CarpOnline.ro

Forum - Revista online de pescuit la crap
Acum este Joi Mar 28, 2024 12:15 pm

Ora este UTC + 2




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 111 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8 ... 12  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Re: Sa ne aducem aminte si de Prut
MesajScris: Mar Sep 08, 2015 11:58 am 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Mie Oct 09, 2013 2:54 pm
Mesaje: 182
Daca vrei sa dormi linistit poti sa ti faci un perimetru din 4 senzori prin care treci un fir mono,ridicati undeva la juma de m si nu poate trece nimeni pe acolo fara sa sune senzorii.functioneaza foarte bine "sistemul" ;-)


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Sa ne aducem aminte si de Prut
MesajScris: Mar Sep 08, 2015 12:49 pm 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Lun Noi 04, 2013 7:15 pm
Mesaje: 510
Petru Grigoras scrie:
pai l-as intreba pe Alin,ce prefera?Un crap cu gura rupta de ti intra degetul in gaurile alea sau unul cu buza intacta?Un crap care trage in draci ca sa scape de carlig sau un aluat moale care vine ca mortul la mal?Nu spun ca nu sunt balti care tin crapi puternici si agresivi in dril.Dar alea sunt foarte putine!
Si cum ai zis si tu Albert...in acvariu...zero strategie=zero bucurie!Cum pot sa ma bucur de un crap daca nu m am luptat sa l prind?In fine.Ma opresc aici pt ca nu vreau sa creada iar ca denigrez pescarii :))


Da, intradevar nu denigrezi ....spune mai departe ca e interesant.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Sa ne aducem aminte si de Prut
MesajScris: Mie Sep 09, 2015 5:19 am 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Mie Mai 08, 2013 2:39 pm
Mesaje: 1001
Petru Grigoras scrie:
Daca vrei sa dormi linistit poti sa ti faci un perimetru din 4 senzori prin care treci un fir mono,ridicati undeva la juma de m si nu poate trece nimeni pe acolo fara sa sune senzorii.functioneaza foarte bine "sistemul" ;-)


Daca esti singur degeaba, sunt atat de nesimtiti incat te iau cu fulgi cu tot.

_________________
http://mateiniteanu.blogspot.ro
Niteanu Matei


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Sa ne aducem aminte si de Prut
MesajScris: Mie Sep 09, 2015 10:27 am 
Neconectat

Membru din: Mie Feb 19, 2014 8:59 am
Mesaje: 97
Petru Grigoras scrie:
Daca vrei sa dormi linistit poti sa ti faci un perimetru din 4 senzori prin care treci un fir mono,ridicati undeva la juma de m si nu poate trece nimeni pe acolo fara sa sune senzorii.functioneaza foarte bine "sistemul" ;-)

Tocmai asta nu imi place sa iau nu stiu cate masuri de precautie. De multe ori merg la pescuit cu familia (sotie copil) asa ca prefer sa merg undeva unde sa platesc si sa stau linistit sa ma pot relaxa.
Legat de usurinta pescuitului mie nu imi place sa stau cu zilele fara trasatura mai ales ca nu am decat 4-5 partide /an.
Prietenul de are vorbeam merge cate 2 saptamani si in ultima iesire nu a prins nimic notabil in afara de maruntis.
Legat de usurinta uneori e mai simplu pe rau (ca si nada) stii ca ai rama, viermi, porumb si eventual ceva bile pe cand pe balta ai n+1 variante.
Dupa cum spuneam gusturile nu se discuta.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Sa ne aducem aminte si de Prut
MesajScris: Mie Sep 09, 2015 10:56 am 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Lun Noi 04, 2013 7:15 pm
Mesaje: 510
Exact asa e, pescuitul pe rau e simplu, rudimentar, tine mai mult de localizare. Inafara de localizare si nadit in amonte in functie de intensitatea curentului nu ai mare lucru de facut. Factorul noroc mie mi se pare mult mai pronuntat in reusita unei partide data fiind densitatea mica de peste. Cel de pe lac eu zic ca e mult mai complex.

Iar despre prezentarea zonei ca fiind una extrem de bogata in peste de citez: ,,sareau pestii de zici ca trageau aia cu Katiusa'' dati-mi voie sa rad. Cred din nou ca se vorbeste tampenii, apele publice de la noi sunt praf si pulbere, vorba unui coleg stai saptamani sa prinzi ceva notabil.
Am prieni din zona Iasi ce merg frecvent pe Prut, capturile lor sunt numarate pe degete intr-un sezon si mai mult e vorba de ten.
De fiecare data cand trec pe langa Prut in delegatiile mele vad multi oameni amarati ce pescuiesc de foame si altii ce iti vand albitura(caras, platica) pe marginea drumului.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Sa ne aducem aminte si de Prut
MesajScris: Mie Sep 09, 2015 11:15 am 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Lun Noi 04, 2013 7:15 pm
Mesaje: 510
Petru Grigoras scrie:
Daca vrei sa dormi linistit poti sa ti faci un perimetru din 4 senzori prin care treci un fir mono,ridicati undeva la juma de m si nu poate trece nimeni pe acolo fara sa sune senzorii.functioneaza foarte bine "sistemul" ;-)



Daca imi permiti o gluma:

Intra un pescar de salbatice in magazin si intreaba daca este o statie cu 8 senzori de vanzare. Vanzatorul intreaba: dar de ce va trebuie 8 senzori.
Pescarul: pai 4 la lansete si 4 pentru perimetru :)


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Sa ne aducem aminte si de Prut
MesajScris: Mie Sep 09, 2015 11:19 am 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Lun Noi 04, 2013 7:15 pm
Mesaje: 510
Am si continuarea.
Vanzatorul: nu am decat cu 7 senzori.
Pescarul: nu e nimic, e buna si aia, atunci am sa fac un triunghi :))


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Sa ne aducem aminte si de Prut
MesajScris: Mie Sep 09, 2015 11:54 am 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Mie Oct 09, 2013 2:54 pm
Mesaje: 182
Alin,imi place glumele tale! :))


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Sa ne aducem aminte si de Prut
MesajScris: Mie Sep 09, 2015 11:59 am 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Mie Oct 09, 2013 2:54 pm
Mesaje: 182
Nu inteleg de ce vb aiurea fara sa fi vazut ceea ce am scris!Dupa partida mea de pescuit au fost si altii acolo cu barcuta si sonar.Au gasit o cantitate insemnata de peste in locul unde i am vazut ca sareau.Dar na..probabil cei de la Humminbird nu stiu sa faca un sonar care sa ofere informatii in timp real iar eu am visat ca pestii sareau :-))daca prietenii tai nu prind pe Prut asta nu inseamna ca nu e peste.Prefer sa prind un peste adevarat care lupta pt supravietuire,care stie sa lupte in drill,care e numai muschi!Pure animal power!
Daca tu vrei sa pescuiesti porci,nu ai decat.O rugaminte:nu vorbii daca nu ai habar despre ce e vorba!
Iti urez numai succesuri!


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Sa ne aducem aminte si de Prut
MesajScris: Mie Sep 09, 2015 12:05 pm 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Lun Noi 04, 2013 7:15 pm
Mesaje: 510
Crede-ma ca stiu ce vorbesc, evit sa imi dau cu parerea sau sa scriu ce nu stiu.
Am un portofoliu frumusel si cu crapi de rau si cu, ,porci" , si exact asa cum am spus, drilul cu cei de rau in pofida legendelor pentru mine a fost o dezamagire, imi pare ca obosesc foarte repede.
Asta e parerea mea formata pe baza experientelor mele, iar timpul meu extrem de valoros si standardele mele de confort m-au determinat sa nu mai fresventez astfel de locatii, metoforic vorbind, salbatice, ca nu sunt de loc asa, libere de orice fel de reguli e mai corect spus.
Fire intinse!


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 111 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8 ... 12  Următorul

Ora este UTC + 2


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 17 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la: