavara, pestele iesea din hibernare si avea un apetit foarte scazut. Tin sa precizez ca erau destul de multi pescari pe balta, dar numarul mustacioşilor adusi la mal nu era incurajator. Am facut o vizita in standul pe care pescuia Vlad, mai mult din curiozitatea de a vedea cum abordeaza partida, deoarece observasem o activitate destul de intensa. Am observat ca Vlad folosea ca montura Withy Pool. Am tot urmarit emisiunile lui si mi se parea ca pune destul de mult accent pe aceasta montura; era parerea mea personala si recunosc ca eram foarte suspicios fata de ''Withy Pool,,. L-am rugat pe Vlad sa imi dea si mie o "mostra" si acum cateva zile am fost la o partida de 24 de ore la Hermes Peris. Am luat doua standuri, am pescuit cu 8 lansete : 7 monturi "clasice", iar pe una dintre lansete, oarecum neincrezator am pus "cadoul" primit de la Vlad. Ca o concluzie, spun ca numarul cel mai mare de trasaturi l-am avut pe aceasta montura. Cele mai rapide prezentari tot la aceasta montura au avut loc. Am zis ca este coincidenta si in locul acestei monturi am pus alte monturi clasice, zicandu-mi ca daca pestele este pe vad si plantez in acelasi loc o sa am trasaturi constante. M-am inselat. Am cautat alta "scuza" si am pus Withy Pool pe alta lanseta din celalalt stand unde avusesem pe 4 lansete doar 2 trasaturi anemice. Dar surpriza a fost una placuta si am inceput sa am trasaturi destul de des si pesti frumosi ca dimensiuni. Nu mai am nicio suspiciune legata de aceasta montura si recomand tuturor celor care plantati sa nu va lipseasca din trusă. Stima si respect pentru Vlad! Sa auzim de bine si fire intinse pe 2016!


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Montura Withy Pool
MesajScris: Sâm Apr 16, 2016 7:52 pm 
Neconectat
Site Admin
Avatar utilizator

Membru din: Lun Feb 11, 2013 3:02 pm
Mesaje: 6006
Salut Liviu, multumesc pentru aprecieri.

Motivul pentru care vorbesc atat de des despre montura Withy Pool este ca functioneaza foarte bine si deseori iti poate salva partida. Mie mi-a salvat-o de multe ori. Experienta de la Hermes Peris de luna trecuta e doar un mic exemplu - la Withy Pool prindeam peste dupa peste in conditii meteo deloc prietenoase si intr-un moment in care restul lacului era destul de apatic.

Promovarea monturii nu e act comercial, chiar daca poate sa para asa uneori. Lucrurile pe care le arat in filmele mele - monturi, nade, echipamente - functioneaza in mod real asa cum le prezint.

_________________
http://carponline.ro


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Montura Withy Pool
MesajScris: Sâm Apr 16, 2016 8:15 pm 
Neconectat

Membru din: Sâm Feb 08, 2014 1:29 pm
Mesaje: 6
Vin cu o completare si as vrea sa imi cer scuze lui Vlad si sa recunosc faptul ca am judecat pescarul "Pavlovici" prin prisma aspectului comercial; am mers pe ideea de marketing si nu sunt singurul care are "prejudecati" legate de Vlad. De fapt eu am avut. Afirm cu sinceritate ca este un om deosebit si pe langa faptul ca este o "enciclopedie crapista", este si un personaj interesant, captivant si cel mai mult apreciez cultura dumnealui in zona de "extrafishing". Cel mai important aspect al emisiunilor este ca are ca target oamenii care pescuiesc cu precadere pe lacurile din Romania si ca prezinta o analiza destul de amanuntita asupra particularitatilor si strategiilor abordate pe fiecare balta si in toate anotimpurile. Continutul emisiunilor este placut decorat de un limbaj estetic care te face sa iti doresti aparitia urmatorului episod din ''Catch and release". Este un forum interesant de unde am invatat multe lucruri de la dumneavoastra, pescarii impatimiti. Promit sa devin mai activ si sa impartasesc si eu micile experiente acumulate si sa invat lucruri noi. Fire intinse si scuze ca m-am abatut de la topicul rubricii. Pana la urma Withy Pool mi-a schimbat modul in care am judecat un om, fara sa-l cunosc! Merci Vlad!


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Montura Withy Pool
MesajScris: Mar Mai 24, 2016 6:05 pm 
Neconectat

Membru din: Mar Feb 11, 2014 9:36 pm
Mesaje: 34
Localitate: Cluj-Napoca
Adrian Botin scrie:
Pentru aceasta montura folosesc mai ales Prologic XC4.
http://bigfish.ro/produse-crap/monturi- ... xc4-hooks#

Vin cu o rugaminte: spuneti-mi ce marime de la carligul mentionat de Adrian corespunde cu nr. 5 sau 6 de la Ace SCS ?( ma refer la deschiderea dintre tija si varful carligului,deoarece este evident ca sunt 2 modele diferite)si daca afolosit cineva opritoarele de la Prologic.Multumesc!
http://www.karp.ro/accesorii-monturi-cr ... logic.html


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Montura Withy Pool
MesajScris: Mar Mai 24, 2016 9:20 pm 
Neconectat

Membru din: Sâm Dec 07, 2013 8:30 am
Mesaje: 10
eu le folosesc,imi plac pentru ca au orificiul mic si stau bine fixate pe tija carligului si sunt foarte elastice!


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Montura Withy Pool
MesajScris: Mie Mai 25, 2016 3:05 pm 
Neconectat

Membru din: Mar Feb 11, 2014 9:36 pm
Mesaje: 34
Localitate: Cluj-Napoca
Claudiu Neagu scrie:
eu le folosesc,imi plac pentru ca au orificiul mic si stau bine fixate pe tija carligului si sunt foarte elastice!

Merci Claudiu :!: asta era nedumerirea mea principal legata de accesoriul respectiv,pt. ca folosesc carlige cu tija relativ subtire :P


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Montura Withy Pool
MesajScris: Joi Iun 02, 2016 11:39 am 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Mie Apr 08, 2015 7:10 pm
Mesaje: 140
Localitate: craiova
IulianL scrie:
Salut Vlad,
incercam sa imi fac cateva monturi Whity Pool dar am o nelamurire in legatura cu lestarea forfacului. Am folosit niste lesturi care ancoreaza montura ( http://bigfish.ro/produse-crap/monturi- ... nser-13340 ). Problema e ca aceste lesturi culiseaza pe fir si chiar se desprind de pe acesta. Am observat ulterior ca aceasta cutie cu lesturi nu contine si acel varnis care se gaseste in cutiile mai mici de la acelasi producator. Ce alte materiale as putea folosi pentru a fixa aceste lesturi ?



salut.eu folosesc acest tip de lesturi.sunt excelente,vizavi de problema cu varnisul,vezi ca este pitulat in interiorul cutiei.roteste de parte de sub rezervele de lesturi.

_________________
"V-am lasat saraci si prosti,v-am gasit si mai saraci si mai prosti"
Constantin Brancusi,sculptor roman.


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 62 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Următorul

Ora este UTC + 2


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 5 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la: