CarpOnline.ro

Forum - Revista online de pescuit la crap
Acum este Sâm Apr 27, 2024 8:48 pm

Ora este UTC + 2




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 14 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Re: Montura stiff rig
MesajScris: Mie Mar 05, 2014 5:32 pm 
Neconectat
Site Admin
Avatar utilizator

Membru din: Lun Feb 11, 2013 3:02 pm
Mesaje: 6007
Albert scrie:
Montura rigida, cu fir tzapan, nu-mi inspira incredere vis-a-vis de prezentare pe majoritatea baltilor de la noi. N-am folosit-o da' nici nu-mi face cu ochiul


Foloseste-o si discutam dupa aceea. N-are rost sa polemizam pe tema unei monturi pe care n-ai folosit-o...

Albert scrie:
cel de la Ace e...Amnesia muuult mai scump decat originalul


Amnesia e departe de rigiditatea unor fire ca Mouthtrap sau Riga-Mortis.

_________________
http://carponline.ro


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Montura stiff rig
MesajScris: Mie Mar 05, 2014 6:36 pm 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Joi Dec 19, 2013 12:54 pm
Mesaje: 437
Vlad Pavlovici scrie:
Foloseste-o si discutam dupa aceea. N-are rost sa polemizam pe tema unei monturi pe care n-ai folosit-o...

Nu polemizam desi ma amuza ca doar asta ai selectat din ce-am scris. Mi-am exprimat parerea despre o montura. Am trecut de faza in care foloseam ceva doar pentru ca e in trend :)
Am prins insa ideea asa ca...eu am spus ce am avut de spus.

Vlad Pavlovici scrie:
Amnesia e departe de rigiditatea unor fire ca Mouthtrap sau Riga-Mortis.

Daca tin eu bine minte Amnesia a fost prima optiune cand s-a "inventat" montura. Celelealte fire...variatiuni pe tema asta. Acum daca cineva are timp de incalzit fire si intins...sau mai stiu eu ce, se baga la creatie. Daca nu...daca lucreaza...las-o asa.
Eu am spus ce-am avut de spus.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Montura stiff rig
MesajScris: Mie Mar 05, 2014 7:21 pm 
Neconectat
Site Admin
Avatar utilizator

Membru din: Lun Feb 11, 2013 3:02 pm
Mesaje: 6007
Albert scrie:
Daca tin eu bine minte Amnesia a fost prima optiune cand s-a "inventat" montura. Celelealte fire...variatiuni pe tema asta.


Amnesia a fost materialul ales de Mike Kavanagh pentru prima montura rigida (care era diferita, dupa cum am spus, avea firul de par suplu, doar forfacul era rigid) pentru ca i s-a parut cel mai potrivit material din tot ceea ce a gasit pe piata la data inventarii ei, in urma cu vreo 25 de ani.

Ca si montura cu fir de par, montura rigida initiala a evoluat in mai multe directii. Una e montura rigida articulata. Alta e montura scurta (chod rig). Mai sunt si altele. La fel au evoluat si materialele. ESP a propus in anii 90 un fir mono extrem de rigid, ESP Stiff Rig Bristle Filament (care exista si astazi), mai rigid decat Amnesia, si care a fost popularizat de Terry Hearn pentru montura rigida articulata. In baza succesului inregistrat, alte firme au venit cu fire din ce in ce mai rigide. Asa s-a ajuns la firele ultra-rigide de astazi, care nu sunt radical diferite fata de Amnesia, dar nu sunt nici acelasi lucru si, in anumite privinte, sunt mai practice – sau cel putin asta e impresia mea, dupa ce am lucrat si cu Amnesia, si cu ele.

_________________
http://carponline.ro


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Montura stiff rig
MesajScris: Joi Mar 06, 2014 1:12 pm 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Mie Dec 04, 2013 4:03 pm
Mesaje: 69
In Korda Masterclass poti vedea prezentarea:
http://www.korda.co.uk/masterclass/?id=5


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 14 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2

Ora este UTC + 2


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 88 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la: