CarpOnline.ro

Forum - Revista online de pescuit la crap
Acum este Sâm Apr 27, 2024 10:57 pm

Ora este UTC + 2




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 18 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Re: Finetea monturilor
MesajScris: Sâm Mar 01, 2014 8:05 pm 
Neconectat

Membru din: Mie Mai 08, 2013 10:05 pm
Mesaje: 33
Hai sa sa tratam acest aspect mai pe...batrineste ;) ...topicul este Finetea Monturilor...eu zic sa trecem la DEX...
Montura...cam toti stim ce este...cind ne referim la pescuit
Finete...raportul dintre lungimea unui fir textil si greutatea lui, care indica finetea firului respectiv.
Cind spun de finetea unei monturi eu m-as referi la materialele din care e facuta, nu la felul cum...lucreaza...


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Finetea monturilor
MesajScris: Sâm Mar 01, 2014 9:28 pm 
Neconectat
Site Admin
Avatar utilizator

Membru din: Lun Feb 11, 2013 3:02 pm
Mesaje: 6007
viorel dulamita scrie:
Cind spun de finetea unei monturi eu m-as referi la materialele din care e facuta, nu la felul cum...lucreaza...


Asa si este. Finetea se refera la materiale - fire de forfac mai subtiri, carlige mai mici.

gimi_mures scrie:
Cat de importanta este finetea monturilor in rata capturilor in contextul in care TEORETIC se recomanda si se face multa reclama la fire cat mai suple, carlige mici, usoare, teflonate si alte accesorii adiacente iar PRACTIC se folosesc monturi (si se prinde peste ) care CEL PUTIN VIZUAL nu sunt atat de fine.


Cred ca raspunsul tine situatie si de pescar. Pentru stilul meu de pescuit si pentru ce peste vreau sa prind, mai ales cand e greu de prins, pun un accent mult mai mare pe felul in care lucreaza montura decat pe finete.

Am povestit pe CarpOnline cateva partide in conditii problematice: apa foarte rece, imediat dupa dezghet (pe Tancabesti), vreme de aprilie foarte rece (pe Bazinul 8), lac cu peste putin si greu de prins (pe Varlaam) si altele. La nivelul monturii, solutia pentru mine a fost in primul rand felul in care lucra montura (faptul ca era culisanta sau elastica) si mai putin finetea materialelor, desi nici ea nu e de neglijat. Daca pot lucra cu materiale fine, e perfect, dar uneori vadul pe care pescuiesti nu-ti permite si atunci te bazezi doar pe mecanica.

Depinde si de montura. Unele se pot dispensa de finete mai usor decat altele. La o montura Withy Pool, as putea s-o leg cu un carlig numarul 4 si un fir de forfac de 30lb si, in marea majoritate a cazurilor, nu cred ca as prinde mai putin decat daca as lega-o cu carlig numatul 6 si fir de forfac de 20lb - daca pop-up-ul din montura ar fi acelasi. De ce? Pentru ca mecanica monturii ar compensa lipsa de finete a materialelor.

_________________
http://carponline.ro


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Finetea monturilor
MesajScris: Dum Mar 02, 2014 12:11 am 
Neconectat

Membru din: Mie Mai 08, 2013 10:05 pm
Mesaje: 33
Si daca tot suntem la Finetea Monturilor...pentru dl Vlad Pavlovici
Considerati ca dl Aparaschivei va invita la un pescuit pe un carpodrom cu crapi pina in 7-8kg...ajungind pe mal va dati seama ca ati uitat toti plumbii si cutia cu accesorii pt monturi, dar, in portbagaj gasiti citeva momitoare cu tija o rola de silkworm-15lb, citeva plicuri de cirlige(mugga covert, ca eu cu astea pescuiesc)nr 6,8,10 si doua cutii cu pop up-uri...ananas&banana de 10mm si cele de 6-8mm de la select baits...cum confectionati forfatul(pina unde mergeti cu matisajul pe tija cirligului) si cum pozitionati pop up-ul fata de curbura cirligului...presupun ca faceti un pescuit pe apa rece. Nu ma prea intereseaza ce puneti pe momitor, ca s-a discutat in alt topic.
Multumesc mult !


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Finetea monturilor
MesajScris: Dum Mar 02, 2014 8:08 am 
Neconectat
Site Admin
Avatar utilizator

Membru din: Lun Feb 11, 2013 3:02 pm
Mesaje: 6007
Imi pare rau, nu pescuiesc cu momitoare. Am pescuit suficient de mult, cu ani in urma, si e un stil eficient pentru viteza, dar mi se pare mai putin indicat pentru peste mare - asta daca nu vrei sa prinzi sute de kilograme de peste, intre care e de presupus ca vor fi si unii mai mari.

Asa ca n-are rost sa raspund la intrebare, nu e domeniul meu.

_________________
http://carponline.ro


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Finetea monturilor
MesajScris: Dum Mar 02, 2014 9:07 am 
Neconectat

Membru din: Mar Oct 22, 2013 3:27 pm
Mesaje: 268
Localitate: Tg Mures
viorel dulamita scrie:
Si daca tot suntem la Finetea Monturilor...pentru dl Vlad Pavlovici
Considerati ca dl Aparaschivei va invita la un pescuit pe un carpodrom cu crapi pina in 7-8kg...ajungind pe mal va dati seama ca ati uitat toti plumbii si cutia cu accesorii pt monturi, dar, in portbagaj gasiti citeva momitoare cu tija o rola de silkworm-15lb, citeva plicuri de cirlige(mugga covert, ca eu cu astea pescuiesc)nr 6,8,10 si doua cutii cu pop up-uri...ananas&banana de 10mm si cele de 6-8mm de la select baits...cum confectionati forfatul(pina unde mergeti cu matisajul pe tija cirligului) si cum pozitionati pop up-ul fata de curbura cirligului...presupun ca faceti un pescuit pe apa rece. Nu ma prea intereseaza ce puneti pe momitor, ca s-a discutat in alt topic.
Multumesc mult !

Nea Vio, cred ca ai vrut sa vezi daca Vlad pescuieste cu momitoare :D
La carlige asa de mici nu cred ca are importanta numarul de spire la matisaj.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Finetea monturilor
MesajScris: Dum Mar 02, 2014 10:34 am 
Neconectat

Membru din: Mie Mai 08, 2013 10:05 pm
Mesaje: 33
gimi_mures scrie:
...La carlige asa de mici nu cred ca are importanta numarul de spire la matisaj.

...dar pozitionarea pop up-ului :roll: ...


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Finetea monturilor
MesajScris: Dum Mar 02, 2014 11:10 am 
Neconectat

Membru din: Mar Oct 22, 2013 3:27 pm
Mesaje: 268
Localitate: Tg Mures
viorel dulamita scrie:
gimi_mures scrie:
...La carlige asa de mici nu cred ca are importanta numarul de spire la matisaj.

...dar pozitionarea pop up-ului :roll: ...

Conteaza pozitionarea pop up-ului indiferent de marimea carligului. Daca carligele sunt mici matisajul tine loc de varnis sau anou si lungimea firului de par este mai mica pop up-ul atingand baza(curbura) carligului. La carligele mari sau cu tija lunga lungimea farului de par este ma mare putind fi reglata din varnis sau anou. Precum sti si dumneata depinde si de preferinta pescarului acesta putand intervenii cu un lest care pus in diferite locuri( sub tija carligului, sub pop up) schimba pozitia pop up-ului si a carligului.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Finetea monturilor
MesajScris: Dum Mar 02, 2014 3:51 pm 
Neconectat

Membru din: Mie Mai 08, 2013 10:05 pm
Mesaje: 33
gimi_mures scrie:
Daca carligele sunt mici matisajul tine loc de varnis sau anou si lungimea firului de par este mai mica pop up-ul atingand baza(curbura) carligului


...de acord cu aceasta pozitionare a pop up-ului...in anumite situatii a-si pozitiona si mai sus pop up-ul...

gimi_mures scrie:
Precum sti si dumneata depinde si de preferinta pescarului acesta putand intervenii cu un lest care pus in diferite locuri( sub tija carligului, sub pop up) schimba pozitia pop up-ului si a carligului.


...de acord cu tine, dar eu a-si mentine pozitia lestului imediat dupa pop up, dar sunt situatii in care a-si pozitiona lestul la 1,2...4 cm sub urechea cirligului...in functie de cum maninca crapul...

gimi_mures scrie:
Nea Vio, cred ca ai vrut sa vezi daca Vlad pescuieste cu momitoare :D .


Nu doresc sa-l deranjez pe d-l Vlad cu astfel de intrebari, dar sunt si pescari ce nu au in zona balti cu crapi mari, iar in multe dintre ele este interzis pescuitul plantat. Daca in pescuitul plantat poti folosi monturi fine, in pescuitul din mina e mai greu(trebuie folositi saculeti, pungi solubile, pufuleti pe firul de par, etc, etc), deoarece ai mari sanse ca forfatul sa se infasoare pe leadcore sau tubul anti tangle .


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 18 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2

Ora este UTC + 2


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 83 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la: