CarpOnline.ro

Forum - Revista online de pescuit la crap
Acum este Joi Mar 28, 2024 11:14 am

Ora este UTC + 2




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 8 mesaje ] 
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Century FS
MesajScris: Lun Mai 06, 2013 9:38 pm 
Neconectat

Membru din: Lun Mai 06, 2013 7:19 pm
Mesaje: 1
Salut Vlad stiu ca esti posesorul acestor lansete in varianta 3,9/3,5lbs.Sincer ma intereseaza cat de "universale" sunt aceste lansete (pescuit pe rauri, in agataturi,la 40-80m, cel mai frecvent, sau exceptional plantat, aruncare la peste 120m).Cand ma gandesc la aceste lansete ma refer strict la varianta de 3,6/3,5lbs, prin comparatie e mai rigida decat 3,9/3,5, eu personal nu am testat nici o varianta, dar am pescuit si pescuiesc in exclusivitate cu lansete de 3,6m.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Century FS
MesajScris: Lun Mai 06, 2013 9:47 pm 
Neconectat
Site Admin
Avatar utilizator

Membru din: Lun Feb 11, 2013 3:02 pm
Mesaje: 6006
Salut Radu, pentru mine sunt intr-adevar cele mai universale lansete. Le folosesc in orice conditii. Nu stiu daca ai vazut recenzia pe care le-am facut-o, o gasesti aici: http://carponline.ro/recenzii/century-f ... stem-88012.

Din cate imi amintesc, modelul de 3,60m e putin mai rigid decat cel de 3,90m, dar nu lua asta ca pe o garantie, s-ar putea sa gresesc. Sunt cativa ani de cand n-am mai pus mana pe un Focal System de 3,60m, toate FS-urile pe care le-am vazut in ultima vreme (modelul vechi sau modelul nou) erau de 3,90m. Ca sa fii sigur, solutia cea mai buna este sa intrebi la Century.

In principiu, la acelasi T/C si cu aceleasi inele, o lanseta de 3,60m ar trebuie sa fie mai rigida decat una de 3,90m pentru ca e mai scurta, dar am vazut si exceptii. De pilda, la vechiul model de NG, versiunea de 3,60m/3,5lbs era mai moale decat cea de 3,90m/3,5lbs.

_________________
http://carponline.ro


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Century FS
MesajScris: Lun Mai 13, 2013 10:48 am 
Neconectat

Membru din: Lun Mai 13, 2013 10:20 am
Mesaje: 282
Radu, poti alege lansete de 3,6m si 3lb, cel putin eu asa am facut. d.p.m.d.v. FS-urile de 3,6m si 3,5lb sunt prea rigide.

_________________
Nicu Barjica


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Century FS
MesajScris: Mar Oct 22, 2013 3:40 pm 
Neconectat

Membru din: Mar Oct 22, 2013 3:27 pm
Mesaje: 268
Localitate: Tg Mures
Stie cineva cu ce greutate optima se incarca un FS de 3,6 m, 3lb si cam ce distante se pot atinge cu el ?
Merci.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Century FS
MesajScris: Mar Oct 22, 2013 5:11 pm 
Neconectat

Membru din: Lun Mai 13, 2013 10:20 am
Mesaje: 282
gimi_mures scrie:
Stie cineva cu ce greutate optima se incarca un FS de 3,6 m, 3lb si cam ce distante se pot atinge cu el ?
Merci.


la mine in mana se potrivesc cel mai bine cu plumbi de 90-95g. dar poti arunca linistit si cu 110g.
nu sunt un foarte bun aruncator, dar am pescuit cu ele la cca 120m, din aruncare, cu fir de 0,25. am prieteni pescari care arunca cu lansetele mele mult mai mult decat reusesc eu. totul tine de tehnica.
cel mai bine este sa o vezi si sa arunci cu ea. am prieteni care nu se inteleg cu ea.
mie, de exemplu, nu-mi place de nici un fel NG+ cu mandrina de aluminiu. "nu-mi vine pe mana", mi se pare complet dezechilibrata.

_________________
Nicu Barjica


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Century FS
MesajScris: Mar Oct 22, 2013 8:44 pm 
Neconectat

Membru din: Mar Oct 22, 2013 3:27 pm
Mesaje: 268
Localitate: Tg Mures
nicuB scrie:
gimi_mures scrie:
Stie cineva cu ce greutate optima se incarca un FS de 3,6 m, 3lb si cam ce distante se pot atinge cu el ?
Merci.


la mine in mana se potrivesc cel mai bine cu plumbi de 90-95g. dar poti arunca linistit si cu 110g.
nu sunt un foarte bun aruncator, dar am pescuit cu ele la cca 120m, din aruncare, cu fir de 0,25. am prieteni pescari care arunca cu lansetele mele mult mai mult decat reusesc eu. totul tine de tehnica.
cel mai bine este sa o vezi si sa arunci cu ea. am prieteni care nu se inteleg cu ea.
mie, de exemplu, nu-mi place de nici un fel NG+ cu mandrina de aluminiu. "nu-mi vine pe mana", mi se pare complet dezechilibrata.

Betele le am de curand si nu am apucat inca sa le testez.
Ce mulinete ai pus pe ele si cum ti se par in dril ?
Merci.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Century FS
MesajScris: Mar Oct 22, 2013 10:36 pm 
Neconectat

Membru din: Lun Mai 13, 2013 10:20 am
Mesaje: 282
gimi_mures scrie:
nicuB scrie:
gimi_mures scrie:
Stie cineva cu ce greutate optima se incarca un FS de 3,6 m, 3lb si cam ce distante se pot atinge cu el ?
Merci.


la mine in mana se potrivesc cel mai bine cu plumbi de 90-95g. dar poti arunca linistit si cu 110g.
nu sunt un foarte bun aruncator, dar am pescuit cu ele la cca 120m, din aruncare, cu fir de 0,25. am prieteni pescari care arunca cu lansetele mele mult mai mult decat reusesc eu. totul tine de tehnica.
cel mai bine este sa o vezi si sa arunci cu ea. am prieteni care nu se inteleg cu ea.
mie, de exemplu, nu-mi place de nici un fel NG+ cu mandrina de aluminiu. "nu-mi vine pe mana", mi se pare complet dezechilibrata.

Betele le am de curand si nu am apucat inca sa le testez.
Ce mulinete ai pus pe ele si cum ti se par in dril ?
Merci.


mulinete am shimano ultegra ci4 xsa 10000
in drill se comporta excelent. nu sunt parabolice, dar nici pari nu sunt. vorbesc de cele de 3lb. cele de 3.5lb si 3,6m sunt mai groase si foarte rigide, nu mi-au placut deloc. eu zic ca ai facut o alegere excelenta. le am de cca trei ani si nu am de gand sa le schimb prea curand.
de la century am mai pescuit sau testat: NCS, NG, NG+, FMA. FS mi-a placut cel mai mult. pot spune ca in afara de FS un singur bat mi-a mai lasat o impresie deosebita: harrison torrix. de fapt, ca sa fiu sincer, dintre cele doua bete, torrix-ul mi-a placut mai mult. motivul pt care nu mi-am luat torrix.........nu aveau decat doua buc pe stoc, iar eu doream o baterie de trei bete.

_________________
Nicu Barjica


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Century FS
MesajScris: Mie Oct 23, 2013 3:42 pm 
Neconectat

Membru din: Mar Oct 22, 2013 3:27 pm
Mesaje: 268
Localitate: Tg Mures
Merci Nicu de informatii.


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 8 mesaje ] 

Ora este UTC + 2


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 17 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la: